Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#127
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Referitor la reteaua de gaze...Preturile vehiculate de voi sunt enorme!
Eu am strada privata ...neasfaltata..vreo 40 ml...ma costa 80 000 milioane??????????

#128
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009

 AC09, on 4th August 2010, 12:09, said:

Referitor la reteaua de gaze...Preturile vehiculate de voi sunt enorme!
Eu am strada privata ...neasfaltata..vreo 40 ml...ma costa 80 000 milioane??????????
Salut,
In cazul tau sa te astepti la,
Extinderea de retea: approx. 64 mil.
Bransamentul(proiect EON+executie): approx. 15 mil.
Proiectul pe gaze privat (contor-casa): approx. 2,5 mil.
Executare(materiale/manopera): nu stiu, depinde cat ai distanta de la amplasamentul contorului la casa.
Nu lucrez in domeniu, iti spun din experienta propie cu ajustarile de rigoare.
Bafta!

#129
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
am obtinut avizul de acces de la Congaz si am inceput cautarea unei firme care sa poata executa instalatia de utilizare.
instalatia de utilizare consta in conducta de la vecin (37 ml) prevazuta pentru mine si alti 6 ipotetici consumatori ,montarea contorului pe gard si apoi partea de la gard la aragaz si centrala termica (aflata in camera separata)deci inca aproximativ 15 ml de la gard.
cel mai bun pret obtinut a fost pentru partea comuna de 3058 RON( proiectare 375 si executie 2683 ) iar pentru instalatia de utlizare proprie 3944Ron (aviz si priectare 390+sistem de detectie cu 2 senzori 808+2586 executie +160 punere in functiune)...deci 7002 ron in total.
pretul include materialele dar nu include saparea santurilor si procurarea nisipului.

cum nu sunt in domeniu....cum vi se pare acest pret???

multam!

#130
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 AC09, on 10th August 2010, 22:46, said:

am obtinut avizul de acces de la Congaz si am inceput cautarea unei firme care sa poata executa instalatia de utilizare.
instalatia de utilizare consta in conducta de la vecin (37 ml) prevazuta pentru mine si alti 6 ipotetici consumatori ,montarea contorului pe gard si apoi partea de la gard la aragaz si centrala termica (aflata in camera separata)deci inca aproximativ 15 ml de la gard.
cel mai bun pret obtinut a fost pentru partea comuna de 3058 RON( proiectare 375 si executie 2683 ) iar pentru instalatia de utlizare proprie 3944Ron (aviz si priectare 390+sistem de detectie cu 2 senzori 808+2586 executie +160 punere in functiune)...deci 7002 ron in total.
pretul include materialele dar nu include saparea santurilor si procurarea nisipului.

cum nu sunt in domeniu....cum vi se pare acest pret???

multam!
am vorbit si eu de bransarea la gaze:proiectul 250 euro,apoi 30 euro/ml si bransarea din fata casei 1000 euro

#131
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Salutare,

ma intereseaza un racord de electrica pe trifazat zona ilfov (balotesti-tunari) ce cost, am stalp peste drum....vreo recomandare?

#132
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 nickulaie, on 12th August 2010, 21:54, said:

Salutare,

ma intereseaza un racord de electrica pe trifazat zona ilfov (balotesti-tunari) ce cost, am stalp peste drum....vreo recomandare?


si eu sunt interesat de o firma cu preturi rezonbile pt otopeni

#133
CostinSP

CostinSP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.02.2008
Salutare,

Sunt foarte aproape de a definitiva constructia unei case P+1 in comuna Mogosoaia, jud Ilfov. Si, deoarece am ajuns la etapa de racordare/bransament la reteaua electrica, ma intereseaza sa primesc cateva oferte in acest sens de la persoane/firme autorizate sa execute astfel de lucrari.
Receptia lucrarilor a fost efectuata in vara iar stalpul de curent se afla la 6-7 m de limita de proprietate, peste drum (neasfaltat).
In proiectul de instalatii electrice interioare se specifica racord trifazic si o putere maxim absorbita 16 kW. Estimarea a fost insa realizata avand in vedere mai multi consumatori electrici care cu siguranta nu vor exista. Asadar, nu am de gand sa solicit mai mul de 10kW. De fapt, daca diferenta de pret este semnificativa, sunt dispus sa ma indrept si catre monofazat.

Astept PM de la cei interesati!

#134
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008
salutare

ma poate ajuta cineva cu niste informatie despre racordare? in judetul ilfov, sudul bucurestiului:

- in cazul in care exista stalpi de electricitate trasi pe strada (din cate stiu eu pusi de catre cei care si-au construit primii case pe strada) eu ma pot racorda la aceasta retea doar cu acordul vecinilor, pe care ii voi si despagubi? sau acum reteua este acum in proprietatea renel si ma pot racorda la ea doar cu acordul renel, avand in vedere ca in fata proprietatii mele este un stalp (de beton)? mentionez ca drumul pe care sunt amplasati stalpii este drum public - adica a fost cedat primariei;

- aceeasi situatie este si in cazul gazelor, iar distanta de la mine pana la prima casa de pe strada este aprox 120 m, unde este si ultimul bransament de gaze. tipul care s-a ocupat de gazele de pe strada si este un fel de sef-proprietar al tevii de gaze, mi-a cerut 4000 eur ca sa ma intep si sa devin eu viitor "propitar". oricum, i-am si zis ca nu ma intereseaza asa ceva si-mi pun centrala pe peleti

corect ar fi fost ca totalul cheltuielilor de la gaze sa se imparta la cati s-au bransat, si ca sa fie ok total cheltuieli de la cati s-au bansat +1 (adica eu) iar diferenta sa o platesc eu primilor bransati. iar cheluielile cu racordarea mea sa ma priveasca doar pe mine, cum e si normal

multumesc anticipat

#135
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010
Salutare, exista cea mai mica posibilitate pentru a trage teava de gaze de la contoarul de pe gard pana la casa ( 27 ml ) prin pamant ( ingropata ) ? Multumesc !

#136
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 rycy80, on 22nd January 2011, 11:22, said:

Salutare, exista cea mai mica posibilitate pentru a trage teava de gaze de la contoarul de pe gard pana la casa ( 27 ml ) prin pamant ( ingropata ) ? Multumesc !
Da.Eu asa am tras-o! Am avut de ales intre aerian si ingropat la acelasi pret.Ce crezi ca am ales? :lol:

#137
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Confirm, recent s-a schimbat teava de gaz la o cladire unde lucrez ("vila" in zona rezidentiala); inainte fuse teava aeriana, au schimbat-o cu o teava mai groasa si au ingropat-o. Lungime in jur de 20-30m.

#138
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Ata doar: sa previi firma care iti va face proiectul ca asta vrei - teava ingropata.

#139
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

 stk, on 22nd January 2011, 19:11, said:

Confirm, recent s-a schimbat teava de gaz la o cladire unde lucrez ("vila" in zona rezidentiala); inainte fuse teava aeriana, au schimbat-o cu o teava mai groasa si au ingropat-o. Lungime in jur de 20-30m.


multumesc mult pentru informatie !

 dacis2, on 23rd January 2011, 11:44, said:

Ata doar: sa previi firma care iti va face proiectul ca asta vrei - teava ingropata.

multumesc, asa am sa fac !

#140
iuhu

iuhu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.01.2011
oare imi puteti spune si mie cat costa racordarea la utilitati pt un apartament ?
multumesc!

#141
bqb_bqb

bqb_bqb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2011
Buna

Ne pregatim sa construim o casa in Magurele, judetul ilfov, sat Varteju.
am depus de mai bine de o luna actele pentru avizul de racord la energia electrica. Si nu avem inca nici un raspuns.
Ieri mi-a trecut prin minte sa iau legatura cu o firma agreata de primarie pentru  a avea electricitate atat pe perioada de santier cat si dupa.
Distanta pana la stalp este de peste 300 m.
Mi s-a comunicat ca:
- costurile ar fi undeva la 1600 lei pe metru
- la aceste costuri s-ar adauga costul de stalp
Si inca ceva: domnul cu care am discutat a facut o referire la legislatie... ceva de genul ca: daca distanta este mai mare de 200 m ( conform legii, nu stiu care dintre OG, HG) si electrica ar suporta ceva costuri.
M-am tot uitat azi pe HG 90/12.02.2008 si pe tot felul de HG abrogate din 2003 si actualizate la 2006 sau 2008, dar am senzatia ca sunt facute special ca sa nu mai intelegi nimiC.

Poate oferi cineva mai multe informatii?
Cum se intampla cu racordarea? Solutii? dupa cata vreme intra stalpii in proprietatea Enel sau.... cum se numeste.... Electrica.
Din calculele mele, la prima mana e drept, ies undeva la 10.000 euro. Plus inca 1000 euro catre cel de la care ma leg la stalp. e stalpul omului si a platit pentru amplasarea lui, deci e firesc.

Si inca ceva: ni s-a recomandat sa tragem stalp si cablu aerian ( atat ca rapiditate  dar si din punct de vedere costuri).

Multumesc  anticipat.

Edited by bqb_bqb, 05 April 2011 - 14:54.


#142
alec_s75

alec_s75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.10.2007
Am ajuns in faza in care trebuie sa ma racordez la gaz. Aici sunt doua etape: extindere retea si instalatie in curte.
Ma refer acum la prima etapa: extindere
Preturi la prima firma la care am intrebat:
133 ml x 50 lei/ml = 6650 lei + TVA = 8246 lei
teava o da eon -ul
proiect 500 lei
alte costuri (avize, mlpat, si alte pe care nu le-am tinut minte) 500 lei
total la etapa asta 9250 lei - fara banii pe care ii dau la eon
ce spuneti - e ok?

#143
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
salut a iesit calculul de la gaze si e asa:

teava principala la poarta

cost proiect 300 ron
55 ron ml ingropat (intra si sapatura lor)
cost distrigaz 1550 ron
taxe vreo 400 ron
iar 2 detectoare cu 2 .... (300 ron / buc)

ce ziceti de preturi?

#144
alec_s75

alec_s75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.10.2007

 nickulaie, on 12th May 2011, 22:45, said:

salut a iesit calculul de la gaze si e asa:

teava principala la poarta

cost proiect 300 ron
55 ron ml ingropat (intra si sapatura lor)
cost distrigaz 1550 ron
taxe vreo 400 ron
iar 2 detectoare cu 2 .... (300 ron / buc)

ce ziceti de preturi?


la 55lei/m se adauga tva?
vezi postul meu de mai sus

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate