Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#397
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am depus actele.
gratis negratis tot trebuie sa bag gaze.

#398
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dar uite ca am aflat ca cineva din arges a depus acetele acu 2 saptamani, saptamana trecuta i-au pus tevile in curte si luna care vine ii fac subtraversarea si racordul din strada.
dar e posibil sa ma fi aburit.

#399
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postarg, on 15 decembrie 2020 - 20:33, said:

dar uite ca am aflat ca cineva din arges a depus acetele acu 2 saptamani, saptamana trecuta i-au pus tevile in curte si luna care vine ii fac subtraversarea si racordul din strada.
dar e posibil sa ma fi aburit.

În curte poate face ce dorește - oricum plătește beneficiarul. Problema e când trebuie să facă racordul din stradă și subtraversarea - costurile sunt acum suportate de Delgaz Grid, ce momentan nu poate, din cauzele expuse mai sus ... Poate până în ianuarie aprobă ANRE planul de investiții, asta dacă nu va trebui să stea la coadă respectiva persoană, pentru că înaintea lui sigur mai sunt cereri depuse, din 14 octombrie până în decembrie ...

Edited by cain2k, 15 December 2020 - 22:53.


#400
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
planul de investitii se aproba o data pe an?

#401
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postarg, on 15 decembrie 2020 - 23:46, said:

planul de investitii se aproba o data pe an?

Numai ANRE știe. Din câte am citit, se poate face și actualizarea planului de investiții, dar nu este stipulat un termen legal - asta-i problema.

Dacă ANRE doarme până la vară, stai până la vară să te racordezi, chiar dacă ai conducta lângă tine ..

Și gândește-te că până când aprobă ei, sunt depuse sute și mii de cereri, ce vor fi onorate probabil în ordine cronologică.

Edited by cain2k, 16 December 2020 - 08:48.


#402
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Vreau sa trag o teava de gaz de 60m pe sub pamant,dar nu o sa o leg inca la retea.E un teren gol pe care o sa torn o placa si sa fie bagata teava de gaz.
Stie cineva cam ce costuri ar fi ? As vrea sa o fac cu o firma ca sa imi faca si proiectul,ca sa ma pot bransa direct cand o sa am nevoie.

#403
multimed5

multimed5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.01.2021

View Postgeorge_eu25, on 06 ianuarie 2021 - 09:42, said:

Vreau sa trag o teava de gaz de 60m pe sub pamant,dar nu o sa o leg inca la retea.E un teren gol pe care o sa torn o placa si sa fie bagata teava de gaz.
Stie cineva cam ce costuri ar fi ? As vrea sa o fac cu o firma ca sa imi faca si proiectul,ca sa ma pot bransa direct cand o sa am nevoie.
Nu te-as sfatui sa bagi teava de gaz SUB placa .
Eventual pune o teava PVC cu diametrul mai mare pe zona unde va fi placa iar apoi vei trece conducta de gaz prin ea .

#404
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Postgeorge_eu25, on 06 ianuarie 2021 - 09:42, said:

Vreau sa trag o teava de gaz de 60m pe sub pamant,dar nu o sa o leg inca la retea.E un teren gol pe care o sa torn o placa si sa fie bagata teava de gaz.
Stie cineva cam ce costuri ar fi ? As vrea sa o fac cu o firma ca sa imi faca si proiectul,ca sa ma pot bransa direct cand o sa am nevoie.

NU ITI RECOMAND.  Deoarece pui carul inaintea boilor.
Ia legatura cu o firma acreditata, iti trebuie aviz de la furnizorul de gaz, iti vor da solutia asa incat sa nu ramai cu o teva bagata in pamant.

Acum un an juma'te a fost 100 lei +TVA per metru liniar, teava de 90, daca tin bine minte, dupa ce aveam aviz de la furnizor. A fost pe drum privat, deci fara bataie de cap cu autorizatii (situatia era mai complexa, acesta era pretul "curat")

#405
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 28.01.2007
Recomandati o firma in ilfov cu care sa realizez proiectul si executia instalatiei de gaz?

#406
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
inainte de craciun am depus actele, ieri au venit sa faca masuratorile.

@george, vb cu o firma care face inatalatii, ai vezi ce solutie iti ofera.

#407
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 arg, on 15 ianuarie 2021 - 21:46, said:

inainte de craciun am depus actele, ieri au venit sa faca masuratorile.

@george, vb cu o firma care face inatalatii, ai vezi ce solutie iti ofera.

După mai multe telefoane și e-mailuri către OSD directionate la începutul anului, săptămâna aceasta s-a primit comanda pentru racordare. Firma autorizată întocmește documentația și o depune la Primărie pebtru obținerea AC. Termenul legal pentru această etapă este de 60 de zile, iar pentru eliberarea AC alte 30 de zile, iar după obținerea AC, OSD este obligat ca în termen de maximum 90 de zile să pună în funcțiune branșamentul.

În situația mea, sper ca săptămâna viitoare firma să depună documentația pentru eliberarea AC, iar eu voi achita taxa de urgență (dacă mai există) pentru eliberarea AC...

Depinde de fiecare distribuitor, dar cel puțin pentru Delgaz Grid, aceasta este situația ... Doar la începutul anului au început să deblocheze procedura...

Edited by cain2k, 16 January 2021 - 00:26.


#408
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. ieri a iesit atr-ul.

#409
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postarg, on 05 februarie 2021 - 16:44, said:

p.s. ieri a iesit atr-ul.

Update: după ATR, OSD trebuie să facă comanda către firma ce a câștigat licitația pentru branșament. Aceasta face proiectul și îl depune la Primărie, pentru eliberarea AC ( ce poate dura până la 30 de zile). După eliberare, firma poate programa realizarea branșamentului, dar lucrarea nu este utilizabilă până nu se face recepția de către OSD + semnarea contractului de furnizare.

În cazul meu, ATR a fost eliberat în noiembrie, dar comanda OSD-ului a fost înaintată către firmă pe 7 ianuarie, pe 14 a fost depus dosarul pentru AC, ce săptămână viitoare at trebui să fie eliberat. În 2 săptămâni după eliberarea AC mi-au spus că pot realiza branșamentul, iar eu între timp încerc să închei contractul de furnizare. Până la finalul lunii, dacă totul decurge conform planului, ar trebui să am gaz.

PS: nu am putut achita taxă de urgență, deoarece aceasta nu este disponibilă pentru AC cu valoare mică ... deci a trebuit să aștept ...

Edited by cain2k, 05 February 2021 - 17:42.


#410
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ac-ul e pt lucrarile din strada si cele si cele din curte?

#411
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View Postarg, on 05 februarie 2021 - 18:26, said:

ac-ul e pt lucrarile din strada si cele si cele din curte?


AC este necesar pentru lucrările din stradă, până la firidă. De la firidă la consumatori e problema (cheltuiala) beneficiarului și poate fi realizată oricând.

#412
MarianMot

MarianMot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.06.2020
Salutare, am bransamentul de apa si de gaz la limita de proprietate si urmeaza sa le trag pana la casa, aproximativ 25 m, adancime 1m). Stie cineva la ce preturi sa ma astept pentru fiecare? Macar asa orientativ.

#413
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Mare atentie la gaz, iti trebuie proiect.

#414
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Ca si preturi, ce a fost la mine :
Gaz: aprox 10 m, am avut proiectul avizat (a costat 300 lei ), executia cu tot cu materiale a fost 1500 lei, negociat de la 2000 lei CU PROIECT INCLUS (deci negocierea a fost de la 1700 lei ). Am avut santul sapat.
Apa : am avut tevile bagate prin pamant , eu am facut racordarea, deci...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate