Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#91
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.02.2008
salutare. terenul pe care urmeaza sa construiesc mica mea casa, provine dintr-unul mai mare dezmembrat in 2 .un lot al meu , celelalt al parintilor. ma rod cateva idei de genul, la ce utilitati ma pot racorda din reteaua lor. adica de exemplu pot sa ma racordez la reteaua de apa, si apa nova sa-mi puna doar contoar separat? asa evit costuri pe care le consider inutile (~800 ron m), pentru ca sapaturile se fac doar intre cele doua proprietati...

#92
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu sunt sigur, dar cred ca te poti lega foarte bine la utilitatile parintilor chiar tu, fara sa mai implici Apa Nova sau cine o fi. Adica un racord de apa si un contoar separat cred ca se pot pune de orice instalator. Contoarul ar fi doar informativ pentru a sti cat achiti catre parinti, bineinteles :). Racordul oficial ar ramane doar cel din curtea lor insa, tu oficial nu ai fi racordat la apa :). Nu stiu insa ce se intampla la o eventuala revizie/interventie Apa Nova, daca vor vedea minunea (desi partea de interior este problema ta in mare masura)
Altfel, pe cale oficiala, nu cred ca se poate, adica ar parea logic ca Apa Nova sa nu prea fie de acord cu asa ceva.

Edited by CristiALF, 05 March 2010 - 12:19.


#93
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Salutare ! Stie cineva ce documentatie este necesara pentru montarea unei conducte comune, generale de gaze  de catre mai multi propietari. Avem un raspuns de la Distrigaz cum ca ar costa 50.000 RON si acum trebuie sa facem hartiile si sa punem fiecare cota parte. Avem pana acum niste cereri individuale si cate un contract de mandat prin care mandatam o persoana sa se ocupe de toata investitia. Cum se procedeaza ? Ce ar trebui sa facem ca sa fie totul in regula si sa nu ne pacalim unii pe altii ? Multumesc !

#94
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
Nu ai dat prea multe detalii. Cind zici documentatia neesara la ce te referi? Mersul la Distrigaz e urmatorul: se contacteaza o firma agreata de Distrigaz si ea se va ocupa de proiect + acte. Fiecare beneficiar incheie un contract separat cu firma respectiva si se obliga sa plateasca tot o data sau in rate catre firma, dupa care fiecare isi face instalatia de la firida de pe limita de proprietate. Normal se face proiect. Se poate si fara dar tot trebuie sa dai o spaga la receptie. In Bucuresti mai e o problema cu stradalul. Tb autorizatie de construire bransament. Chiar daca e strada de pamint.

#95
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Am intrat pe Distrigaz.ro si am vazut documentatia. Nu stiu ce sa spun ! Inca sunt sceptic !

#96
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Pe mine , o tanti de la Enel (cea care mi-a eliberat avizul) ma sfatuit asa:
- a baiatule....ca te vaz tanar si frumos ;) ....n-ai tu pe careva dintre vecini , sa-ti dea curent pe perioada santierului? Ca e pacat de banii tai....50 mil ptr organizare de santier si alte 50 pentru definitiv....

#97
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalibabu, on 12th May 2010, 12:00, said:

Pe mine , o tanti de la Enel (cea care mi-a eliberat avizul) ma sfatuit asa:
- a baiatule....ca te vaz tanar si frumos ;) ....n-ai tu pe careva dintre vecini , sa-ti dea curent pe perioada santierului? Ca e pacat de banii tai....50 mil ptr organizare de santier si alte 50 pentru definitiv....
Depinde cu cine vorbesti,si cum abordeaza situatia!

#98
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Pai eu am depus dosarul pentru organizare de santier dar si cel de racordare finala la Enel si nu am primit nici un raspuns deocamdata, au trecut 2 luni de atunci. Concluzia este ca termin casa si poate atunci se vor gandi si ei  sa ma racordeze la santier. Niste :thumbdown:

Edited by on_my_own, 13 May 2010 - 09:58.


#99
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Poston_my_own, on 13th May 2010, 09:57, said:

Pai eu am depus dosarul pentru organizare de santier dar si cel de racordare finala la Enel si nu am primit nici un raspuns deocamdata, au trecut 2 luni de atunci. Concluzia este ca termin casa si poate atunci se vor gandi si ei  sa ma racordeze la santier. Niste :thumbdown:
Probabil ca firma a depus ,ca tu nu ai dreptul,si daca este asa cere-le socoteala!

#100
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Nu eu l-am depus si erau datori cu un raspuns in 30 de zile nu in 2 luni.

#101
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Poston_my_own, on 13th May 2010, 22:11, said:

Nu eu l-am depus si erau datori cu un raspuns in 30 de zile nu in 2 luni.
Mda,or fi si ei aglomerati.

#102
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Poston_my_own, on 13th May 2010, 10:57, said:

Pai eu am depus dosarul pentru organizare de santier dar si cel de racordare finala la Enel si nu am primit nici un raspuns deocamdata,
despre costuri , stii ceva?

Edited by alibabu, 14 May 2010 - 07:16.


#103
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
1300RON devizul intocmit de EON pentru cablu de la stalp+sigurante+contor(pe care tot astept si astept.... :angry:  )

#104
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
racordarea la curent la o a doua casa aflata la aceiasi adresa nu ar putea fi facuta din contorul vechi atata timp cat nu depasesc consumul(am observat o sig de 32A pe contor),nu de alta dar sper sa fie mai ieftin

#105
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Am si eu nevoie de o recomandare pentru o firma autorizata care sa se ocupe cap coada cu trasul de curent electric pentru o constructie noua.

Multumesc
Stefan

#106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmyl03, on 17th May 2010, 19:55, said:

racordarea la curent la o a doua casa aflata la aceiasi adresa nu ar putea fi facuta din contorul vechi atata timp cat nu depasesc consumul(am observat o sig de 32A pe contor),nu de alta dar sper sa fie mai ieftin
Se poate face, dar nu din contoarul vechi,ci din tabloul electric care este alimentat de contoarul vechi(care este sigilat si nu ai voie sa umbli in el)

View Poststeffan, on 18th May 2010, 11:07, said:

Am si eu nevoie de o recomandare pentru o firma autorizata care sa se ocupe cap coada cu trasul de curent electric pentru o constructie noua.
Multumesc
Stefan
Nu spuneti si locatia?

#107
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Ilfov - Ganeasa

#108
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Poststeffan, on 18th May 2010, 11:49, said:

Ilfov - Ganeasa
Pe PM

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate