Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#55
miha-p

miha-p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.02.2007
noi nu am avut curent pt organizare de santier, am luat de la un vecin.
aveam deja casa la rosu si am fost cu autorizatia de constructie si proiect si tot ce trebuia si am facut bransarea definitiva, trifazic, cu stalp, cost 3200 lei parca.
gazele le aveam pe limita de propietate, ne-a trebuit acordul vecinului insa, si ne-au costat 1400lei parca bransamentul si 2500 lei adus gazele in casa, cu proiect cu tot.
locatia-stefanesti, arges

#56
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Cristi ,cit te-a costat instalatia pe drumul se servitute?(ma refer la curent).Doar 1400 ron?
Citi metrii are drumul?
Multumesc!

#57
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Cum se procedeaza pt racordarea la apa? De unde incep? :huh:

#58
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 anaki, on 19th November 2009, 21:05, said:

Cine te-a pacalit ca costa un stalp 2500 ron?


Cat  poate costa un stalp ?

#59
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 mcbos, on 21st November 2009, 10:58, said:

Cat  poate costa un stalp ?
1000-1500

#60
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Stilpul in sine costa 500 ron.Mai pune transport , montaj , macara , ciment  si vezi unde se ajunge.Acum depinde si ce stilpl recomanda Electrica.

#61
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Unde ai gasit stalp la 500 ron?

Edited by raduk, 23 November 2009 - 20:15.
citarea integrală a postului precedent


#62
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 GERULA2006, on 20th November 2009, 23:14, said:

Cristi ,cit te-a costat instalatia pe drumul se servitute?(ma refer la curent).Doar 1400 ron?
Citi metrii are drumul?
Multumesc!
Ti-am raspuns la PM, dar o sa continui si aici, ca poate mai sunt si altii nelamuriti: deci NU a costat doar 1400 RON, evident. Am specificat ca sapatul l-am facut eu (ma rog..platit cuiva, nu am sapat eu :) ), cablul (care este din acela super bun, luat de la Baduc, si care m-a costat o caruta de bani, vreo 1000 RON aprox parca..) l-am cumparat eu si l-am bagat eu in groapa. Ala de la firma doar mi-a facut racordarea si mi-a luat banii. Oricum, totul m-a dus cu 1000-1500 RON mai putin decat m-ar fi costat sa imi faca el totul (si cu siguranta nu mi-ar fi bagat acelasi cablu calitativ..).

#63
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Stilpul il gasest la diferite firme ( cauta pe www.windev.ro) la pretul de 500 ron.
Cristi , multumesc!

#64
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
M-am uitat,dar tipul acela de stalp nu prea l-am vazut dat in solutii.Oricum acum costa 700 ron.(am sunat la o firma)

Edited by raduk, 23 November 2009 - 20:16.
citarea integrală a postului precedent


#65
blesky50

blesky50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2008
Salut!
Stie cineva cum pot trage curent pe un teren pe care nu vreau sa construiesc inca nimic (adica fara a scoate autorizatie de constructie cum cer cei de la enel pt a incheia contractul de furnizare energie electrica)?. Am un teren in Ilfov (Ostratu), insa nu vreau sa construiesc acum pe el, dar vreau sa am curent si sa imi forez un put. Din "sapaturile mele" singura solutie este de a cere racordarea pentru alimentarea unei pompe pentru udat gradina. Stiti cumva alte solutii, firme care sa imi intocmesca documentatia etc? Cum sa procedez? Am vorbit cu cateva firme si situatia este cam neclara in lipsa unei AC.

Edited by blesky50, 23 November 2009 - 18:47.


#66
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Solutia cea mai buna pentru situatia ta este aceea cu pompa.De obtinerea unei puteri cat mai mari depinde de firma care-ti ia avizul,in momentul in care te hotarasti mai vorbim!

Edited by raduk, 23 November 2009 - 20:16.
citarea integrală a postului precedent


#67
RODUTCIN

RODUTCIN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.04.2008
in acesasi situati sunt si eu in zona otopeni ,
pt extindere retea trifazica  2 stalpi + bransament pret 11000 ron, in conditiile in care am o alta retea mai aproape dar nu sepoate de acolo pt ca e supra incarcat
in stalp costa in functie de grosime 500 - 1200 ron, iar ei il pun la 2000 max pe firma , asa ajunge sa coste atat

Edited by RODUTCIN, 24 November 2009 - 09:49.


#68
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 AC09, on 18th November 2009, 10:44, said:

cred ca nu m-am exprimat bine...ma referam daca cuiva i s-au primit actele pt a i se elibera solutia,inainte de a avea actul de receptie la casa!

Eu am primit un aviz de racordare (cred ca asta e), in care sunt trecute preturile.
Cand am fost sa depun actele, i-am zis doamnei de acolo: pai eu nici macar fundatia nu am terminat-o.
Ea a spus: depuneti acum pentru racordare definitiva, ca altfel veti mai depune odata si mai platiti taxa din nou.

Asa ca am depus, am primit solutia cu pret, acum am prelungit-o, pentru ca nu am facut inca racordul - nici nu as avea unde sa aduc un fir in curte :).
Dar daca as vrea as putea sa platesc pentru racord, pentru ca ei imi vor pune contorul pe stalp.
Eu am cerut doar 7 kw, si am primit, monofazat. Stiu ca nu e chair bine, dar am de gand sa merg asa, daca voi fi neaparat nevoit sa pun trifazic o voi face mai tarziu (cu toate problemele si taxele suplimentare).

Cum nu imi pun centrala electrica si se pare ca pana la urma nu voi avea nici cuptor electric, cred ca va fi ok.

#69
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Eu am inteles acum ...fara receptie la casa poti primi solutia, poti face lucrarile dar nu vei putea avea efectiv curent, decit ca si organizare de santier (taxa este 50 Ron la fiecare depunere). Teoretic se mai poate cu telefon de sus sa se obtina bransament definitiv(asa mi-a spus si tipa care mi-a primit actele,lasa ca fiind ruda cui trebuie o sa va ajute..dar eu nu vreau sa fac ceva ilegal :huh: ), si oricum in citeva luni (si nu ani cum vroiau vecinii mei) tot trebuie depusa receptia casei. Miine hotarim si noi ce facem.

Miine merg si la RAJA si trebuie sa intocmesc un proiect (adica sa apelez la o terta persoana agreata de ei) si apoi sa depun documentatia la primarie pentru eliberarea unui certificat de urbanism.....si numai apoi se depune documentatia la RAJA. Asa ati procedat si voi? Cit a costat racordarea la apa? In cazul meu apa de afla cam la 60 ml.

#70
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 stuiberv, on 24th November 2009, 10:33, said:

Dar daca as vrea as putea sa platesc pentru racord, pentru ca ei imi vor pune contorul pe stalp.
Eu am cerut doar 7 kw, si am primit, monofazat.
Cum nu imi pun centrala electrica si se pare ca pana la urma nu voi avea nici cuptor electric, cred ca va fi ok.
Cred ca 6 kw ti-au dat!Ar fi fost bine trifazat,chiar si o putere mica 10-12 kw,pe termen lung ai fi fost avantajat!

#71
blesky50

blesky50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2008

 anaki, on 23rd November 2009, 19:55, said:

Solutia cea mai buna pentru situatia ta este aceea cu pompa.De obtinerea unei puteri cat mai mari depinde de firma care-ti ia avizul,in momentul in care te hotarasti mai vorbim!

ANAKI
Am uitat sa spun ca am deja un aviz tehnic de racordare scos, pe constructie P+M, dar m-am razgandit cu constructia (nu am scos AC, am avut doar CU). ATR-ul inca e valabil (e scos in 10 noembrie). Mai pot face ceva cu el (sa il modific etc), deoarece in el se cere AC pt contract? Vreo solutie gen "relatii, spaga etc'' ca sa trag totusi curent definitiv pe ATR-ul existent si sa nu mai reiau procedurile pt pompa de apa? Ce avize/acorduri imi trebuie pt pompa de apa si de la cine? Ma gandesc ca am de facut iar multe drumuri pe la primarie, enel etc (intre timp CU scos pt constructie a expirat). Sunt hotarat!

Edited by blesky50, 06 December 2009 - 07:24.


#72
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 AC09, on 24th November 2009, 13:58, said:

Eu am inteles acum ...fara receptie la casa poti primi solutia, poti face lucrarile dar nu vei putea avea efectiv curent, decit ca si organizare de santier (taxa este 50 Ron la fiecare depunere). Teoretic se mai poate cu telefon de sus sa se obtina bransament definitiv(asa mi-a spus si tipa care mi-a primit actele,lasa ca fiind ruda cui trebuie o sa va ajute..dar eu nu vreau sa fac ceva ilegal :huh: ), si oricum in citeva luni (si nu ani cum vroiau vecinii mei) tot trebuie depusa receptia casei. Miine hotarim si noi ce facem.
uite eu n-am nici telefoane prea de sus, n-am facut receptia la casa, o sa o fac la anul desi e terminata,dar ,pana nu expira AC nici nu o fac si am si gaze si curent definitiv,fara organizare de santier,asa ca .... curaj nu te mai lua dupa ce "povestec" toti.
ca si preturi ,ca asta e parca titlul topicului enel: 4500 ron cu tot cu "deranjul" firmei si a celor de la electrica pt a se misca mai"cu talent" -----trifazic
distrigaz 3900 roni +plus nervii mei. teava de gaze si stalpii de curent sunt peste drum.

Edited by m_mosu, 09 December 2009 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate