Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#73
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Mosule ,ca se ne facem o idee, cam citi metrii are cablul si citi teava?
Multumesc!

#74
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

 m_mosu, on 9th December 2009, 17:19, said:

,fara organizare de santier,asa ca .... curaj nu te mai lua dupa ce "povestec" toti.
Sper ca ,,toti" nu sunt si eu :angry: ,iar din punct de vedere legal NUMAI dupa receptie se face definitiv contractul!
Faptul ca tu ai contract definitiv este datorita firmei care a fost,,conectata",iar lui AC i-am spus ca acest lucru depinde de cel ce depune dosarul!

#75
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
in cazul in care ai doar teren si vrei sa faci bransament solutiile sunt urmatoarele:
1. obtii de la primarie autorizatie de producator agricol( nu stiu inca mai departe ce costuri sau timp implica asta) si cu ea plus alte documente ti se face bransamentul de catre electrica insa ai un contor special iar kilowatul il platesti ca persoanele juridice ( adica triplu).

2. obtii o autorizatie de constructie , de preferat pentru un baracament sau container, iar mai departe ai 2 variante: 1. ceri organizare de santier insa vei plati un contoar cu afisaj electronic ( nu stiu exact de care) dar special , vei avea o putere mica acordata. In momentul in care vei vrea sa faci bransamentul final, vei plati iara al contoar, alte taxe, adica totul de la capat, plus ca exista riscul ca intre timp sa se fi adunat mai multi consumatori pe teava , iar noile tale cerinte sa nu exceada capacitatea retelei in zona.

sau.... in baza autorizatiei respective ceri bransament final , la o putere care crezi tu ca te va mulltumi in timp, platesti tot, montezi contor pe baracament , iar cand vei construi casa, nu vei face decat sa soliciti mutarea contorului in noua pozitie ( eventual ceva costuri suplmentare daca noua pozitie inseamna suplimentare de fir, stalp suplimentar etc..)

#76
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
1.Incorect
2.Incorect
3.Incorect
Nu dau explicatii,pentru ca la centru te va lamuri B)

Edited by raduk, 10 December 2009 - 23:01.
citarea integrală a postului precedent


#77
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
explicatiile nu sunt de la mine, sunt date de electrica , de la departamentul tehnic, de la cei care dau solutiile tehnice si aproba dosarele. Poate fiecare regionala interpreteaza diferit. Eu apartin de Electrica Dobrogea si e normal sa ascult ce zic ei si nu altii.

dar daca tot spui ca e incorect si cunosti varianta sau variantele corecte, de ce nu le spui? vad ca te pricepi bine in domeniu si ar avea toata lumea de invatat.

Edited by MirelaLucia, 11 December 2009 - 08:05.


#78
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Nu numai ca ma pricep dar activez in domeniu :)
Nu trebuie sa te superi dar ei ti-au explicat ca si unui profan ,evitand sa dea termeni tehnici,dar treaba cu contoarul electronic...,de ce nu clasic?

Edited by raduk, 11 December 2009 - 10:02.
citarea integrală a postului precedent


#79
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Cit costa dosarul pentru racordarea efectiva la curent?
Mersi!

#80
Mister S

Mister S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2007

 piong, on 30th October 2009, 13:57, said:

Ce ziceti de 20.000,00 ron pentru o extindere de retea la gaze, pe o distanta de 125 m, cu sapatura si unplutura facute de mine.......cred ca astia au luat-o razna....atat mi-au cerut......ma rog atat am negociat cu ei de la 29.000,00 ron.....in Balotesti....cred ca o sa trec pe lemne.....
La costurile aste se mai adauga urmatoarele:
- Bransament....1.500,00 ron
- Proiecte + materiale (teava, manopera, etc etc)pentru focurile din casa 8.000,00 ron
Total aproximativ - 30.000,00 ron......ca sa am gaze.....oare nu este mult?

salut!

in aceeasi zona, 90 ml, conducta cu diametru 6 cm, ne costa 20 000 ron fara tva, doar conducta pe drumul de servitute...plus ce o sa ne mai coste instalatia pana in casa (am inteles 1 400 roni taxa de bransament ce include si contor + 200 ron/ml de teava, deci cca 6000 ron). Va rog sa imi spuneti daca in alte zone extinderile de retea sunt la fel de scunpe!!

Multumesc!

#81
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
Salutare,

Intrabare intrebatoare, am un teren de 1500 mp pe care lam dezmembrat in 2 loturi in ilfov, partea care nu imi apartine are curentul tras intr-un panou cu contor cu tot, sa asfaltat anu asta, eu am ramas fara curent, pe timpul constructiei voi lua de acolo curent dar pe urma ma ingrozeste ideea cat voi plati, oare pot sa trag din (mentionez ca bransamentul sa facut pe sub pamant)bransamentul deja existent?sau trebuie sa ma duc direct in stalp si sa fac legatura...ma gandesc ca asa voi scuti o caruta de bani.

ce parere aveti?, conteaza oare si legatura (fire) a avut initial sau ma pot lega cu contor , va fi ca un cablu in Y.

astept pareri...

danke

#82
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

 nickulaie, on 25th February 2010, 17:31, said:

Salutare
astept pareri...
danke
Pune un desen cu stalpul de unde este alimentata cladirea de pe celalalt lot,traseul bransamentului si pozitia lotului tau

#83
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 GERULA2006, on 9th December 2009, 21:17, said:

Mosule ,ca se ne facem o idee, cam citi metrii are cablul si citi teava?
Multumesc!
gerula,scuze pt intarziere,daca mai e de folos,la electrica avem 12 m de fir( in suma de mai sus intra manopera si piese si "alergatura"lor, n-am miscat un deget,le-am dat banii in 2 transe si actele,au venit cu contractul acasa. la distrigaz avem 16 ml de teava plus 2 "raisere" cica asa se numesc nu stiu ce conectori intre bransamente detector de gaz, sapat in curte pt teava astupat santul,si multe cutii de extraveral si distonocalm.

#84
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 nickulaie, on 25th February 2010, 17:31, said:

Salutare,

Intrabare intrebatoare, am un teren de 1500 mp pe care lam dezmembrat in 2 loturi in ilfov, partea care nu imi apartine are curentul tras intr-un panou cu contor cu tot, sa asfaltat anu asta, eu am ramas fara curent, pe timpul constructiei voi lua de acolo curent dar pe urma ma ingrozeste ideea cat voi plati, oare pot sa trag din (mentionez ca bransamentul sa facut pe sub pamant)bransamentul deja existent?sau trebuie sa ma duc direct in stalp si sa fac legatura...ma gandesc ca asa voi scuti o caruta de bani.

ce parere aveti?, conteaza oare si legatura (fire) a avut initial sau ma pot lega cu contor , va fi ca un cablu in Y.

astept pareri...

danke

Ar trebui sa fie logic ca ce vrei tu nu se poate. Contorul de la lotul vecin este un racord de sine statator, la care nu se poate lega nimeni. In primul rand ca nici nu ar merge pentru ca exista o siguranta de consum pe fiecare contor si nu ar sustine probabil consumul la 2 case.
Solutia e simpla: dat fiind ca acea strada s-a asfaltat intre timp, nu cred ca vrei sa mergi la Primarie sa ceri aprobare pentru spartul asfaltului si refacerea lui dupa ce ti-ai bagat cablul :). Oricum, nu iti vor da acceptul pentru o asemenea solutie, este logic.
Firma pe care o vei pune sa iti faca racordul pentru curent va veni cu solutia logica, practica si de bun simt: extindere de retea (cu stalp) pana la tine, dupa care racordul efectiv.

#85
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

 m_mosu, on 25th February 2010, 23:43, said:

gerula,scuze pt intarziere,daca mai e de folos,la electrica avem 12 m de fir( in suma de mai sus intra manopera si piese si "alergatura"lor, n-am miscat un deget,le-am dat banii in 2 transe si actele,au venit cu contractul acasa. la distrigaz avem 16 ml de teava plus 2 "raisere" cica asa se numesc nu stiu ce conectori intre bransamente detector de gaz, sapat in curte pt teava astupat santul,si multe cutii de extraveral si distonocalm.
Multumesc !

#86
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
voi ati innebunit cum cu stalp?....am stalp vizavi de mine adica la....4 metri...si sa trag alt stalp?....no way......

uitati cateva poze:

ce curent poate intra in el? oare?

Attached Files



#87
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu ai specificat nicaieri ca ai stalpul la 4m ! Si nu cred ca suntem nebuni...  :ack:
Sunt sigur ca te poti descurca si singurel.
Succes.

#88
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009
aaaa, parca avem 2 ani, repede supararea, eu am cerut un sfat daca se poate, daca e prea mare....


Și tu la ce te așteptai?... atît timp cît omul vrea să te ajute (dezinteresat), iar tu-l faci "nebun" doar pentru că nu a fost în stare să ghicească ceea ce tu ar fi trebuit să specifici încă de la început.  :nonobad:

Edited by raduk, 27 February 2010 - 16:52.


#89
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

 nickulaie, on 27th February 2010, 15:20, said:

voi ati innebunit cum cu stalp?....am stalp vizavi de mine adica la....4 metri...si sa trag alt stalp?....no way......

uitati cateva poze:

ce curent poate intra in el? oare?
Am vazut ce ai!
VEZI CUM TE EXPRIMI!

#90
nickulaie

nickulaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 05.07.2009

 nickulaie, on 27th February 2010, 23:50, said:

aaaa, parca avem 2 ani, repede supararea, eu am cerut un sfat daca se poate, daca e prea mare....


Și tu la ce te așteptai?... atît timp cît omul vrea să te ajute (dezinteresat), iar tu-l faci "nebun" doar pentru că nu a fost în stare să ghicească ceea ce tu ar fi trebuit să specifici încă de la început.  :nonobad:

era un fel de a spune......daca cumva sunteti ffoarte sensibili......greseala mea de interpretare, dar nu neg ca nu am oferit toate datele problemei, aici eroarea mea si mi-o asum.

Un weekend placut in continuare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate