Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

prea bătrân ca sa mai faci copii?

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
la ce mai faci copil peste 35 de ani? sa fi la pensie cand are nevoie de tine? whatever, decizia fiecareia, dar avand in vedere riscurile, nu recomand

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postbogdanan, on Apr 1 2009, 00:44, said:

la ce mai faci copil peste 35 de ani? sa fi la pensie cand are nevoie de tine? whatever, decizia fiecareia, dar avand in vedere riscurile, nu recomand
Te-ai gîndit că poate sunt oameni care încearcă să aibă un copil de la 28-29 de ani și abia la 35 reușesc?

#3
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmufa, on Apr 1 2009, 10:16, said:

Te-ai gîndit că poate sunt oameni care încearcă să aibă un copil de la 28-29 de ani și abia la 35 reușesc?
sau n-au cu cine?

#4
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 17.09.2008

View PostPazvante, on Apr 1 2009, 10:58, said:

sau n-au cu cine?


Pentru eventualitatea asta exista solutii: banci de sperma si mame surogat.

#5
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Cum ati ajuns la problema sarcinii dupa 35 de ani?  :huh:

#6
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostCourage, on 31st March 2009, 23:41, said:

habar nu am de costul "donatiei", insa as fi mai refractar la aceasta operatiune.

Prin tarile civilizate nu se face, iar la mine in cartier am o familie care le-au iesit testele la limita si au facut amniocenteza.

Oamenii au bani, ea este farmacista (deci stia la ce se baga). Din pacate.. dupa aceasta procedura s-a contaminat lichidul amniotic si a pierdut sarcina.
Slava domnului ca acum e insarcinata din nou, in luna a 8-a :)

Inca o fata in cartier :D

Si a mai facut acum amniocenteza?Prima data unde a facuto?In Bucuresti?
Cred ca unii fac copii dupa 34 de ani deoarece abia atunci sunt pregatiti sa aiba un copil iar unii se casatoresc dupa aceasta varsta.In occident majoritatea oamenilor se casatoresc dupa varsta de 32 de ani.Pana atunci se ocupa de cariera si ...altele... :)

Edited by fredy2007, 31 May 2009 - 13:07.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbogdanan, on 1st April 2009, 00:44, said:

la ce mai faci copil peste 35 de ani? sa fi la pensie cand are nevoie de tine? whatever, decizia fiecareia, dar avand in vedere riscurile, nu recomand

un calcul stupid...ca sa folosesc un eufemism...

35 + 40 = 75
daca atunci cand iesi la pensie si copilul are 40 de ani si "inca mai are nevoie de tine" e grav !
e o varsta INCA decenta pt a avea un copil

#8
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postspare-me, on 31st May 2009, 17:39, said:

un calcul stupid...ca sa folosesc un eufemism...

35 + 40 = 75
daca atunci cand iesi la pensie si copilul are 40 de ani si "inca mai are nevoie de tine" e grav !
e o varsta INCA decenta pt a avea un copil
Pensionare anticipata: 53 - 35 = 18 ani.
Pensionare limita de varsta: 58 - 35 = 23 ani.

Deci fix cand copilul are nevoie de ajutor pentu integrare profesionala / parasit cuib, cand termina liceul/facultatea / tu iesi la pensie. :)

Oi vrea tu sa te pensionezi la 75 dar speranta de viata la romani e de 68 de ani, adica vreo 3-8 ani de pensie.

Edited by Astor, 01 June 2009 - 11:01.


#9
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu la 65 se pensioneaza barbatii? Daca vrei sa ii iei copilului o casa ca sa locuiasca singur nu-ti va ajunge ultimul an inainte de pensie, trebuie sa te gandesti din timp. Daca nevoie de bani se refera la cheltuieli curente si copilul are peste 25 de ani ..trebuie sa il trimiti la munca (exceptie facand desigur cazul in care copilul face medicina si albeste pana ajunge la un salariu onorabil :) )

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAstor, on 1st June 2009, 11:59, said:

Pensionare anticipata: 53 - 35 = 18 ani.
Pensionare limita de varsta: 58 - 35 = 23 ani.

Deci fix cand copilul are nevoie de ajutor pentu integrare profesionala / parasit cuib, cand termina liceul/facultatea / tu iesi la pensie. :)

Oi vrea tu sa te pensionezi la 75 dar speranta de viata la romani e de 68 de ani, adica vreo 3-8 ani de pensie.

de ce ajutor are ? mai precis ? de ce ajutor din partea TA are nevoie ca sa munceasca la 23 de ani ?
si daca tu ai 58 de ani cu ce anume nu l-ai putea ajuta ?

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Io's copil facut cand mama avea 36 si tata 38 (ei saracii s-au chinuit de pe la 24 dar din cauza unor probleme de sanatate ale mamei doctorii nu le-au dat nici o sansa). Io-te ca au perseverat :w00t: si-am iesit eu. N-am absolut nici o nemultumire in privinta asta, ba mai mult cred ca a fost mai bine pentru ca pana la varsta aia aveau deja achitata casa, masina, in general cam de toate.  Asa ca am fost un copil rasfatat, si si-au permis sa'mi cumpere cam tot ce mi-am dorit (in limite rezonabile evident, ca nu-s genul de parinti care sa-mi fi dat chiar totul mura-n gura). :OK:

Cred ca singurul "inconvenient" al relatie noastre a fost ca ei erau la 40 de ani, crescuti intr-o alta mentalitate si-au trebuit sa reinvete cum e sa fii copil si sa ai rabdare (adica, la 20 de ani ti-e mai usor sa dai in mintea copilului si sa te fugaresti prin parc decat la 40). Dar as zice ca ai mei s-au adaptat de minune pan' la urma.

Si eu la randul meu nu cred ca o sa fac copil inainte de 30 din motive de timp lipsa!


View Postbogdanan, on 31st March 2009, 23:44, said:

la ce mai faci copil peste 35 de ani? sa fi la pensie cand are nevoie de tine? whatever, decizia fiecareia, dar avand in vedere riscurile, nu recomand


#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
din pacate am impresia ca unii deviaza discutia spre mentalitatea romaneasca de a-ti tine plodul in brate pana la 50 de ani.

la 18 ani, sau la 22 (cand termina facultatea - desi poate lucra si part-time sau summer-job in timpul ei) isi ia un job.
se muta cu chirie cu prietena/ul sau cu prieteni si sanatate.

munceste, face bani, isi traieste viata.

sigur, oricand il poti ajuta in probleme mai delicate, poate  ia si o masina din familie si...cam atat ! in rest e viata lui.

cu ce sa-l "ajuti" ? e handicapat ? la 58/53/65/75 de ani poti oricum sa-i dai un sfat. mai mult de atat ce ?
bani ? pile ? never.

Edited by spare-me, 01 June 2009 - 11:42.


#13
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mulți trăiesc cu impresia că părinții trebuie să ofere copiilor la 18-20 ani totul de-a gata: casă, mașină, poate și un iubit/iubită și neapărat să le găsească și un job bine plătit!

Pe mine m-au făcut ai mei la 32 (mama) și 33 (tata) și nu sunt la pensie. Mama lucrează iar tata se ocupă de afaceri la fel de bine ca și acum câțiva ani deși se apropie de bariera de 60 de ani. :D

Later: De acord cu spare-me, tinerii trebuie să fie învățați cât mai de mici cu munca (part-time ori summer-job), fiindcă altfel s-ar putea ca și la 30 de ani să stea cu părinții și să aștepte de la ei bani de țigări sau cola... Cunosc un astfel de caz, iar părinții l-au făcut de tineri! :)

Edited by inside_spy, 01 June 2009 - 12:17.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,961
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAstor, on 1st June 2009, 11:59, said:

Pensionare anticipata: 53 - 35 = 18 ani.
Pensionare limita de varsta: 58 - 35 = 23 ani.

Deci fix cand copilul are nevoie de ajutor pentu integrare profesionala / parasit cuib, cand termina liceul/facultatea / tu iesi la pensie. :)

Oi vrea tu sa te pensionezi la 75 dar speranta de viata la romani e de 68 de ani, adica vreo 3-8 ani de pensie.


Deci tu crezi ca varsta de pensionare va ramane tot asa de scazuta si peste 20-25 ani?
Frate, mai e timp berechet pana atunci, la cum arata situatia demografica actuala a Romaniei, nu as prea baga mana in foc pentru nimic...daca intelegi ce vreau sa spun.

#15
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
mie mi se pare cam tampitica intrebarea, no offence , spare-me;  tu te-ai gandit ca poate omul normal la mezanin face copil cand se simte matur, pregatit si pe picioarele lui? eu,  de ex. nici nu concep sa am copil cu un barbat mai tanar de 35 de ani iar  eu mai tanara  fiind de 30-32. si asa barbatii se maturizeaza greu sau niciodata; poate pe la 35-40 de ani sunt satui de aventuri si mai dedicati caminului. plus stabilitate financiara, nu ca sa-l rasfeti, ci pentru a-i asigura o educatie  de calitate. care costa. ;)
grija ca nu ai de nici unele, sau multe rate de platit,  stresul din perioada tineretii si instabilitatii financiare, afecteaza viata de familie si echilibrul psihic al copilului.
necopt fiind, esti mult mai expus dorintelor si mofturilor de moment, si doar mai tarziu ajungi sa stii cu adevarat ce vrei si ce iti poti asuma. mai stiu io indivizi care scartaiau dupa un plod, si apoi fugeau unde vedeau cu ochii cand venea vorba de baita zilnica sau de incalzitul biberonului. ;)

eu gandesc ca este foarte important ca ambii parinti trebuie sa fie responsabili ,nu numai in privinta nevoilor copilului (afectiune, alimentatie si jucarii de calitate) ci si fata de societate, si doar pe la 30 de ani, majoritatea cetatenilor ajung sa fie cat de cat realisti si cu simt civic. a avea copii la varste sub 30 (cred eu) prezinta multe riscuri. cu cat esti mai matur si mai constient de ce se intampla in jurul tau, cu atat esti mai pregatit sa aduci un copil si cetatean pe lume. nu te crezi in stare sa iti asumi aceasta responsabilitate uriasa, nu-l mai fa. never. nu-i nevoie sa-i incurci pe altii.

#16
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postirinuca8082, on 2nd June 2009, 00:41, said:

mie mi se pare cam tampitica intrebarea, no offence , spare-me;  tu te-ai gandit ca poate omul normal la mezanin face copil cand se simte matur, pregatit si pe picioarele lui? eu,  de ex. nici nu concep sa am copil cu un barbat mai tanar de 35 de ani iar  eu mai tanara  fiind de 30-32. si asa barbatii se maturizeaza greu sau niciodata; poate pe la 35-40 de ani sunt satui de aventuri si mai dedicati caminului. plus stabilitate financiara, nu ca sa-l rasfeti, ci pentru a-i asigura o educatie  de calitate. care costa. ;)
grija ca nu ai de nici unele, sau multe rate de platit,  stresul din perioada tineretii si instabilitatii financiare, afecteaza viata de familie si echilibrul psihic al copilului.
necopt fiind, esti mult mai expus dorintelor si mofturilor de moment, si doar mai tarziu ajungi sa stii cu adevarat ce vrei si ce iti poti asuma. mai stiu io indivizi care scartaiau dupa un plod, si apoi fugeau unde vedeau cu ochii cand venea vorba de baita zilnica sau de incalzitul biberonului. ;)

eu gandesc ca este foarte important ca ambii parinti trebuie sa fie responsabili ,nu numai in privinta nevoilor copilului (afectiune, alimentatie si jucarii de calitate) ci si fata de societate, si doar pe la 30 de ani, majoritatea cetatenilor ajung sa fie cat de cat realisti si cu simt civic. a avea copii la varste sub 30 (cred eu) prezinta multe riscuri. cu cat esti mai matur si mai constient de ce se intampla in jurul tau, cu atat esti mai pregatit sa aduci un copil si cetatean pe lume. nu te crezi in stare sa iti asumi aceasta responsabilitate uriasa, nu-l mai fa. never. nu-i nevoie sa-i incurci pe altii.

Subscriu in totalitate. Si ca sa fiu ontopic dupa 30 de ani bebel, daca va fi.

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
1. Dacă oamenii ar face copiii cînd s-ar simți maturi, pregătiți și pe picioarele lor, omenirea ar dispărea în mai puțin de 2 secole.
2. Faptul că amînați cît puteți de mult procreerea denotă teamă și egoism.
3. Costurile financiare necesare creșterii unui copil sunt mult mai mici decît vă imaginați.
4. Cu cît înaintați în vîrstă cu atît deveniți mai ursuzi, mai antipatici, capătați tot felul de tabieturi, vă pierdeți mai ușor răbdarea, iar un copil vă va întinde nervii la maxim.
5. Există Viață După Copii!

Mai vreți?

Edited by mufa, 02 June 2009 - 00:23.


#18
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postmufa, on 2nd June 2009, 01:17, said:

1. Dacă oamenii ar face copiii cînd s-ar simți maturi, pregătiți și pe picioarele lor, omenirea ar dispărea în mai puțin de 2 secole.
2. Faptul că amînați cît puteți de mult procreerea denotă teamă și egoism.
3. Costurile financiare necesare creșterii unui copil sunt mult mai mici decît vă imaginați.
4. Cu cît înaintați în vîrstă cu atît deveniți mai ursuzi, mai antipatici, capătați tot felul de tabieturi, vă pierdeți mai ușor răbdarea, iar un copil vă va întinde nervii la maxim.

Mai vreți?

1. Nu ma simt matura la 27 de ani cu o cariera abia la inceput, cu imposibilitatea de a-i oferi ce trebuie, deocamdata.
2. Nu denota nimic in cazul meu decat ce am spus.
3. Sunt convinsa (fiindca esti in cauza) dar eu n-am de gand sa ma enervez zilnic fiindca m-am precipitat.
4. Nu-i adevarat. (Voi generaliza acum si e o greseala dar asa te-as aduce la mine la gradi sa vezi cateva exemplare sub 30 de ani, au o "rabdare infinita", atat de infinita incat ti se face greata, dar cand stii ca nu tine de varsta ci de alte treburi vezi altfel lucrurile.)

LE: Maica-mea m-a avut tarziu si inca pe vremea cand era o grozavie sa faci copil dupa 30 de ani. N-am ce sa-i reprosez daca iau in considerare ce ai spus tu, ce am de reprosat as fi avut probabil de spus si daca ma facea cu 10 ani mai devreme fiindca nu de varsta tine in cazul ei.

Edited by roua, 02 June 2009 - 00:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate