Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Hop si Nikon!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
eu inca astep linkuri unde sa vedem oamenii aia multi nemultumiti.

#38
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Mai nene gallax ...hihi....posesorii de D 70 hihi E orgoliosi..hihi...iar aia de canon e f modesti..uite pt cultura ta generala - altfel stie- am cautat conditii de moire cu lumanarea si n-am reusit sa produc in moire sanatos, cat despre zgomot: am un thread care se cheama "un concert aseara" iar pozele e facute cu D 70 la 1 600 ISO...daca esti in stare sa-mi arati poze la 1 600 cu mai putin zgomot dau cu palaria jos...cat despre orgolii: uite-te pe grupul de pe yahoo de useri de d 70 si o sa vezi ca-s oameni normali si-si spun probelemele- singura clara este praful care ajunge pe captor...eu ink n-am dar ma astept...
Cat despre grip: poate daca as avea un obiectiv de ala de 4 kile s-ar justifica ...altfel: vezi ca au scris si altii pe aici...al meu e utlilizabil 2 SAPTAMANI...
zic 2 saptamanai pentru ca n-am reusit niciodata sa numar cadrele intre 2 incarcari... :)
onca asteltam linku' ala

#39
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
singurul lucru care POATE ca lipseste lui D70 este probabil sincronizarea cu blitzul in high sync. (dar si asta se poate pacali la D70 si poti sa folosesti high sync).

high sync este partial o porcarie. nu e bun decat de fill cand tragi cu diafragma deschisa la maxim in plin soare.
la sport (ca asta ma intereseaza pe mine) high sync nu face 2 bani

#40
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Si eu sunt in situatia de a-mi alege un DSLR si stau pe forumurile de canon cam de 6 luni, de cand s-a anuntat XT-ul, ocazional am intrat si pe D70 (ma refer la dpreview.com), dar de cand a aparut oficial Xt-ul diferenta este enorma , la D70 vad fotografii domnule, fotografii ...nu useri care se plang. Din pacata desi eram hotarat sa iau 350-ul voi mai astepta putin pana se lamuresc apele.



mirceao, una din nemultumiri ar moire-ul accentuat.

#41
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
pai mircea tocmai a explicat ca s-a CHINUIT sa obtina un moire si nici urma.

#42
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

strainu_altfel, on Apr 21 2005, 14:06, said:

pai mircea tocmai a explicat ca s-a CHINUIT sa obtina un moire si nici urma.

<{POST_SNAPBACK}>

sorry ..am intarziat eu cu replyul(...mult)  si intre timp postase . Anyway mie mi se pare o alegere foarte buna D70, dar cum ramane cu obiectivele e adevarat ca pe wide sta mai bine decat canonul iar pe tele au obiective doar scumpe (nu ma refer la calitate ca am inteles ca e mai buna decat la canon ) ?

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
D70 e o alegere si mai buna de cand au bagat D50 care merge pe Satanic Deviceuri si alte chestii de genul asta.  :lol:

#44
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
asta cam asa e.
la wide mie mi se pare inca imbatabil.
18-70 ala din kit este genial.
mie mi se pare mai sharp decat 17-40L de la canon.
e cristal nene, cristal.
am sa fac niste teste si cu 17-35L/2.8 sa-l vad cat e de sharp.

la tele...exista un tele ieftin si bun. cei de la Chasseur D'Images l-au super laudat. 70-300/4-5.6 G care costa 100$ in state.

e adevarat ca nikon nu a scos inca un tele ieftin cu IS.
n-au o gama difersificata de teleuri dar....la ce dracu foloseste o gama diversificata cand ai doar cateva si alea bune?

baietii de pe grupul D70 romania laudau mult obiectivul asta http://www.bhphotovi...u=276301&is=REG

daca vrei iti dau o lista cu obiectibvele de la nikon, multe dintre ele avand review-uri.

#45
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Pai da nene lista  :D

#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Mirceao: pentru moire incearca sa fotografiezi tesaturi sau chestii care sa aiba un pattern similar.
Eu tot nu vad rostul acestei dispune... calitatea imaginii ar fi penultimul lucru pe care l-as lua in considerare in alegerea unui sistem (vorbim aici de Canon, Nikon, Pentax. Treaca de la mine, si Minolta :) ) Asta pentru ca nu exista mari diferente... toate sunt cam la fel de bune.
De aceea sunt convins ca nu calitatea imaginii m-ar tine departe de un aparat gen D50.

Dar, asa cum se stie, deja mi-am ales un sistem - si n-am de gand sa-l schimb ;)

#47
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
eu nu continui discutia asta decat pentru simplul fapt ca vine unu  ca gallax care arunca o bomba si nu vine cu argumente, sau un alexIP care are o problema cu SD-ul.

si ma scoate din minti ca sunt unii care vorbesc "problemele alea" ale lui D70 in fata unui utilizator care NU a avut nici o problema cu el. si nu e singurul utilizator care nu vede problemele lui D70.
chiar toti sa fie chiori?

singurul lucru care nu-mi place la D70 este viewfinderul. dar daca pun asta in balanta cu lucrurile care nu-mi plac la un canon.....

#48
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

strainu_altfel, on Apr 21 2005, 14:43, said:

asta cam asa e.
la wide mie mi se pare inca imbatabil.
18-70 ala din kit este genial.
mie mi se pare mai sharp decat 17-40L de la canon.
e cristal nene, cristal.
am sa fac niste teste si cu 17-35L/2.8 sa-l vad cat e de sharp.

la tele...exista un tele ieftin si bun. cei de la Chasseur D'Images l-au super laudat. 70-300/4-5.6 G care costa 100$ in state.

e adevarat ca nikon nu a scos inca un tele ieftin cu IS.
n-au o gama difersificata de teleuri dar....la ce dracu foloseste o gama diversificata cand ai doar cateva si alea bune?

baietii de pe grupul D70 romania laudau mult obiectivul asta http://www.bhphotovi...u=276301&is=REG

daca vrei iti dau o lista cu obiectibvele de la nikon, multe dintre ele avand review-uri.

<{POST_SNAPBACK}>



Multumesc mult, da-mi-le daca poti .

Btw a testat cineva Sigma-ul 18-125mm F3.5-5.6 DC pentru Canon ? Este foarte laudat si prezentat ca o alternativa la kit lens si costa 200$

#49
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

Kunzite, on Apr 21 2005, 14:54, said:

Eu tot nu vad rostul acestei dispune...

<{POST_SNAPBACK}>



Nu e o disputa, este o discutie si e bine venita. Mai aflam si altceva.


Altfeleeeeeeeeeeeeeeeeee  baga linkuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu




10x :)

#50
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004

strainu_altfel, on Apr 21 2005, 15:04, said:

singurul lucru care nu-mi place la D70 este viewfinderul.

Pai si mie singurele lucruri care nu-mi plac la (Canon, Nikon, Minolta, Olympus, Sigma) sunt vizoarele si/sau ergonomia ;)

#51
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
La viewfindere ai cam nimerit-o nene Kuntzite, la ergonomie e discutabil....si eu am trecut greu de la Pentax MZ 10- n-am gasit ink ceva mai simplu si natural de utilizat- la D 70, dar pana la urma mi se pare f ok

#52
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Care e problema cu viewfinder-ul la D70 ?

#53
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Nu e numai problema lui d 70, oricare dslr...viewfinderu' e "cam mic"...prin comparatie al lui Pentax MZ 10 si cam toate cele pe film in generatiile astea il  au mai "spatios"...din pacate se pare ca e politica...si Canon face la fel- trebui sa te duci la un 1 d ca sa ai un vefinder ca lumea, si la Nikon la fel. del la d 2 incolo...
Plus ca n-au oferit nici unii mai mult de 95 la suta ...dar te obiesnuiesti  ;)

#54
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Mirceao: aici depinde de gusturi. Si mie D70-ul mi s-a parut OK, mi-a placut mai mult decat 300D-ul sau 350XT-ul; insa *istD-ul parca ar fi fost facut pt mainile mele :) (*istDS n-am apucat sa incerc, se pare insa ca amelioreaza unele aspecte mai putin placute ale *istD-ului)

Acrac: este prea mic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate