Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Hop si Nikon!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005
Asa cum au facut-o si cu D-70-ul, asteptand sa vada ce vor scoate cei de la canon, asa au facut si acum. Se pare ca rivalul lui 350d e pe ultima suta de metrii. Abia astept sa-l vad. Voi nu???

http://www.dpreview....2nikondslrs.asp

#2
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
It's nikon style man :D

#3
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004
Se pare ca se va chema D50: aveti aici specificatiile si aici manualul in pdf (care se pare ca a 'scapat' pe net).
Mai circula si o poza dar se pare ca este un fake.

#4
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Nu am deschis alt topic pentru ca nu merita si pentru ca se potriveste cu titlul topicului.

Stirea este ca Nikon a encriptat informatia privitoare la balansul de alb in imaginile NEF (RAW-ul de la Nikon) facute cu D2X sau D2HS.
Asta inseamna ca nu mai poti folosi programele independente de conversie RAW. Mie mi se pare o mare magarie, asa ca sa fiu diplomat. Sper sa renunte cat mai repede la prostia asta. Spre binele lor.
Sincer, nu stiu ce a fost in capul lor. Se gandesc probabil ca cine vrea sa faca softuri pt. RAW-ul de la Nikon sa plateasca licenta pentru decriptare. Este un precedent periculos. Nikon ar face mai bine sa castige din patente cinstite nu din haiducii dintr'astea. Sunt destul de in urma cu patentele (din care Sony, Kodak si Canon castiga foarte bine) dar nu asta e solutia. Asa cum au declarat si cei de la Adobe, informatia din imagine ii apartine utilizatorului si nu lui Nikon si e dreptul lui sa aleaga softul pe care vrea sa il foloseasca.  :cursing:


Stirea pe larg AICI

Edited by Rigid Aurel, 19 April 2005 - 15:48.


#5
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004

Rigid Aurel, on Apr 19 2005, 15:46, said:

Nu am deschis alt topic pentru ca nu merita si pentru ca se potriveste cu titlul topicului.

Stirea este ca Nikon a encriptat informatia privitoare la balansul de alb in imaginile NEF (RAW-ul de la Nikon) facute cu D2X sau D2HS.
Asta inseamna ca nu mai poti folosi programele independente de conversie RAW. Mie mi se pare o mare magarie, asa ca sa fiu diplomat. Sper sa renunte cat mai repede la prostia asta. Spre binele lor.
Sincer, nu stiu ce a fost in capul lor. Se gandesc probabil ca cine vrea sa faca softuri pt. RAW-ul de la Nikon sa plateasca licenta pentru decriptare. Este un precedent periculos. Nikon ar face mai bine sa castige din patente cinstite nu din haiducii dintr'astea. Sunt destul de in urma cu patentele (din care Sony, Kodak si Canon castiga foarte bine) dar nu asta e solutia. Asa cum au declarat si cei de la Adobe, informatia din imagine ii apartine utilizatorului si nu lui Nikon si e dreptul lui sa aleaga softul pe care vrea sa il foloseasca.  :cursing:
Stirea pe larg AICI

<{POST_SNAPBACK}>

Deci dai banii acu' pe soft sperand sa fie compatibil cu viitoru' (mai nou, printre accesorii intra alaturi de body, lentile, filtre si programele de rigoare) ca sa aflii ca ii dai degeaba.
Asta ca sa fiu si eu un pic carcotas... :naughty:

#6
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Stiti ce nu inteleg eu mai la voi? daca sunteti atat de canonisti- canon ruuuulz si de astea- de ce va mai intereseaza mai soarta "prapaditei" firmulitze de 2 lei Nikon? Care e logica voastra?

#7
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Vorbeau de ceilalti prapaditi: "Nikon rulz!":P
Ca saracii de ei, vor trebui sa foloseasca acel soft, eventual sa-l plateasca. Nu mi s-ar parea corect sa fiu legat de ei prin stiu eu ce criptari, chiar daca ar fi vorba de canon, minolta, etc.; pai dupa ce dau o galeata de bani pe kitt, mai iau si obiective... acum ce fac? Platesc sa-mi vad pozele?
Anyway: Canon rulz =)) Com'on man... chill.

#8
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

mirceao, on Apr 19 2005, 18:34, said:

Stiti ce nu inteleg eu mai la voi? daca sunteti atat de canonisti- canon ruuuulz si de astea- de ce va mai intereseaza mai soarta "prapaditei" firmulitze de 2 lei Nikon? Care e logica voastra?

<{POST_SNAPBACK}>


Unde pana mea m-ai auzit pe mine cu Canon rulez?  :cursing:  :angry: Am zis undeva asta dar de mult de tot si nu cred ca ai tu de unde sa sti. :)
Anyway, nu am zis si nu cred asta. In primul rand nu poti sa faci aprecieri globale. Are si Canon stifturile lui, cum au fiecare. Si daca erai mai atent ai fi vazut ca ma intereseaza cam totul despre fotografie. (mai putin mobilele cu camera incorporata. :D ).
Data viitoare incearca sa postezi cand ai ceva de spus. Si asa postezi cam rar.
P.S. Aranjati si voi softul ala de random ca aud mereu Anastacia la Eliberadio. Si poate reusiti sa o scoateti si pe Mihaela. Tot din soft, ca din hard...! ;)

#9
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Si io as scoate pe Mihaela... :D Cine naiba din trupa aia faina, s-a gandit ca Mihaela si Gianina fac casa buna cu Eliberadio... Beats me...

#10
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
nu stiu ce legatura are raduleasca cu RAW.

oricum...cam aiurea faza cu RAW. or sa renunte cu siguranta. :naughty:

voi ati mai auzit ceva de D50 ala? trebuia sa se anunte ieri aparitia lui.

#11
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Raduleasca si RAW? Pai cam ce are si Canon-ul cu NEF-ul de la Nikon! Nimic. Treaba e ca nu prea are nici cu ascultatorii de guerilla!
Si eu cred ca or sa renunte, dar s-au cam facut de kakao!

#12
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
http://www.dpreview....004nikond50.asp
http://www.dpreview....03nikond70s.asp
http://www.dpreview....n70firmware.asp

bagati mare cu criticile bre.

#13
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Mie D50 imi suna a castigator...

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Mie a "the lamest DSLR ever" :P
Glumesc, desigur... pe jumatate :naughty: Dar n-are nimic special, e doar un DSLR ieftin. In plus, nu cred ca vreau sa stiu cum se vede prin vizorul ala :puke:

#15
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
pai e vizorul lui D70.
:)
cum sa se vada?!

#16
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

strainu_altfel, on Apr 20 2005, 13:45, said:

pai e vizorul lui D70.
:)
cum sa se vada?!

<{POST_SNAPBACK}>


Nu chiar, e mai mare... DK-16 vs. DK-20...

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Mai, mai, mai... ala-i asa-numitul eye-cup! Adica chestia in care-ti infigi ochiul! :rolleyes:
Sorry, se pare ca-i chiar vizorul lui D70 (cu un alt geam mat). Oricum, 0.75x factor de marire e extrem de putin imho. Un vizor decent are ~0.95x ;)

#18
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Azi nu-i ziua mea. Ma duc sa fac un dus... Rece...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate