Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Hop si Nikon!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

gallax, on Apr 21 2005, 22:05, said:

@nu_mai_stiu_cine_zicea_ca_a_vazut fotografi adevarati doar in forumul de d70:

gallax, dupa cum ai recunoscut nu ai citit cu atentie, tot ce am spus eu e ca de cand a aparut 350, pe forumurile de Canon se pierd in discutii tehnice interminabile despre back/front focus , sunt extrem de multi care au returnat si al treilea aparat
PE CAND pe Nikon forums lumea pur si simplu FOTOGRAFIAZA, nu am spus ca unii sau altii sunt mai buni ...se pare doar ca D70 nu are atatea probleme.


strainu_altfel, sau cine s-a lovit de chestia asta,  crezi ca lipsa MLU la D70 e asa importanta ? Am inteles ca vibratia se simte undeva intre 1/10 si 1/30. Ma gandesc ca la peisaje chiar ai nevoie si de expunerile astea.

Edited by whitey, 22 April 2005 - 08:46.


#74
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
vis-a-vis de MLU: nu m-am izbit de problema asta dar ai dreptate, la peisaje iti foloseste. acum tu ai sa stii daca faci peisaje multe.

acum sa raspundem lu big_ipaq:

-WB fine tuning. adicatelea setezi WB pe cloudy sa zicem si poti sa il compensezi. ca sa iti fie tie mai usor valorile nu sunt in grade kelvin ci pur si simplu +-3. + iti da culori mai calde si - culori mai reci (sau invers nu mai stiu exact). (uite acum m-am uitat iarasi pe 20D si vad ca si el are compensare de WB exact ca la MK2. )

-flash sync 1/500...aici am sa te las sa cauti singur pe net. daca chiar vrei sa pricepi ce si cum...documenteaza-te

-cu masurarea sport am inteles ca esti lamurit

-compensarea expunerii +-5. eu folosesc compensarea expunerii in anumite situatii. sa obtin diferite efecte(care ies sau nu ies) de multe ori ma izbesc de problema ca vreau sa ma duc mai jos de -3 si nu stiu pe unde dracu ma aflu. vreau sa stiu unde ma aflu ca sa-mi fac si eu o parere despre ce mama naibii fac eu acolo. si sfarsesc prin a subexpune muuult si niciodata nu stiu cat am subexpus.
poate ca e doar o fitza dar eu chiar o consider utila.

-vis-avis de masurarea asta matrix in 1005 pixeli....faza e ca isi spune cuvantul in situatii cu adevarat grele de evaluat. cu contraste foarte puternice, unde un aparat ar expune bine doar o anumita parte din cadru.

-cu bateria cred ca am lamurit-o. pentru a treia oara zic ca nu mai e de actualitate.

-ergonomia...dupa cum am zis si nu ai vrut sa asculti. e un lucru cu care te obisnuiesti. eu nu am fost obisnuit nici cu canon nici cu nikon si totusi cu nikon toate controalele mi s-au parut asezate natural, totul avea o logica. dar uite ca m-am obisnuit si cu canon si acum nu mai am probleme mari. totusi felul in care au asezat controalele la un aparat de varf cum e 1dmk2 sfideaza orice logica. 20D e un pas in fata fata de toate aparatele lor (joysticku ala din spate e delicios. practic ala face tot)

-ceva viteza in plus la 20D. da-mi un exemplu ce face 20D mai repede.

-obiective. nu am zis ca Canon nu are obiective bune. dar sincer ma asteptam la ceva performante de la un wide L, si sunt profund dezamagit.

-teste...timp sa am. daca am timp de ce nu.

si ca sa nu mai existe dubii.

MIE (deci am zis MIE. si vorbesc despre MINE, pentru ca e parerea MEA) mi se pare nejustificata diferenta de pret dintre 20D si D70. si mai sus v-am explicat si de ce.

inca ceva.
big_ipaq: daca ai 20D eu nu stiu de ce iti mai faci probleme cu D70. baga bani in obiective si da-i batai.

Edited by strainu_altfel, 22 April 2005 - 10:38.


#75
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

strainu_altfel, on Apr 22 2005, 11:28, said:

-flash sync 1/500...aici am sa te las sa cauti singur pe net. daca chiar vrei sa pricepi ce si cum...documenteaza-te

Am incercat, nu am reusit sa patrund, altfel nu te-as fi intrebat. Daca nu ai timp e ok. Ma voi lamuri eu cumva. O sa mai citesc odata referintele care le am cand am timp si apoi mai discutam.

Ce spuneam eu acolo e ca parerea ta suna exact ca si a lui Ken Rockwell in Canon 20D vs. Nikon D70 Review Test. Eu nu sunt de acord cu multe lucruri pe care le spune Ken Rockwell, dar hei, cine sunt eu sa nu fiu de acord cu tipu ala...

El spune:
"If you use fill flash outdoors (I use it all the time even for landscapes to improve the contrast) you need 1/500. If you don't use fill flash you probably should."

Pai de ce? Poate daca ai nevoie de timp mare, pentru un sport sau ceva care se misca rapid.

Si pe urma mai are articolul: The Importance of Flash Sync Speed...

Tot nu am inteles la ce e bun asa de mare. Si mai mult, nu inteleg de ce high speed sync de la Canon nu e la fel de bun ca rezultat.

strainu_altfel, on Apr 22 2005, 11:28, said:

... eu nu stiu de ce iti mai faci probleme cu D70. baga bani in obiective si da-i batai.

Pai nu imi fac si ii dau bataie. Bani in obiective am bagat deja mai multi decat in aparat. De ce ti se pare ca ar fi diferit...?

#76
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
uite diferenta intre high si normal
http://webs.lanset.c.../flash/hss.html

si uite ce inseamna de fapt high sync.
http://www.photozone...y/flashtec5.htm

si uite ce inseamna o sincronizare cu flashul standard.
http://www.photozone...y/flashtec4.htm

eu ma izbesc de problema asta tot timpul. mai ales la sporturi de sala.
cel mai naspa lucru este ca blitzul se incarca foarte greu si iti rupe bateriile in doua.

daca astia de la canon ar fi pus pe aparatul lor de TOP 1/500 as fi fost cel mai fericit. practic asta e unul din lucrurile pe care am sa le reprosez lui mark2.
supravietuiesc linistit fara 8fps. dar flashu ma omoara.

Edited by strainu_altfel, 22 April 2005 - 11:04.


#77
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
OK, deci conteaza pentru un PJ care fotografiaza sporturi sau actiune rapida indoors. Corect?

#78
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
nu numai indoors.
si outdoors.
daca vrei sa faci un portret afara in plin soare si faci fill e binevenit high sync.
dar daca esti la un fotoreportaj si vrei sa tragi mai multe cadre ai incurcat-o.
stai si astepti dupa blitz nene si te rogi ca subiectul sa fie cu fata la soare.

bineinteles ca canon are o solutie pentru "problema". cumperi un rahat dinala (nu stiu cum ii zice) power pack parca in care intra 8 baterii si il tii in buzunar. si bagi un cablu in blitz si ai parte de o reciclare mai rapida la blitz.

dar asta s-ar fi putut rezolva cu un sync mai mare si nu cu o investitie in plus de cateva sutici $$$.

#79
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
uite si raspunsul oficial in legatura cu RAW

http://www.dpreview....nefresponse.asp

#80
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
post in pus

Edited by acrac, 26 April 2005 - 13:48.


#81
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005
D70s este deja pe piata.

http://www.nomatica.com/

#82
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
O continuare foarte intersanta a discutiilor despre RAW si criptarea Nikon cu Dave Coffin http://www.dpreview....ininterview.asp


Un citat : "

5. Which RAW format was the first you worked on which showed signs of having its metadata deliberately encrypted / obsfuscated? Can you give us examples of other formats which have been made 'hard to decode' by the manufacturers?

The Canon PowerShot G6, S60, S70, and Pro1 apply a trivial XOR to the metadata related to color balance. Phase One encrypts the entire image in a slightly more complicated way.

"

Edited by whitey, 28 April 2005 - 09:25.


#83
Aquarius

Aquarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2005
Concurenta loveste din Cehia: Dirkon

:D

#84
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
sa moara cici daca nu o fac
hihihihih
mult prea tare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate