Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Hop si Nikon!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am vazut eu bine sau Nikon urmeaza cu D50 ideea "geniala" de la Pentax *istDs cu mediul pe stocare pe SD? uh...

p.s. Sigma nu o mai anuntat nimic nou la dSLR-uri? :)

#20
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

AlexIP, on Apr 20 2005, 14:49, said:

Am vazut eu bine sau Nikon urmeaza cu D50 ideea "geniala" de la Pentax *istDs cu mediul pe stocare pe SD? uh...

p.s. Sigma nu o mai anuntat nimic nou la dSLR-uri? :)

<{POST_SNAPBACK}>



N-as putea spune de ce, dar am o reactie de respingere fata de DSLR-urile care nu folosesc CompactFlash.  Din cauza asta D50 nu intra in discutie cand ma gandesc la DSLR-ul pe care vreau sa mi-l cumpar. Pentru mine, ca o varinta la Canon-urile astea mai ieftine ramane doar D70, mai ales acum cand multi se plang ca 350D are probleme.

Edited by acrac, 20 April 2005 - 14:58.


#21
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Ce probleme are 350D? Poti sa-mi trimiti si mie niste linkuri? Multumesc...

#22
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004

Quote

Group: Members
Posts: 927
Topics Started: 38
Joined: 14-July 04
Member No.: 19 915



QUOTE(mirceao @ Apr 19 2005, 18:34)
Stiti ce nu inteleg eu mai la voi? daca sunteti atat de canonisti- canon ruuuulz si de astea- de ce va mai intereseaza mai soarta "prapaditei" firmulitze de 2 lei Nikon? Care e logica voastra?






Unde pana mea m-ai auzit pe mine cu Canon rulez?   Am zis undeva asta dar de mult de tot si nu cred ca ai tu de unde sa sti. 
Anyway, nu am zis si nu cred asta. In primul rand nu poti sa faci aprecieri globale. Are si Canon stifturile lui, cum au fiecare. Si daca erai mai atent ai fi vazut ca ma intereseaza cam totul despre fotografie. (mai putin mobilele cu camera incorporata.  ).
Data viitoare incearca sa postezi cand ai ceva de spus. Si asa postezi cam rar.
P.S. Aranjati si voi softul ala de random ca aud mereu Anastacia la Eliberadio. Si poate reusiti sa o scoateti si pe Mihaela. Tot din soft, ca din hard...! 



Uhuuu domnule!  :worthy: ce reactie dura....ma scuzati, o sa incerc sa va deranjez ceva mai des...ideea este majoritatea posturilor cand vine vorba despre marci au cam aceeasi culoare aici pe softpedia...pana si la focus 94 la magazin au avut texte de genu': da ce nu ti-ai luat dom'ne 20 d....in fine...Pe de alta parte nu stiu de ce ai luat-o personal: nu avem ink o ideea clara de ce au anuntat mizeria asta cu raw dar ne vom lamuri..amintiti-va ce ofticata era lumea cand a descoperit ca poti face din 300 D un "ADEVARAAAT" 10 D cu un softulake scris de rusi...in fine...
marketingul taie si spanzura din pacate cam la orice producator...so No offense dar nu -ti inteleg reactia- ca sa nu mai zic ca nici nu stiu unde lucrezi...




  :arigato:  :arigato:  :arigato:  :nonobad:  :nonobad:

#23
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

big_ipaq, on Apr 20 2005, 15:02, said:

Ce probleme are 350D? Poti sa-mi trimiti si mie niste linkuri? Multumesc...

<{POST_SNAPBACK}>



pe dpreview sunt mai multe threaduri d-astea
http://forums.dprevi...essage=13125423

#24
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Nu am 350D si nici nu ma intereseaza unul.

M-am uitat pe thread-ul ce mi l-ai dat si am remarcat doar "softness"... CrissX are un 350D si a postat cateva imagini, foarte "ascutite"... In concluzie, in afara de softness, ai mai remarcat vreo problema cu 350D?

Multumesc pentru link.

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

mirceao, on Apr 20 2005, 15:09, said:

marketingul taie si spanzura din pacate cam la orice producator...
Mai putin la Pentax, ca aia n-au marketing :lol:

#26
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

big_ipaq, on Apr 20 2005, 15:22, said:

Nu am 350D si nici nu ma intereseaza unul.

M-am uitat pe thread-ul ce mi l-ai dat si am remarcat doar "softness"... CrissX are un 350D si a postat cateva imagini, foarte "ascutite"... In concluzie, in afara de softness, ai mai remarcat vreo problema cu 350D?

Multumesc pentru link.

<{POST_SNAPBACK}>



De cand l-am citi eu au mai aparaut niste post-uri. Parerile sunt impartite.
uite http://forums.dprevi...essage=13139349
  

Alte probleme: front sau back focus.  Se plang de asta mai ales cu obiectivul 50 mm 1.8  de la Canon :). Mai cauta pe forum ca mai sunt. Cum spuneam parerile sunt inpartite de la oameni super multumiti la cei care au schimbat 3 XT pt ca aveau probleme.

#27
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
@mr.fred: te rog rupe conversatia despre 350D, incepand de la post #23, si pune-o intr-un thread nou: "probleme 350D" sau intr-unul existent pe tema 350D.

@acrac: uzual front and back focus sunt probleme de obiectiv, care se calibreaza si totul revine la normal. Nu am auzit de probleme de front and back focus generate de body, dar si asa, se corecteaza in garantie.

Cat despre, softness ce sa spun... Este de asteptat de la senzorii CMOS folositi de Canon si este de dorit asa. Se corecteaza in post-processing.

Dar mai multe pot spune cei care poseda un 350D si stiu 3 aici pe forum...

#28
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
@acrac: n-ai vazut si lista lunga de nemultumiri legate de D70?
asta e, nimeni nu e perfect...

#29
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
gallax da-mi si mie link catre nemultumirile alea fatza de d 70...ca-s tare curioasa

#30
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
pai cred ca cea mai mare problema a lu D70 este ca scrie Nikon pe el si nu Canon.

#31
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Asta vroiam sa spun si eu, dar ca un minus pentru Nikon, nu ca un plus... ;)

#32
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
@mirceao:  http://search.dprevi...appy&forum=1034

asta asa, la o cautare rapida.
Rezumat (dincolo de problemele de fabricatie): noise, moire, compresie cu pierderi de highlits, MLU, battery grip, wired remote etc...

Ideea e doar ca NU EXISTA aparat perfect... daca nu vezi pe la noi plangeri legate de D70 e pt ca sunt mult mai putini useri care-l au (aceeasi chestie cu masini straine vs dacii...)

#33
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
ooooooo
mai are niste probleme gogule:
nu are 8 fps, nu poti sa pui wireless transmitter, nu are 8 megapixeli, bateria nu tine 10.000 de cadre, cand il cumperi nu ai in pachet un 70-200/2.8 VR.

si asta la o cautare mai rapida decat a ta.

PS: vezi ca nu merge linku ala.

Edited by strainu_altfel, 21 April 2005 - 09:41.


#34
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
cat despre posesorii de D70 din romania te inseli.
este chiar un grup de posesori D70 si iau parte la toate discutiile si sa moara ciprian daca am auzit pe multi plangandu-se.
+ ca urmaresc ce discuta si posesorii de D70 de pe nikonians.

#35
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Pai asta e cu userii de D70, se cunosc toti unii pe altii si E foarte orgoliosi.

Linku' merge, da' s-a plictisit serveru' de probleme cu d70.

#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Eh... de un Nikon caruia sa-i pice oglinda inca n-am auzit :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate