Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

Edem femural/necroza de cap femural

  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Am facut RMN de sold, se pare ca edemul a disparut complet. Probabil durerile sunt din cauze meteosensibile.
Asadar multumita HBOT am reparat femurul complet.

#74
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
@ vbadulescu

Stimate domn,

nu stiu cum se desfasoara ortopedia la Iasi, dar cert este ca necroza aseptica nu se diagnosticheaza cu ajutorul radiologiei. Este adevarat, insa, ca necrozele aseptice pot evolua catre o modificare de contur, situatie numita coxartroza, care reprezinta o indicatie de protezare. In aceste conditii, pe radiografii este posibil sa se fi observat modificari de contur, modificari care l-au determinat pe ortopedul dvs. sa suspecteze O POSIBILA NECROZA, dar oricum, in astfel de situatii diagnosticul nu este acela de necroza, ci de coxartroza. DACA pe radiografie nu se vad modificari de contur, atat suspicionarea unei necroza aseptice fara diagnosticul de electie, cat si indicatia de protezare, in Europa CIVILIZATA, constituie culpa medicala, deoarece necrozele aseptice se pot trata.

Referitor la intrebarea dvs., raspunsul este nu, pe radiografie nici macar nu se poate diagnostica o necroza aseptica, desi in stadii avansate pot aparea o serie de imagini SUGESTIVE pentru o necroza aseptica, dar nici vorba de un diagnostic cert sau o stadializare. Aceasta se poate realiza exclusiv cu ajutorul RMN-ului. Radiologia este deosebit de importanta pentru diagnosticul complicatiilor acestor necroze, si anume: tasari, microfracturi, modificari de contur, artroza, respectiv coxartroza.

@morogan

Stimate domn,

probabil ca durerile acuzate de dvs. la momentul respectiv nu erau generate de necroza aseptica, deseori acestea decurg fara dureri pana in stadiile avansate. Dvs. insa, ati avut dureri si un stadiu initial de necroza aseptica, descoperit accidental datorita competentei ortopezilor care v-au tratat si au recomandat efectuarea unui RMN.

Cu stima,
dr. Ion

#75
uleisua

uleisua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2010
Buna seara dr. Ion

Cum pot lua legatura cu dvs. in legatura cu urmatoarea problema

In urma unui examenului RMN efectuat recent sa descoperit urmatoarea problema
Concluzie RMN: TU de trohanter si 1/3 proximala femur de.

Daca se poate astept o adresa de mail de la dvs. pentru a putea trimite documentele, doctorul care a efectuat RMN recomanda operatia cat mai urgent.

Am vazut ca exista un tratament la clinica http://www.medicinahiperbara.ro/ oare se poate face ceva si in cazul meu pentru a evita bisturiul.
Maine 15.10.2010 am programare la Cluj la clinica de ortopedie dr. Bogdan G. Baciu.

Astept raspuns de la dvs
Va multumesc
Avram

#76
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Dr. Ion este coordonatorul clinicii de medicina hiperbara. Suna la numerele de pe site

#77
Atena2011

Atena2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2011
Buna ziua!

Va rog mult sa-mi spuneti daca tehnologia de oxigenare hiperbara ma poate ajuta in urmatoarea problema. Nu am gasit un medic care sa ma lamureasca cat de grav e, daca exista vreo sansa cat de mica sa evit pe viitor protezarea, daca oxigenarea hiperbara poate ameliora sau nu problema mea.

Rezultat RMN foarte recent:

Modificari difuze de demineralizare osoara pelvina, de intensitate mica.
La nivelul articulatiei coxo-femurale drepte, se evidentiaza modificari degenerative, cu zona de osteoliza de 11/7 mm ce intrerupe conturul superior al capului femural drept si zone de osteoliza la nivelul acetabulului corespunzator. Structura heterogena a acetabulului drept, cu hipersemnal T2 fat-sat intraosos, de tip fluid (chist). Fara acumulari fluide intraarticulare.

Mentionez ca am dureri suportabile cam de un an si jumatate si la efort prelungit mers schiopatat. De aproape un an am luat stopartroz ultra (cu pauzele recomandate). De 5 saptamani urmez un tratament de kinetoterapie, reflexoterapie, presopunctura, apicatii cu argila pe locurile dureroase plus intern aloe vera cu controitina, glucozamina, msm, pastile de acid hialuronic si crema msm (toate trei de la forever). Mobilitatea articulatiei a crescut mult in urma acestui tratament, durerile s-au atenuat mult si pot merge mai mult fara a interveni schiopatarea. Dar ma gandesc cu mare teama catre viitor. RMN-ul l-am facut acum cateva zile... nu il inteleg foarte bine dar parca nu suna prea bine...

Ce parere aveti? Poate este aici si un medic care ma poate lamuri?
Multumesc frumos!

#78
madamovy

madamovy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2011
buna ziua
sunt madalina, am 16 ani, o greutate de 70 kg, si in urma cu 4 ani am fost diagnosticata cu lupus erimatos sistemic.(si nefropatie lupica grad III)...am facut 1 an jumate perfuzii cu ciclofosfamida...si analizele recente (de acum 6 luni) confirma faptul ca celulele lupice nu mai sunt in sange.
toate bune si frumoase pana in aprilie 2010 cand am fost diagnosticata cu necroza aseptica de cap femural drept din cauza cortizonului...(am facut tratament cu cartizon in tot acest timp, si inca mai fac., 15 mg pe zi in prezent)..
mi sa spus ca sunt inca tanara pentru proteza, mentionez ca nu ma doare rau la mers, durerea apare dupa 30 min de mers, cand dorm pe partea dreapta peste 5 minute trebuie sa schimb pozitia, ,
recent am facut un RMN la care au fost evidentiate urmatoarele: disparitia sfericitatii capului femural drept cu numeroase eroziuni si geode marginale prezente pe intreaga circumferinta, cu dispaitia spatiului articular coxo-femural si eroziuni ale cotilului femural precum si edem difuz al capului femural, geode la nivelului marelui trohanter si colectie fluida periarticulara- aspect IRM compatibil cu osteonecroza de cap femural std. IV Arlet-Ficat si coxartroza dreapta secundara.modificari de ONACF std.II Arlet-Ficat la nivelul cadranului postero-superior al capului femural stang, cu pastrarea sfericitatii capului femural.
Aceasta a fost o interpretare, , apoi un medic din franta a vazut rmnul si ma trimis la spitalul de urgente floreasca din bucuresti unde mi sa propus pentru a 2 oara sa fac o interventie chirurgicala la soldul drept prin care sa se faca niste foraje, , , , De la inceput mi sa spus ca am sanse 50% de reusita...Am acceptat pentru ca prin cate am trecut asta nu ar fi prea greu, si apoi daca nu as fi facuto poate as fi regretat.

In prezent sunt operata de 5 zile la soldul drept si mi sa spus ca nu am voie sa calc in picior o luna jumatate.
nu stiu daca a fost o solutie buna, dar mam saturat de atata suferinta. mam gandit ca daca copilarie nu am avut adolescenta sa am. Cine stie poate se va intampla o minune pentru mine.

Eu vroiam sa va intreb si pe dumneavoastra daca am facut o alegere buna?
Am auzit si de oxigenoterapia hiperbara de la constanta si cred ca am sa incerc dupa ce termin cu operatia. Credeti ca Am voie sa fac asa ceva? Mar ajuta? Si cam cat ar costa?

AAAA.vroiam sa va spun ca la stangul nu am niciun fel de probleme, nici durere nici nimic, Credeti ca ar putea trece de la sine?

#79
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
400lei/sedinta
Vorbeste acolo si vei afla

#80
JR_tl

JR_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.01.2011
Salutari tuturor, eu am patit asa: am luat vestitul predinson si bineinteles m-am ales cu necroza de cap femural ( la ambele articulatii ca asa vad ca actioneaza) dar a aparut prima data la cap femural stang. durerea ajunsese mare si schipatam, am luat mult ketoprofen de 200 ( numai asa se mai ameliora durerea mai ales noaptea cand ma durea pana in genunchi- luam una pe zi) . Citind pe net de medicina hiperbara si fiind aproape de mine , eu fiind din TL, am dat o fuga la Constanta sa vad care este treaba. Tin de la inceput sa precizez ca nu il cunosc pe Dl. Doctor Ion pe care il respect mult pentru faptul ca isi petrece atata timp raspunzand tuturor care ii scriu ( si ii scriu multi am citit cam tot la vremea respectiva- acum 2 ani) si mai era un Domn Doctor pe nume Marius Uscatul care la fel de mult raspundea tuturor ( pe net) sincer acesti oameni m-au impresionat cum reusesc sa isi gaseasca timp si sa raspunda bine documentata cam pe toate forumurile pe unde am citit. am sperat sa il gasesc pe Dl. Doctor Ion la la Constanta str. Sabinelor. dar nu am dat de domnia sa ci de un Domn doctor care era atunci (poate ca si este inca) seful sectiei ortopedie din Spitalul Judetean Constanta. Verdictul a fost clar : necroza de cap femural. asta o stiam dar vroiam  sa vad ce fac mai departe. Domnul Doctor mi-a raspuns ca trebuie proteza si ca la spitalul Constanta se pun proteze de tip Shultzer ( sper ca am scris corect) dar problema ar fi coada ei care trebuie sa dau 10 mil vechi  :thumbdown:  am platit consultatia si am plecat mahnit spre casa gandindu-ma cum sa imi taie din os  cum sa .. nu imi venea la socoteala. Ma asteptam la mai mult adevarul ca la urma mi-a zis ca dupa operatie facem si ceva sedinte de hiberbara. Micul amanunt este ca lucrez undeva prin sistem si nu am fost de acord cu ce spunea domnul- sa crap de caldura in infectul spital C-ta plus altele. , dupa un an de la aceasta poveste am fost operat la Colentina de catre  :OK:  Doamna Doctor Botezatu +echipa  :thumbup:  unde mi s-a montat un BHR. Personalul a fost mai mult decat ok  :coolspeak: . imediat dupa ce a trecut anestezia am plecat la plimbare cu carjele iar sarcina pe piciorul operat max 25%, dupa sase saptamani am abandonat carjele .  alte masuri: patul a fost inaltat + la toaleta aveam un inalator special pt a nu face un unghi ascutit la articulatie. nu am avut durere nici macar o secunda, nici macar la nivelul inciziei. nimic. a trecut mai bine de un an si ma simt excelent si sper sa ma simt mult si bine asa. Pot sa dansez sa inot sa urc scari sa ma joc in aer liber cu o minge... piciorul drept inca nu da semne ca vrea si el dar cu siguranta vaajunge tot acolo. asta este tot si urez succes tuturor si sper ca nu am jignit pe nimeni si mentionez ca nu am vrut sa insinuez nimic. aaa cand am facut operatia aveam 40 ani si 114 KG la 182cm acum am 83 Kg si ma pastrez  :P

Edited by JR_tl, 16 September 2011 - 19:49.


#81
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
NU toate persoanele ce sunt in tratament cu prednison fac NACF. Este un efect secundar ce apare la anumite persoane.
Necroza aseptica de cap femural de la gradul III (alte pareri chiar de la grad II -mie mi se pare cam repede) are indicatia de endoprotezare. Tipul protezei depinde de o serie de factori incepand cu tipul de activitate, varsta, status functional, etc. Ca ti-a fost montata o proteza tip resurfacing (cost proteza peste 2500 Euro) are avantajul ca necesita eliminarea unei cantitati mai reduse de os si mobilizare rapida fiind OK pentru persoane active profesional cu necesitati dinamice ridicate in perioda imediat urmatoare. Dezavantaj: durata mai mica de exploatare fata de celelalte tipuri. Ca ai slabit e un fapt pozitiv altfel scadeai drastic durata de utilizare.

#82
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,937
  • Înscris: 31.03.2003
Intreb si eu, nu dau cu parul : metilprednisolonul (Medrol, de exemplu) nu ar fi de preferat prednisonului ??
Sau incidenta anumitor efecte adverse e aceeasi ?
Ca diferenta de pret e practic neglijabila ...

#83
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

View Postoaspetele, on 22nd September 2011, 10:12, said:

Intreb si eu, nu dau cu parul : metilprednisolonul (Medrol, de exemplu) nu ar fi de preferat prednisonului ??
Sau incidenta anumitor efecte adverse e aceeasi ?
Ca diferenta de pret e practic neglijabila ...

Efectele secundare ale prednisonului si derivatilor sunt cam aceleasi. Derivatii incearca sa obtina aceleasi efecte dar cu doze mai mici.

#84
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,937
  • Înscris: 31.03.2003
Tre sa-mi scutur bine memoria ca sa nu vorbsc prostii, dar in mod cert metilprednisolonul are efect mineralocorticoid minim.

#85
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Buna seara! Am si eu nevoie de un sfat. Am 37 de ani, o greutate normala (58 kg la 1.72 inaltime) si un stil de viata activ, dar deloc sportiv. Cam de un an si ceva ma doare foarte tare soldul drept.  Mentionez ca am fost operata la ambii genunchi pentru hiperpresiune rotuliana. Imi puteti recomanda un medic ortoped bun in Bucuresti, in primul rand pentru un diagnostic al soldului, si dupa aceea pentru un tratament? Eventual un medic care face si artroscopie de sold, si care sa nu imi recomande din prima protezarea. Va multumesc mult.

Edited by Mirela2012, 30 April 2012 - 23:08.


#86
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Spitalul foisor, dr. Stanescu. Foarte bun diagnostician.

#87
Angela-M

Angela-M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2013
Buna ziua,

Ficei mele de 17 ani i s-a pus diagnosticul de "necroza avasculara a capului MT II, cu fragment necrozat de 1.12 cm" in urma radigrafiei si ecografiei. Intrebarea mea este daca exista ceva tratament (daca terapia prin MBST®- poate ajuta) sau doar operatie si operatia se poate face acum  sau doar dupa 18 ani.

Va multumesc!

#88
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009
Buna ziua.Am fost diagnosticat cu NACF bilaeral stadiul II la stingul s istadiul III la dreptul fara modificare.Am fost la Spitalul Militar si m au indrumat catre Centrul de hiperbara Constanta.Am facut 15 sedinte de oxigenoterapie,dupa care am facut RMN.Dupa interpretarea RMN ului a trebuit sa mai fac 10 sedinte de hiperbara., 2 saptamani pauza si iar RMN..Dupa cam 10 sedinte durerile au scazut reducandu se la usturimi.Dupa ultimul RMN edemul a disparut cu aproximativ 75% pe ambule solduri, fapt vizibil pe CD.In urma acestui fapt mi au mai fost recomandate 9 sedinte de oxigenare ,3 saptamani pauza si iar RMN.Acum st in perioada de pauza dupa care o sa fac RMN.Mentionez ca de la diagnosticare merg cu ajutorul cirjelor.O sa va tin la curent cu evolutia.

#89
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009
Buna ziua.Revin cu noutati despre BATALIA mea cu NACF bilateral.Dupa 34 sedinte de tratament de hiperbara(in doua etape) si 3 saptamini pauza am facut un nou RMN.Piciorul sting este aproape vindecat(stadiul II),iar dreptul(stadiul III) a facut si el progrese semnificative materializate prin reducerea edemului.Domnul doctor mi a mai prescris 7 sedinte de oxigenoterapie,pauza 3 saptamini dupa care iar RMN.In continuare mers cu ajutorul cirjelor si pe cat posibil inot zilnic.Vom vedea ce va fi .Doamne ajuta.

#90
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009
Buna ziua.Dupa 41 sedinte  de tratament de hiperbara(in trei etape) si  3  saptamani pauza am mai facut un RMN.Piciorul stang(stadiul II) este vindecat 100%,urmand ca peste 3 saptamani sa renunt la carja de pe mana dreapta(aferenta piciorului stg.).Piciorul drept este vindecat in proportie de 90%,urmand sa mai fac 2 sedinte de hiperbara  si 4 saptamani pauza ,dupa care sa renunt si la carja de pe mana stanga.Sper ca vindecarea sa merga la fel de bine ca si pana acum.Scriu aceste randuri din cauza faptului ca atunci cand am aflat ca am NACF am cautat pe forumuri romanesti si am gasit putine informatii.Din pacate cand vine vorba de NACF toata lumea vorbeste de protezare.O sa va tin la curent pana la vindecarea finala.Doamne ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate