Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

SUV cu cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
A venit vremea sa imi schimb masina. Si pentru ca am patit sa urc dealul Vacarestilor si sa fac cei 2 km de panta in 45-50 de minute am zis gata, nu mai vreau cutie manuala.Nu mai vreau sa stiu de ambreiaj si nici de mestecat in benzina.
Nu am de gand sa bag o avere in masina (Bucurestiul nu merita nici Sandero luata cu programul rabla) dar tinand cont de mai multe alte considerente am primit unda verde de la colega de camera sa ne luam SUV cu cutie automata pana in 30k.
Mi-am intins antenele si am inceput sa vanez oferte. Acum deja nu vreau sa dau mai mult de 25-26k pentru ca am vazut ca sunt destule la pretul asta(dupa unele negocieri facute fara prea multa convingere si cred ca mai pot scoate inca vreo 1000 sau dotari in plus de cateva sute de euro).
Problema mea:
N-am condus nici unul din modele cu cutie automata care ma intereseaza: Honda CR-V, Tiguan 170 TSI sau 140 CR, Xtrail 150 D. Are cineva asa ceva?
Pentru ca la dealerii la care a fost nu aveau," culmea", taman modelul pe care il vreau.
"Dar testati cu manuala ca aia automata e la fel, dar nu mai schimbati vitezele!". Nu chiar?!
Sa nu se inteleaga ca nu am mers cu masini cu cutie automata, slava Domnului! Dar ma intereseaza parerea voastra despre modelele de mai sus sau daspre altele din acelasi interval de pret.

#2
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
ai putea sa te uiti si la un Renault Koleos
http://www.serus.ro/...unii.php?aut=61

In rest trebuie sa faci Test Drive cu fiecare in parte, la demaraj cutia de viteza automanta pierde aproximativ 2 secude fata de manuala

Edited by Chiril, 15 April 2009 - 19:11.


#3
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Chit ca arata destul de ciudatel si Koleos e pe lista. Am o pila la Renault care imi vrea binele si mi-a zis sa mai am rabdare pt. ca s-au vandut putine cu cutie automata si la ei in service inca nu a venit nici unul la revizie  si nu poate sa isi dea cu parerea obiectiv.
Si eu vreau sa fac drive test, dar nu le gasesc! :unsure:

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Deja pot spune ca am ceva experienta cu cutiile automate ;)

1. Pana in 30 000 euro nu ai prea multe optiuni si NU gasesti pe stoc sau la test-drive.
2. Dintre toate modelele expuse rapid de tine mergi pe Tiguan (cam chel dotat), ori Koleos Full.
Am mers cu Koleos si mi s-a parut un compromis decent pentru banii sai. Nu te amagi ca este un Off-roader, dar cum drumurile .ro nu sunt pe lista de prioritati a guvernului.. e bine sa ai SUV in viitorul apropiat.
3. Cutie automata, aglomeratia si motor pe benzina NU sunt o idee buna, mai ales daca ai neinspirata idee sa arunci un ochi la consum ;)
Iti recomand diesel, mai ales pentru motoarele de DOAR 2l.
4. Exista mari diferente intre cutiile de viteze automate si intre diversii producatori.

Eu as opta pentru Tiguan din acest punct de vedere, avand in vedere optiunile tale.

Mai exista si Subaru Forester, dar au automata doar pe benzina, iar vechea cutie era un jaf.
Pe cea noua nu am avut ocazia sa o testez.

http://www.subarumot...ifications.html

Mai exista optiunea unui BMW X3 SH, dar sa fie 3.0d!

#5
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 Horsie, on Apr 16 2009, 01:30, said:

Deja pot spune ca am ceva experienta cu cutiile automate ;)

1. Pana in 30 000 euro nu ai prea multe optiuni si NU gasesti pe stoc sau la test-drive.
2. Dintre toate modelele expuse rapid de tine mergi pe Tiguan (cam chel dotat), ori Koleos Full.
Am mers cu Koleos si mi s-a parut un compromis decent pentru banii sai. Nu te amagi ca este un Off-roader, dar cum drumurile .ro nu sunt pe lista de prioritati a guvernului.. e bine sa ai SUV in viitorul apropiat.
3. Cutie automata, aglomeratia si motor pe benzina NU sunt o idee buna, mai ales daca ai neinspirata idee sa arunci un ochi la consum ;)
Iti recomand diesel, mai ales pentru motoarele de DOAR 2l.
4. Exista mari diferente intre cutiile de viteze automate si intre diversii producatori.

Eu as opta pentru Tiguan din acest punct de vedere, avand in vedere optiunile tale.

Mai exista si Subaru Forester, dar au automata doar pe benzina, iar vechea cutie era un jaf.
Pe cea noua nu am avut ocazia sa o testez.


http://www.subarumotors.ro/forester/forest...ifications.html

Mai exista optiunea unui BMW X3 SH, dar sa fie 3.0d!

:worthy:  esti un boier! Mercic de raspuns, mai ales ca ai avut rabdare si coerenta la asa o ora mica!
1&2. Si mie parca tot Tiguan imi facea cu ochiul dar NU aveau nici unul cu cutie automata. CRV-ul pe automata e doar cu motorul pe benzina care am inteles ca papa binisor, dar imi place cum arata.Evident nu aveau modelul la test. Iar la Nissan mi-au oferit cu nonsalanta un Pathfinder si mi-au zis ca e la fel si Xtrailul. :proud: Am ras 5 minute de s-a suparat dealerita pe moi.
3.Tot un 2l vreau. Dar daca o fi sa fie 2.2 sau 3 nu-i bai.
4. Pai asta zic si eu: am avut sau am avut ocazia sa conduc Santa Fe , Audi A6, Cayenne T si Cayenne S, freelander 2, seria 7, X5. Nu seamana una cu cealalta de nici un fel. Culmea, toate mi-au placut :w00t: ! Dar nu am de gand sa dau atatia bani pentru ca vecinul de la et.1 tot n-a invatat parcarea laterala si cam o data la 2-3 saptamani se infige usor in masina mea.La inceput m-am enervat. Acu astept 3-4 luni si abia apoi o duc la vopsit.
Mi-ai facut pofta de Forester. Si uitasem de el si mi-a placut enorm acu 2 ani cand m-am dat cu unul de2.5.
Mercic inca o data.

#6
damchrist

damchrist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.05.2007
Nu sunt expert, dar speculez ca, cu cat masina este mai grea, cu atat diferenta la consum in oras intre benzina-motorina respectiv automata-manuala este mai mare. Pt un SUV cu automata pe benzina in oras s-ar putea sa ajungi sa dormi in ea dupa ceva timp nemaiavand resurse de altceva...Doamne fereste!
Avand in vedere ca o cutie automata este mult mai utila in oras decat ar fi dezavantajata in off-road, zic ca se merita. Si eu ma aflu in aceeiasi situatie de a-mi lua un SUV compact cu automata, dar SIGUR diesel!
Momentan doar X-trail-ul m-ar aranja, dar pt ca o voi lua prin iarna-primavara sunt atent si ce va urma in curand la Outlander, CR-V si mai ales Forester. Ultimul ma atrage cel mai mult daca ar avea cutie automata pe diesel. Care va fi mai avatajos pt client la momentul respectiv, vom vedea. Oricum toate cele 4 japoneze sunt masini solide si durabile.
Binenteles Drive-test-ul e "musai" dar incearca sa vorbesti cu cei care au SUV benzina/manuala pt consum in oras si apoi mai adauga probabil 2-3 litri pt automata. Poate 13, 14, 15%...mult, foarte mult, cel putin pt standardul meu.
La un SUV se potriveste mai bine diesel.
Inspiratie!

#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Ce zici de un Hyundai Santa Fe: http://hyundai-motor...p...82&action=3
Automata incepe de la 18990. Atentie totusi pt ca anul de fabricatie e 2007. Una mai noua costa cam cu 10.000 mai mult.

Edited by undesignus, 16 April 2009 - 11:00.


#8
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 undesignus, on Apr 16 2009, 11:56, said:

Ce zici de un Hyundai Santa Fe: http://hyundai-motor...p...82&action=3
Automata incepe de la 18990. Atentie totusi pt ca anul de fabricatie e 2007. Una mai noua costa cam cu 10.000 mai mult.

Am fost in urma cu o saptamana la un dealer Hyundai pe Mosilor. Mi-a facut 2 configuratii la Santa Fe cu cutie automata. Nu e nici una de 18990 si marefer la cele de pe stoc. Ambele erau fabricate in 2007 si era una pe la 28k(fara piele etc) si una pe la 32k(cu piele etc.).M-am plimbat mult cu Santa fe 2.2 automata, full - de aceea nici n-am intrebat aici cum se comporta, numai ca e o mica mare problema: fiica'mea in afara de faptul ca are rau de miscare, in momentul in care masina respectiva are tapiterie din piele e jale maxima din cauza mirosului. Iar modelul expus in showroom - si asta puteti verifica- cu tapiterie obisnuita arata niste cusaturi de proasta calitate, tablia scaunului soferului fiind practic desprinsa cu totul. M-a desumflat complet. Plus ca e cam prea mare pt. nevoile mele.
Cautam cautam!

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Urmeaza sa apara si pe Forester o noua cutie automata - Lineartronic CVT.
In mod cert va fi pe noul Legacy si noul Outback.
http://www.fhi.co.jp...df_en_52270.pdf

Cand insa va fi disponibila si pe Forester-ul diesel .....

Cat despre consum, cel putin in cazul Subaru, pot sa-ti spun ca este foooarte apropiat de cel dat de producator.

#10
sorrow666draku

sorrow666draku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.06.2006
EU pun moneda pe VW Tiguan 2.0tdi 170cp, cutie automata dsg7 trepte. Cutie cu istoric si premiata. Cutia asta dsg face toti banii, schimba lin, fara zmuncituri, fara sunete - o sa iti placa. Eu am un Audi a4 cu multitronic 7 viteze. Am uitat cum e sa invarti la mamaliga prin oras.... Si sa nu aud ca automata e mai nasoala ca manuala ca nu o mai cred.. iar cei care au mers cu mine, acu le pare rau ca au manuala. Pe sport "S" rupe asfaltul.

#11
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 sorrow666draku, on Apr 16 2009, 14:25, said:

EU pun moneda pe VW Tiguan 2.0tdi 170cp, cutie automata dsg7 trepte. Cutie cu istoric si premiata. Cutia asta dsg face toti banii, schimba lin, fara zmuncituri, fara sunete - o sa iti placa. Eu am un Audi a4 cu multitronic 7 viteze. Am uitat cum e sa invarti la mamaliga prin oras.... Si sa nu aud ca automata e mai nasoala ca manuala ca nu o mai cred.. iar cei care au mers cu mine, acu le pare rau ca au manuala. Pe sport "S" rupe asfaltul.

Misto dsg-ul dar am o senzatie bizara ca Tiguanul nu are. E vechiul tiptronic cu 6 viteze. Ce bine ar fi sa ma insel. Atuci chiar n-as mai sta pe ganduri.

#12
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 serie_noire, on Apr 16 2009, 13:10, said:

Am fost in urma cu o saptamana la un dealer Hyundai pe Mosilor. Mi-a facut 2 configuratii la Santa Fe cu cutie automata. Nu e nici una de 18990 si marefer la cele de pe stoc. Ambele erau fabricate in 2007 si era una pe la 28k(fara piele etc) si una pe la 32k(cu piele etc.).

Ciudat. Uita-te pe jurnal de bord 4x4 si o sa vezi ca s-au vindut Santa Fe la pretul ala (masini din 2007). Ti-as fi recomandat Tucson, dar in RO nu aduc automata nici optional, spre deosebire de US, unde doar varianta de baza e manuala, restul sint automate  :death:

#13
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Nu vreau sa intru intr-o polemica fara sfarsit, insa Santa Fe-ul am ajuns sa il urasc.
Cutia automata nesimtit de lenta, motorul cam mic pentru caroserie, tangajul insuportabil (ML-ul meu e mic copil la balanganit) si nite greierasi prin bord.. m-au facut sa imi fie sila de respectivul model. Singurul sau atu, este intr-adevar spatiul vs pret.

Honda CR-V am testat-o cu un prieten acum cca un an, dar nu cutie automata.
Nu mi-a placut deloc pozitia la volan, iar in ceea ce priveste 4x4 e un mic dezastru (cauta pe net comparatii).

Daca as fi in situatia ta m-as uita doar la Tiguan 140 CP TDI.
Doar pe acet motor diesel se poate pune cutie automata (nu si pe ecel de 170 CP, la fel aceeasi prb si la Koleos)

#14
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Din pacate, exceptand Nissan, niciuna dintre marcile japoneze (Toyota, Honda, Mitsubishi, Subaru) nu ofera cutie automata pentru motorizarile diesel.

In cazul in care ambele cerinte (diesel si automata) sunt obligatorii, alegerea mea ar fi intre Tiguan si x-Trail. Cu un plus pentru Tiguan in cazul utilizarii preponderente in oras.

Daca se poate renunta la una dintre cerinte .... alegerea mea ar fin intre Honda C-RV si Subaru Forester (astea doua au fost in finala si in cazul meu).
Aici poti opta fie pentru motoare pe benzina cuplate cu AT, motoare extrem de fiabile si nu din cale-afara de gurmande, fie pentru motoare diesel de top dar cuplate la cutii manuale ....

PS: Nu uita de taxa de inmatriculare la motoarele de peste 2.0 l !!!

#15
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007

 Horsie, on Apr 16 2009, 16:46, said:

Honda CR-V am testat-o cu un prieten acum cca un an, dar nu cutie automata.
Nu mi-a placut deloc pozitia la volan, iar in ceea ce priveste 4x4 e un mic dezastru (cauta pe net comparatii).

Credeam ca doar mi s-a parut pentru ca si eu am avut un grad de discomfort la volan mai ales cand am incercat sa ma sprijin pe cotiera -in afara de faptul ca era un pic cam sus - nu mult dar cat sa imi creeze complexe de inferioritate si sa stau cu cotul ridicat - am experimentat o combinatie de durere de umar drept cu una de gamba stanga. De ce? Pentru ca am facut un drive test la showroom-ul de la Gara de Nord si am luat-o pe la  Victoriei, Aviatorilor si retur la cea mai tampita ora posibil. Cred ca am dat a 2-a cam la vreo 15 minute dupa ce plecasem din showroom.
E drept ca pe singura portiune de off-road - bolovanii umezi de pe Kiseleff :P  - s-a descurcat bine.

#16
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007
Ai putea sa arunci un ochi si la Suzuki Grand Vitara: 2.0 JLX-A 21.000 sau 2.4 JLX-EL AT 28.800.

#17
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Am citit forumul posesorilor de VW sectiunea Tiguan. M-am cam speriat de ce-am vazut pe acolo. Oricum in week-end iau unul pentru drive test. Se pare ca au un TDI Tiptronic disponibil la PB Militari. Va spun ce si cum.

#18
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
De Ford Kuga ce zici ? E putin cam scump dar arata tare misto.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate