Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Honda CIVIC 5D vs. alte masini din clasa sa

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#19
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Civicul e o masina zgomotoasa, cu suspensii tari si incomode, scumpa, cu motoare care cer bataie ca sa livreze si e over designed ca sa ia ochii la pustime. Plasticele nu sunt nici mai bune, nici mai rele ca la altii iar tinuta rutiera nu e de top. Singurul lucru care mi-a placut a fost pozitia la volan care era chiar tip top, actionarea cutiei de viteze si moliciunea ambreiajului. Sunetul din habitaclu e cel mai dezastruos - mtorul ala de 1.8 suna absolut ordinar cit timp nu-i dai in dinti cu ura... :angry2:  N-as lua nicodata asa masina - exista masini mult mai bune la banii aia. Si asta o zice unu care are s2000...

#20
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Un nou model in clasa compacta, care e posibil sa fie un candidat serios pt "marii" clasei, din moment ce Chevrolet ofera 5 ani garantie (optional; standard 3 ani) si practica niste preturi foarte bune. Daca se dovedeste fiabila are sanse mari, avand in vedere ca interiorul & exteriorul sunt foarte reusite:

http://www.automarke...est/-19819.html

Edited by Genesis, 03 April 2009 - 08:50.


#21
knupz

knupz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2008
Msn2, adoratia asta pentru Honda nu vine peste noapte,am condus multe masini,civicul nu e perfect,asta e clar DAR conduce detasat in clasa sa.Apropo,la ce te referi cand zici directia e o gluma ?
Ioanides001,daca civicul e incomoda si cu suspensii tari,atunci S2000 ce e ? Kart cu 2 locuri,cum adica cer bataie ca sa livreze ? pai motorul de pe honda ta daca nu ii dai bataie,"livreaza"? Ce are cutia de viteze ?moliciunea ambreajului? prietene tu faci cumva o comparatie indirecta cu S2000 ? motorul suna ordinar? din contra sunetul adminsiei la intrarea vtec-ului este chiar interesant.Ce masinii sunt MULT mai bune la banii aia ?    

p.s genesis,nu se compara chevrolet-ul american cu cel european,pacat.


Pentru toti ceilalti care nu isi permit civic exista mastercard.

Edited by knupz, 03 April 2009 - 08:53.


#22
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

View Postknupz, on Apr 3 2009, 08:52, said:

Ioanides001,daca civicul e incomoda si cu suspensii tari,atunci S2000 ce e ? Kart cu 2 locuri,cum adica cer bataie ca sa livreze ? pai motorul de pe Honda ta daca nu ii dai bataie,"livreaza"? Ce are cutia de viteze ?moliciunea ambreajului? prietene tu faci cumva o comparatie indirecta cu S2000 ? motorul suna ordinar? din contra sunetul adminsiei la intrarea vtec-ului este chiar interesant.Ce masinii sunt MULT mai bune la banii aia ?

Comparatia intre s2000 si civic e inutila, n-au nimic in comun cele doua masini. Poate doar sunetul nasol al motorului dar s2000 compenseaza cu sunetul de la evacuare. Am amintit ca am un s2000 ca sa nu creada lumea ca am ceva cu marca in sine, ca e plina softpedia de fan boys si apologeti...

#23
knupz

knupz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2008
Esti primul care il aud ca motoarele Honda suna nasol,in ce sens nasol ? galagioase sunt din cauza admisiei,si asta se intampla numai in turatii,dar tot nu vad de ce ar fi "nasol"...din contra este un deliciu :D la relanti nici nu le auzi/simti.

Edited by knupz, 03 April 2009 - 09:10.


#24
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006

View Postknupz, on Apr 3 2009, 09:52, said:

Pentru toti ceilalti care nu isi permit civic exista mastercard.

o fi vreun bentley cumva? :)

acu' nu tre' sa te superi - nu toti sunt in limba dupa civic. totusi, sedanul mi se pare mai bun si ala chiar merita la pretul la care se gaseste. pacat ca nu arata ca 5d-ul

si da, ai dreptate, dupa golf, focus, mazda3, civic-ul conduce detasat  :P

Edited by herculane, 03 April 2009 - 09:12.


#25
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

View Postknupz, on Apr 3 2009, 09:09, said:

Esti primul care il aud ca motoarele Honda suna nasol,in ce sens nasol ? galagioase sunt din cauza admisiei,si asta se intampla numai in turatii,dar tot nu vad de ce ar fi "nasol"...din contra este un deliciu :D la relanti nici nu le auzi/simti.

Poate tie iti place vuietul ala, mie deloc. Doar cind ajunge la turatii inalte suna bine dar pina acolo e un Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu... neplacut...

#26
knupz

knupz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2008
pai si cum vrei sa se auda.brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr    :D


hai ca aberam,laso moarta.Punei o admisie aftermarket la s2000,o sa iti placa si mai mult.

#27
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostIoanides001, on Apr 3 2009, 10:23, said:

Poate tie iti place vuietul ala, mie deloc. Doar cind ajunge la turatii inalte suna bine dar pina acolo e un Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu... neplacut...
Si suna mai frumos un motor diesel?  :D Acum pe bune, faptul ca are punte spate semi-independenta nu o face mai prejos de focus sau Mazda 3... cel putin pe serpentine sau pe un drum bun se tine pe asfalt impecabil...si faptul ca te zdruncina este datorat anvelopelor de 17 cu balon mic si cateodata umflate prea mult...
Eu sunt de parere ca un golf sau Opel, configurat la dotarile unui civic ies mai scumpe...cel putin asa era situatia cand eu am achizitionat civic-ul...

#28
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Si la mine, dar nah, e proasta ca are in dotarea de top trapa, care la altele e aprox 1000 euro, toate sistemele de siguranta posibile si imposibile in banii astia, plus suspensie independenta pe spate. Si auzi probleme, geamul din stanga nu se ridica  :lol: , a fost candva, probabil la un lot, de jumatate de an nu cred ca am mai auzit pe cineva sa aiba aceasta "problema" rezolvabila pe garantie in 2 ore si cu aproximativ 0 deranj.

#29
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postknupz, on Apr 3 2009, 09:52, said:

Msn2, adoratia asta pentru Honda nu vine peste noapte,am condus multe masini,civicul nu e perfect,asta e clar DAR conduce detasat in clasa sa.Apropo,la ce te referi cand zici directia e o gluma ?
...

mie directia mi s-a parut cam moale si imprecisa(putin).
prefer oricand un volan tare care sa imi spuna ce si cum cu masina, BMW fiind cel ma aproape de ce imi place mie.

#30
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIoanides001, on Apr 3 2009, 03:23, said:

Poate tie iti place vuietul ala, mie deloc. Doar cind ajunge la turatii inalte suna bine dar pina acolo e un Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu... neplacut...

E adevarat, S2000 are un uruit de la admisie si in cruise, dar a fost lasat asa pentru ca e roadster si oricum e o masina zgomotoasa.
In plus unora le place si zgomotul de admisie - cum am zis, la un roadster are sens sa-l lasi, mai ales la un motor de turatie.

Civicul (nou, USDM) in schimb e foarte civilizat, are muffler pe admisie, e aproape imposibil sa distingi zgomotol de admisie, chiar la varianta de top (Si in State).

#31
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006
din ce am citit pe topicul acesta am observat ca cei care au scris se impart in doua cei carora le place civicul si cei care sunt total impotriva acestei masini si chiar nu inteleg de unde atata "ura", unii zic ba ca e prea rigida, ba e ca prea scumpa, ba ca e prea zgomotasa.... eu sunt posesor de civic 5d si inainte de a o cumpara m-am uitat la leon, golf 6,focus etc si m-am oprit la civic, care si acum consider ca a fost cea mai buna alegere,sa nu se inteleaga ca daca nu am ales una din masinile enumerate mai sus inseamna ca nu sunt bune dar mie mi-a placut cel mai mult civicul,pe langa aspect are si cel mai bun raport calitate/pret (modelul fara facelift). fiecare e liber sa-si cumpare ce masina isi permite si ce masina vrea....

#32
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
O masina mediocra care arata foarte urat(tine de gust) cu un comportament slab pe sosea departe de etaloanele clasei compacte si care mai e si scumpa. Prefer la orice ora un Focus, Golf sau Leon.

#33
vincent_29

vincent_29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAlexutz_C, on Apr 10 2009, 14:42, said:

masina mediocra
  :death:

acum la modul cel mai serios, cred ca un funny boy ar trebuie sa-si petreaca timpul pe forumurile mono-marca, chiar nu avem nevoie (eu cel putin nu am) de replici de frustrat  :thumbdown:

#34
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View PostAlexutz_C, on Apr 10 2009, 14:42, said:

Prefer la orice ora un Focus, Golf sau Leon... sau un tricou sclipicios, marca D&G, asezonat cu o freza gelata

Lasand gluma la o parte, ce motive ai sa spui lucrurile astea? Ai condus-o cumva?

#35
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
haha ce au sarit fanboy-ii :)

daca nu e o masina mediocra, atunci ce e? etalonul clasei? the best of the best?

cred ca asta e cea mai buna caracterizare: mediocra. nu sta mai bine pe viraje ca un focus, golf (leon n-am condus decat in linie dreapta, deci nu ma pronunt), motorul de 140cp benzina nu prea-si arata calutii (performantele de pe hartie sunt fabulatie - ma refer la sprint-ul 0-100), golf-ul, de ex, are materiale mai bune in interior... in concluzie, nu e cea mai buna, nu e cea mai proasta, deci e mediocra :)

daca am gresit undeva, corectati-ma :)

Edited by herculane, 10 April 2009 - 16:51.


#36
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Dupa avatar, tu esti genul de persoana cu descrierea de mai sus  :rolleyes: Eu unul am condus mult timp Opel astra H, Ford fiesta/focus/mondeo si acum Honda civic... Cu aceste masini nu se compara...Iar de VW golf si leon - sa zicem ca stau mai bine pe sosea (desi nimeni nu e pilot de curse sa duca masina la extreme pt a se simti cu adevarat diferentele)...insa daca ma uit la interiorul lui leon...orice hatch cred ca sta mai bine...iar golful e atat de sobru si clasic de ani buni(de fapt tot timpul a fost asa...de parca ar fi limuzina - desi este un amarat de hatch)...si ca o comparatie mai buna - mai bine ati intra pe forumurile dedicate sa vedeti din ce motive se plang oamenii la honda si care sunt motivele la alte marci...

Oricum cred ca mai bine de jumatate din cei care isi dau cu parerea nici macar nu au condus aceste masini si o parte din ei sunt niste pusti frustrati care nu au ce face pe net...Cazuri tipice pe forumuri de genu'

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate