Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

HUF-HAUS Autohton

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 taranul, on Mar 22 2009, 16:46, said:

este o serie GRAND DESIGN care se difuzeaza pe Discovery Travel & Living.

multumesc mult

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
casele HUF sunt spectaculoase si destul de scumpe, dar pentru cine are bani se merita. la noi unii au bani pentru asa ceva dar prefera sa isi faca niste monstruozitati de case autohtone. Deeee.... asa e, daca te duci in straintate si vizitezi doar mallurile.

ce nu inteleg eu este de fapt ce vrei sa faci?

Dupa cartile care ti le-ai cumparat, vrei sa iti faci singur structura de lemn, sau sa iti faci singur pe bucati toti peretii ingloband din start ferestrele, izolatia, instalatiile etc..

O casa HUF asta presupune si necesita un spatiu foarte mare pentru asamblarea de fabrica a tuturor componentelor, apoi transportul lor pe santier, montarea lor ( deci oameni, utilaje etc..).

Presupune deasemenea o organizare de farmacie in ceea ce privesc toate amanuntele atat ale asamblarii structurale cat si a pozitionarii si trecerilor de elemente de la un perete la altul ( instalatii electrice, instalatiile sanitare etc.. ).

Api cei care fac case HUF , nu iti fac o casa gandita de tine, pentru ca ar necesita foarte mult studiu in a potrivi exact toate elementele si a tine cnt de ele din toate punctele de vedere. DE regula, la fabrica HUF, au un imens parc expozitional unde sunt prezentate tipurile de case pe care le produc si asambleaza ei. Modificarile personale sunt la nivel procentual minim. Tu te duci acolo, te plimbi prin parc, iti alegi o casa care se muleaza pe ce vrei tu si pe ce buget ai tu si gata.

sa inteleg ca tu ai gasit o firma care face asa ceva in Romania?

#21
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Mai presus de studiul structurilor, fie din lemn fie din metal, trebuie aprofundat comportamentul termic si mai ales exploatat la maxim efectul de sera.

Inainte de a lua o astfel de decizie trebuie gasita o statistica al INMH referitoare la proportia dintre zilele insorite si cele inorate in zona unde se construieste.

#22
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Sunt scumpe, insa nejustificat dupa parerea mea. Sigur, vazand fabrica poti intelege costurile implicate, insa se poate face la un nivel f. apropiat si pe cont propriu. Ideea e sa fii foarte bine pregatit. Da, eu vreau sa o ridic singur, cu ajutor necalificat evident. Procedura de lucru va fii urmatoarea:

- fundatie;
- proiect, facut tabel de elemente pentru intreaga structura;
- comandat lemn pe dimensiuni, pentru a limita pierderile (stratificat de f. buna calitate);
- pregatita o folie mare de protectie care se poate trage peste intreaga fundatie (spatiu de lucru) in caz de ploaie;
- pregatite toate sculele necesare debitarii si prelucrarii imbinarilor mecanizat si precis (nu la dalta si ciocan de lemn...);
- primit lemnul, ceruite toate capetele;
- debitat toate elementele de aceeasi dimensiune in etape succesive (masa cu stop bloc si cross-cut / mitre saw culisant - deci repetabilitate f. buna);
- trecut la prelucrare imbinari;
- vopsit / tratat fiecare element (in afara de imbinari care se vor trata in final suplimentar) - lemnul este din acest moment stabil dimensional;
- asamblati toti peretii bent-urilor pe fundatie (pana la nivelul planseului mansardei);
- ridicati pe pozitie peretii;
- adaugate grinzi, capriori, elemente bent mansarda, etc;
- OSB acoperis, invelitoare.

Toata aceasta etapa nu trebuie sa depaseasca o luna. Asta pentru a nu pierde stabilitatea dimensionala a lemnului (absorbtie apa) si pentru ca nu pot aloca oricat timp constructiei, evident. Din acest moment se trece la framing clasic panouri contravantuire, termosistem si tamplarie aplicate de terti, si casa ar trebui sa fie inchisa in sa zicem inca 2 saptamani.

Ca idee generala trebuie sa armonizez proiectul de rezistenta si tipul imbinarilor cu scule rezonabile la pret, prin care sa le pot prelucra rapid si precis. Asta e toata scanteia aici. Nu copiez un HUF, decat ca aspect. Vezi planseele din beton, pe care ei le folosesc, cu toate ca nu exclud solutia asta, exista si la noi...

Edited by instinct, 23 March 2009 - 12:31.


#23
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
esti idealist!. Spor la treaba.

#24
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Sunt ca si tine un mare fan al conceptului HUF/DAVINCI/KD-haus .Am zeci de poze cu vederi si planuri in urma a luni intregi de documentare si scotocire. Daca te intereseaza imi poti spune.
Oricum o sa urmaresc cu interes desfasurarea evenimentelor de pe jurnalul tau. Succes!

Edited by coolsport, 23 March 2009 - 21:19.


#25
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 instinct, on Mar 22 2009, 13:47, said:

Privitor la subiect. Tocmai s-a difuzat aseara emisiunea cu ridicarea unei case HUF in Anglia.
Doar ca la 200k de lire sterline era un pic diferita. No offence.

#26
aledar1199

aledar1199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.04.2006
multa bafta. O sa urmaresc topicul cu mare interes!

#27
catallona

catallona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.10.2006
Salut, sunt impresionat de interesul vostru pentru arhitectura Post&Beam !!!!!

Sunt un mare admirator al conceptului arhitectural promovat de catre Huf&ceilalti, il studiez in detaliu de multi ani si astazi am gasit si citit acest topic cu mare satisfactie.
Va atasez trei imagini cu structura unei case .................. la a carei construire contribui si eu chiar in aceste zile langa Bucuresti, nu mai e mult si se finalizeaza. O sa va invit atunci sa o vedeti.
Intrucat eu am participat la realizarea mai multor astfel de proiecte pana acum mi-ar face mare placere sa pot fi de folos aici cu experienta mea. Chiar daca pare simplu nu este deloc asa, sunt o multime de probleme ce trebuie rezolvate la toate fazele constructiei pentru ca in final sa obtii ceea ce ofera HUF dar si restul de inca 22 de companii cu proiecte foarte asemanatoare pe care le-am numarat eu prin Europa.

Va stau la dispozitie dar sunt deasemenea dornic de un schimb de experienta cu voi.

Attached Files


Edited by Astrul, 26 March 2009 - 22:39.


#28
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 catallona, on Mar 26 2009, 22:45, said:

la carei construire contribui si eu chiar in aceste zile langa Bucuresti, nu mai e mult si se finalizeaza. O sa va invit atunci sa o vedeti.

sincer as dori sa vin sa vad , dar din pacate am ramas fara tigaie si nu prea am cu ce sa ma deplasez ;
oricum , daca esti amabil , atunci ai putea posta cateva poze cu lucrarile care le ridici , ca sa le vedem si noi ;
merci
si inca o chestie , HUF-urile astea a voastre in doua ape si cu deshideri mici , mi se par jucarii de copii , de ce nu imi aratati ceva in cateva ape , cu dolii , deshideri pana sub capriori , adica cu lumina de jos de la pardoseala pana sub acoperis ...fara planseu ; sau jocuri pe orizontala , ruperi etc etc ...
aia e adevarata arta si intradevar arati ca se poate face ceva deschis , cand vii cu tot felul de inovatii , prinderi , sisteme de contrafisari...ce se vede din imaginile astea sunt banalitai , cu niste stalpi si grinzi prinse de o parte si alta ...bla bla....
concuzia: simplitate
daca tu imi zici ca chestiile alea sunt ceva complicat ...atunci ma apuc de agricultura ..sau de zootehnie :)

#29
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

 catallona, on Mar 26 2009, 21:45, said:

Salut, sunt impresionat de interesul vostru pentru arhitectura Post&Beam !!!!!

Sunt un mare admirator al conceptului arhitectural promovat de catre Huf&ceilalti, il studiez in detaliu de multi ani si astazi am gasit si citit acest topic cu mare satisfactie.
Va atasez trei imagini cu structura unei case .................. la a carei construire contribui si eu chiar in aceste zile langa Bucuresti, nu mai e mult si se finalizeaza. O sa va invit atunci sa o vedeti.
Intrucat eu am participat la realizarea mai multor astfel de proiecte pana acum mi-ar face mare placere sa pot fi de folos aici cu experienta mea. Chiar daca pare simplu nu este deloc asa, sunt o multime de probleme ce trebuie rezolvate la toate fazele constructiei pentru ca in final sa obtii ceea ce ofera HUF dar si restul de inca 22 de companii cu proiecte foarte asemanatoare pe care le-am numarat eu prin Europa.

Va stau la dispozitie dar sunt deasemenea dornic de un schimb de experienta cu voi.

He, he, uite domle ca se poate si la noi ! In primul rand numele tau de user este cunoscut ca si "marca" de asemenea case la unica firma (dupa stiinta mea...) din Romania care ridica asa ceva. Nu e problema, eu pur si simplu nu imi permit sa dau atatia bani si sa o iau de-a gata. Mi-ar fii placut ca respectiva firma sa imi vanda numai Glulam-ul, dar iarasi nu e problema, il voi importa direct din Germania.

Privind structura cumva sper sa nu fii de la firma respectiva :). In mod normal, intre bent-uri, de-a lungul axelor, nu mai trebuia sa fie nici un stalp. Sunt cumva temporari ?
Oricum ar fii, sunt interesat sa o vad, de preferinta inainte de finalizare ;) si iti multumesc pentru oportunitate, da-mi un PM te rog cand esti dispus si disponibil.
Prinderea cu "notch" care cred ca e folosita in prima poza, urmand apoi ca grinda orizontala inclusa in stalp sa sprijine grinzile duble indirect, asa cum o vad eu acolo, cu cele 2 gauri de surub, cu toate ca am inclus-o si eu in schita, e problematica. Mergeti cu gauri ovale in plan vertical ?
De asemenea vad ca prindeti capriorii "principali" de stalpi, iarasi o idee buna in conditiile in care grinzile sunt "tesite" la unghiul acoperisului. Presupun ca acolo exista ceva prinderi metalice. Oricum un detaliu "neobisnuit" sa zic asa, nemtii folosind totusi grinzile de capriori intacte.

Grinda orizontala vad ca are sa spunem maxim 10cm. Sub ea sa spunem ca vine un panou termoizolant. Insa ce se intampla in dreptul ei, raman doar 10cm de lemn intre interior si exterior sau se acopera cu lemn masiv nestructural / termoizolatie + lemn aparent sa pastreze "scheletul" spre interior ?

Ok, hai ca se aduna prea multe si ne pierdem in detalii, astept vesti, si spor la ridicat !

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 akinik, on Mar 26 2009, 23:15, said:

concuzia: simplitate
daca tu imi zici ca chestiile alea sunt ceva complicat ...atunci ma apuc de agricultura ..sau de zootehnie :)
sa te complici doar de dragul de a te complica denota lipsa de cunoastere. Gasesc sistemul foarte eficient prin insasi simplitatea lui. Nemtii exceleaza la capitolul asta.

#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Esti cel cu S2000?
Casele arata binisor, sunt curios sa vad detaliile de prindere. Din pacate nu inteleg de ce sunt atat de scumpe dar asta nu e treaba mea. Nu comentez pretul, chiar vreau sa stiu de unde aceste diferente mari de pret intre casele normale si cele de asemenea natura.
Mi chiar imi plac genl acesta de case, chiar simplitatea ei denota frumusete. La acest tip de case nu este necesar sa faci nspe mii de brizbrizuri, numai conceptul denota frumuste si originalitate.
Treaba cu OSB-ul e clar prost gandita, sunt curios cum veti proceda la spatiile vitrate, cat timp nu s-au ansamblat din panouri.
Succes!
PS. Este interzis sa dai nume de firme pe forum.

#32
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Huf-ul e scump din ce stiu deoarece totul vine gata finisat. Adica au ridicat structura, pus panouri, dat cu matura si cam gata. Parerea mea.

#33
catallona

catallona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.10.2006

 instinct, on Mar 27 2009, 16:52, said:

He, he, uite domle ca se poate si la noi ! In primul rand numele tau de user este cunoscut ca si "marca" de asemenea case la unica firma (dupa stiinta mea...) din Romania care ridica asa ceva. Nu e problema, eu pur si simplu nu imi permit sa dau atatia bani si sa o iau de-a gata. Mi-ar fii placut ca respectiva firma sa imi vanda numai Glulam-ul, dar iarasi nu e problema, il voi importa direct din Germania.

Privind structura cumva sper sa nu fii de la firma respectiva :). In mod normal, intre bent-uri, de-a lungul axelor, nu mai trebuia sa fie nici un stalp. Sunt cumva temporari ?
Oricum ar fii, sunt interesat sa o vad, de preferinta inainte de finalizare ;) si iti multumesc pentru oportunitate, da-mi un PM te rog cand esti dispus si disponibil.
Prinderea cu "notch" care cred ca e folosita in prima poza, urmand apoi ca grinda orizontala inclusa in stalp sa sprijine grinzile duble indirect, asa cum o vad eu acolo, cu cele 2 gauri de surub, cu toate ca am inclus-o si eu in schita, e problematica. Mergeti cu gauri ovale in plan vertical ?
De asemenea vad ca prindeti capriorii "principali" de stalpi, iarasi o idee buna in conditiile in care grinzile sunt "tesite" la unghiul acoperisului. Presupun ca acolo exista ceva prinderi metalice. Oricum un detaliu "neobisnuit" sa zic asa, nemtii folosind totusi grinzile de capriori intacte.

Grinda orizontala vad ca are sa spunem maxim 10cm. Sub ea sa spunem ca vine un panou termoizolant. Insa ce se intampla in dreptul ei, raman doar 10cm de lemn intre interior si exterior sau se acopera cu lemn masiv nestructural / termoizolatie + lemn aparent sa pastreze "scheletul" spre interior ?

Ok, hai ca se aduna prea multe si ne pierdem in detalii, astept vesti, si spor la ridicat !

-Stalpi intermediari pe semiaxe pot exista, nu stiu exact la ce te referi, dar compartimentarea interioara poate "cere" si astfel de stalpi.
-La ce firma te referi - da-mi PM  :-)
-Nu mergem cu gauri ovale, doamne fereste!
-Capriorii principali cum ii numesti tu se prind de stalpi intrucat si rezistenta casei o cere dar au rol si in separatia in-out.
-Peste tot exista prinderi metalice dar inafara de suruburile ornamentale de pe fatade restul sunt "ascunse".
-Nu prea inteleg intrebarile poate si fiindca nu avem acelasi vocabular tehnic, spre exemplu, ha sa numim perechile de grinzi clesti. Oricum izolatia acestei case este foarte buna si gradientul pe suprafata este consant exceptand suprafetele vitrate.
-structura ramane vizibila la interior 10mm.

- In privinta cumpararii din Germania, daca nu ai utilaje speciale o sa-ti fie greu dar te sprijin si te incurajez. Din cate stiu eu firma vinde si kit-uri complete (numai structura din lemn) la preturi foarte ok. Ti le poti monta singur iar eu te pot sfatui in privat fara obligatii. Din pura pasiune... :-)
- La un stagiu pe care l-am facut la unul dintre producatorii europeni de astfel de case mi s-a explicat simplu dece aceste case sunt  mai scumpe decat celelalte: se doresc a fi un produs de lux cu targhet precis - oamenii cu posibilitati financiare.
Se adauga ce-i drept si o dotare mai speciala dar in principiu pretul este ridicat artificial.

-Eu am realizat pentru mine un proiect cu o imagine similara dar cu pret foarte mic - am optimizat totul si a rezultat ceea ce vedeti in imaginea atasata. Pentru noi este suficient , are 125mp utili si sper ca la anul sa pot sa mi-o fac, poate se mai relaxeaza criza asta si mai revin creditele cu dobanzi omenoase.

-Pentru moderatori, nu am sa dau nume scuze dar HUF ce-i?  :-)

-Pentru colegul ce doreste comlexitate atasez cateva imagini cu o alta casa la executia careia am participat si eu si care a fost mult premiata la vremea ei, se afla in Bucuresti in Parcul Petricani pe malul lacului, puteti toti sa mergeti sa o vedeti. A fost proiectata de catre un distins domn arhitect , nu-i dau numele ca poate se crede ca-i fac publicitate.




Oups, am uitat imaginile cu casa mea!

 Astrul, on Mar 27 2009, 18:12, said:

Esti cel cu S2000?
Casele arata binisor, sunt curios sa vad detaliile de prindere. Din pacate nu inteleg de ce sunt atat de scumpe dar asta nu e treaba mea. Nu comentez pretul, chiar vreau sa stiu de unde aceste diferente mari de pret intre casele normale si cele de asemenea natura.
Mi chiar imi plac genl acesta de case, chiar simplitatea ei denota frumusete. La acest tip de case nu este necesar sa faci nspe mii de brizbrizuri, numai conceptul denota frumuste si originalitate.
Treaba cu OSB-ul e clar prost gandita, sunt curios cum veti proceda la spatiile vitrate, cat timp nu s-au ansamblat din panouri.
Succes!
PS. Este interzis sa dai nume de firme pe forum.

OSB-ul are rol in rezistenta, el se placheaza la exterior cu un material spongios gata finisat despre care si HUF spune ca-i secretul lor in filmul de pe Grand designs.
Geamurile se monteaza ulterior printr-un sistem demontabil si expandabil - stii pietrele aruncate din invidie :-)

 catallona, on Mar 27 2009, 21:36, said:

-Stalpi intermediari pe semiaxe pot exista, nu stiu exact la ce te referi, dar compartimentarea interioara poate "cere" si astfel de stalpi.
-La ce firma te referi - da-mi PM  :-)
-Nu mergem cu gauri ovale, doamne fereste!
-Capriorii principali cum ii numesti tu se prind de stalpi intrucat si rezistenta casei o cere dar au rol si in separatia in-out.
-Peste tot exista prinderi metalice dar inafara de suruburile ornamentale de pe fatade restul sunt "ascunse".
-Nu prea inteleg intrebarile poate si fiindca nu avem acelasi vocabular tehnic, spre exemplu, ha sa numim perechile de grinzi clesti. Oricum izolatia acestei case este foarte buna si gradientul pe suprafata este consant exceptand suprafetele vitrate.
-structura ramane vizibila la interior 10mm.

- In privinta cumpararii din Germania, daca nu ai utilaje speciale o sa-ti fie greu dar te sprijin si te incurajez. Din cate stiu eu firma vinde si kit-uri complete (numai structura din lemn) la preturi foarte ok. Ti le poti monta singur iar eu te pot sfatui in privat fara obligatii. Din pura pasiune... :-)
- La un stagiu pe care l-am facut la unul dintre producatorii europeni de astfel de case mi s-a explicat simplu dece aceste case sunt  mai scumpe decat celelalte: se doresc a fi un produs de lux cu targhet precis - oamenii cu posibilitati financiare.
Se adauga ce-i drept si o dotare mai speciala dar in principiu pretul este ridicat artificial.

-Eu am realizat pentru mine un proiect cu o imagine similara dar cu pret foarte mic - am optimizat totul si a rezultat ceea ce vedeti in imaginea atasata. Pentru noi este suficient , are 125mp utili si sper ca la anul sa pot sa mi-o fac, poate se mai relaxeaza criza asta si mai revin creditele cu dobanzi omenoase.

-Pentru moderatori, nu am sa dau nume scuze dar HUF ce-i?  :-)

-Pentru colegul ce doreste comlexitate atasez cateva imagini cu o alta casa la executia careia am participat si eu si care a fost mult premiata la vremea ei, se afla in Bucuresti in Parcul Petricani pe malul lacului, puteti toti sa mergeti sa o vedeti. A fost proiectata de catre un distins domn arhitect , nu-i dau numele ca poate se crede ca-i fac publicitate.




Oups, am uitat imaginile cu casa mea!



OSB-ul are rol in rezistenta, el se placheaza la exterior cu un material spongios gata finisat despre care si HUF spune ca-i secretul lor in filmul de pe Grand designs.
Geamurile se monteaza ulterior printr-un sistem demontabil si expandabil - stii pietrele aruncate din invidie :-)



Si o ultima remarca, abia acum am observat, in poza cu structura montata, langa SUV apare un domn cu scurta maro - este maestrul Justin Capra!   :))))

Attached Files



#34
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
In primul rand felicitari, esti un adevarat pionier, e superba casuta, sper sa reusim ce ne-am propus !. E clar ca e firma respectiva :). Cand am vazut "sarpanta" din Petricani a fost evident.

Bun, deci stalpii sunt sa zicem "nestructurali". Insa cu gaurile nu e chiar asa simplu. Nu stiu daca a fost evaluata corect contractia grinzii. Chiar daca e mult mai stabil decat lemnul masiv, si laminatul se contracta / dilata cu umiditatea. De exemplu placile de "impreunare" grinzi in sarpanta respectiva sigur sunt "pe bec". Americanii in standardele lor de laminat interzic tipul ala de imbinare daca nu e cu gauri ovale sa permita lucrul pe verticala ;). Ori acolo e exclus acest aspect deoarece imbinarea nu se face pe stalp, lucru iarasi deloc recomandat. Daca a fost evaluat acest aspect, atunci imi scot palaria, inseamna ca sunt oameni aici foarte in masura sa proiecteze cu laminat ! As crede totusi ca suntem mai curand in proces de invatare, si poate asa in schimb de idei deschis, necomercial, poate reusim sa raspandim acest tip de structura, ca pe o solutie eleganta, ieftina, performanta energetic, etc :).

#35
catallona

catallona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.10.2006

 instinct, on Mar 27 2009, 22:44, said:

In primul rand felicitari, esti un adevarat pionier, e superba casuta, sper sa reusim ce ne-am propus !. E clar ca e firma respectiva :). Cand am vazut "sarpanta" din Petricani a fost evident.

Bun, deci stalpii sunt sa zicem "nestructurali". Insa cu gaurile nu e chiar asa simplu. Nu stiu daca a fost evaluata corect contractia grinzii. Chiar daca e mult mai stabil decat lemnul masiv, si laminatul se contracta / dilata cu umiditatea. De exemplu placile de "impreunare" grinzi in sarpanta respectiva sigur sunt "pe bec". Americanii in standardele lor de laminat interzic tipul ala de imbinare daca nu e cu gauri ovale sa permita lucrul pe verticala ;). Ori acolo e exclus acest aspect deoarece imbinarea nu se face pe stalp, lucru iarasi deloc recomandat. Daca a fost evaluat acest aspect, atunci imi scot palaria, inseamna ca sunt oameni aici foarte in masura sa proiecteze cu laminat ! As crede totusi ca suntem mai curand in proces de invatare, si poate asa in schimb de idei deschis, necomercial, poate reusim sa raspandim acest tip de structura, ca pe o solutie eleganta, ieftina, performanta energetic, etc :).

Iarasi nu inteleg bine ce vrei sa spui! :-)
Tu te referi probabil la tasarea naturala a lemnului...
Daca luam in considerare o grinda de lemn lamelar si fixam axa Z in lungimea acesteia atunci pe X si Y avem un coeficient de tasare de pana la 1,6%. PE axa Z insa (in lungul fibrelor) acest coeficient este de 0,04%. Cu alte cuvinte, sectiunea grinzilor variaza in timp cu 1,6% dar lungimea practic ramane constanta. In aceste conditii o structura cum este cea din imaginile mele este stabila dimensional pe toate cele trei axe!, respectiv triunghiul format din stalp, cleste si caprior este stabil respectiv nu apar tensiuni deci nu sunt necesare gauri ovale. Sistem glisant de prindere la capriori pe cosoroaba este strict obligatoriu la loghouse, acolo unde tasarea lemnului poate duce la "scaderea" inaltimii casei cu pana la 15cm la coama pentru o casa P+E+M, in primii 3 ani de la ridicare!

#36
catallona

catallona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.10.2006

 catallona, on Mar 28 2009, 04:25, said:

Iarasi nu inteleg bine ce vrei sa spui! :-)
Tu te referi probabil la tasarea naturala a lemnului...
Daca luam in considerare o grinda de lemn lamelar si fixam axa Z in lungimea acesteia atunci pe X si Y avem un coeficient de tasare de pana la 1,6%. PE axa Z insa (in lungul fibrelor) acest coeficient este de 0,04%. Cu alte cuvinte, sectiunea grinzilor variaza in timp cu 1,6% dar lungimea practic ramane constanta. In aceste conditii o structura cum este cea din imaginile mele este stabila dimensional pe toate cele trei axe!, respectiv triunghiul format din stalp, cleste si caprior este stabil respectiv nu apar tensiuni deci nu sunt necesare gauri ovale. Sistem glisant de prindere la capriori pe cosoroaba este strict obligatoriu la loghouse, acolo unde tasarea lemnului poate duce la "scaderea" inaltimii casei cu pana la 15cm la coama pentru o casa P+E+M, in primii 3 ani de la ridicare!

Plecand de la acelasi sistem constructiv dar utilizand alte tipuri de imbinari si alte sectiuni pentru elementele din lemn lamelar am realizat o structura de etaj+mansarda peste o casa din caramida construita acum 4 ani in mare bataie de joc. Noi practic am demolat totul mai putin parterul realizand un etaj complet si o mansarda incapatoare.  Atasez niste poze, astept din nou intrebari.

Asa arata casa inainte de demolare:

Acesta este proiectul de modificare propus de noi si acceptat de client:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate