Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Gravida au ba?

- - - - -
  • Please log in to reply
752 replies to this topic

#685
lynxion

lynxion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.11.2007
am cautat si am postat in graba. voi merge la farmacie inc el mai scurt timp.

am uitat sa precizez ca ieri a fost ultia zi a ciclului menstrual, daca are vreo importanta

Edited by florinbeudean, 23 February 2012 - 17:44.


#686
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Vezi daca fata a chiulit de la orele de educatie sexuala..

#687
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postflorinbeudean, on 23rd February 2012, 17:42, said:

am cautat si am postat in graba. voi merge la farmacie inc el mai scurt timp.

am uitat sa precizez ca ieri a fost ultia zi a ciclului menstrual, daca are vreo importanta
:coolspeak:
Colegu de mai jos vrea sa spuna ca daca nu chiulea fata, ar fi aflat despre regula celor 10 zile.

View Postdiahim, on 23rd February 2012, 17:44, said:

Vezi daca fata a chiulit de la orele de educatie sexuala..


#688
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Sau regula Ogino-Knauss (calendarului )...google is your friend

Edited by diahim, 23 February 2012 - 18:02.


#689
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Altfel spus, sansele sunt f.f. mici, asa ca nu e cazul sa-si deregleze organismul cu pilula.

#690
lynxion

lynxion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.11.2007

View Post_Thomas_, on 23rd February 2012, 18:11, said:

Altfel spus, sansele sunt f.f. mici, asa ca nu e cazul sa-si deregleze organismul cu pilula.

am fost la farmacie si farmacista mi-a spus la fel, ca sansele sunt mici mai ales ca este dupa perioada de menstruatie. totusi, nu vreau sa risc nimic. vreau sa fiu sigur ca nu va exista vreo sarcina.

#691
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postflorinbeudean, on 23rd February 2012, 19:17, said:

am fost la farmacie si farmacista mi-a spus la fel, ca sansele sunt mici mai ales ca este dupa perioada de menstruatie. totusi, nu vreau sa risc nimic. vreau sa fiu sigur ca nu va exista vreo sarcina.

Mai bine sa nu risti. Pilula de a doua zi e f sigura, calendarul cam 70%.

@cine zicea ca se deregleaza hormonal de la pilula
Sa vezi ce dereglata o sa fie si la cap, ca hormonal evident ca va fi varza, daca va face un avort si ce dereglata va avea toata viata daca face un copil pe care nu e pregatita sa il aiba si nici nu si-l doreste.

#692
lynxion

lynxion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.11.2007
@Aprilia:  nu vreau sa risc nimic si de aceea am cumparat pilula. nici eu nu vreau sa am surprize neplacute.

#693
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Pilula e sigura, dar ii da peste cap tot sistemul.

#694
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Post_Thomas_, on 23rd February 2012, 21:37, said:

Pilula e sigura, dar ii da peste cap tot sistemul.

Si vorba Apriliei, daca, doamne fereste, e insarcinata, avortul o s-o dea peste cap mai tare. Acum s-a intamplat, asta e, ia pastila de a 2-a zi, iar pe viitor vor avea grija sa nu se mai repete.

#695
alex_uc

alex_uc

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 04.07.2009
Ce-mi plac mie flausatii astia care ca sa fie ei siguri pun bietele fete sa ia mizeriile alea si sa fie muci cu organismul juma' de an.

A dracu' fuga de responsabilitati...

Edited by alex_uc, 23 February 2012 - 21:21.


#696
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postalex_uc, on 23rd February 2012, 21:21, said:

Ce-mi plac mie flausatii astia care ca sa fie ei siguri pun bietele fete sa ia mizeriile alea si sa fie muci cu organismul juma' de an.

A dracu' fuga de responsabilitati...

Asta cu juma de an de la o pastila e super tare! De unde ai scos-o? Si dupa o sarcina normala si o nastere isi revine organismul mai repede. Si cele care iau anticonceptionale zilnic se deregleaza pentru un mileniu?!

Omu' a avut ghinion, prezervativele se mai rup chiar daca sint Durex.

Edited by Aprilia, 23 February 2012 - 21:25.


#697
alex_uc

alex_uc

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 04.07.2009

View PostAprilia, on 23rd February 2012, 21:25, said:

Asta cu juma de an de la o pastila e super tare! De unde ai scos-o? Si dupa o sarcina normala si o nastere isi revine organismul mai repede. Si cele care iau anticonceptionale zilnic se deregleaza pentru un mileniu?!

Omu' a avut ghinion, prezervativele se mai rup chiar daca sint Durex.
Tu n-ai auzit de hiperbole? Folosite tocmai in scopul de a accentua ceva anume?

Hei, la un moment dat mi s-a intamplat si mie... Si prietena mea de la momentul ala a decis sa ia Postinorul. Sfinte cacat, a fost ceva timp data peste cap, plus ceva stari serioase de greata si etc... Si nu a fost singura.
Ideea e alta, din ce am inteles io, flacaul asta o futut fara prezervativ. Inteleg ca nici ea nu lua anticonceptionale. Nu-i asa problema mare, da' cand faci o chestie d'asta iti asumi responsabilitatile. Nu te trezesti dupa aia ca ti-e frica de vreo sarcina si decizii tu in numele ei ca trebuie sa ia pastila de a 2-a zi. Nu, prietene, o ia daca vrea ea! Si daca e decisa sa-si asume secundarele. Tu trebuia sa gandesti inainte!

Edited by alex_uc, 23 February 2012 - 21:34.


#698
lynxion

lynxion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.11.2007
am folosit prezervativ, chiar Durex si s-a rupt. imi asum vina si din cauza asta vreau sa foloseasca pastilele pentru siguranta mea si a ei. imi cer scuze ca nu am prwecizat asta in primul post, am scris in graba, la fel cum am raspuns is la cateva postari, tot in graba.

#699
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
So... acum vad postul, ti-a mai raspuns lumea si dincolo, banuiesc ca te-ai mai linistit intre timp.
Daca a luat pilulele cele 2 de Postinor exact asa cum scrie pe prospect, sansele sa ramana sunt destul de mici. Nu pot sa zic inexistente ca nu-s asa, dar oricum sunt foarte mici.
Sangerarea respectiva nu e obligatoriu sa apara.... da, ea apare in multe cazuri, si daca apare "certifica" oarecum eficienta, insa reciproca (daca nu apare inseamna ca nu a fost eficienta bulina) NU e valabila.
Cum poti sa iti dai seama tu daca si-a facut sau nu efectul pastila.... nu prea poti. Puteti sa faceti (adica sa faca ea) un test de sarcina, ar trebui sa fie negativ. Nu sariti cu testul imediat dupa, dupa vreo 7-10 zile.

In principiu, daca a luat pilulele corect si testul de sarcina a iesit negativ nu e cazul sa va impacientati daca menstruatia urmatoare va intarzia putin. Se intampla. Se intampla si sa vina mai devreme.

Data viitoare.... luati si voi prezervative de calitate (nici nu stiu ce sa zic, de care, ca am nimerit niste Durex-uri de eram 99% convinsa ca-s facute pe vapor sau in beci, aratau ca o punga si nici urma de striatiile de care zicea pe ambalaj, in schimb miros de capsuni cat cuprinde si nu pomenea asa ceva pe ele). Sau marimea care trebuie. Sau nu stiu ce faceti cu ele (sau fac aia din fabrica), da' vedeti sa nu le mai pocniti...

#700
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View PostAprilia, on 23rd February 2012, 21:25, said:

Asta cu juma de an de la o pastila e super tare! De unde ai scos-o? Si dupa o sarcina normala si o nastere isi revine organismul mai repede. Si cele care iau anticonceptionale zilnic se deregleaza pentru un mileniu?!

Omu' a avut ghinion, prezervativele se mai rup chiar daca sint Durex.

Poate pentru ca nu ai voie mai mult de 2 pe an? Si pe alea, fortand nota.

#701
alex_uc

alex_uc

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 04.07.2009

View Postflorinbeudean, on 23rd February 2012, 21:40, said:

am folosit prezervativ, chiar Durex si s-a rupt. imi asum vina si din cauza asta vreau sa foloseasca pastilele pentru siguranta mea si a ei. imi cer scuze ca nu am prwecizat asta in primul post, am scris in graba, la fel cum am raspuns is la cateva postari, tot in graba.
Siguranta TA si a EI la urma... N-ai fi zis a noastra in veci. N-ai fi zis a EI si a MEA veci pururi...
Stii, sa ia mizeria aia cam poate lua la misto siguranta ei.

Nu fac io pe psihopupu acum, da' remarc un o frica si un egoism teribile in modul tau de a te exprima. Iar aia cu a ei e de umplutura si ipocrizie.

Ah, mi-ar placea, ma, astora de genul tau sa va faca o surpriza si sa nu ia. Si sa va treziti tatici.

#702
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Poate pentru ca nu ai voie mai mult de 2 pe an? Si pe alea, fortand nota.

Eu stiu ca asa zic unii, ca sa nu incurajeze sexul neprotejat, adevarul e insa ca poti sa iei de muuuuulte ori pe an, fara probleme majore. Contine progesteron, care se secreta in mod normal in zilele de dinainte de ciclu, nu stau acu' sa povestesc despre, se gasesc informatii pe site-uri credibile si in carti de medicina.
Efectele adverse descrise de tine (greata, voma etc) apar in unele cazuri, insa sint de intensitate medie. Nu trebuie insa subestimat aportul starii de anxietate, care le poate accentua (ca doar n-o fi relaxata aia care le ia ca atunci cind ia un laxativ)

Vezi mai jos la capitolul "Mituri despre pilula de a doua zi".

http://www.bbc.co.uk...mergcontr.shtml

Asta zic producatorii
LevonelleŸ One Step should be reserved for emergencies only but there is no medical reason why you can't use LevonelleŸ One Step more than once.
If you really need LevonelleŸ One Step, it can be used when necessary but should not replace long-term methods of contraception.
If you do take it more than once, it is more likely to alter the timing of your next period which means you could be putting yourself at a greater risk of pregnancy.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate