Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Lup alb

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Salut!
Am vazut pe youtube oameni care detin lupi albi si mi-au placut tare mult.
Stie cineva daca lupii pot fi tinuti ca animale de casa sau daca pot fi domesticii daca ii iei de cand sunt pui?
vreo diferenta de comportament intre un lup alb si ceilalti?
Sunt anumite rase de lui care sunt mai usor de domensticit?

Daca nu va suparati, as dori sa primesc raspunsuri elovente, eventual de la detinatori de lupi. Multumesc mult!

#2
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
La așa ceva te referi? http://www.lup-alb.ro/

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Dida, on Mar 14 2009, 01:23, said:

La așa ceva te referi? http://www.lup-alb.ro/
Multumesc mult pentru interes, dar ma intereseaza ceva despre lupi, in sensul de acele animale din padure, nu despre caini.

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu as vrea un pui din ala alb. Cat costa ?
Am vazut ca trebuie completat un formular. Puii astia nu se gasesc si in ziar, sau pe alte site-uri de vanzari ?

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@snipest: Dar e legal sa detii lupi? Stiu ca prin alte parti nu e.

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Pai cine stie ca e lup ?
Vine cineva in curte sa verifice ca ala e lup sau nu ? Huskyul meu urla ca un lup cand e in calduri, de-ti vine sa-ti iei campii.
Am vazut la TV, manelisti cu tigri in curte. Le zice cineva ceva ?

Eu sunt interesata de un pui alb (ca pe site) sau un pui de malamut. Multumesc !

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
:) Ai dreptate! Nu stiu ce mi-a venit!

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 antigen, on Mar 14 2009, 12:13, said:

@snipest: Dar e legal sa detii lupi? Stiu ca prin alte parti nu e.
E posibil sa aiba regim special, dar habar n-am. Nu stiu mai nimic despre asta. Incerc sa aflu, poate e cineva pe aici care are lup.

#9
Kalistas

Kalistas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.05.2008

 lupialbi, on Mar 26 2009, 16:59, said:

De fapt nu sunt lupi in adevaratul sens al cuvantului, la origini au fost ciobanesti germani de culoare alba. Au fost interzisi de Hitler prin 1933 dar au fost preluati de americani care i-au inregistrat cu numele de ciobanesti americano-canadieni. Prin anii '70 au fost adusi din nou in Europa de elvetieni si le-au spus ciobanesc alb elvetian.
Cam asta este povestea lor pe scurt ! Sunt caini mai echilibrati, au acelasi caracter ca si ciobanestii germani doar ca sunt mai mari, mai puternici, cu spatele drept si pot fi si cu parul lung.
Sunt foarte rari in Europa, in total nu sunt mai multi de 50-60 crescatori. Pretul lor variaza intre 1.000-1500 Euro (par scurt) si 1500-2000 Euro (par lung). Pe lista mea de asteptare sunt inscrisi peste 50 de viitori proprietari de lup alb (sunt inscrisi si de acum un an), acesta e motivul pentru care nu prea am anunturi pe site-uri de specialitate. In canisa de Lupi Albi am doar 4 femele si 3 masculi, o femela este cu parul scurt (Sonja - 7 ani). Sonja mai are cateva fiice, tot cu parul scurt!
Am mai descoperit 2 femele, aduse din Corfu-Grecia si din Ungaria. Cainii din canisa mea sunt adusi din toata Europa, din Austria, Germania, Franta, Belgia, Elvetia, caini din parinti campioni mondiali si europeni, fiecare din ei costand peste 2.000 Euro.
In Romania nu ai cum sa ceri preturile acestea, mai ales daca vrei sa promovezi rasa ! Sunt de 5-6 ori mai ieftini !
Daca doriti si aveti timp, va astept sa veniti sa-i vedeti !!! Adresa e pe langa Bucur-Obor, dar o gasiti si pe site-ul lup-alb.ro .

Titus
Eu am vazut un asemenea exemplar intr-o casa din Bucuresti ce servea pe post de sediu de magazin, si am ramas absolut socata cand am vazut ditamai exemplarul de catel.
Am ramas profund impresionata de privirea lui blanda, de proportiile uriase ce mai.. cand ma voi muta la casa la munte asta este cainele pe care mi-l doresc.

Te invidiez, Titus! :)

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

Deocamdata am si eu un westiut, o varianta mini a unui catelus tot alb.

Edited by Kalistas, 01 April 2009 - 16:25.


#10
Kedarlaomer

Kedarlaomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 08.03.2009

 snipest, on Mar 14 2009, 12:44, said:

Multumesc mult pentru interes, dar ma intereseaza ceva despre lupi, in sensul de acele animale din padure, nu despre caini.

http://en.wikipedia....working_animals

Concluzii:
- trebuie sa-ți procuri un pui nu mai bătrân de 19 zile
- se dresează foarte greu
- nu o să te asculte decât pe tine pt. că o să te considere șeful haitei dar la maturitate o să te atace
- o să atace copii și animalele mici pt. că are instinctul de prădător nealterat

#11
Dominic_poli

Dominic_poli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2007

 Ana_Karr, on 14th March 2009, 13:22, said:

Pai cine stie ca e lup ?
Vine cineva in curte sa verifice ca ala e lup sau nu ? Huskyul meu urla ca un lup cand e in calduri, de-ti vine sa-ti iei campii.
Am vazut la TV, manelisti cu tigri in curte. Le zice cineva ceva ?

Eu sunt interesata de un pui alb (ca pe site) sau un pui de malamut. Multumesc !




Am eu puiuti de vanzare, sunt proprietarul femelei din Corfu, Grecia....sunt super catei, parca sunt membrii ai familiei, poti vorbi cu ei si te inteleg parca cuvant cu cuvant.va astept sa discutam pe id de mess eduard_augustin

#12
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 Dominic_poli, on 30th May 2009, 10:21, said:

Am eu puiuti de vanzare, sunt proprietarul femelei din Corfu, Grecia....sunt super catei, parca sunt membrii ai familiei, poti vorbi cu ei si te inteleg parca cuvant cu cuvant.va astept sa discutam pe id de mess eduard_augustin

Si eu ma gandesc sa achizitonez un exemplar. Sunt niste animale superbe. Acum am un labrador are 10 ani si a cam iesit din garantie, este un caine bun incontinuare dar face fata la paza. Caini astia sunt un pic mai galagiosi, latra mult ? Care sunt de preferat pentru curte cei cu parul scurt sau lung ?

#13
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
aia nu sunt lupi ma!!

sunt ciobanesti elvetieni. nu are nimeni domesticit lupi in adevaratul sens al cuvantului, si mai ales nu albi  :lol:

#14
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Lupi albi albi nu exista.Sa ai un lup e de munca si nu prea merge.Instinctul isi va spune cuvantul mai tarziu cu tot dresajul si obisnuinta.Mii de ani de salbaticie nu pot fi schimbati cu una cu doua.

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 lupialbi, on 31st October 2009, 00:08, said:

Este inuman sa iei un animal salbatic si sa il dresezi ! Mai ales daca esti si particular !


Ai perfecta dreptate.Un lup sa zicem .,cand este luat de pui tre-a ca mearga dar cand creste genetica incepe sa-si spuna cuvantul.Eu un lup intr-un apartament si chiar intr-o curte il vad dand ture si ture ca un disperat ,agitat si nervos.
Orice animal salbatic are nevoie de un teritoriu in functiune de marimea lui si rasa sa.

#16
MitzaPCH

MitzaPCH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.05.2010
Ma iertati ca ma bag ca musca-n ... dar m-ar interesa si pe mine un ciobanesc alb .. cam pe la ce pret sunt ?

#17
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Puteti gasi mai usor un Samoyede, care seamana foarte mult cu un lup alb... dar este mult mai bland si e chiar frumos...

#18
Dominic_poli

Dominic_poli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2007

 MitzaPCH, on 3rd June 2010, 20:21, said:

Ma iertati ca ma bag ca musca-n ... dar m-ar interesa si pe mine un ciobanesc alb .. cam pe la ce pret sunt ?
Buna seara! Sunt detinatorul a 3 lupi albi elvetieni superbi. De cateva saptamani am pui. Eu vand pui cu 200 €, cu carnet de sanatate cu deparazitare si rapel la deparazitare si primul vaccin facut. Daca sunteti interesat de mai multe detalii va rog sa ma contactati pe messenger id: eduard_augustin sau la mobil: 0762265799.
Iar pt ceea ce a raspuns domnul lupialbi in legatura cu frigul, pe timp de iarna lupii albi cu parul scurt nu au nici o problema, chiar se bucura sa se joace in zapada. Cat despre galagie, latra cand se joaca si cand simt pericol.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate