Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Subwoofer in Ford Fiesta 2006

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
Salut am nevoie de putin ajutor...
As vrea sa montez un subwoofer intr-un Ford Fiesta an 2006... CD player Stock Ford 6000CD

Cel mai probabil o sa cumpar un subwoofer tub.. JBL sau Blaupunkt ... de vreo 200-250 rms...

Intrebarea e cum il leg..boxele de spate fiind pe usi?  

Si alimentarea ar mai fi o problema!


Later Edit: A si mi-am adus aminte... Fiesta are portbagajul cam micut... pe altundeva nu ar avea loc un subwoofer?

Edited by adiyyyyta, 07 March 2009 - 13:38.


#2
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
sa inteleg ca nu stie nimeni?

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Pai pentru subwoofer ai nevoie de amplificator, deci baga-l si pe-ala in calcul. Cel mai bun ar fi un amplificator mono-canal, dar poti sa te uiti si la un amplificator pe 2 canale (verifica puterea in punte). La amplificator mai adaugi si kitul de instalare (vreo 80-130 de lei) si manopera. Nu trebuie sa-ti faci griji de alimentarea subwooferului, o rezolva amplificatorul.

Nu-ti recomand un subwoofer tub, se aude mai prost decat un subwoofer box din cauza incintei. Plus ca ocupa mai mult spatiu, ceea ce e important pentru un portbagaj mic. Daca iti pui, spre exemplu, un GTO1000B sau un CS1200B, iti mai raman inca 2/3 din portbagaj. Daca iti pui un tub, mai intra o sacosa si o mapa si ala e tot portbagajul.

Esti asa multumit de cum se aude playerul stock incat vrei sa investesti in amplificator mono si subwoofer? Eu as schimba in primul rand playerul, dar daca tie iti place cum se aude, atunci lasa-l.

Cel mai bun loc pentru subwoofer este in portbagaj, asa ca lasa-l acolo. Mai exista unele (de la Audiovox parca) care se pot monta pe sub scaune, dar din cate imi amintesc erau destul de scumpe si nici nu stiu daca le poti cumpara in Romania.

#4
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
Dar pentru un GTO 1204BP-D

este oare deajuns un astfel de amplificator GTO 7001

si condensator de 2F...

am facut un calcul si am zis ca mai bine iau ceva calumea chit ca e mai scump


playeru stock este destul de bun am vazut ca are si  iesire pentru subwoofer... si se aude acceptabil chiar bine as putea spune

Edited by adiyyyyta, 12 March 2009 - 16:00.


#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Iti trebuie un amplificator cu 2 canale, sau sa conectezi ambele difuzoare in paralel

#6
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007

View PostDarkAngelBv, on Mar 12 2009, 19:37, said:

Iti trebuie un amplificator cu 2 canale, sau sa conectezi ambele difuzoare in paralel


cred ca jbl ala are legate boxele... deci trebuie doar monobloc

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Si eu cred ca subwooferul ala are o singura intrare, ar fi aiurea sa-l alimentezi pe doua canale. Impedanta subwooferului este de 4 ohmi (putere de 600 W pentru cine nu s-a uitat), iar puterea amplificatorului este de 425 W in 4 ohmi, deci il subalimentezi. Dar parerea mea este ca te duci la o putere MULT prea mare decat ai nevoie. In primul rand, masina este mica. In al doilea rand, intre tine si subwoofer nu este decat o polita. Eu am avut masina sedan, deci cu portbagaj bine delimitat si izolat, cu subwoofer de 250 W (JBL, GTO 1060BR), care era SUBALIMENTAT, fiind legat in punte pe o statie JBL de 155 W (JBL GTO 4060). Imi pare rau ca n-o mai am, ca te invitam la o proba. Subwooferul se auzea MORTAL, chiar si in conditiile slabe in care era alimentat. Daca ii mai puneam si o statie pe masura, chiar ar fi fost mai mult decat ce-mi trebuia. Din pacate am facut masina zob in august, acum statia si subwooferul stau in casa si-si asteapta noua masina.

Concluzia este sa cheltuiesti banii pe un amplificator bun, dar nu mai puternic de 300 W. La fel si cu subwooferul, 300 W sunt ARHISUFICIENTI. Daca imi zguduia mie plamanii intr-un sedan, pe Fiesta ar trebui sa se auda criminal. Si ai grija sa te uiti mereu la impedanta, adica sa fie putere la X ohmi, atatia cat are si subwooferul. Vezi ca sunt reclame la amplificatoare de 300 W (GT5-A3001E), unde puterea respectiva este la 1 sau 2 ohmi. La 4 ohmi, amplificatorul scoate 175 W, ceea ce reprezinta o mare diferenta fata de 300 W cat crezi tu ca iti cumperi.

Niste exemple de amplificatoare monobloc ar fi GTO 3501e sau GTO601.1, desi asta din urma cam sare la pret. Dar scoate si 200 W in plus, deci ai putea spune ca merita, in caz ca vrei un upgrade de subwoofer (poate iti schimbi masina sau poate mai surzesti de la asta pe care vrei sa-l iei acum  :lol: ).

#8
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
Pai pe asta mare de 600rms... pana la urma si la urma daca-l iau il montez intr-o Toyota Avensis ... ca m-am razgandit nu merita sa bag in fiesta... (nici nu era masina mea ... era a prietenei mele ....) deci zic ca in aia merge 600 rms.. si chiar as vrea sa fie ceva deosebit sa se auda puternic am o slabiciune as putea spune pt un bass puternic

chiar daca sunt constient ca o sa-l folosesc la 4-5% din putere in mare parte dar cand imi vine sa am ce da mai tare :))

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Pe banii tai poti sa-ti pui si 1500 W pe tico, eu doar ti-am zis ce si cum despre puteri, sa nu crezi ca 2-300 W sunt de ici de colo! Spor la cumparaturi si sa ne tii la curent!  ^_^

#10
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
mersi:D... stiu ca 2-300 nus chiar asa slabi... are un prieten un JBL tub de 250W rms amplificat de un amplificator de vreo 300 da numai stiu sigur ce marca... oricum ideea e ca-i tremura masina...

dar mai presus de toate jbl'u asta imi place si ce design are ... si se incadreaza perfect in portbagaj la Toyota am facut niste masuratori si intra perfect in spate de tot

#11
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Vezi unde pui amplificatorul, sa aiba loc sa respire! La volum ridicat se incinge ca dracu, nici nu poti sa tii mana pe el. Pentru montare iti recomand garajul de la be-loud (iei adresa de pe net) - te rezolva cu programare, sunt cam scumpi dar merita treaba, lucreaza profi. NU iti recomand garajul Viper de la Razoare, fac treaba sa scape mai repede ca sa poata lua urmatorul client. Am auzit si ca la Falcon pe Magheru se lucreaza bine, dar inca n-am montat ceva la ei.

#12
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
hmm mersi pentru indicatii dar eu sunt din Craiova.... si la noi la Polystart am auzit ca fac treaba buna

#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Din ce am instalat eu:
150W in Clio symbol. Se aude afara mai tare ca in masina (izolatie 0)
1000W in BMW 320D. Abia se aude in masina si afara cu portbagajul inchis.
240W reali in Golf V. Suprinzator sau nu, mare diferenta nu se auzea fata de boxele care le am in masina (JBL pe platforma, SAL in usile din fata)
240W reali in Ford Puma. Pur si simplu se aude bestial. Tabla face efectiv VALURI la un test de bass. Cu volumul cam la 70% dupa 15Km de mers a inceput sa ma doara capul.

Depinde cat de bine este izolata masina. La BMW cand deschideam portbagajul ziceai ca sunt la discoteca.

#14
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
ASta fiind numa bass? sau si cu mediile si inaltele

#15
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostDarkAngelBv, on Mar 13 2009, 23:31, said:

La BMW cand deschideam portbagajul ziceai ca sunt la discoteca.

Asa si eu la Megane, cand deschideam portbagajul parca deschideam usa la club. Tot portbagajul era capitonat cu o pasla, inclusiv capacul, izola foarte foarte bine.

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postadiyyyyta, on Mar 14 2009, 12:49, said:

ASta fiind numa bass? sau si cu mediile si inaltele
Numai Bass.

De mentionat si Golf-ul, care, cu toate ca este hatch, tot izola foarte bine.

#17
adiyyyyta

adiyyyyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007

View PostDarkAngelBv, on Mar 14 2009, 14:59, said:

Numai Bass.

De mentionat si Golf-ul, care, cu toate ca este hatch, tot izola foarte bine.


si cam cat ai investit pentru 1000W
si ce scule erau?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate