Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Imunologie - din amintiri

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
aquariusrpro

aquariusrpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.07.2007

 antigen, on Mar 9 2009, 19:07, said:

OK... vad ca ai citit mult, ca pui suflet, te admir pentru modul in care iti aperi punctul de vedere, dar eu nu pot sa cred in teoriile conspirationiste. Nu pot. Dar multumesc pentru timpul pe care l-ai acordat acestui subiect (si mie)!

cred  doar ca nu se mai satura de bani si pentru asta nu au nevoie de conspiratii ci de manipularea legilor si autoritatilor  :huh: Este doar o alta fata a coruptiei de care ne ciocnim si noi in Romania; doar ca asta-i fata din sanatate.

#20
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Hai sa raspund si eu desi nu am fost intrebat.
Hai sa intreb desi am mai intrebat.


Am hotarat sa nu ne vaccinam bebeii cu vaccinurile incluse in schema nationala "obligatorie" si sa optam pt homeopatie.Pareri contra? Pro ? Mai este cineva pe aici cu asemenea experiente,eventual cu bebei care acum sunt copii mai mari ?
Cei mai multi homeopati titrati sunt de negasit tocmai cand bebelul are febra sau necesita o interventie urgenta.
Din cate stiu, debutul interventiei homeopate inseamna o anamneza amanuntita, un interviu pt stabilirea profilului pacientului, pt ca, in functie de aceste particularitati sa se prescrie un remediu particularizat. Intrebari/propuneri tematice :
1)Cum se explica atunci liste, intocmite de homeopati, continand muuulte remedii? Accept ca rapunsul organismului difera si in acest caz trebuie prescris un alt remediu.
2)Cei mai titrati homeopati nu raspund tocmai cand ai mai mare nevoie de ei.Daca homeopatia se bazeaza pe acea anamneza initiala, cat de eficient/viabil este sa apelezi,in caz de urgenta, la un alt homeopat ?

#21
sissi691

sissi691

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.05.2009

 luuc, on 7th January 2010, 15:09, said:

Hai sa raspund si eu desi nu am fost intrebat.
Hai sa intreb desi am mai intrebat.


Am hotarat sa nu ne vaccinam bebeii cu vaccinurile incluse in schema nationala "obligatorie" si sa optam pt homeopatie.Pareri contra? Pro ? Mai este cineva pe aici cu asemenea experiente,eventual cu bebei care acum sunt copii mai mari ?
Cei mai multi homeopati titrati sunt de negasit tocmai cand bebelul are febra sau necesita o interventie urgenta.
Din cate stiu, debutul interventiei homeopate inseamna o anamneza amanuntita, un interviu pt stabilirea profilului pacientului, pt ca, in functie de aceste particularitati sa se prescrie un remediu particularizat. Intrebari/propuneri tematice :
1)Cum se explica atunci liste, intocmite de homeopati, continand muuulte remedii? Accept ca rapunsul organismului difera si in acest caz trebuie prescris un alt remediu.
2)Cei mai titrati homeopati nu raspund tocmai cand ai mai mare nevoie de ei.Daca homeopatia se bazeaza pe acea anamneza initiala, cat de eficient/viabil este sa apelezi,in caz de urgenta, la un alt homeopat ?
Fa vaccinurile obligatorii si nu-ti complica viata! Sunt testate de ani de zile si sunt minimul garantat de protectie impotriva polio si alte boli cumplite si nu pentru virusi mutanti precum gripele astea. Copilul tau daca nu-i faci vaccinul nu va suferi prea tare, mai are ceva imunitate de la parintii care au facut deja acele vaccinuri. Insa copii lui vor avea un risc de expunere marit (a fost un episod si in Doctor House legat de astea).

#22
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@luuc: Poți continua discuția despre homeopatie la Homeopatie și tratamente alternative!

 sissi691, on 11th January 2010, 14:53, said:

Copilul tau daca nu-i faci vaccinul nu va suferi prea tare, mai are ceva imunitate de la parintii care au facut deja acele vaccinuri.
Imunitatea provenită de la părinții vaccinați ține câteva luni.

Quote

Insa copii lui vor avea un risc de expunere marit (a fost un episod si in Doctor House legat de astea).
House e ficțiune. :) Cum au copiii copiilor nevaccinați risc de expunere mărit?

#23
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007

Quote

@luuc: Poți continua discuția despre homeopatie la Homeopatie și tratamente alternative!

Multumesc, intr-adevar acolo i-ar fi fost locul dar aici s-a ivit cumva ocazia; sper ca n-am fost prea offtopic.


Quote

Imunitatea provenită de la părinții vaccinați ține câteva luni.

Poti detalia sau trimite un link, te rog ?!


Quote

House e ficțiune. :) Cum au copiii copiilor nevaccinați risc de expunere mărit?

Daca serialele ne fac cultura medicala ...buna si ea, cu conditia sa nu dezinformeze.
Chiar asa, niste studii despre transmiterea imunitatii unde gasesc ?

Multumesc pt raspuns!



Quote

Fa vaccinurile obligatorii si nu-ti complica viata!

Daca as fi doar eu in cauza cred ca nu m-as "complica".


Quote

Sunt testate de ani de zile si sunt minimul garantat de protectie impotriva polio si alte boli cumplite si nu pentru virusi mutanti precum gripele astea.

Nu zic ca nu exista si nu reinviu discutia pro si nti vaccinare dar (eu) nu am gasit dovezi clare(studii stiintifice facute cum scrie la carte, cu lot de control, cu lot experimental, cu studiu longitudinal etc)


Quote

Copilul tau daca nu-i faci vaccinul nu va suferi prea tare, mai are ceva imunitate de la parintii care au facut deja acele vaccinuri.

Pe ce te bazei cand afirmi aceasta ?



Quote

Insa copii lui vor avea un risc de expunere marit (a fost un episod si in Doctor House legat de astea).

Nu stiu daca toate informatiile continute in acest serial (admirabil, dealtfel) sunt strict veridice.
Stii cumva nr episodului ?

Edited by antigen, 20 January 2010 - 10:10.
Te rog invata cum e cu quote!


#24
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 luuc, on 18th January 2010, 15:17, said:

antigen said:

Imunitatea provenită de la părinții vaccinați ține câteva luni.
Poti detalia sau trimite un link, te rog ?!
Imunitate pasivă.

#25
aquariusrpro

aquariusrpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.07.2007
Din aventurile cu vaccinuri:

1. "Massive peptide sharing between viral and human proteomes" http://www.ncbi.nlm....pubmed/18582510

Quote

"The table documents that all of the 30 viral proteomes under analysis have high and wide pentapeptide overlapping to the human proteome. Only a limited number of viral pentamers are unique to the viruses, with no counterpart in the human proteome. The overlapping extent (in terms of percentage of unique viral 5-mers which
occur in the human proteome, see column 6 in Table 4) is rarely less than 90%. That means that almost 90% of the viral pentamer peptides are widely, intensively and repeatedly scattered throughout the human proteome.
[..]
Given the ample literature documentation and research data in support of the critical role exerted by pentapeptide modules in cell biology as well in antigen/antibody immunorecognition ([17], and Refs. therein), the data of Table 4 are impressive. They become even more significant, if possible, when compared to the control data obtained for inter-human pentapeptide overlapping illustrated in Table 5. [..]
in the context of the physio(patho)logical relationships between viruses and humans, it is mandatory to observe that short-peptide motifs can exert a central role in cell adhesion, signal transduction, hormone activity, regulation of transcript expression, and enzyme activity [3,9,10,14,15,17]. Likewise, the antigen-antibody recognition process can reductionistically be circumscribed to interacting modules of five amino acid residues which, therefore, appear to be sufficient structural immunological determinants ([11-13,17] and Refs. therein). Consequently,we notice that the data shown here call into question the possibility of a direct causal association between virus-host sharing of amino acid motifs and incitement of autoimmune reactions [20].

Mai tarziu poate pun tabelele .. ca m-au lasat masca!

2. Penta- and hexapeptide sharing between HPV16 and Homo sapiens proteomes http://www.academicj...Sept/Kanduc.pdf

Quote

" Theoretically, the cross-reactivity potential in using viral antigens is equal to zero, by being 1 in 205 (that is, one out 3,200,000), the mathematical probability of 20 amino acids occurring in five identical residues between two proteins. Likewise, the theoretical probability of 20 amino acids occurring in six identical residues between two proteins is 1 in 206, that is equal to 1 out 64,000,000.

However, conflicting with theoretical data, the numbers reported in Table 1 show the highest probability of cross-reactions, given the highest number of perfect exact matches between the viral and human proteomes. This contrast between theoretical versus actual values in the number of peptide overlaps is a powerful warning incum-bent on the future of vaccine development and delivery.

Analysis of the quantitative results reported in Table 1 and the qualitative data exposed in Table 2 indicate that the logical consequence of cross-reactions following anti-HPV vaccine administration may be possibly represented by alterations in epithelial cell proliferation (Olsen et al., 1989), obesity and subnormal rate of growth (Goddard et al., 1995); AlzheimerŽs disease (Rademakers et al., 2004); increased atherogenic potential (Dong et al., 2006); bone disorders; sensorineural deafness; ocular disorders including juvenile cataract, myopia, strabismus, retinal degeneration and detachment, and chronic uveitis (Annunen et al., 1999); alteration of differentiation, proliferation and apoptosis (Sugaya et al., 1997); alterations in myeloid cell nuclear differrentiation (Briggs et al., 1992); alteration in brain-specific regulation of cell proliferation (Xe et al., 1989), to cite only a few.

In conclusion, it seems that vaccine safety monitoring becomes more and more important with new vaccines, intensive vaccine recommendations, and new expanded immunization initiatives. In this scenario, the molecular antigen dissection described in the present paper may be the basic platform for avoiding possible cross-reactive hot spots and achieving high standards of safety (Kanduc, 2009)."

( asta este un peer review publicat intr-un jurnal neindexat pubmed si este in curs de republicare asa incat sa apara pe pubmed .. daca l-or lasa sa apara :rolleyes:

3. Quantifying the possible cross-reactivity risk of an HPV16 vaccine. http://www.ncbi.nlm....pubmed/19827272

Quote

BACKGROUND: The potential adverse events associated with vaccination for infectious diseases underscore the need for effective analysis and definition of possible vaccine side effects. Using the HPV16 proteome as a model, we quantified the actual and theoretical risks of anti-HPV16 vaccination, and defined the potential disease spectrum derived from concomitant cross-reactions with the human organism. METHODS: We searched the primary sequence of the HPV16 proteome for heptamer aminoacid sequences shared with human proteins using the Protein International Resource database. RESULTS: The human proteome contains 82 heptapeptides and two octapeptides found in HPV16. The viral matches are spread among proteins involved in fundamental processes, such as cell differentiation and growth and neurosensory regulation. The human proteins containing the HPV16-derived heptamers include cell-adhesion molecules, leukocyte differentiation antigens, enzymes, proteins associated with spermatogenesis, transcription factors, and neuronal antigens. The number of viral matches and their locations make the occurrence of side autoimmune cross-reactions in the human host following HPV16-based vaccination almost unavoidable. CONCLUSIONS: Any antigen-based vaccine needs to be carefully and thoroughly designed and critically screened for potential side effects by comparing sequence similarity at the molecular level.

Have fun!

Attached Files



#26
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 luuc, on 18th January 2010, 15:17, said:

...

Pe ce te bazei cand afirmi aceasta ?

copiii beneficiaza de 4-6 luni de protectie datorita anticorpilor din laptele matern .... daca sunt alimentati natural

cel mai important rol il are laptele din primele zile, numit colostru

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate