Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Religia - cea mai mare pacaleala a lumii?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2482 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdin_prun, on Feb 24 2009, 11:18, said:

atata timp cat nu exista dovezi logice nu vad legatura... doar pentru ca tu crezi nu inseamna ca e adevarat...
DAR e optiunea ta


nu e nici o propaganda.... ca nu am cui sa i fac propaganda...

eu neg conceptul de religie si de ateu prin simplu fapt ca religia nu este plauzibila

Nu exista 'dovezi logice' ca cei pe care-i numesti parintii tai sunt si creatorii tai biologici. Doar daca nu le-ai facut testul ADN, ceea ce ma indoiesc (sa nu mai zicem ca acum 100 de ani nu era disponibil). Faptul ca te-au crescut si-ti dau bani de buzunar sunt dovezi circumstantiale. Este uimitor cum ii consideri parintii tai (chestiune de impact major, total in viata ta) fara sa ai dovezi irefutabile. Nu crezi ?

#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
religia nu e pacalaleala, e o institutie bine pusa la punct care functioneaza pe post de masina de facut bani. in cazul crestinismului acest lucru este cu atit mai haios cu cit cristos ala zicea ca banii e de rau, in schimb popii nu functioneaza decit alimentati cu bancnote de cel putin 100 RON :lol:

pacaleala este reprezentata de ideile cu care lucreaza respectiva institutie, adica dumnezo cel bun & shit, viata de apoi, dracu care te ia, maica precista care asculta rugaciuni, oasele, care daca le pupi dupa ce iti rupi capetele impreuna cu un milion de alti tembeli, te vindeca de cancer & shit  etc etc etc :w00t:

#57
Showoff

Showoff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 274
  • Înscris: 02.10.2007

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 10:12, said:

Eu sunt un 'fantezist' din asta religios. Vad ca voi sunteti bigoti atei, stiti ca termenul de bigot nu are neaparat conotatie religioasa, daca nu stiti va explica Anthony Flew, daca nu stiti cine e Anthony Flew sa nu ziceti la nimeni.
Ma uimeste si eruditia ta, bagi in galeata toate religiile la gramada, cred ca Eliade era mic copil pe langa tine, banuiesc ca mananci religie comparata pe paine, chiar as dori sa ma iluminez la picioarele tale ca Saul la picioarele lui Gamaliel (ma bazez pe vasta ta cultura religioasa pentru a identifica personajele). In stupiditatea mea, percep diferente majore intre (sa zicem) crestinism si taoism, ultimul neavand notiunea de zeu personal. Ferice de tine ca ai patruns fondul comun religios, fara sa te mai incurci in studiul dogmelor si conceptelor specifice. Daca ai o intuitie de geniu, asta e, meritul tau. Noi muritorii de rand ramanem la nivelul genunchiului tau, mai studiem o greaca, o hermeneutica, o critica textuala, o istorie antica etc.
Poate ai vazut-o pe bunica-ta sa creada orbeste, nu te contrazic, eu am vazut oameni care cred pe baza de dovezi, rationamente logice si deductie. Ma ofer sa o scolesc pe bunica-ta, precum si pe ceilalti credinciosi orbi pe care i-ai descoperit.
Aia cu 'practic si teoretic imposibil' e nasoala. Tine de maturitatea si cultura ta. Daca esti tolomac, multe-ti vor parea imposibile. Pe de alta parte, daca Dumnezeu exista, sigur el e capabil de chestii care noua ni se par imposibile. Un Dumnezeu complet explicabil nu e Dumnezeul adevarat.Am deschis de multa vreme un topic despre manipulare si spalarea creierului. Poti sa-l cauti, sa-l citesti si sa contribui acolo. Retine: e deschis de un crestin declarat.
Hm, nu-i asa ca e uimitor cum unii cred in Biblie si in acelasi timp functioneaza mai mult decat performant in societate ? Da, mare mister. Si taica-meu (ateu feroce) a crezut ca o sa ajung cersetor atunci cand i-am comunicat ca am devenit crestin din convingere; ba mai mult, i-a fost rusine fata de prietenii lui (citat aproximativ din tata 'credinta e pentru babe si analfabeti"). Uite ca nu a fost asa, din fericire acum sunt in pozitia sa-l ajut eu pe el, iar pe filiera teologica am ajuns sa citesc (critic bineinteles) ceva filozofie si psihologie. Sigur ca tu habar nu ai ca acuzele acestea bigote de care faci uz s-au fumat din primele secole, iar un apologet crestin a raspuns celor ca tine ca 'exact din cauza ca sunt crestini, acei oameni prezinta niste caracteristici admirabile ca membri performanti ai societatii' (din memorie, deh).
Vad ca ai inteles esentialul si ne umilesti cu finetea observatiilor tale docte. Iti propun un experiment. Alege trei confesiuni crestine, du-te in bisericile lor si fa-i sa te urmeze sa incepeti un razboi (contra ungurilor, interlopilor sau extraterestrilor). Ar trebui sa fie floare la ureche din cate zici. Asteptam.
Uite ca eu abordez religia suficient de critic, incat sa am mereu intrebari fara raspuns. Unele se rezolva, altele apar. Studiez o gramada pentru a fi sigur de context, de semnificatie si de aplicatia a ceea ce am invatat. Nu mi-e frica de descoperirile stiintifice, faptele (facts) ma intereseaza in cel mai inalt grad, ma amuza doar interpretarile lor fortate.
Sunt foarte 'real' si cred in doctrinele fundamentale crestine. Mai cred ca degeaba lansam sateliti cata vreme am reusit sa diustrugem societatea cu lacomia noastra si habar nu avem sa comunicam cu copiii nostri (daramite sa-i mai si educam...). Cred ca degeaba controlam ADN-ul cata vreme nu putem sa ne controlam furia, lacomia si orgoliul. Capisci ?




Nu ma indoiesc ca tu gasesti acele filmulete foarte educative si credibile, de altfel esti dovada vie a acelui tip de propaganda. Printre altele sunt economist si trebuie sa-ti spun ca de ex. vrajeala cu manipularea financiara din zeitgeist are o logica foarte slaba si nu respecta nici un criteriu coerent de argumentare si prezentare.
Valabil si pentru tine: Daca esti tolomac multe iti vor parea POsibile. Mai e nevoie sa dau exemple de cretinatati pe-aici sau le recunoasteti singuri?

"Un Dumnezeu complet explicabil nu e Dumnezeul adevarat" asta este cea mai penibila scuza posibila. Chestia asta v-o baga pe gat inca din scolile generale si cand va faceti mari chiar ajungeti sa credeti. Vai de curu vostru  :lol:  
Odata cu varsta se mai dezvolta si creierasu ala saracu...pacat ca nu este cazul pt toti.  :rolleyes:

#58
din_prun

din_prun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2009

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 11:45, said:

Nu exista 'dovezi logice' ca cei pe care-i numesti parintii tai sunt si creatorii tai biologici. Doar daca nu le-ai facut testul ADN, ceea ce ma indoiesc (sa nu mai zicem ca acum 100 de ani nu era disponibil). Faptul ca te-au crescut si-ti dau bani de buzunar sunt dovezi circumstantiale. Este uimitor cum ii consideri parintii tai (chestiune de impact major, total in viata ta) fara sa ai dovezi irefutabile. Nu crezi ?


ai dreptate... nu le am facut test adn... therefore exista posibilitatea sa nu fie ai mei...

ps: calm cu banii de buzunar ca nu ma cunosti si chestiile de familie sunt personale



daca nu pricepi altfel spun ca religia este refuzul gandirii... daca tu refuzi sa gandesti e problema ta.

#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostShowoff, on Feb 24 2009, 12:17, said:

Valabil si pentru tine: Daca esti tolomac multe iti vor parea POsibile. Mai e nevoie sa dau exemple de cretinatati pe-aici sau le recunoasteti singuri?

"Un Dumnezeu complet explicabil nu e Dumnezeul adevarat" asta este cea mai penibila scuza posibila. Chestia asta v-o baga pe gat inca din scolile generale si cand va faceti mari chiar ajungeti sa credeti. Vai de curu vostru  :lol:  
Odata cu varsta se mai dezvolta si creierasu ala saracu...pacat ca nu este cazul pt toti.  :rolleyes:

Le stii pe toate, mai Mafalda de tastatura ? Scoala in care am crescut eu era comunista, asa ca...
Curu meu e ok, don't worry.
Imi pare rau daca zici ca nu ti s-a dezvoltat. take care & take it easy

View Postdin_prun, on Feb 24 2009, 12:50, said:

ai dreptate... nu le am facut test adn... therefore exista posibilitatea sa nu fie ai mei...

ps: calm cu banii de buzunar ca nu ma cunosti si chestiile de familie sunt personale



daca nu pricepi altfel spun ca religia este refuzul gandirii... daca tu refuzi sa gandesti e problema ta.

Iar eu zic ca religia e apogeul gandirii. Opinia mea vs opinia ta.

#60
Showoff

Showoff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 274
  • Înscris: 02.10.2007

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 15:42, said:

Le stii pe toate, mai Mafalda de tastatura ? Scoala in care am crescut eu era comunista, asa ca...
Curu meu e ok, don't worry.
Imi pare rau daca zici ca nu ti s-a dezvoltat. take care & take it easy



Iar eu zic ca religia e apogeul gandirii. Opinia mea vs opinia ta.
Nu le stiu pe toate Pacala, dar cu siguranta imi folosesc mintea mult mai bine decat tine, si decat multi altii care debiteaza numai idiotenii pe-aici pe forum.  :lol:
Fraza bold-uita subliniaza o mare portiune din creier pe care nu o folosesti pentru nimic "productiv".

#61
din_prun

din_prun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2009

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 15:42, said:

Le stii pe toate, mai Mafalda de tastatura ? Scoala in care am crescut eu era comunista, asa ca...
Curu meu e ok, don't worry.
Imi pare rau daca zici ca nu ti s-a dezvoltat. take care & take it easy



Iar eu zic ca religia e apogeul gandirii. Opinia mea vs opinia ta.

consecinta primordiala a religiei (dupa cum se vede) este refuzul la gandire

daca eu spun ca pamantul e plat ma crezi?

Edited by din_prun, 24 February 2009 - 17:50.


#62
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 15:42, said:

...
Iar eu zic ca religia e apogeul gandirii. Opinia mea vs opinia ta.

depinde ce inteles dai cuvantului apogeu ... religia este rezultatul transcenderii limitarii impuse de cuvinte :)

#63
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009

View Postkonami, on Feb 24 2009, 17:57, said:

depinde ce inteles dai cuvantului apogeu ... religia este rezultatul transcenderii limitarii impuse de cuvinte :)
altă kkăreală... bă religia se bazează pe Revelație, nu e nici un rezultat prostane. te poți antrena în prostie, mut fiind, o viață întreagă că tot nu vei primi revelația care va naște o religie, nu vei transcende decât rahatul din tine, nimic altceva...

Edited by lectuer09, 24 February 2009 - 18:02.


#64
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlectuer09, on Feb 24 2009, 17:59, said:

altă kkăreală... bă religia se bazează pe Revelație, nu e nici un rezultat prostane. te poți antrena în prostie, mut fiind, o viață întreagă că tot nu vei primi revelația care va naște o religie, nu vei transcende decât rahatul din tine, nimic altceva...

shapeshifter, da' prost mai esti azi ... sa-ti treci ziua asta in calendar cu carioca neagra :)

pai ba shape, daca religia se bazeaza pe revelatie, atunci religia este rezultatul revelatiei, nu ? acum sa vedem ce definitie dai tu revelatiei, te ascult :D

#65
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postoverseas, on Feb 24 2009, 15:42, said:

Iar eu zic ca religia e apogeul gandirii.
sper ca definitia ta a gandirii nu implica si logica .... sau ?

#66
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009

View Postkonami, on Feb 24 2009, 18:09, said:

shapeshifter, da' prost mai esti azi ... sa-ti treci ziua asta in calendar cu carioca neagra :)

pai ba shape, daca religia se bazeaza pe revelatie, atunci religia este rezultatul revelatiei, nu ? acum sa vedem ce definitie dai tu revelatiei, te ascult :D
Revelația este ca o intelecție – sau intelect – al colectivității, în sensul că ea compensează absența intuiției intelectuale, nu într-un individual, ci într-o colectivitate umană în condițiile date. În contrast, intuiția intelectuală este ca o Revelație în individual, adică acea Revelație cu privire la „o umanitate” va fi, în mod analog, intelecție pentru individual, și invers. Intelectul este infailibil în el însuși; Intelecția pură este o Revelație imanentă și subiectivă așa cum Revelația este o Intelecție transcendentă și obiectivă; Intelecția este garantată în măsura în care Intelectul este capabil să opereze fără obstacole, și asta presupune condiții care nu sunt doar intelectuale ci și morale în cel mai adânc sens al cuvântului, cu privire la virtuțile și nu doar la comportarea socială.
A afirma că Biblia este simbolică și revelată, înseamnă pe de-o parte că ea exprimă adevăruri complexe într-un limbaj care este indirect și plin de imagerie și pe de altă parte că sursa sa nu e nici lumea senzorială, nici planul psihologic sau rațional, ci sfera realității care transcende aceste planuri și le înfășoară imens, fiind în același timp în principiu accesibilă omului prin centrul său intelectiv și mistic, sau prin „inimă”, sau „intelectul” pur.
Intelectul este cel care cuprinde în propria sa substanță dovada sferei realității. Prejudecata „clasică” a scientismului, sau greșeala în metodele sale, este de a nega modul de cunoaștere care este suprasenzorial și suprapersonal, și în consecință de a nega planurile realității la care se referă aceste moduri ale realității și care constituie în mod precis sursele revelației și intelecției.
Intelecția în principiu este pentru om ceea ce este revelația pentru colectivitate; în principiu, deoarece de fapt omul nu poate avea acces la intelecția directă – sau gnoză –excepție, prin virtutea revelației scripturale pre-existente. Ce descrie Biblia ca și cădere a omului sau pierdere a paradisului coincide cu separația noastră de inteligența totală; de aceea se spune că „împărăția lui Dumnezeu este în tine”, și „Bateți, și vi se va deschide”. Biblia însăși este obiectivarea misterioasă și multiplă a acestui intelect sau LOGOS. Este așa prin intermediul imaginilor și enigmelor proiecțiilor a ceea ce purtăm într-o adâncime cvazi-accesibilă în adâncul inimii noastre, iar fapturile istoriei sacre – unde nimic nu e lăsat șansei – sunt ele însele proiecții cosmice ale adevărului divin impenetrabil.

ps: copy/paste

UNGURE CARE ARUNCAȚI CU COOKIURI ÎN BOBULAȚIE MEI? Ăștia de la softpedia? Huo!

Edited by lectuer09, 24 February 2009 - 18:33.


#67
din_prun

din_prun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2009

View Postlectuer09, on Feb 24 2009, 17:59, said:

altă kkăreală... bă religia se bazează pe Revelație, nu e nici un rezultat prostane. te poți antrena în prostie, mut fiind, o viață întreagă că tot nu vei primi revelația care va naște o religie, nu vei transcende decât rahatul din tine, nimic altceva...

vad cum credinciosii cand ajung la capatul aberatiilor stupide incep sa jigneasca si sa se enerveze...

din cauza faptului ca sunt limitati de niste preconceptii se enerveaza f usor...

#68
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdin_prun, on Feb 24 2009, 18:33, said:

vad cum credinciosii cand ajung la capatul aberatiilor stupide incep sa jigneasca si sa se enerveze...

din cauza faptului ca sunt limitati de niste preconceptii se enerveaza f usor...
desigur! vrei o mostră la cât de prost ești cumva?

#69
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
mai baga in tine o carte de la tutea sau de la puric ca tare expirat esti mai nou

#70
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009

View Postarpisz, on Feb 24 2009, 18:34, said:

mai baga in tine o carte de la tutea sau de la puric ca tare expirat esti mai nou
ungure dacă vrei să știi, nu citesc pe nici unu, nu sunt genu meu, dar tu ești! Mă duc după osie să-ți fac o bosie...

Edited by lectuer09, 24 February 2009 - 18:36.


#71
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlectuer09, on Feb 24 2009, 18:35, said:

ungure dacă vrei să știi, nu citesc pe nici unu, nu sunt genu meu, dar tu ești! Mă duc după osie să-ți fac o bosie...
asai ca nu tiai luat iar medicamentele ?

#72
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009

View Postarpisz, on Feb 24 2009, 18:41, said:

asai ca nu tiai luat iar medicamentele ?
iau doar de alea din praf de ungur!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate