Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Religia - cea mai mare pacaleala a lumii?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2482 replies to this topic

#19
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postsupramax, on Feb 21 2009, 20:12, said:

o sa te contrazica cu aceleasi aberatii...

multa lumea refuza sa gandeasca singurul raspuns fiind ca "asa e"... dupa cum vezi raspunsul lui este ceva fara temei... sunt doar cuvinte fara sens si logica sau gandire pentru a se afla in treaba
Ai tu ceva logic?

#20
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postsorin2007, on Feb 21 2009, 20:28, said:

Ai tu ceva logic?

daca ai intelege poate ca mi ai dat dreptate...dar nu iti cer asta... unele lucruri nu sunt intelese de toti... pentru unii e prea complicat sa si dea seama ca e bullshit sa crezi in un nenea care sta in cer si care ne cearta daca nu facem ca el etc...

te rog daca ai ceva de spus concret si cu temei sa scrii aici... de bagat intepaturi e usor.. si nu cred ca e crestin...

asa ca daca ai respect fata de religia ta vino cu ceva relevant... certuri gasim peste tot...

#21
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postsupramax, on Feb 21 2009, 20:43, said:

daca ai intelege poate ca mi ai dat dreptate...dar nu iti cer asta... unele lucruri nu sunt intelese de toti... pentru unii e prea complicat sa si dea seama ca e bullshit sa crezi in un nenea care sta in cer si care ne cearta daca nu facem ca el etc...

te rog daca ai ceva de spus concret si cu temei sa scrii aici... de bagat intepaturi e usor.. si nu cred ca e crestin...

asa ca daca ai respect fata de religia ta vino cu ceva relevant... certuri gasim peste tot...
Ceva relevant sunt crestinii morti si vii. Altceva relevant ce ar fi?

#22
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postsorin2007, on Feb 21 2009, 20:51, said:

Ceva relevant sunt crestinii morti si vii. Altceva relevant ce ar fi?

crestinii sunt oameni. oamenii mor indiferent de religia sau credinta lor...

ce treaba are una cu alta...?

#23
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postsorin2007, on Feb 21 2009, 20:51, said:

Ceva relevant sunt crestinii morti si vii. Altceva relevant ce ar fi?
popularitatea unei religii nu este o dovada pentru conformitatea religiei cu realitatea ... dar aceasta popularitate poate insemna o corelare a unor trasaturi de caracter a celor care care au fost si vor urma cu religiozitatea lor.

cam care ar fi trasaturile acestor oameni care consideri ca trebe intrunite pentru ca acea persoana sa fie religioasa?

@supramax
cred ca vroia sa scoata din maneca un argument al popularitatii combinat cu un argument al valorii martiratului

fi atent ce raspunde la intrebarea mea ... daca raspunde (tind sa cred ca nu)

#24
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
http://ro.wikipedia....iki/CreƟtinism

despre crestinism... te rog chiar sa citesti... observa te rog cum acesta religie a APRUT ca alternativa la ALTELE.

ca orice credinta sau religie a fost CREEATA de OM pentru anumite scopuri... prin simplu fapt ca eu acum creez nokiismul si spun ca telefonul mobil nokia este la baza oricarui lucru de pe fata pamantului nu inseamna ca peste 1000 de ani lumea chiar crede ca e adevarat. poate o sa fie ceva popular , dar nu adevarat.


http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

mai citeste si despre Dumnezeu... citeste de unde provine termenul...

Decat sa aberezi pe aici fara sa gandesti mai bine citeste si foloseste ti mintea sa ti dezvolti cunostiintele.

Cum poti sa spui ca 1+1 = 3 E GRESIT(ca doar esti om si stii ca raspunsul este 2) dar poti sa crezi in un nene din cer care a trimis un copil pe Pamant care s a nascut din o femeie virgina..etc... ?????????? tu nu vezi nimic gresit in preconceptiile astea? sau esti asa de indoctrinat incat nici nu mai vrei sa gandesti?

bine ca nu spui ca mos craciun exista si el...si zboara cu sania lui in o singura noapte si da cadouri la toti... cauta si de mos craciun pe net... vezi de unde a plecat legenda...




apoi citeste anumite documentare si vezi ca peste tot pe glob au existat si exista religii diferite DAR care sunt structurate la fel... toate religiile inglobeaza un om nascut din o virgina care dupa ce a fost omorat a inviat din morti si s a ridicat. Toate au la baza cam aceiasi poveste din simplul fapt ca aceasta poveste este una care atrage atentia , este fantastica si normal ca lumea va avea tot timpul incredere in cel ce face miracole...  Religia si biblia este un instrument bine gandit si facut cu cap... incat sustinatorii ei sa o protejeze. asta nu inseamna ca cele relatate sunt adevarate...

prin simplul fapt ca religiile relateaza fenomene fantastice si cu iz de legenda se denigreaza orice plauzabilitate sau tentativa de credinta. e ca si cum ai spune ca il astepti pe mos craciun...

deci , prin simplul fapt ca biblia relateaza intamplari fantastice si care sunt imposibile religia este o farsa... e una f buna... cu un scop f smecher... dar tot o farsa ramane... cine e pacalit e problema lui... eu prefer sa gandesc

Edited by supramax, 21 February 2009 - 21:41.


#25
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008
Ceva relevant sunt crestinii morti si vii. Altceva relevant ce ar fi?

Odata de mult, majoritate credea ca pamantul e plat :P

#26
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postarpisz, on Feb 21 2009, 21:07, said:

popularitatea unei religii nu este o dovada pentru conformitatea religiei cu realitatea ... dar aceasta popularitate poate insemna o corelare a unor trasaturi de caracter a celor care care au fost si vor urma cu religiozitatea lor.

cam care ar fi trasaturile acestor oameni care consideri ca trebe intrunite pentru ca acea persoana sa fie religioasa?

@supramax
cred ca vroia sa scoata din maneca un argument al popularitatii combinat cu un argument al valorii martiratului

fi atent ce raspunde la intrebarea mea ... daca raspunde (tind sa cred ca nu)


  Deci...in sfarsit...recunosti ca esti slab...cauti aliati :lol:
  Sau.........eeee dracu'!!!!!! Te pomenesti ca.........dai lectii....Dai lectii de cum se combat credinciosii, Arpisz? Tu? HA!HA!HA!HA!HA!

#27
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostFumatorul, on Feb 22 2009, 00:12, said:

Deci...in sfarsit...recunosti ca esti slab...cauti aliati :lol:
  Sau.........eeee dracu'!!!!!! Te pomenesti ca.........dai lectii....Dai lectii de cum se combat credinciosii, Arpisz? Tu? HA!HA!HA!HA!HA!
reciteste
http://forum.softped...t...t&p=6048361

nu si nu
nu

sunt printre putinii care se distreaza cu dejectiile voastre crestine el incearca inca o data sa va inteleaga ... eu nu mai incerc de mult sa inteleg prostia

Edited by arpisz, 22 February 2009 - 00:21.


#28
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postarpisz, on Feb 22 2009, 00:19, said:

reciteste
http://forum.softped...t...t&p=6048361

nu si nu
nu

sunt printre putinii care se distreaza cu dejectiile voastre crestine el incearca inca o data sa va inteleaga ... eu nu mai incerc de mult sa inteleg prostia


  Arpisz,
Saracutule...te-ai suparat....e din cauza ca nu poti sa dovedesti nimic? ;)

#29
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostFumatorul, on Feb 22 2009, 00:56, said:

Arpisz,
Saracutule...te-ai suparat....e din cauza ca nu poti sa dovedesti nimic? ;)
bis
http://forum.softped...t...t&p=6048361

cred deja ca ai o problema cu intelegerea textelor simple ... dar de la crestini ca tine nu am pretentii ... dupa chipul si asemanarea

#30
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postarpisz, on Feb 22 2009, 00:58, said:

bis
http://forum.softped...t...t&p=6048361

cred deja ca ai o problema cu intelegerea textelor simple ... dar de la crestini ca tine nu am pretentii ... dupa chipul si asemanarea
  Daca recunosti ca esti dator sa demonstrezi si ca nu poti s-o faci...tac ca un peste....

#31
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Posibilitatea de a alege sa faci binele sau raul nu este o manipulare.

Insa oamenii sunt manipulati in zilele noastre de alti oameni.
Isus i-a numit pe acei oameni "calauze oarbe".Cand un orb il conduce pe alt orb amandoi cad in groapa. - Matei 15:14
Deci... trebuie sa avem grija de cine ne lasam condusi .. :)

#32
mitz13mitz

mitz13mitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.02.2009

View Postsorin2007, on Feb 21 2009, 17:01, said:

Salutare, parere personala ai?

Daca nu are el parere personala am eu una pentru el!
Relgia nu e o minciuna...e ceva real dar inventat de oameni numai pentru  a-si tine in stapanire proprii semeni: Sa nu minti! Sa nu furi! Sa nu ucizi! Etc...

#33
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostFumatorul, on Feb 22 2009, 01:16, said:

Daca recunosti ca esti dator sa demonstrezi si ca nu poti s-o faci...tac ca un peste....
http://forum.softped...t...t&p=6048361

nu e nici o diferenta dintre fazele cand taci sau fazele in care vorbesti (in cazul nostru scrii) densitatea de informatie utila este identica

#34
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
unde stiinta e neputincioasa, incepe credinta

adica, cand nu mai sunt argumente logice, e suficient sa spui ca 'domnul spune asa'; sa cauti un citat dubios si ambiguu din cartea sfanta, si gata legitimitatea :)


majoritatea omenirii este inca in epoca feudala, de mentalitati vorbesc

#35
din_prun

din_prun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcardinal, on Feb 22 2009, 06:03, said:

unde stiinta e neputincioasa, incepe credinta

adica, cand nu mai sunt argumente logice, e suficient sa spui ca 'domnul spune asa'; sa cauti un citat dubios si ambiguu din cartea sfanta, si gata legitimitatea :)


majoritatea omenirii este inca in epoca feudala, de mentalitati vorbesc

pe asta se bazeaza religia... pe vorbe goale aberante...

pt altcineva...

nu spun ca religia e  ceva inexistent...doar vedem cati vorbesc fara sa gandeasca in intunericul mintii lor...

ideea e ca oamenii astia sunt incorigibili si refuza sa gandeasca.

daca biblia scria ca tre sa iti faci nevoile pe strada acum erau cu pantalonii in vine in fata blocului meu si urlau ca asa spune o carte aberanta.

#36
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postsupramax, on Feb 21 2009, 18:31, said:

nu ma consider ateu atata timp cat convingerea mea este ca orice tip de relegie este o vrajeala. Deci total inutila. Cuvantul ateu sau relegie nici nu ar trebuii sa existe.
Corect. Pt ca de fapt suntem ignostici.
E impropriu sa ne declaram atei, atat timp cat zeitatile reprezinta concepte contradictorii, incoerente, improbabile si nu avem nici o dovada a existentei lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate