Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Setari Firewall

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#19
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pt. cei care folosesc looknstop....
Am si eu nevoie de setarea  pentru "Block an IP address". La ei pe site nu merge linkul de download.
Si intrebare: cum o modific pentru o grupa de ip-uri. (dupa ce fac rost de regula respectiva) :)

#20
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Ia de aici regula pentru look'n'stop
Attached File  BlockIPAddress.rar   597bytes   274 downloads
Regula e in franceza, dar nu trebuie decat sa modifici  in range 55.55.0.0 - 55.55.255.255 cu ceea ce ai nevoie tu.(dupa ce ai importat regula dai dublu click pe ea)

#21
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
10x de aici ma descurc :)

#22
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005
SAL :) , am si eu nevoie de ajutor.....mi-am instalat look'n'stop si am obesrvat ca in momentul in care vreau sa conversez cu cineva prin intermediul microfonului nu se poate.....daca inchid firewal-ul totul revine la normal.....am cautat pe net un raspuns dar in zadar.....si sa citesc 17 pagini la yahoo messenger de pe forum e cam mult....sper ca ma puteti ajuta, pp ca trebuie sa adaug o regula dar nu stiu care...e curios ca chatul merge dar voice nu.
Merci in avans!

#23
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Vezi aici.
Download regula aia pentru msn/messenger, o importi dai edit si la aplicatii treci Mess-u. :)

#24
ClaudiuRadu

ClaudiuRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2004
In seara asta mi-a tipat si mie firewallul. Atasez captura.
Intrucat abia acum m-am apucat de 'sapat' in zona asta, ma ajuta si pe mine cineva cu 'state mai vechi'?

Multumesc.

Attached Files



#25
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Sati linistit. Firewall-ul si-a facut treaba si te-a anuntat.  :D

#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva. De vreo 2 saptamani mi-am schimbat placa de retea si ba imi mergea netul ba nu imi mergea ( se oprea foarte des ). Mi-a venit in minte sa dau exit la firewalul Sygate Pro si surpriza...netul a inceput sa mearga ! Deci ce se intampla ? Ce optiune se activeaza si trebuie debifata de nu lasa sa mearga netul? ( la explorer este dat allow si tot nu merge decat daca ies de tot din firewall ) . Multumesc

#27
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cred ca daca este blocat svchost.exe atunci nu merge net-ul(probabil ..) . Explorer.exe nu are legatura .

#28
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
am o nedumerire. am F-Secure si la real-time scanning optiunea "scan web traffic (http)" este dezactivata. mie mi se pare util sa fie activata, insa asta era setarea implicita.
cum banuiesc ca cei de la F-Secure nu lasa optiunile strict necesare dezactivate, ma intreb: aduce un plus de securitate activarea acestei optiuni? daca nu face mare branza, o las dezactivata (banuiesc ca traficul web "curge" mai lejer asa).
Attached File  Doc1.doc   72K   92 downloads

LE: cred ca am pus postul asta unde nu trebuie. daca e nevoie rog un moderator sa-l mute unde trebuie. cu scuzele de rigoare.

Edited by lg, 21 March 2006 - 18:13.


#29
louie

louie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2003

View Postlg, on Mar 21 2006, 19:05, said:

... am F-Secure si la real-time scanning optiunea "scan web traffic (http)" este dezactivata. mie mi se pare util sa fie activata, insa asta era setarea implicita...

Este o metoda facila de a face antivirus-ul mai rapid, in sensul ca nu se mai scaneaza paginile incarcate in browser sau alte programe similare care folosesc portul 80 (HTTP). Ca si optiunea anterioara (cea cu scanarea in arhive), aceasta optiune reduce incarcarea procesorului/memoriei prin excluderea din scanare a unor fisiere cu sanse mici de infectare.

#30
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
are careva combinatia nod32 + jetico? incep incet incet sa le dau de cap la partea de setari, dar as avea nevoie si de niste sfaturi de la cei care le folosesc de ceva vreme. eventual in loc de jetico sa trec pe look'n'stop?
si inca o intrebare: ce modalitate (legala) am sa-l potolesc pe unul care alta treaba nu are decat sa ma floodeze si sa-mi pice netul? (a reusit doar prima oara, profitand de faptul ca nu aveam update-uri si nici setari corespunzatoare la firewall + antivir). chiar nu vreau sa recurg la metoda "urci in masina 3 prieteni din categoria <pumnii mei nu are minte bate tot ce-i sta-nainte> si te duci peste el"  decat in ultima instanta (ii stiu ip-ul, dar nu stiu sigur daca e dinamic sau static).

#31
niki24

niki24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.04.2006
folosesc kasperky anti-virus personal de mai bine de 7 luni si am instalat de cateva zile un antispyware numit spyware adware version 8.2 si imi merge netul foarte greu sa nu se impace  sau ce sa fie ca nu stiu nici cum sa il setez

#32
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004

Quote

de cateva zile un antispyware numit spyware adware version 8.2 si imi merge netul foarte greu
Nu stiu ce legatura are asta cu "setari firewall".

Quote

imi merge netul foarte greu
Daca instalezi programe de pe lista neagra asta se poate intampla.
Inainte de a instala un program antispyware consulta lista de aici:
http://www.spywarewa...nti-spyware.htm

Despre formidabilul tau program (si intreaga sa familie) informatii aici:
http://www.spywarewa...emblances.htm#1

#33
dano

dano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.04.2006
Am o rugaminte pentru cei bazati... :coolspeak:
Poate sa-mi dea si mie cineva setari pentru Black ICE.
Mentionez ca am instalat firewall-ul si totul OK pana la rularea DC++ -lui.
Toti se conectau la mine iar eu la nimeni... :puke:
Multumesc anticipat.

#34
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Reguli pentru firewall ca sa mearga dc++ gasesti aici:
http://www.dslreport...tware Firewalls

Daca nu merge sa potrivesti regulile de la un firewall de acolo schimba BlackICE cu altceva care merge sigur. S-ar putea sa nu se impace cu dc++.

#35
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Eu cu Kasperky Internet Security 6 nu pot folosi in nici un mod Dc-ul...nu pot face download si nici sa caut ...ma ajutati si pe mine ? :)
Merci mult.

#36
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
"Preset" --> Allow All (Inbound & Outbound).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate