Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

VITAS

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bam_toy

bam_toy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008
Uite cum o data cu intrarea in "THE Union" ne-au asaltat mari nume ale muzicii internationale, de la rockeri galactici, pana la amorezi amorezaNti. Acum este randul operei sa ne izbeasca cu ce are mai bun. O voce calda ce poate atinge 5 octave cum noi putem numara de la 1 la 3, un sarmant ce a innebunit doamne din Rusia pana in China la Jocurile Olimpice din 2006. Vitas ne incalzeste si ne infioara pe o opera mixata pe cu pop ce e accesibila tuturor de la copii pana la bunicii simpatici trecuti de mult prin partea muzicii.
Acum i-a venit timpul sa ne cucereasca si pe noi, romanii, ce am auzit mai putin acest stil uimitor.

Daca va place si voua cum imi place si mie va astept sa comentam impreuna.

Rog adminii sa ma lase sa pun un link de TUtube.
http://metropotam.ro...61954524-Vitas/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ygJYxMP_ICY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
bam_toy

bam_toy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008
multi se uita putini incearca.

#3
bam_toy

bam_toy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2008
anyone?

#4
beugen2001

beugen2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.06.2007
Melodia Smile cea live de prin 2002 imi place se cam alinta uneori cu acea voce ascutita chiar prea ascutita am auzit ca din cauza unei operatii poate "tipa" asa tare:)

#5
colacola

colacola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.01.2009
Vistas?Must be a miracle as a human get such amazing voice!!

#6
elena123

elena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2008
VITAS .. o voce fabuloasa, de care te indragostesti imediat, un om care este facut pentru scena si care munceste enorm. Imi pare rau ca in Romania nu este apreciat asa cum ar trebui, ca nu i s-a facut destula publicitate. Dar o data cu lansarea pe plan mondial sper ca se vor schimba lucrurile. Concertul a fost minunat, nici nu se putea altfel, iar transmisiunea concertului la TV a avut cele mai mari audiente din ultimele 12 luni. E un inceput! Va asteptam si pe forumurile oficiale din ro  ;)

#7
bulea

bulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2007
vitas  :inlove:

Vitas - il dolce suono

#8
elena123

elena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2008
Beijing 01.05.2009

Vitas - La donna è mobile :X

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
oribil :puke:

#10
hephyones

hephyones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.01.2008
Dementiala voce...un mare talent :) ...mie imi place piesa Krikom,dati pe youtube cautare...

#11
elena123

elena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2008
Daca vreti cele mai noi informatii despre Vitas, poze, melodii, filmulete, versuri sau pur si simplu sa vorbim intrati pe vitas.ro si pe forumul de acolo! :P Va astept sa ne bucuram impreuna de muzica lui!

Vitas - Inaccessible (Nepristupnaia)

Vitas - Dedication 2003

Vitas - The Star (MV)

#12
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Si pe mine m-a cucerit Vitas. E super fain. De la el cel mai mult imi plac "opera2" si "the star" dar mai sunt si alte melodii ale lui, foarte faine.

A fost haios si cand a imitat cantareata din "al 5-lea element" :)

#13
elena123

elena123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.09.2008
Da, imi place cum o interpreteaza :), chiar daca nu ascult opera in general. Are foarte multe melodii frumoase, doar a scos o multime de albume. Ai fost la concert la Bucuresti ?

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu imi place sa folosesc smile-uri. Dar zau ca acum ar merge cel care vomita.
Am auzit unu care parea castrat, imbracat ca un binitar de pe strada consignatiilor, cu gesturi, aere si fite de manelar. Parea fericit ca si-a cumparat diploma de 8 clase, la varsta de +25 de ani...
Saracu' Verdi..

#15
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View PostPrien, on 1st June 2009, 17:55, said:

Am auzit unu care parea castrat, imbracat ca un bisnitar de pe strada consignatiilor...
Saracu' Verdi..
Nici nu puteai da o definitie mai buna "castratului" !
Zic si eu: bietul Verdi...se rasuceste-n mormant...

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006
:thumbdown:

PS nevastă-mea zice exact invers, adică  :OK: ... oare ar trebui să mă castrez?!? :huh:

#17
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
antinari, nevasta-ta se pricepe probabil mult mai bine la muzica decat antevorbitorii. Vitas este unul dintre cei mai mari contratenori ai planetei si nu, nu este castrat. :) Este cam singurul cantaret (am inteles ca ar mai exista o soprana) care poate canta in registrul fluierului. Si o face la o durata si amplitudine de te iau fiorii. Canta "live", nu face playback. E orice, numai "manelist" nu... :D

Quote

[...] Deși existau acuzații referitoare la posibilitatea existenței registrului vocal al lui Vitas, doar in cazul în care ar fi un castrat, acest registru poate fi atins cu ușurință de către un contratenor sau sopranist. Similar registrului de fluier, contratenorul cântă într-un registru descris de ceilalți ca un falsetto foarte dezvoltat, în timp ce sopranistul cântă în registrul său folosind o tehnică diferită. Un castrat ar avea totodată o voce înaltă și în timpul vorbirii și nu ar fi în stare să atingă nivelul vocal scăzut al lui Vitas.


Domnii care si-au exprimat adineauri opinia ca Verdi s-ar intoarce in mormant sa-l auda pe Vitas cantand cred ca se afla in maxima eroare. Poate ar fi surprins sa auda aria ducelui (tenor), intrepretata in registru de soprana/contratenor, dar ma indoiesc ca ar face :puke:. Cat despre "Il dolce suono", aria lui Donizetti (in prima parte cel putin, care se pastreaza conform cu originalul), nu cred ca ar putea fi cantata mai reusit nici chiar de catre o soprana.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

View PostKoShiMin, on 20th June 2009, 20:01, said:

antinari, nevasta-ta se pricepe probabil mult mai bine la muzica decat antevorbitorii.
E profesoară de muzică, deci presupun că aș putea spune că se pricepe cât de cât :) Ne-am mai contrat noi pe diverse chestii mai de amănunt așa, da mai mult ca să avem de ce ne împăca :P  Acu ce să zic, ei îi place și Vanessa Mae, de ex. asta, mie mi se pare o palmă foarte sonoră pe obrazul muzicii, da poate că și diferența de vârstă o avea vreun rol, ea e un pic mai tânără...

Revenind on topic, totuși, mie nu-mi place. Las la o parte calitățile vocale și vorbesc despre percepție pur și simplu: nu-mi place. Faptul că are un ambitus impresionant și oarece tehnică vocală nu mă face să-mi placă. Chiar dacă e singurul din univers care poate atinge un do 6, 8 sau 12 (oare o putea? :P ) tot nu-mi place!


View PostKoShiMin, on 20th June 2009, 20:01, said:

Cat despre "Il dolce suono", aria lui Donizetti (in prima parte cel putin, care se pastreaza conform cu originalul)...
Că veni vorba, dacă ce am auzit eu acolo e bel canto, mă înregistrez și eu și postez pe topicul ăla de pe fun cu hai să ne auzim :P (aici am fost cam rău, recunosc).
E, totuși, Donizzetti...

View PostKoShiMin, on 20th June 2009, 20:01, said:

... nu cred ca ar putea fi cantata mai reusit nici chiar de catre o soprana.
Ce-ar fi să nu comparăm mere cu pere?
http://www.trilulilu.../1340bb773f850b
http://www.trilulilu.../d8e2d1636e2e4d


PS Nici dumnealuinu e castrat, dar parcă seamănă mai mult a muzică ;)
În ce privește partea cu existența sau inexistența bilelor respective, nu a spus nimeni că nu le are.

Edited by antinari, 21 June 2009 - 00:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate