Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Mica, burlaceasca,mult gandita..La Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
Dupa framantari indelungate in privinta dimenisiunilor si formei proiectului, datorita unui buget intrevazut f modest, timp in care PUZ-ul a fost aprobat, iata ca am definitivat imaginea gaoacei pe care vreau s-o construiesc pe terenul de 583 mp si Iasi, spre Barnova.

          Terenul are punctele cardinale exact ca pe o harta, deschiderea la Sud la drum de 4 m ...fost asfaltat...drum de Viticola Iasi.De asemenea terenul urca dinspre drum spre spatele parcelei si spre stanga.

          Pasi efectuati pina acum, mica discutie(si mic avans pt proiect) cu arhitectul care va fi in principiu si executant, cunostinta mai veche din copilarie, proprietar la randul lui de casa tot pe structura de lemn, dar fara demisol.S-a aratat impotriva ideei de demisol..bani ingropati spune el...dar eu zic ca fiind terenul in panta si dimensiunile casei mici, diferenta dintre o fundatie adanca si-un demisol se justifica.

Postez mai jos fotografii cu planuri facute de mine intr-un programel de pe net(multumesc Mirelei cu casutza din Berceni ;) ), pina voi intra in posesia primelor planse.

Solicit sfaturi pt izolarea buna a demisolului...termo dar si hidro...cineva mi-a sugerat ca se poate captusi betonul in exterior cu BCA dupa care sa se aplice hidroizolatia...ce parere aveti ?

Declar jurnalul de casa deschis,
Multumesc tuturor celor care au bunavointa sa citeasca si sa raspunda, si la toata lumea doresc bafta cu constructiile lor.

Attached Files



#2
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Bine ai venit pe această arie... vecine! ;)

Poate că ar fi util să clarifici mai multe aspecte:
- de ce PUZ? terenul este extravilan?
- ce utilități ai pe teren?
- această casă va fi una de vacanță sau una permanentă?
- care sînt limitările ce au dus la aceste dimensiuni?
- care sînt mai exact aceste dimensiuni? te rog cotează desenele
- ce soluție vei adopta pentru încălzire?

După cum se vede, cel mai mult ții la mașină. Ea are "dormitor matrimonial" (camera cea mai mare și baie proprie). :lol: Poate că ar fi mai bine ca pentru mașină să folosești un car-port, iar spațiului cîștigat la demisol să-i dai altă destinație (beci, cameră tehnică, spațiu de depozitare ș.a.m.d.).
La bucătărie, spre living, este un bar? Dacă da, atunci renunță la ușa de pe hol spre bucătărie, mai multă bătaie de cap (îți ia din spațiu) decît utilitate.

Edited by raduk, 21 January 2009 - 06:09.


#3
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Poate nu vad eu bine, dar lemn lamelar nu prea se "pupa" cu buget foarte modest.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Chestii 'incompatibile' cu bugetul auster:
- 2 bai - fa doar una la parter, la urma urmelor ai un singur dormitor
- demisol si garaj in casa - in cel mai rau caz demisolul il folosesti ca spatiu de locuit; pe urma, inteleg ca esti la tara - adica vii cu masina prin praf si noroi, dar o tii in garaj incalzit !?
Nu cumva te coafeaza mai bine casa pe un nivel ? Gandeste-te.

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Singura parere care'mi vine acum este " ce casa mica?! " :) . Succes cu santierul. Solutia ta s'ar mula perfect intr'un sistem insiruit de locuinte sociale.

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004
suprafata construita? succes

#7
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View Postconu71, on Jan 21 2009, 11:08, said:

suprafata construita? succes

cred ca 35 sau 40 mp.

#8
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
de acord cu overseas
prea mare importanta acordata masinii
ori poate esti mecanic auto :huh:

problema cu baile nu se discuta, e perfect asa cum ai gandit

#9
LilianaD

LilianaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2008
De ce asa mica? poate pe viitor doua dormitoare ti-ar prinde bine.

#10
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Heey Waaky!
Vad ca ti-ai facut jurnal! Multa bafta, sa iasa cum iti doresti. Nu stiam ca esti din Iasi. Oricum, cand ai drum in Bucuresti, esti binevenit sa vizitezi "casuta mea"  


View Postconu71, on Jan 21 2009, 11:08, said:

suprafata construita? succes

View Postwaaky, on Jul 9 2008, 11:21, said:

.... Eu as vrea sa fac proiectul 6,25 x 8m fara terasa de afara(suprafata rezultata 50mp/nivel), si la etaj pe partea unde ai tu grup-ul sanitar, as face bai individuale la fiecare camera (sa cuprinda: cabina dush, chiuveta si wc insiruite, cu chiuveta la mijloc, si usa de acces in fata ei, eventual glisanta)

:) cam asta vroia prin iulie. Acum... se pare ca sus nu mai sunt "camere" la plural, ci doar un singur dormitor.

Chiar m-ai facut curioasa cu privire la suprafata. Daca e sa ma iau dupa dimensiunea cazii din floorplanner (193 cm) as zice ca ai ajuns la o latime si mai mica decat a casutei mele. Nu stiu cat de groase sunt zidurile... dar si daca ar fi de 35 de cm, tot imi iese latimea sub 5 m. Lungimea a ramas de 8 sau ai mai taiat si de acolo?

Ce s-a intamplat cu cea de-a doua camera de sus? De ce ai renuntat la aceasta idee? [Departe de mine gandul de a-ti spune ca ai casa "prea mica"... stiu sentimentul - iar raspunsul e intotdeauna ca tu stii cel mai bine care iti sunt necesitatile si prioritatile, eram doar curioasa referitor la motivele pentru care ai renuntat]

Cat despre masina, tind sa fiu de acord cu ceilalti... atata vreme cat nu-i un Ferrari suparat... nu cred sa fie vre-o problema daca sta sub un carport. (Si la mine a fost terenul in panta - am diferenta de 1 m intre unul dintre colturile de jos si cele de sus, dar nu am facut demisol din cauze materiale... hidroizolatii si alte nebunii in plus, care ar fi marit costurile)

Edited by nmirela, 21 January 2009 - 23:38.


#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,558
  • Înscris: 10.05.2007
Bravo! Asa da, astea-s necesitatile asta-i casa!
Scapa de masina ca n-are nevoie de cazare. mai ai 500 mp poate ii faci un garaj, acolo 4 pari si-o tabla. Ce naiba n-oi vrea ca masina sa aiba dormitorul mai mare ca tine.
Jos faci livingul si bucataria, ca de baie nu mai ai loc si sus 2 dormitoare fiecare cu cate o baie, te insori, faci un copil, mai vine cineva in vizita, se mai supara nevasta si te trimite la mansarda :D .
Succes, casa asta poti s-o faci cu inca 3-4 prieteni. O faci pe lemn, pot sa-ti dau cateva sfaturi?
Nu face demisol, ingropi o gramada de bani acolo, parol. Plus izolatii, igrasie, chiar nu merita.
car-port inseamna o prelungire a acoperisului pe una din laturi sprijinit exterior de cativa stalpi de lemn sau beton dupa caz.

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
omul a spus ca face demisol pentru ca are terenul in panta si ca oricum trebuie sa faca niste fundatii foarte inalte.

Edited by septimiu80, 22 January 2009 - 07:33.


#13
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Terenul este in Visani ? De la Trei Sarmale pe dreapta ?
Pareri referitoare la' cauza ":
-in Visani pe deal , langa ferma fintinile au luciu de apa pe la 17 m  deci apa la fundatie nu prea o sa ai  in cazul asta ;fundatia ta este  propice demisolului  ...sfat ...fa un demisol  ;
-in Visani pe partea stanga cum te duci spre Barnova , la baza dealului  panza freatica este destul de ridicata  un demisol aici necesita solutii de drenaj ....sfat ...nu fa demisol in acea locatie
-scoate masina din casa chiar daca tii asa draga  :lol:

#14
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
sa ne zici si noua cand te apuci de traeba sa te faci cu ceva spectatori...sunt(em) destui din Iasi :D

faza cu baia in garaj...mi se pare foarte buna, mai umbli la masina te speli pe maini si ai si centrala in baie. Si mie mi s-a sugerat calorifer dar momentan renunt la el. Oricum garajul (din foarte multe pareri) se va transforma usor usor intr-o zona de depozitare (probabil ca nu vrei asta dar viata e cruda :D). Musafirii dorm in living, etajul este private-zone...mi se pare ok.

Cu toate astea casa este incredibil de mica. Daca nu vrei sa te insori vreodata merge, dar daca vrei sa o vinzi la un moment dat?

#15
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare si multumesc tuturor celor care au raspuns aici cu sfaturi si ce au crezut ei mai bun...
As mai fi postat si eu mai repede, dar am uitat sa-mi setez alerta...si aproape uitasem ca am deschis topicul:d

Casa va fi mai mult una de vacanta, si o locuinta temporara pentru ai mei parinti, in timp ce locuinta lor actuala o voi transforma in spatiu comercial, si pe urma, se vor hotari ei ce-si vor cumpara si unde...

Am sa incerc sa raspund in ordine si sper sa reusesc la toata lumea...deci, PUZ pentru ca atunci cand am cumparat terenul era extravilan, dar PuZ-ul era intocmit si depus pt un numar total de 11 parcele ce o includeau si pe a mea...s-au lasat asteptate aprobarile...

Dimensiuni : 4,5 x 7,5 m , peretii au 25 cm, 20 cm lemnul cu OSB si rigips cu tot + 5cm izolatie polistiren...asta pentru parter si mansarda, iar demisolului cred ca-i ajung pereti de beton de 25 cm...Nu ca as tine extraordinar la masina, dar am vrut ca demisolul sa fie un spatiu larg care sa poata fi foarte versatil, garaj, sau alte chestii...atelier, un spatiu de depozitare...etc.

Deci suprafata construita e de 33,75 si total ies exact 101,25 mp
Eu am sa locuiesc mai mult in Suceava de acum incolo..., prietena e de acolo si ma voi reprofila si eu in zona.Dar se preconizeaza ca majoritatea week-end-urilor sa le petrecem pe la Iasi, unde avem multi prieteni...

Forma aceasta este absolut definitiva, toate celelalte variante care le gandisem pina acum nu-mi dadeau liniste...si aveam tot timpul dorinta sa mai desenez ceva sa ma mai gandesc la variante...acum in sfarsit imi tace capul, motiv pentru care am si deschis topicul jurnalului de casa...

Demisolul se justifica datorita pantei existente...vecinul meu din dreapta si-a facut si el demisol...casa lui este intradevar mai mare, nimic de zis, dar mie simt ca mi se potriveste jucaria asta.vecinul a forat pt apa la a doua panza...27m...prima era parca undeva la 10-11parca..nu mai retin sigur.Am sa atasez si-o schita cadastrala a terenului,ca sa va dati seama cum vin pantele...o data de la N la S si totodata de la V la E.

Atat deocamdata, mai astept sfaturi intrebari, am sa ma mai uit sa vad pe cine am omis, va multumesc inca o data si promit sa fiu mai prezent si mai consecvent cat de curand.

Attached Files



#16
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postwaaky, on Jan 30 2009, 18:55, said:

[...] peretii au 25 cm, 20 cm lemnul cu OSB si rigips cu tot + 5cm izolatie polistiren... asta pentru parter si mansarda, iar demisolului cred ca-i ajung pereti de beton de 25 cm [...]
Poți să detaliezi ceva mai mult structura pereților?
Eu nu am înțeles mare lucru din ceea ce ai spus mai sus. :blush:

Edited by raduk, 30 January 2009 - 19:12.


#17
waaky

waaky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.11.2007
Revin cu un fast reply...

Pe teren nu am deocamdata utilitati, dar in apropiere am curent electric(50m), pt apa vreau sa fac put, si atat am nevoie...ca sa raspund si la o alta intrebare...varianta de incalzire va fi centrala electrica, pt circuitul de incalzire, si boiler electric pentru apa calda menajera.

Casa pe un singur nivel nu m-ar aranja din mai multe motive...unu' nu-mi place ideea de casa pe un singur nivel, doi...vreau sa pun multa vegetatie in curte si sunt un planetar :) , nu vreau stric mult teren cu casa.

Locatia terenului pentru cei familiarizati cu zona, este cum te duci spre barnova..pe partea dreapta..pe deal.Se poate ajunge si prin Visani, dar mult mai complicat, mult drum neasfaltat...

Salutari Mirela ! Intradevar prin iulie vroiam altceva, inspirat de proiectul tau...dar intre timp, dupa multe desene si zeci de foi mazgalite, s-a conturat veveritza asta de casa, care sper sa iasa interesant.

Multumesc de invitatie, prin Bucuresti am mai ajuns dar am stat atat de putin de fiecare data, incat am fost certat de mai multi prieteni cu care ar fi trebuit sa ma vad totusi...dar sper pe undeva prin aprilie sa vin sa stau cam o saptamana, si cine stie poate o sa ne vedem, sa impartasim info si sa bem un pahar pentru casutele noastre, diminutivul li se potriveste  :)

Stie cineva ceva despre izolarea f buna a demisolului ?

Multumesc, pe curand.

pentru Raduk....

Attached Files



#18
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Stie cineva ceva despre izolarea f buna a demisolului ?
In cazul in care vrei termoizolatie + hidroizolatie la demisol solutia ar arata cam asa, din interior spre exterior: perete de beton, amorsa bituminoasa, membrana bituminoasa, polistiren extrudat lipit cu mastic bituminos (grosimea polistirenului o alegi tu in functie de buget), geotextil, tub de dren, pietris

In cazul aplicarii polistirenului extrudat pe peretii demisolului, poti renunta la protectia mecanica a hidroizolatiei. Aceasta protectie se realizeaza de obicei cu folie "cu crampoane" sau zidarie suplimentara.

Attached File  HIDROIZOLARE_DEMISOL.jpg   39.31K   99 downloadsAttached File  PARDOSEALA_DEMISOL.jpg   82.62K   91 downloads.jpg]Attached File  dren_212.jpg   64.27K   112 downloads

La terenurile cu panta mare e bine sa faci din beton si o rigola la suprafata, perimetral pt a colecta apele ce se scurg de pe versanti

Attached File  rigola_124.jpg   13.35K   96 downloads

Edited by lifestyle2000, 31 January 2009 - 02:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate