Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Valea Doftanei Drumul Taberei ESCAPE B25 IMPEX SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#19
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
[email protected]

#20
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
pentru victor si ancutta va las numarul meu de mobil si la telefon va dau apoi adresa mea de mess .

0765319144

#21
bizi1975

bizi1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2009
Proiectul nu mai are cum sa se termine nici la 31 martie si cred ca nici la 31 august. Nu mai au bani, cumparatorii nu se inghesuie. Eu incerc sa renunt la astia, ca la vremea asta sunt alte variante la preturi similare.
Poate ar fi bine sa ne trimitem contactele fiecare si sa ne intalnim sa discutam. Impreuna putem fi o voce mai puternica.

#22
victor2008

victor2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2008

View Postbizi1975, on Mar 8 2009, 08:16, said:

Proiectul nu mai are cum sa se termine nici la 31 martie si cred ca nici la 31 august. Nu mai au bani, cumparatorii nu se inghesuie. Eu incerc sa renunt la astia, ca la vremea asta sunt alte variante la preturi similare.
Poate ar fi bine sa ne trimitem contactele fiecare si sa ne intalnim sa discutam. Impreuna putem fi o voce mai puternica.


si cum faci sa renunti? ai vorbit cu el? iti da avansul inapoi ?

#23
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postvictor2008, on Mar 8 2009, 16:16, said:

si cum faci sa renunti? ai vorbit cu el? iti da avansul inapoi ?
   sorry ca intervin...dar nu pot sa cred ca tot nu actionati..si tot mai sperati. Daca stati asa..atunci chiar va meritati soarta ) .Nu scrie in antecontractul vostru ca primiti dublul avansului inapoi, in cazul in care constructorul nu mai construieste? Iar chestia asta, ca nu mai construieste, mi se pare f simplu de dovedit.

#24
victor2008

victor2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2008

View Postbaba_dochia, on Mar 8 2009, 20:08, said:

sorry ca intervin...dar nu pot sa cred ca tot nu actionati..si tot mai sperati. Daca stati asa..atunci chiar va meritati soarta ) .Nu scrie in antecontractul vostru ca primiti dublul avansului inapoi, in cazul in care constructorul nu mai construieste? Iar chestia asta, ca nu mai construieste, mi se pare f simplu de dovedit.

se construieste, dar se misca incet. lucreaza la interioare acum.

#25
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009

View Postvictor2008, on Mar 8 2009, 20:38, said:

se construieste, dar se misca incet. lucreaza la interioare acum.


Victor are dreptate. Nu stiu cum sa zic.....din fericire sau din pacate.......dar se lucreaza!
Iar dublul avansului cred ca e o chestiune care nu se poate obtine decat in instanta! Si nu pe principiul ca au fost intrerupte lucrarile.
Din pacate s-a ajuns la un stadiu in care trebuie sa ne mobilizam.... Personal, in afara de avansul pe care l-am dat, am mai cheltuit ceva bani si pentru studierea acestei probleme. Deoarece opiniile avizate costa! Si nu cred ca e cineva care sta, pur si simplu, si asteapta sa fie gata blocurile.....

#26
Edi

Edi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.01.2003
De curiozitate... care sunt sansele sa castigi un astfel de proces? Si cam cat dureaza procesul...?
Adica presupun ca se poata lungi cativa ani buni... si in plus, daca firma declara faliment, ce se intampla? Mai vezi vreun ban?
Poate stie marcelt sa ne raspunda.

#27
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Va urmaresc de ceva vreme...
Eram interesata si eu de achizitionarea unei garsoniere insa la acea vreme nu mai erau disponibile.
As vrea sa va intreb cu cat ati cumparat m2 ...
Stiu si eu de aceste probleme ale Dl. Cira si blocajul in care se afla.

#28
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009
Am si eu un contract pentru o garsoniera pe Valea Doftanei in acest ansamblu . Daca va hotarati sa actionati firma in instanta va rog sa ma contactati la tel 0726 196038 pentru a ne uni fortele

#29
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Salutare,

Am o intrebare pentru cei care intr-adevar au contractat aici si se afla in aceasta situatie deloc confortabila.
Ati mai vorbit cu Cira in ultima perioada?!
Pentru ca eu am vorbit.....si as vrea sa stiu daca mai e cineva care a obtinut niste raspunsuri in momente de nervi, cand nu mai e loc de cosmetizarea adevarului!

#30
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009
Dragilor , am vorbit si eu cu Cira si am inteles ca nu mai are bani sa termine . El ne minte in continuare ca va fi gata pana la sfarsitul lunii aprilie,  dar cine sa-l mai creada ?
Intrebarea este : ce ne facem ? Cum recuperam banii ?
Aveti vreo idee ?

#31
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Desi nu ma incanta ideea.....eu deja am contactat un avocat. Si asta nu fiindca mai intarzie lucrarile, ci pentru ca mi-e clar ca multe lucruri au fost premeditate. Noua ne spunea una iar in realitate era altceva. Am vorbit si cu locatari ai blocului pe care l-a terminat deja, tot acolo in zona. Mi-au spus ca si in cazul lor a intarziat aproape un an, in conditiile in care piata imobiliara mergea foarte bine, deci nu a avut scuza de acum....adica criza, si in plus, dupa ce a luat avansul, a tratat toata "problema" cu aceeasi neseriozitate (ca sa ma exprim frumos!) ca si acum!
Nu am de gand sa astept sa declare faliment....in timp ce platesc rate pentru un bun pe care nu-l voi folosi prea curand! Si nici sa stau sa ma minta de fiecare data cand vorbesc cu el. Daca erau cat de cat seriosi, ne-ar fi anuntat cand interveneau modificari majore, gen asa-zisa schimbare a planurilor, sau aceasta intarziere.
Asa ca....intr-adevar, ar fi mai bine sa facem front comun, dar daca nu se va putea, eu oricum voi demara pe cont propriu foarte curand.

#32
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009
Buna dimineata,

Am vb si eu saptamana trecuta cu Cira, din pacate nu m-am inteles cu el deloc....pur si simplu nu vrea sa vb, sa ne explice situatia....se poarta foarte urat...astazi ma duc pe santier sa vad daca sunt oameni acolo, si daca se face ceva.
Eu ma duc saptamanal acolo sa vad ce se mai face, din pacate am observat ca de la o saptamana la alta nu se face nimic, de ex intr-o saptamana singurul lucru pe care l-au facut au pus scurgerile la toate baile din primul bloc....si au luat molozul dintre primul bloc si al doilea.....cam atat.
Nu stiu cum o sa termine blocurile pana in aprilie, daca acolo nu se munceste deloc...:(
Cira mai are un proiect si pe Valea Lunga in Militari, care trebuia terminat in feb ...nu am mai fost pe acolo sa vad daca au mai facut ceva, dar am auzit de la o persoana ca au inceput si acolo lucrarile.....o sa ma duc si acolo astazi sa vad exact ce se intampla.

Cand am noutati va anunt.

#33
Maxximuser30

Maxximuser30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2009
Sunt curios cat ati platit avansul si care afost pretul pe mpc

View PostMaxximuser30, on Mar 26 2009, 14:35, said:

Sunt curios cat ati platit avansul si care afost pretul pe mpc
Cred ca nu mai are apartamente libere daca renunta cineva la contract pe 2 camere vreau sa discutam

#34
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009
Buna,

Stie cineva ce se mai intampla cu apartamentele noastre? Eu am vb c Cira zilele astea, si a spus ca pune usile deja, intelegand ca aproape sunt gata...dar din pacate nu este adevarat. Eu ma duc saptamanal acolo, dar nu au mai facut nimic.
La mine nu au terminat de pus nici macar gresia si faianta, desi au inceput acum o luna aceasta treaba....:(
Am vazut ca pe Valea Lunga in Militari, (acolo Cira mai are un proiect) au reinceput lucrarile.
De ce?
Pt ca acolo trebuia terminat in ian 2009, si pt ca le da cei 300 de euro pe luna, celor care au contracte acolo. Iar la noi pe Valea Doftanei, se pare ca trebuie sa mai asteptam.
La cum se misca lucrarile ma rog ca in august sa ne putem muta, dar am prea mare speranta.
Pentru cei care au apartamente la parter cica se vor pune balcoanele saptamana viitoare....alta minciuna.

Daca mai stie cineva ceva, scrieti si voi....:)

O zi cat mai usoara

#35
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
Buna seara,

va pot spune ca dl. jurist  CIRA prin avocatul sau vine prin instanta si declara ca au terminat lucrarile. Foarte urat!!!
Trebuia sa aveti un semnal de alarma , cand marea firma avea punct de lucru intr-o garsoniera in Rahova.
din pacate asa au inteles unii sa faca afaceri , iar altii sa plateasca pentru vise..

Parerea mea este sa actionati cat mai curand posibil , vedeti ca vine vacanta judecatoresca si apoi veti avea termene in toamna.

Orice corespondenta purtati-o pe scrisoare recomandata cu confirmare de primire si cereti sa se prezinte la ziua x ora y la notariatul ales de voi  pentru perfectarea actelor notariale, asta va fi dovada voastra pentru instanta, fara ea pierdeti procesul . Daca nu se prezinta sau nu are actele pregatite pentru vanzare ( inclusiv radierea ipotecilor ) cereti notarului sa faca o incheiere de certificare prin care sa constate aceste lucruri.

Nu uitati sa faceti fotografii cu data, cu privire la stadiul actual al imobilului si ca acest nu este gata.

Puteti cerere instantei de judecata , ori penalitatile de intarziere pentru aceasta perioada, sau dublu avansului ( dar numai cu procedura care v-am explicat-o ).
Oricum luati legatura cu un avocat specializat in imobiliare sa va indrume cum sa faceti actele preliminare.

Puteti sa sesizati si garda financiara si oficiul de protectia consumatorului si sa le explicati problemele si inatrzierile avute .

cine se simte inselat poate depune la politie si plangere penala pentru inselaciune in conventii.

#36
stauinhawai

stauinhawai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2009

View Postancuttta, on Feb 26 2009, 21:20, said:

Buna,
Am si eu un antecontract de vanzare cumparare pt o garsoniera la proiectul din Valea Doftanei.
Avansul pe care l-am dat initial era pt proiectul din Militari, de pe Valea Lunga, dar cum acolo nu au mai inaintat cu lucrarile deloc, am vb cu Cira si mi-am ales o alta garsoniera in Valea Doftanei.
In antecontractul meu termenul limita de a da diferenta de bani era 27.02.2009, si pt a ne putea muta era 15.03.2009, dar am facut un act aditional de prelungire a termenului pana la sfarsitul lunii aprilie.
De ce? Pt diferenta de bani trebuie sa fac credit ipotecar, iar banca nu poate veni sa-ti faca evaluare pe un apartament daca nu are finisaje, si mai ales balcon.
Specific ca am o garsoniera la parter, iar balcoanele nu sunt inca puse....:( vor fi pe structura de metal.....acest lucru nu il stiu exact.....nici Cira nu stie...:(

Eu am observat diverse probleme cand am luat actele de la Cira, in planul releveu nu este trecuta si suprafata construita a garsonierei, ceia ce este in dezavantajul nostru, pt ca noi platim mpc.
De exemplu eu am in acte suprafata construita de 50.8 mpc iar suprafata utila este de 40.88 (suprafata totala utila), lucru care nu prea este corect......la o suprafata utila de 40.88 ar trebui sa fie o suprafata construita de 47, max 48 de mp, de aici rezulta o diferenta de 3.8 mpc   2.8mpc  inmultit cu pretul pe mp....faceti voi socoteala....

Cine are acolo garsoniera, sau apartament, putem vb pe mess, ne sfatuim....poate mai afla si alte lucruri.
imi puteti lasa id-ul de mess.

seara placuta



Daca este cineva care a dat avansul pentru garsoniera pe Valea Doftanei, in Drumul Taberei cu DL CIRA si vrea sa renunte le contract va rog sa ma contactati : [email protected] , ID de mess: cristinutzaaa2003. Eu am dat un avans de 75% tot la Dl Cira pe Valea cricovului si am propus Domnului CIra sa imi ofere o garsoniera pe valea Doftanei dar petru asta trebuie sa gasesc pe cineva dispus sa renunte la contractul de pe valea doftanei. In acest fel ne putem ajuta reciproc: eu achit restul de bani si persoana  care renunta la contractul pe valea doftanei iti primeste avansul inapoi.

Daca sunt persoane interesate le rog sa ma contactese pe adresa de mai sus.
O seara placuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate