Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Valea Doftanei Drumul Taberei ESCAPE B25 IMPEX SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#37
adelailiescu

adelailiescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2008

View Postmarcelt, on Mar 28 2009, 21:23, said:

Buna seara,

va pot spune ca dl. jurist  CIRA prin avocatul sau vine prin instanta si declara ca au terminat lucrarile. Foarte urat!!!
Trebuia sa aveti un semnal de alarma , cand marea firma avea punct de lucru intr-o garsoniera in Rahova.
din pacate asa au inteles unii sa faca afaceri , iar altii sa plateasca pentru vise..

Parerea mea este sa actionati cat mai curand posibil , vedeti ca vine vacanta judecatoresca si apoi veti avea termene in toamna.

Orice corespondenta purtati-o pe scrisoare recomandata cu confirmare de primire si cereti sa se prezinte la ziua x ora y la notariatul ales de voi  pentru perfectarea actelor notariale, asta va fi dovada voastra pentru instanta, fara ea pierdeti procesul . Daca nu se prezinta sau nu are actele pregatite pentru vanzare ( inclusiv radierea ipotecilor ) cereti notarului sa faca o incheiere de certificare prin care sa constate aceste lucruri.

Nu uitati sa faceti fotografii cu data, cu privire la stadiul actual al imobilului si ca acest nu este gata.

Puteti cerere instantei de judecata , ori penalitatile de intarziere pentru aceasta perioada, sau dublu avansului ( dar numai cu procedura care v-am explicat-o ).
Oricum luati legatura cu un avocat specializat in imobiliare sa va indrume cum sa faceti actele preliminare.

Puteti sa sesizati si garda financiara si oficiul de protectia consumatorului si sa le explicati problemele si inatrzierile avute .

cine se simte inselat poate depune la politie si plangere penala pentru inselaciune in conventii.


Am si eu o garsoniera pentru care am platit avans in 2007 insa sunt in ultimul bloc si din noiembrie 08 nu s-a mai miscat nimic acolo.. experienta oribila orice incercare de a discuta cu dl. Cira, am incercat sa upgradam un pic diverse specificatii (la calorifere, fire electrice, etc) am platit niste bani si nici chitanta nu ne-a dat.. in plus ne-a zis sa platim niste mpc in plus la semnarea contractului final pentru ca ne trece prin casa conducta de la baie, cat despre reducerea de tva la 5% nici vorba, la fel si cu penalitatile..
Periodic am incercat sa ajung pe santier si la sediul lor din Rahova dar ne-au servit numai minciuni si promisiuni. Eu o sa incerc varianta lui Marcelt, caruia ii multumesc pentru ca a postat recomandarile de mai sus. O sa postez pe parcurs rezultatele demersurilor.

Adela
0723269317

#38
stauinhawai

stauinhawai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.03.2009

View Postadelailiescu, on Mar 30 2009, 21:31, said:

Am si eu o garsoniera pentru care am platit avans in 2007 insa sunt in ultimul bloc si din noiembrie 08 nu s-a mai miscat nimic acolo.. experienta oribila orice incercare de a discuta cu dl. Cira, am incercat sa upgradam un pic diverse specificatii (la calorifere, fire electrice, etc) am platit niste bani si nici chitanta nu ne-a dat.. in plus ne-a zis sa platim niste mpc in plus la semnarea contractului final pentru ca ne trece prin casa conducta de la baie, cat despre reducerea de tva la 5% nici vorba, la fel si cu penalitatile..
Periodic am incercat sa ajung pe santier si la sediul lor din Rahova dar ne-au servit numai minciuni si promisiuni. Eu o sa incerc varianta lui Marcelt, caruia ii multumesc pentru ca a postat recomandarile de mai sus. O sa postez pe parcurs rezultatele demersurilor.

Adela
0723269317



Adela tu ce vrei sa faci mai exact? In caz ca vrei sa-ti iei avansul inapoi poti sa ma contactezi si poate gasim o solutie de mijloc. Ma poti contacta la [email protected] sau ID de mess: cristinutzaaa2003  si iti voi oferi mai multe detalii. Poate ne putem ajuta reciproc.
O seara buna.

View Postadelailiescu, on Mar 30 2009, 21:31, said:

Am si eu o garsoniera pentru care am platit avans in 2007 insa sunt in ultimul bloc si din noiembrie 08 nu s-a mai miscat nimic acolo.. experienta oribila orice incercare de a discuta cu dl. Cira, am incercat sa upgradam un pic diverse specificatii (la calorifere, fire electrice, etc) am platit niste bani si nici chitanta nu ne-a dat.. in plus ne-a zis sa platim niste mpc in plus la semnarea contractului final pentru ca ne trece prin casa conducta de la baie, cat despre reducerea de tva la 5% nici vorba, la fel si cu penalitatile..
Periodic am incercat sa ajung pe santier si la sediul lor din Rahova dar ne-au servit numai minciuni si promisiuni. Eu o sa incerc varianta lui Marcelt, caruia ii multumesc pentru ca a postat recomandarile de mai sus. O sa postez pe parcurs rezultatele demersurilor.

Adela
0723269317



Adela tu ce vrei sa faci mai exact? In caz ca vrei sa-ti iei avansul inapoi poti sa ma contactezi si poate gasim o solutie de mijloc. Ma poti contacta la [email protected] sau ID de mess: cristinutzaaa2003  si iti voi oferi mai multe detalii. Poate ne putem ajuta reciproc.
O seara buna.

#39
andy_l

andy_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2009
Am o intrebare: CATI DINTRE VOI SUNT DISPUSI SA MEARGA IN INSTANTA?

#40
maddox77x

maddox77x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2009
Daca este cineva care a dat avansul pentru apartament 2 camere pe Valea Doftanei, in Drumul Taberei langa ANL cu Dl CIRA si vrea sa renunte le contract va rog sa ma contactati : [email protected] . Eu am dat un avans de 50% tot la Dl Cira pe Valea cricovului si am propus Domnului CIra sa imi ofere un apartament cu 2 camere pe Valea Doftanei dar petru asta trebuie sa gasesc pe cineva dispus sa renunte la contractul de pe Valea Doftanei. In acest fel ne putem ajuta reciproc: eu achit restul de bani cash si persoana care renunta la contractul pe Valea Doftanei iti primeste avansul inapoi.

Daca sunt persoane interesate le rog sa ma contactese pe adresa de mail de mai sus sau la telefon : 0720.562.911 Puteti trimite sms si va sun eu.
Multumesc anticipat !!!

#41
cristinapopa

cristinapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2009
daca aveti noutati contactati- ma si pe mine la [email protected]
e cineva care si-a primit vansul inapoi?
eu am o garsoniera de 46 m
am dat avans 50% pret total aproximatv 43.500
dc cristinuta e interasta sa ma contacteze

dc mai da cineva in judecata sau
a gasit alte variante sa ma contacteze si pe mine la 0745 142 713

#42
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
Acestia sunt cei care deja au chemat ESCAPE la Tribunalul Bucuresti .

I. Număr unic dosar:  12028/3/2009
Înregistrat în data de: 24.03.2009
Obiect dosar: obligatia de a face
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
LEONTE MARCELA AMALIA : Reclamant
LEONTE MARCELA AMALIA-SEDIU ALES LA BOSTINA SI ASOCIATII : Reclamant
SC ESCAPE B 25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
04/05/2009    


II.Număr unic dosar:  5637/3/2009
Înregistrat în data de: 13.02.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
MANESCU RODICA-CATALINA : Reclamant
MANESCU MIHAI : Reclamant
SC ESCAPE B25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
26/03/2009 In vederea îndeplinirii obligatiei privind timbrajul cererii de chemare in judecata Încheiere
30/04/2009  

III.Număr unic dosar:  3606/3/2009
Înregistrat în data de: 02.02.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
PATRAȘCU CORNELIA : Reclamant
S.C. ESCAPE B 25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
06/04/2009    
09/03/2009  

      
IV.Număr unic dosar:  3253/3/2009
Înregistrat în data de: 29.01.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
STAN CRISTINA DANIELA : Reclamant
SC ESCAPE B25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
11/03/2009 Pentru administrarea interogatoriului. T.15.04.2009. Pronuntata in sedinta publica azi, 11.03.2009 Încheiere
15/04/2009  


#43
luana-77

luana-77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2009

View Postandy_l, on Mar 31 2009, 13:26, said:

Am o intrebare: CATI DINTRE VOI SUNT DISPUSI SA MEARGA IN INSTANTA?
     Am obtinut toate actele necesare ca din vina lor nu s-a facut actul pe 10.12.2008.Desi nu am semnat prelungirea de termen propusa pana la 31.03.2009 dar am asteptat si nici acum nu se poate face actul.Pentru a nu lasa loc de speculatii  intentionez sa-i mai notific o data sa-i chem la notar, ca sa am dovada si pentru aceasta data.Dupa aceasta o sa merg in instanta.
     Eu am cumparat in proiectul din Moinest.Daca sunt persoane hotarate sa mearga in instanta, chear si din alte proiecte, cred ca macar in penal putem actiona impreuna.Astept mesaje pe mail: [email protected]


View Postmarcelt, on Mar 31 2009, 21:40, said:

Acestia sunt cei care deja au chemat ESCAPE la Tribunalul Bucuresti .

I. Număr unic dosar:  12028/3/2009
Înregistrat în data de: 24.03.2009
Obiect dosar: obligatia de a face
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
LEONTE MARCELA AMALIA : Reclamant
LEONTE MARCELA AMALIA-SEDIU ALES LA BOSTINA SI ASOCIATII : Reclamant
SC ESCAPE B 25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
04/05/2009    


II.Număr unic dosar:  5637/3/2009
Înregistrat în data de: 13.02.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
MANESCU RODICA-CATALINA : Reclamant
MANESCU MIHAI : Reclamant
SC ESCAPE B25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
26/03/2009 In vederea îndeplinirii obligatiei privind timbrajul cererii de chemare in judecata Încheiere
30/04/2009  

III.Număr unic dosar:  3606/3/2009
Înregistrat în data de: 02.02.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
PATRAȘCU CORNELIA : Reclamant
S.C. ESCAPE B 25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
06/04/2009    
09/03/2009  

      
IV.Număr unic dosar:  3253/3/2009
Înregistrat în data de: 29.01.2009
Obiect dosar: rezoluțiune contract
Materia juridică:  Comercial
Stadiu procesual: Fond
Părți:
STAN CRISTINA DANIELA : Reclamant
SC ESCAPE B25 IMPEX SRL : Pârât

TERMENE DE JUDECATĂ:  
Data Soluție Detalii
11/03/2009 Pentru administrarea interogatoriului. T.15.04.2009. Pronuntata in sedinta publica azi, 11.03.2009 Încheiere
15/04/2009  
Ai cunostinta cumva de persoane si numarul dosarelor care au ajuns in justitie cu firma ELGI COM COF?Multumesc anticipat

#44
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Sa completez eu ca antreprenorul lucrarilor de constructie, pana la data de 1 ianuarie 2009, a dat firma ELGI COMCOF SRL in judecata pentru o creanta de peste 15 miliarde?

#45
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009
Buna,

Pe langa procese, sa va mai spun ce s-a mai facut in plus la blocuri....am inteles ca au venit usile..nu stiu cum vor proceda cu usile...?
Mai intai pun usile, apoi pun parchetul.....chiar nu inteleg.
Si eu as vreau sa il dau in judecata, dar prefer sa mai astept, chiar daca merg greu lucrarile...eu as mai astepta pana in luna august....totusi la banii pe care ii dau pe garsoniera, in momentul de fata nu gasesc un pret mai bun ca asta, si sa fie tot constructie noua.

Eu va urez multa bafta celor care au inaintat proces si sa va recuperati banii, sau mai bine zis, dublul avansului primit.
V-as ruga sa scrieti in continuare pe forum, ce ati mai rezolvat, sau poate ajungeti la o intelegere cu Cira, si pana la urma ramaneti cu apartamentele....va tin pumnii si va urez din nou, MULTA BAFTA.

Cand mai am noutati va scriu.....o sa vb cu Cira zilele astea....sa vad ce mai zice.

#46
luana-77

luana-77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2009

View Postancuttta, on Apr 1 2009, 16:24, said:

Buna,

Pe langa procese, sa va mai spun ce s-a mai facut in plus la blocuri....am inteles ca au venit usile..nu stiu cum vor proceda cu usile...?
Mai intai pun usile, apoi pun parchetul.....chiar nu inteleg.
Si eu as vreau sa il dau in judecata, dar prefer sa mai astept, chiar daca merg greu lucrarile...eu as mai astepta pana in luna august....totusi la banii pe care ii dau pe garsoniera, in momentul de fata nu gasesc un pret mai bun ca asta, si sa fie tot constructie noua.

Eu va urez multa bafta celor care au inaintat proces si sa va recuperati banii, sau mai bine zis, dublul avansului primit.
V-as ruga sa scrieti in continuare pe forum, ce ati mai rezolvat, sau poate ajungeti la o intelegere cu Cira, si pana la urma ramaneti cu apartamentele....va tin pumnii si va urez din nou, MULTA BAFTA.

Cand mai am noutati va scriu.....o sa vb cu Cira zilele astea....sa vad ce mai zice.


Cei interesati pot studia legea Nr. 193/2000 pentru clauzele abuzive dintr-un contract incheiat intre comerciant si consumator.

Attached Files


Edited by luana-77, 03 April 2009 - 22:24.


#47
adelailiescu

adelailiescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2008

View Postluana-77, on Apr 3 2009, 23:23, said:

Cei interesati pot studia legea Nr. 193/2000 pentru clauzele abuzive dintr-un contract incheiat intre comerciant si consumator.

Am fost saptamana trecuta pe santier, am vazut ca au mai lucrat putin si am facut si poze cu data... mai departe ma duc sa cer niste sfaturi avizate.
Pe cateva siteuri am gasit niste informatii legat de problemele din "constructii", poate le veti gasi folositoare : http://blocuri.com/c...-din-contracte/ si http://www.avocatnet...cID_38474/.html

Adela

#48
george4

george4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2009
eu am primit scrisoare ca trebuie ca platesc restul de bani
DC NU PLATESC PIERD AVANSUL
voi v-ati facut facut programare la notariat sau cum?
pretul e calculat cu 5% tva dar tb sa fac declaratie la notariat
voi ati primit instiintare?

#49
luana-77

luana-77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgeorge4, on Apr 4 2009, 13:29, said:

eu am primit scrisoare ca trebuie ca platesc restul de bani
DC NU PLATESC PIERD AVANSUL
voi v-ati facut facut programare la notariat sau cum?
pretul e calculat cu 5% tva dar tb sa fac declaratie la notariat
voi ati primit instiintare?

In ce complex ati cumparat de ati primit aceasta scrisoare ca trebuie sa platiti restul de bani?

#50
george4

george4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2009
la doftanei
si tu ai acolo?


trebuie sa ma interesez cum sta treaba
pana cand trebuie platit

daca nu platesc se poate considera ca din vina mea nu s-a incheiat contactul si pierd avansul?!


ati facut act aditional cu prelungire termen plata pana la 31.03 care a cum expira/

#51
luana-77

luana-77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgeorge4, on Apr 4 2009, 19:50, said:

la doftanei
si tu ai acolo?


trebuie sa ma interesez cum sta treaba
pana cand trebuie platit

daca nu platesc se poate considera ca din vina mea nu s-a incheiat contactul si pierd avansul?!


ati facut act aditional cu prelungire termen plata pana la 31.03 care a cum expira/


Eu am in Valea Lunga - Moinesti si nu am incheiat actul aditional de prelungire.Am refuzat acest lucru.
In scrisoarea primita nu va scrie la ce data sa va prezentati la notar,la care notar si la ce ora?

Edited by luana-77, 04 April 2009 - 20:17.


#52
andra_82

andra_82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.04.2009
Salut,

Cred ca in stadiul in care s-a ajuns lui Cira ii convine mai mult sa termine decat sa abandoneze constructia.
Si in alta ordine de idei, cred ca daca 5-6 oameni din fiecare tronson ar da restul de bani, lucrarile ar merge mai repede.
AM o colega care si-a luat de la el pe Valea Danului si intr-adevar intarzierea a fost de 10-11 luni dar a fost multumita de ce a iesit.
Asa ca, eu zic ca in 3 luni o sa fie gata ...pana la urma.... cu ceva emotii, dar totusi muncitorii sunt acolo, nu s-a abandonat constructia.... e doar parerea mea... dc tot incercam sa-l dam in judecata nu cred sa obtinem ceva intr-un timp rezonabil...un proces se poate amana cativa ani buni si atunci cine iese in pierdere?! ... din pacate asta e , am observat si eu ca nu lasa de la ei mai nimic.  dar cel mai important acum este sa reuseasca sa termine...

#53
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
Am si ceva informatii despre firma: ELGi COM COF - T.M.B.
      
Număr unic dosar (Număr anterior):  8784/3/2009  
Înregistrat în data de:  6 Martie 2009
Obiectul cauzei:  rezoluțiune contract - repunere în situația anterioară, drept de retenție
Materia juridică:  Civil
Stadiu procesual:  Fond


PĂRȚI:
  1. MIHAIL GIANINA CRISTINA - Reclamant
  2. SC ELGI COM COF SRL - Pârât


TERMENE DE JUDECATĂ:  
Nr. Data Soluție Detalii
1.  15 Aprilie 2009

  
Număr unic dosar (Număr anterior):  12917/3/2009  
Înregistrat în data de:  30 Martie 2009
Obiectul cauzei:  rezoluțiune contract - pretenții
Materia juridică:  Civil
Stadiu procesual:  Fond


PĂRȚI:
  1. COSTACHE CRISTIAN GHEORGHE - Reclamant
  2. GHEORGHE MIHAELA - Reclamant
  3. SC ELGI COM COF SRL - Pârât


TERMENE DE JUDECATĂ:  
Nr. Data Soluție Detalii
12 Mai 2009

#54
george4

george4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2009
nu inteleg
unii iau dat in judecata ca sa incheie contractul iar altii ca sa rezilieze contr dupa ce nu au vrut sa incheie contr sau nu sau prezentat
iar pe mine ma cheama sa inchei contract
adica cu unii vor sa incheie contr si cu altii nu?
sau nu au toti in valea doftanei?
ma lamureste si pe mine cineva...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate