Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Schema amplificator de mica putere

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#73
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
ziceam ca scoti vreo 10 - 15w cu un amplificator in punte din aia 12v dar daca limitarea maxima de curent este 1A poti sa uiti de puteri mai mari de 3-4w.

Totusi poti folosi un tda2003 care e gandit sa mearga fix la 12v si scoate 3 4w :)

#74
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Raman la TDA2030. Am facut cablajul din datasheet coret in Photoshop. Am doar o intrebare. Daca vreau sa montez un potentiometru unde sa il pun? Puteti sa imi aratati pe schema? Si sa imi spuneti de cati k.
Pot folosi in loc de diode leduri? Daca da o sa masor diodele necesare cu multimetru si o sa caut un led care sa aiba valoare apropiata.

Attached Files



#75
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
nu poti folosi in locul diodelor redresoare leduri.
intrarea semnalului audio se face pe C1.
acolo vei trece semnalul prin potentiometru.

Edited by paulvanorton, 26 January 2009 - 23:12.


#76
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Posticamaster, on Jan 26 2009, 23:00, said:

Raman la TDA2030. Am facut cablajul din datasheet coret in Photoshop. Am doar o intrebare. Daca vreau sa montez un potentiometru unde sa il pun? Puteti sa imi aratati pe schema? Si sa imi spuneti de cati k.
Pot folosi in loc de diode leduri? Daca da o sa masor diodele necesare cu multimetru si o sa caut un led care sa aiba valoare apropiata.

asta e ceam mai simpla schema de reglaj de volum. o pui la intrarea amplificatorului. Nu stiu excat ce potentiometre ar fi indicate poti sa incerci de 22k, 50k, 100k.
Si cel mai indicat ar fi ca potentiometrul sa fie logaritmic.Vezi poate gasesti pe la vreun radio/casetofon mai vechi. Noi sunt foarte scumpe, 15-30 lei.
Daca pui unu liniar, cum sunt astea in comert la 2,5 lei o sa ai surpriza ca atunci cand reglezi volumul o sa o ia razna brusc nivelul sunetului de la minim la maxim.

da si diodele alea sunt, am impresia pt protectia la alimentare. daca pui leduri ai sansa sa faci scurt.

Attached Files


Edited by ady.preda, 26 January 2009 - 23:11.


#77
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Sunt noob in deale electronicii. Care este in si out la potentiomentru? Si am cumparat de pe mivarom un potentiometru de 50k (pe el scrie B50k). E bun?
Si care este C1? Cel de 1uf? si il pun in serie?
PS. Am un potentiometreu de la un radio vechi cu amplificator. Este de ala vechi, dar merge?

Edited by icamaster, 26 January 2009 - 23:16.


#78
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Posticamaster, on Jan 26 2009, 23:13, said:

Sunt noob in deale electronicii. Care este in si out la potentiomentru? Si am cumparat de pe mivarom un potentiometru de 50k (pe el scrie B50k). E bun?

ala din mijloc e cursorul, e linia aia cu sageata din schema. ceilalti 2 pini sunt capetele rezistentei, poti sa pui pe oricare din ei 2 unde vrei la masa, ori la iesire.

"B" de la B50k inseamna ca e potentiometru liniar.

View Posticamaster, on Jan 26 2009, 23:13, said:

Sunt noob in deale electronicii. Care este in si out la potentiomentru? Si am cumparat de pe mivarom un potentiometru de 50k (pe el scrie B50k). E bun?
Si care este C1? Cel de 1uf? si il pun in serie?
PS. Am un potentiometreu de la un radio vechi cu amplificator. Este de ala vechi, dar merge?

daca e pot de la volum e perfect

#79
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008

View Postady.preda, on Jan 26 2009, 23:17, said:

ala din mijloc e cursorul, e linia aia cu sageata din schema. ceilalti 2 pini sunt capetele rezistentei, poti sa pui pe oricare din ei 2 unde vrei la masa, ori la iesire.
Deci Right chanell de la jack in ala din mijloc, ground de la jack in prinu din dreapta si apoi in locasul lui right chanel pun pinu din stanga si in locasul groundului pun pinu din dreapta?

Edited by icamaster, 27 January 2009 - 08:46.


#80
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Posticamaster, on Jan 27 2009, 08:38, said:

Deci Right chanell de la jack in ala din mijloc, ground de la jack in prinu din dreapta si apoi in locasul lui right chanel pun pinu din stanga si in locasul groundului pun pinu din dreapta?

nu prea am inteles dar ti-am pus o schema cat se poate de convingatoare. nu stiu daca al tau e mono sau stereo. ti-am facut-o pt stereo. e cu un potentiometru dublu. daca ai nevoie doar de un canal nu mai folosesti unul din ele.

Attached Files



#81
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View Postady.preda, on Jan 26 2009, 23:09, said:

asta e ceam mai simpla schema de reglaj de volum.
Desi exista cazuri in care acest tip de legatura merge oarecum, mai corect ar fi invers. Anume intrarea pe un pin de la capat si iesirea catre amplificator din pinul central.

Attached Files



#82
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
@icamester

http://sound.westhost.com/ intra pe situ asta si o sa gasesti tot felul de proiecte audio cu tot cu explicatii. e a unui australian. tipu are acolo montaje audio de toate felurile de la preamp, amp, filtre etc

#83
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Amplificator portabil mi'am facut eu, intentionez sa'l fac sa incapa intr'o cutie de chibrituri mare. :) Momentan e inca pe un PCB de test, pt ca n'am mai gasit cutie. :P Dar este complet, si functioneaza perfect.

Este stereo, si se alimenteaza la 4.9v stabilizati printr'un LM317 din 2 baterii Li-Ion de la telefoane. Am ales tocmai valoarea asta pt ca cele 2 baterii, chiar si cand sunt aproape descarcate, sa poata alimenta circuitul in conditii optime. LM317 are nevoie de 1.5v minim diferenta intre intrare si iesire, 3.2v x 2 = 6.4 - 1.5 = 4.9 deci circuitul inca se alimenteaza.

Amplificarea e facuta cu 2x TDA2822M in punte, cate unul pe canal, iar la iesire am 2 difuzoare chinezesti din alea mici si rotunde, de 2 inci, 1W/8 Ohm. Si ca sa faca mai multa galagie i'am pus un filtru trece sus la 200Hz pe intrare, astfel difuzoarele nu se mai chinuie sa redea basi pe care oricum nu ii pot scoate, iar bateriile tin mai mult. :)

Pt cine intereseaza, o sa postez maine un video pe Youtube cu jucaria.

Edited by Th3_uN1Qu3, 30 January 2009 - 23:37.


#84
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Ca sa tina si mai mult bateriile, scoate LM317 de acolo. Circuitul scoate 1W la 9V pe 8 omi. Deci nu depasesti nici un parametru. La 6.4 probabil ca scoate 0.4W.
Fara stabilizator, energia bateriilor intra direct in cip, ai randamentul care-l are cipu. Cu stabilizator, adaugi o pierdere, pentru aceiasi putere la iesire (pierdere = curentul consumat*(tensiune baterii - tensiune cip)). Si n-ar strica sa pui un condensator in paralel cu bateria, de cateva mii uF (mai scuteste bateriile de varfuri de curent).

Si datele cipului, pentru inspiratie
http://www.st.com/st...ure/ds/1464.pdf

edit - practic, cand sunt bateriile pline, scoti cu un singur cip cam aceiasi putere pe care o ai cu varianta stabilizata si bridge. Apoi, puterea scade cu descarcarea bateriilor. Insa, scade mai incet decat prima varianta. Pe ansamblu, asculti mai mult si macar la inceput, cam la fel de tare.

Edited by theMisuser, 30 January 2009 - 23:58.


#85
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
In punte 2822M scoate 1W la 6V. Sau cel putin asa zicea in datasheet'ul pe care l'am folosit eu, sunt mai multe revizii ale lui. Stiu de pierderea respectiva, dar e mai bine asa decat sa inceapa sa'mi faca urat si sa dau tot mai incet cand mi se descarca bateriile. Asa stiu ca am un volum si ala e. :)

Am facut teste, si s'a simtit foarte putin diferenta in volum de la 4.9v la 9v.

Edited by Th3_uN1Qu3, 30 January 2009 - 23:59.


#86
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View PostTh3_uN1Qu3, on Jan 30 2009, 23:56, said:

In punte 2822M scoate 1W la 6V. Sau cel putin asa zicea in datasheet'ul pe care l'am folosit eu, sunt mai multe revizii ale lui. Stiu de pierderea respectiva, dar e mai bine asa decat sa inceapa sa'mi faca urat si sa dau tot mai incet cand mi se descarca bateriile. Asa stiu ca am un volum si ala e. :)
Ah, super. Mi-era ca vrei sa se auda odata super tare si apoi nu mai conteaza. Daca e suficienta oricum puterea, cipu' e stereo de la mama lui. Poti folosi lejer doar unul singur. Si puterea e comparabila cu ce ai ales tu pentru bridge.

#87
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Vezi ca am editat mai sus... Stiu ca e stereo de la mama lui, dar vroiam sa fac ceva diferit de ce vezi in toate boxele ieftine de PC. Si e mai eficient in bridge (si are un gain CRETIN de mare, asa fac economie si la MP3 player ca de abia tre sa'l dau la jumatate). Plus ca am scapat cu condensatori mai mici in bridge. :D

Edited by Th3_uN1Qu3, 31 January 2009 - 00:03.


#88
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Hm, ti-ai facut toate calculele. Pe mine tot 'ma doare' stabilizarea serie la baterii, da' daca esti asa hotarat.. fie ca tine. Daca te razgandesti, stii opinia mea :)
In ce priveste mp3 playeru, daca nu debiteaza pe casti, prea putin influenteaza consumul amplitudinea la iesire. Cu condensatorii ai dreptate, da' si 2 cipuri.. da' fie cum vrei tu, e jucaria ta after all :)

edit - mi-am adus aminte, cu ceva vreme-n urma, m-am jucat cu neste boxute d-astea ieftine, facute cu un Tea2025. Cand scadea tensiunea de alimentare, se auzeau cam la fel de tare, numa' ca mai distorsionat. poate nu strica observatia..

Edited by theMisuser, 31 January 2009 - 00:20.


#89
Th3_uN1Qu3

Th3_uN1Qu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.06.2007
Da, si eu cautam alta solutie, partial si pentru ca LM317 e cea mai mare componenta de pe placa. :) Dar pe moment ramane asa, o sa vad ce mai adaptez eu cand gasesc si cutia aia de chibrituri.

Apropo, n'am avut ce face si mi'am pus si niste leduri de neam prost de 10mm, rosii, in paralel cu difuzoarele. Sunt la fix, merg la luminozitate maxima cand dau jucaria in blana. :coolspeak: Si chiar suna super ok la capitolul calitate atat timp cat nu il dai in clipping, iar ca volum este peste Nokia 6233. Asta a fost si intentia mea, pt ca acum nu mai am tel ala.

Edit: Lasa'ma cu TEA2025 te rog. Am ars 3 dracovenii d'alea, intr'un sistem 2.1 vechi. Are 2822 pe sateliti (unul sg) si 2025 bridge pe subwoofer. Treaba era ca sursa din sistemul ala era teapana (15v dupa redresare, 1.5A), iar 2025'urile pirat au cazut unul dupa altul. Pana la urma i'am schimbat traful sa scoata doar 12 si s'a potolit.

Am mai alimentat 2822 pe baterii, si cand se descarca suna chiar urat. Cel putin montajul asta bridge are gain'ul atat de mare incat pot sa cresc volumul pana ajunge 60% white noise, si nu asta e intentia. Si cum am zis mai sus, diferenta de volum e minora de la 5v in sus, in schimb se incalzeste LM'ul mai tare... Iar asa cum e acum nu are nevoie de radiator, si nici nu vreau sa fie nevoie sa'i pun.

PS: Uite si pisoiul meloman. :D
[ http://img407.imageshack.us/img407/6248/img09001ji9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo, potentiometrul ala baban nu e de volum, e de la LM317... O sa pun un semireglabil in varianta finala.

Edited by Th3_uN1Qu3, 31 January 2009 - 00:42.


#90
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

View PostTh3_uN1Qu3, on Jan 31 2009, 00:21, said:

Edit: Lasa'ma cu TEA2025 te rog. Am ars 3 dracovenii d'alea, intr'un sistem 2.1 vechi. Are 2822 pe sateliti (unul sg) si 2025 bridge pe subwoofer. Treaba era ca sursa din sistemul ala era teapana (15v dupa redresare, 1.5A), iar 2025'urile pirat au cazut unul dupa altul. Pana la urma i'am schimbat traful sa scoata doar 12 si s'a potolit.
Cre' ca si alea de la mama lor se duc la peste 12V din cate tin eu minte. Retin ca le-am dat maxim 9V sa vad cum merg si in original mergeau la 6V.

View PostTh3_uN1Qu3, on Jan 31 2009, 00:21, said:

Am mai alimentat 2822 pe baterii, si cand se descarca suna chiar urat.
Oricum nu se descarca la cat le-ai pus tu cu stabilizare. Dar repet, faci cum vrei. Urechea ta e sefu in boxele tale :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate