Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Schema amplificator de mica putere

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Vreau sa fac o boxa portabila (MONO) cu amplificare de maxim 10w la 8ohm cu tranzistorul 2N 3055/5 (am 4 :P) si ca sursa baterie de 9 volti. Schema as vrea sa fie cat mai simpla fara filtre s.a .

#56
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Baterie de 9V?
Daca discutam despre asa ceva, nu poti sa o folosesti la un amplificator, nu are ''puterea'' necesara... :D
[ http://www.focusonprice.com/images/JD014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Dar boxele portabile? Ele nu folosesc baterii. Sau folosesc alte baterii sau difuzoarele sunt de putini ohm?
LE : sunt boxe portabile ce au difuzoare de 8 ohm :
@The Bottom Line: Sony's cheap 'n' cheerful portable speaker sounds awfully thin.

Specs: portable speakers, 2 in x 3.9 in x 3.3 in, Active, 8 Ohm, 1 Watt@
Am o intrebare. Am gasit o schema de amplificator de 10w si vreau sa stiu unde pot sa gasesc cablajul si unde este + - de la sursa si ground si right chanell de la jack si daca pot sa folosesc ca sursa un trasformator de 12 volti de 1000ma (aka 1A).

Attached Files


Edited by icamaster, 20 January 2009 - 08:35.


#58
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
LE : Acum pun poza cu amplificatorul ca imi dadea o eroare.

Attached Files



#59
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
boxele portabile se alimenteaza ori direct din usb (max 2.5w), ori au baterii separate (sau acumulatori) , tip AA sau AAA dar se descarca repede

cel mai bine este sa iei un amplificator cu integrat gata facut, este ieftin si mic ca dimensiuni, putere cat vrei tu
transformatorul de 12v/1a este ok, mai pui o punte redresoare si un condesator de filtraj de 4700 microF si gata amplificatorul
da un ochi pe la magazinele de electronice, te vor lamuri si acolo

schema ta este cu componente invechite, o sa ai batai de cap inclusiv cu montatul pe radiatoare al tranzistoarelor 2n3055
si numai componentele cred ca te costa aproape de unul gata facut

#60
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Componentele ptr aplificatorul ala invechit le am de aia am ales 2n3055/5.

Edited by mister_rf, 21 January 2009 - 23:40.
FARA QUOTE!


#61
vasilianu

vasilianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 21.04.2008
pai nu-ti trebuie 2n 3055 sa faci amplif de 10 w!Folosete mai bine bd 237 si bd 238.In acest fel ar putea iesi ceva,totusi...

#62
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008

View Postvasilianu, on Jan 20 2009, 16:35, said:

pai nu-ti trebuie 2n 3055 sa faci amplif de 10 w!Folosete mai bine bd 237 si bd 238.In acest fel ar putea iesi ceva,totusi...
Ai putea sa postezi cablajul? Cu 2n3055/5 sau cu BD ? Pe langa cablaj si schema aia care arata unde vin bagata piesele.

#63
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Recomandarea este sa pastrezi schema  dar sa folosesti tranzistorii respectivi.
Alocarea pinilor la aceste BD-uri este similara cu cea a BD-urilor folosite in schema data de tine.

#64
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Schema pe care am postat-o eu NU ARE cablaj. Schema era defapt pentru un kit si era ptr. orientare.
Deci eu vreau cablajul la amplificator de 10w, intrare 12 volti, jack mono (only right channel) si iesire difuzor de 4/8 ohm.

Edited by mister_rf, 22 January 2009 - 09:24.
Fara QUOTE!


#65
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
...

Attached Files



#66
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca zici tu ca nu are. Uite ce am gasit eu in imaginea atasata de tine. Apropo incearca pe viitor sa-i limitezi dimensiunile (resize/compress).

amplasarea pieselor pe cablaj vedere dinspre piese

Attached File  c1.jpg   335.69K   140 downloads


si cablajul
Attached File  c2.jpg   200.33K   98 downloads

#67
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Asa ar trebui sa arate cablajul?

Attached Files



#68
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
E o varianta. Se pot reface traseele si se maresc punctele unde se dau gauri pentru piese.

#69
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Mai am o intrebare. Imi puteti incercui din shema postata de mine la inceput unde vine + si - de la baterie apoi right chanell si ground de la jack?

#70
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Mai am o intrebare. Pentru cine are timp si vrea sa o faca pe gratis. Poate cineva sa imi faca aceasi schema dar sa fie economica? Ca imi trebe 1 m patrat pentru un amplificator de numa 10w . Eu toti condensatorii ii am pe verticala, nu ca acolo si distanta pentru rezistente as vrea sa fie de 5mm pentru cele de KOHM si de 7mm pentru cele de OHM, si un pic mai mari pentru alea de 0.3W (aprox 2.5cm).

Edited by icamaster, 22 January 2009 - 20:49.


#71
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acum se pare ca am uitat sa-ti spunem ca la tensiunea de 12V, teoretic nu vei putea obtine mai mult de 4W pe 4 ohmi sau de 2W pentru sarcina de 8 ohmi.
Pe de alta parte realizarea cu componente discrete a unui astfel de amplificator este o complicatie  prea mare fata de folosirea unui circuit integrat specializat, uite un exemplu: TDA2003 sau altele, plus ca daca tranzistoarele driver/finali nu au factori de amplificare apropiati, vei obtine o multime de distorsiuni.

http://www.st.com/st...f/docs/1449.pdf

#72
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
As vrea o schema de un amplificator de maxxim 20w mono cu TDA2030 cu tot cu cablaj care sa se potriveasca la tranformatorul meu de 12 volti maxim si 1000ma (aka 1A) si cablajul sa fie gata de tras la imprimanta. Am gasit o shema pe net (datasheetul) dar cablajul trebuie modificat si nu imi iese perfect. Deci daca cablajul nu este facut alb pe negru nu bine nu .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate