Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
daani

daani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2008
Consuma ceva resurse da nu exagerat ca si vista si este foarte rapid cel putin mie asa mi se pare, imi deschide aplicatiile mult mai repede si gestioneaza mult mai bine memoria fata de vista parerea mea.

#20
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Pe configuratia mea,consuma aproape tot atatea resurse ca si Vista.Cu exceptia faptului ca incarca programele mai repede,nu vad alte diferente.

#21
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
oricum este peste vista

#22
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Aaaa, si inca o chestie: am observat ca in momentul in care deschid anumite ferestre ingheata totul pentru o fractiune de secunda. Se intampla si la voi asta?

#23
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
la mine nu se intampla

#24
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
L-am bagat si eu de curiozitate pe un Compaq Presario 3000 cu P4 la 2,66, 447 RAM. Nu sunt fan Vista si W7 "arata" cam la fel. In idle procesorul e la 1% si RAM-ul la 61% (best performance, antivirus AVG si gadgets CPU/RAM + ceas). Scorul ( :lol: ) este 1. Nu a gasit drivere pentru multimedia audio controller, network controller, PCI modem si un unknown device. Nu pot pune screen-saver (deh, daca n-are driver de placa video!). Acum, spre exemplu, nu am nimic deschis si procesorul a sarit la 100%, memoria la 78%.
Poate am sa-l instalez si pe un alt calculator ceva mai "dotat" si am sa incerc sa instalez ceva programe (doar sa-mi gaseasca driverele necesare). Eventual am sa incerc varianta pe 64 biti.

Edited by jay333, 14 January 2009 - 12:10.


#25
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postjay333, on Jan 14 2009, 12:09, said:

L-am bagat si eu de curiozitate pe un Compaq Presario 3000 cu P4 la 2,66, 447 RAM. Nu sunt fan Vista si W7 "arata" cam la fel. In idle procesorul e la 1% si RAM-ul la 61% (best performance, antivirus AVG si gadgets CPU/RAM + ceas). Scorul ( :lol: ) este 1. Nu a gasit drivere pentru multimedia audio controller, network controller, PCI modem si un unknown device. Nu pot pune screen-saver (deh, daca n-are driver de placa video!). Acum, spre exemplu, nu am nimic deschis si procesorul a sarit la 100%, memoria la 78%.
Poate am sa-l instalez si pe un alt calculator ceva mai "dotat" si am sa incerc sa instalez ceva programe (doar sa-mi gaseasca driverele necesare). Eventual am sa incerc varianta pe 64 biti.


ce placa video ai?

#26
karlsburg

karlsburg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2009
azi am instalat acest windoze pe un calc de la scarbiciu:
Intel Pentium 4 3,06 Ghz, 768 Mb, Harddisc 80 Gb, si un stift de placa de baza gigabyte cu chipset sis parca...nu mai stiu exact. Video onboard share 16 mb. M-a impresionat rapiditatea instalarii si faptul ca se misca destul de fluid in functionare. Nu se "agatza" si pana acum n-am primit erori. Dar voi testa si alte programe sa vedem ce si cum...
A... da, in afara de placa de sunet, a recunoscut toate device-urile.

Edited by karlsburg, 14 January 2009 - 20:33.


#27
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View Postkarlsburg, on Jan 14 2009, 20:33, said:

azi am instalat acest windoze pe un calc de la scarbiciu:
Intel Pentium 4 3,06 Ghz, 768 Mb, Harddisc 80 Gb, si un stift de placa de baza gigabyte cu chipset sis parca...nu mai stiu exact. Video onboard share 16 mb. M-a impresionat rapiditatea instalarii si faptul ca se misca destul de fluid in functionare. Nu se "agatza" si pana acum n-am primit erori. Dar voi testa si alte programe sa vedem ce si cum...
A... da, in afara de placa de sunet, a recunoscut toate device-urile.


ce scor iti da?? 1.0?

#28
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postyo_cristi, on Jan 14 2009, 20:27, said:

ce placa video ai?
Habar n-am! Una integrata de-a lu' Intel pe care, cum spuneam mai sus, W7 nu a reusit sa o identifice/instaleze.

#29
daani

daani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2008
Consumul de resurse este foarte bine gestionat , atat cantitatea de memorie cat si procesor , mult mai bine gestionat ca si in vista cea ce il face mult mai rapid cel putin asa e la mine de aceea sint si multumit de el .

#30
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
" Consumul de resurse este foarte bine gestionat , atat cantitatea de memorie cat si procesor " .
Poti sa detaliezi ?Cum gestioneaza el mai bine procesoru' ?Da' memoria ?

#31
daani

daani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.08.2008

View Postlordsidious, on Jan 15 2009, 23:29, said:

" Consumul de resurse este foarte bine gestionat , atat cantitatea de memorie cat si procesor " .
Poti sa detaliezi ?Cum gestioneaza el mai bine procesoru' ?Da' memoria ?
am sa iti raspund gestioneaza memoria mai bine astfel incat programele sa se incarce mult mai rapid... cel putin asa am remarcat la mine fata de vista iar la procesor isi organizeaza resursele in asa fel incat pot sa fac destul de multe taskuri cu al meu single core fara sa am vreun blocaj sau program not responding ...  de aici am tras concluzia ca gestioneaza mai bine atat memoria cat si procesor:)

#32
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Asta cand folosesti YM!,Winamp,solitaire.Ia incearca tu cateva aplicatii care "mananca" RAM la greu,atunci sa vezi.

#33
Valerys

Valerys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 12.06.2007

View Postlordsidious, on Jan 16 2009, 00:06, said:

Asta cand folosesti YM!,Winamp,solitaire.Ia incearca tu cateva aplicatii care "mananca" RAM la greu,atunci sa vezi.
Am facut eu experimentul: Windows-ul rula: Windows Media Player, Symantec 360 3.0, Yahoo Messenger, 50 tab-uri active in IE8, jocurile Alarm for Cobra 11 Crash Time 2 si Mirror's Edge.
(windows-ul nu va umple niciodata cei 2 gb de ram decat atunci cand se va termina si page file)

Attached Files


Edited by Valerys, 16 January 2009 - 00:27.


#34
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostValerys, on Jan 16 2009, 00:27, said:

Am facut eu experimentul: Windows-ul rula: Windows Media Player, Symantec 360 3.0, Yahoo Messenger, 50 tab-uri active in IE8, jocurile Alarm for Cobra 11 Crash Time 2 si Mirror's Edge.
(windows-ul nu va umple niciodata cei 2 gb de ram decat atunci cand se va termina si page file)

Damn, l-ai rupt :D

#35
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
eu am deschis 76 de procese si nu mi-a folosit cei 1280 mb de ram !!!

#36
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Cum fac ca sa ramana default save file?
Ca optiunea de mai jos unde ar trebui bifat, e inactiva....

Attached Files

  • Attached File  save.JPG   86.75K   12 downloads

Edited by Luchian, 09 May 2009 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate