Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 Construirea de Linkuri in Forumur...

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid
 Caut site-uri vechi unde postam p...

Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
186 răspunsuri în acest subiect

#127
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 07.06.2005
blituri - am 2 sb600 si 4 yn650ii. aparate nikon si canon.

bliturile sunt puse toate pe manual. ma intereseaza sa pot controla care blitzuri o sa declanseze (o sa fie grupate in 3 grupe)

ex:

cele 4 yn650ii vor avea puterile setate pe manual din blitz, si toate sa fie grupa C
un sb600 sa fie grupa A si celalt grupa B. cele 2 sb600 tot puterile pe manual setate de pe blitz vor fi.

vreau sa imi declanseze cand vreau doar grupa C(care lumineaza ambiental sala), cand vreau si ambiental si un hair light sau ceva sa imi declanseze grupele A si C, sau grupele B si C sau A si B si C, etc cred ca intelegi ce vreau sa spun

#128
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Mai clar  nu se poate?. Ce aparate exact si Yn alea cred ca sunt 560 nu 650. Am inteles scenariul dar  imi e greu sa maorientez in tocana asta cu aparate canon si nikon combinata cu blitzuri full manual universale si cu doua I TTL nikon la care e comod sa le schimbi puterea cu mana dar e incomod sa le stabilesti cu mana si cand declanseaza.  Mai usor  deci si mai aplicat . Aparat model X care va lucra cu blitzurile A,B,C impartite in 3 grupuri. Daca totusi vrei sa faci asa cum ti-ai propus poti sa cumperi  Aputure Trigmaster Plus II sau Phottix Strato II

Editat de nenis, 23 ianuarie 2014 - 12:38.


#129
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 07.06.2005
ai dreptate, din greseala am scris yn650 in loc de 560....

Aputure Trigmaster Plus II am vazut pretul, e ok pretul,cred ca astea o sa mi le iau-cred, oricum mai am vreo luna sa caut pana sa imi dau comanda..


hai sa iti spun exact o situatie cu care ma confrunt des si de care vreau sa scap:

[ http://s28.postimg.org/47dxauw8d/CSL_0939.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


scuze pt calitatea desenului, sper sa intelegi la ce ma refer....pe margine sunt mese cu invitati si 2 blituri pe manual cu bounce,putere sa zicem 1/8-1/4 , care vor fi grupul C (2 buc yn560ii)
in fata muzicii vor fi 2 blituri care vor bate spre ringul de dans, grup B, sa zicem 1/32 (2 buc yn560ii)
in spatele mirilor va mai fi un blitz grup A, sa zicem 1/16 (sb600)
eu am un sb900 pe ttl pe un d600, si sun sb600 tot pe ttl pe unul din cele 2 aparate de backup: d5200 si d300. 5d2-ul si 7d-ul sa zicem ca le folosesc exclusiv la filmare si nu fac poze cu ele,deci nu le mai luam in calcul.

ca ma intereseaza: la deschiderea dansului unele poze vreau sa se declanseze toate bliturile inclusiv cel de pe aparat, sa am o lumina cat mai difuza, cand sunt artificile vreau sa declansez doar grupul A (B si C sa nu declanseze) ca miri sa aiba doar un rim light si sa fie luminati de artificii, pe urma cand mai vin si nasii pe ring vreau sa declansez doar bliturile din grupul B si C, fara A , etc etc.

#130
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Ok ca ai scos canoanele alea din calcul. Pai uite ce zic eu  Cu SB 900 comanzi pe CLS 4 grupuri daca nu ma insel  Cu blitzul pop up de pe D600 comanzi 3 sau 4 nu stiu.. Acum e chestie de optiune si de bani . Cea mai ieftina solutie ar fi daca ai avea toatee blitzurile compatibile CLS .  Momentan ai SB 900 si SB 600.. Deci eu ca sa nu cheluti lovele in draci as face asa, As lua triggerul AK TTL pt grup A  SB 900 si pt grup B SB 600 si C cu blitzuri manuale l-as declansa cu trgger manual pe PC sync sau cu pass through. Daca vrei sa experimentezi poti sa iei astea  http://forum.softped...2-RX-59697.html
in prima faza pt 2 grupuri pt CLS. E mai misto pt ca ai si TTL si schimbarea puterii din meniul aparatului  pe M. E chestie de optiune si de cate lovele ai . Ce zic eu aici te-ar costa in jur 550 de lei si ai avea doua grupuri pe TTL sau M cu schimbarea puterii din meniul aparatului si un grup  C pe M
PS desenul este foarte misto. Am intrat in atmosfera petreceriiPosted Image . TI-am zis e chestie de optiune si de cat esti dispus sa investesti.Eu sunt setat pe cheltuieli minime si optiuni maxime.

Editat de nenis, 23 ianuarie 2014 - 15:27.


#131
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 07.06.2005
pe CSL nu pot sa il folosesc, am incercat, eu de multe ori bliturile care vreau sa la controlez nu am linie directa de vedere, sau sunt la distante prea mari sa mearga CLS-ul - ex 10 metri de aparat si nu linie directa vizuala.

eu acum am niste declansatoare dinalea simple, care le folosesc sa comand bliturile pe manual, au vreo 4 canale dar au un singur grup(adica nu ai cum sa setezi grupul si declanseaza toate de pe acel canal) si vreau sa fac cumva upgrade in acest sezon de nunti.

am sa ma interesez si de acelea care mi-ai spus tu ak ttl....

#132
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Pai unde sa te interesezi domne mai bine decat la mine? . . Le-am pus mintea pe bigudiuri  si  la aia de le fabrica in discutiile pe mail Posted Image..Le iei pe alea pana te prinzi care e cioaca pe doua blitzuri doua grupuri  pana iti vin din Hong Kong restul de receivere, daca mai vrei pt alte blitzuri..  Sa vezi smecherie smecheroasa  ca poti comanda un grup din 4 blitzuri cu un singur receiver. Am decat doua receivere pt ca am doar doua blitzuri TTL De radio iti zic si eu nu de CLS... Poti sa ii zici radio CLS. Merg la 110 m si ai TTL . Poti sa le folosesti si ca triggere simple. Deci daca ai triggerele simple deja le folsesti pe PC sync pt grupul  C. SI cu triggerul TTL comanzi grupurile A  si B. Deci cu 100 euro ai rezolvat dilema  nu cu 1000 de euro cum intentionai ..E diferenta de un 0   totusi

#133
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.05.2008
nenis, lămurește-ma cu următoarea problemă. Se dau 3 bliț-uri, si un aparat foto. Canon 600D , pe care punem Nissin Di700 si 2 bucați de Nissin Di622 Mark II puse frumos pe 2 trepiede. De ce am nevoie (triggere, recivere, etc), ca atunci cand declanșează blițul de pe aparat, să declanșeze și celelalte 2? :)

#134
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
. Trebuia sa precizezi daca te intereseaza TTL sau nu. Daca vrei sa tii Di700 pe aparat  in TTL obligatoriu iti trebuie un trigger cu patina cu TTL pass through . cu doua recivere pt  cele doua Di622 pe care le poti folosi pe Manual. Acum daca ai posibilitatea poti lua trigger TTL pt tot setupul dar din informatiile mele Nissin nu prea se intelege cu chinezariile pe radio TTL gen YN 622C sau Pixel King. Pana te acomodezi cu lucrul cu blitzuri wireless poti folosi sistemul wireless canon, folosind masterul pop -up al aparatului. Din pacate este singurul master disponibil deoarece cele trei Nissin sunt doar Slave TTL. Dezavantajul acestui sistem este line of sight ,adicatelea celula slave  trebuie sa vada semnalul IR al masterului ceea ce duce la anumite limitari. Eu stiu nu poti sa pui blitzurile unde doresti sau la lumina puternica celula slave poate fi orbita si nu declanseaza flash-ul.. Am mai discutat si in posturile anterioare  despre triggerele acelea copie radiopopper pe care le am eu la vanzare care daca merg cu blitzurilel tale ar fi o combinatie ieftina dar doar pt doua slave-uri si fara posibilitatea de a tine Di700 pe aparat .
http://forum.softped...2-RX-59697.html
Daca esti interesat si te poti prezenta la un test mai sunt disponibile doar pana pe 20 martie deoarece dupa aceea nu  le mai pot oferi personal cu test..
In fine daca spui exact ce vrei sa faci si cum iti pot da o varianta de declansare si ieftina si sa zicem fiabila .. Deci imi zici vreau Di700 pe aparat TTL si celelate doua pe M si am de dat doar X lovele si gasim o solutie. Sau alte variante de utilizare. Deci cu cat mai multe amanunte cu atat mai bine ,inclusiv cu cati bani ai avea de dat pt respectiva combinatie. Iti dau si link-uri de unde sa cumperi

Editat de nenis, 10 martie 2014 - 23:38.


#135
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Păi eu vreau ca cel de pe aparat să il setez la o anumită putere (1/8 spre ex.), iar celelalte să le folosesc la o putere mai mică (nu neapărat pe modul manual, e bun si slave (modul Sd) doar sa imi faca ce zic eu), mai mult ca sa ”umplu” fundalul, deoarece mi s-a intamplat in săli mari si nu foarte bine iluminate, ca subiectul/subiectii sa fie iluminati corespunzător de la blitul extern montat pe aparat, iar in ”fundul” să lii să fie ”noapte”. :)

#136
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Vezi ca asta cu fundalul negru nu se rezolva neaparat cu  iluminarea fundalului cu ale blitzuri.. Sa nu cazi in capcana ca daca e intuneric acolo pui blitzul de pe aparat pe subiect si cu 1.200 si f 5,6 iese luminat marfa. subiectul..Setarile aparatului la smecherii de genul asta se fac in functie de lumina ambientala chiar daca dai cu blitz. Acum daca tu crezi ca poti tine blitzul de pe aparat pe M si celelate doua asijderea pe M. poti lua un trigger manual dar cu TTL pass through pe transmiter si cu doua receivere. Desi folosit pe manual si cel de al treilea blitz (Di700)  ar putea foarte bine sa stea tot departe de aparat.  Deci in cazul asta un trigger manual cu un transmiter si trei receivere.
Mai exista o posibilitate cu mufa aia PC sync la care se poate pune transmiterul si scapi de TTL pass through dar cred ca 600Dnu are mufa din aceea . Oricum exista adaptoare la 50 de lei si s-ar putea sa iesi mai ieftin decat daca ai cumpara trigger cu TTL pass through.

Editat de nenis, 10 martie 2014 - 23:52.


#137
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Prea mulți termeni noi. Să inteleg că ”TTL Pass Trough”, e un trigger, care se montează pe patina aparatului, iar pe patina lui se montează blitul. Ca in poza asta? Dacă da, sa zicem că aș avea nevoie de o chestie de asta si de inca 2 recivere. Cu acestea (trigger TTL Pass Trough + 2 recivere) as putea sa jonglez cum vreau eu? Adică poate uneori va fi nevoie ca blițul montat pe aparat sa il setez la 1/8, iar celelalte doua la 1/16, sau poate uneori va fi nevoie ca cel de pe aparat plus inca unul din cele 2 sa fie 1/8 si cel de al 3 lea sa fie 1/6, etc. Dacă asta ar fi soluția, ce ar trebui să achizitionez și de unde?

#138
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Blitzurile pe care le ai wireless nu le poti schimba puterea radio doar cu un trigger cu TTL pasthrough . Va trebui cand vrei sa le schimbi puterea sa te duci per pedes la ele si sa schimbi puterea cu mana ta> pentru schimbarea puterii radio este nevoie de un trigger radio TTL. Poti incerca sa te documentezi despre compatibilitatea YN622 C cu blitzurile tale si cu 120 de parai ai rezolvat dilema. http://yongnuo.eachs...gger-for-canon/
Dar ti-am zis sondat pe net daca merg sigur cu blitzurile tale.
Pt varianta de a folosi cele trei blitzuri pe M unul pe aparat si celelalte doua off camera ceva de genul asta si cu 50 de dolari ai rezolvat problema
http://yongnuo.eachs...ash-trigger_c3/
dar eua s pastra blitzul de pe camera TTL si as cauta cu TTL pass through
Exista si pe la noi la romanica dar dai cu frun milion doua mai mult.

Editat de nenis, 11 martie 2014 - 00:45.


#139
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Păi eu nu vreau sa le schimb puterea prin wireless, ci sa merg eu perpedes cum ai zis tu si sa il setez din buton, doar sa imi mearga. Problema mea e simplă de tot, nu e mare inginerie ...eu nu vreau decat sa imi declanseze cele 3 blituri  la acelasi moment dat. Doar ca as vrea ca unul dintre ele (Di700) să fie pe aparat, iar celelalte două să fie pe trepiede, si in plus nu vreau ca toate sa declanșeze la aceeași putere.

#140
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
Atunci un triggersimplu e solutia. Puterea o stabilesti tu cu manuta si declansarea o face triggerul simplu. Acuma asculta-ma si pe mine care iti zic ca schimbarea puterii wireless e foarte misto . Eu am reusit sa imi fac un  astfel de setup, cu care comand trei flashuri si sunt incantat maxim. Evident ca nu e neaparat nevoie de schimbarea puterii wireless pt ca puterea nu trebuie schimbata chiar asa la fiecare cadru  basca ,,ca o mai poti ajust"a si din setari. Adicatelea daca vezi ca nu ai lumina destula decat sa te duci la blitz sa mai cresti o treapta  mai bine deschizi diafragma sau cresti  iso.

Editat de nenis, 11 martie 2014 - 01:07.


#141
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Păi da-mi un link cu un trigger simplu de ala de care zici tu, sau cu 3, ca am 3 blituri. :)

#142
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009
http://ishoot.ro/kit...ntru-canon.html
+ receiver
http://ishoot.ro/wir...u-canon-ro.html
si poti pastra si blitzul de pe aparat pe TTL

#143
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 07.06.2005
ai 2 variante:

varianta 1 e fara ttl si fara sa poti seta puterea bliturilor de pe camera: iti trebuie doar un simplu trigger care stie sa declanseze orice blitz in monul manual (semnalul de declansare poti sa il iei de pe portul pc sync de pe di700) - ceva in genul http://www.ebay.com/...=item4ad11daad8 - si iti iei 2 dinastea sau gasesti separat inca un reciver.

varianta 2 : cu ttl - avantajul e ca poti sa setezi de pe camera puterea la bliturile externe fara sa mai fi nevoit sa te duci fizic la ele, sau sa inchizi unul din ele si sa declanseze doar celalat, etc etc. ti-ar trebui ceva in genul http://www.ebay.com/...7e03a45c8  si inca un reciver/transmiter ca sa ai 3 - unul pe camera si 2 la bliturile externe: http://www.ebay.com/...588182e60  si din cate am citit pe situri ai in meniul de pe camera de undeva de unde poti seta puterea bliturilor externe si care din ele sa declanseze, daca sa fie in ttl sau sa declanseze la o putere specificata de tine....

#144
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcsl1131, on 11 martie 2014 - 05:53, said:

((semnalul de declansare poti sa il iei de pe portul pc sync de pe di700) .
Pe bune . ia zi-ne si noua cum, ca suna interesant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate