Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#145
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005
mie mi-au trecut prin mana vreo 4 sau 5 modele de blituri diferite care aveau pc sync. si toate acestea aveau fizic conectat contactul central de la blitz cu intrarea pc sync de pe marginea blitului. deci cand se declanseaza blitul daca ai un transmiter wireless conectat pe acel port pc sync este fix la fel ca si cum ai avea http://www.ebay.com/...=item2573c3706a montat pe camera si peste sa ai blitul. cu bliturile de la canon nu am incercat,dar banuiesc ca ar trebui sa fie la fel.

#146
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Hai ma cum asa. Adica vrei sa spui ca blitzul cand declanseaza cu semnal pe patina  da semnal pe PC sync la transmiter conectat acolo. Nici pomeneala domne . Eu nu am auzit de asemenea minunatie dar daca zici ca ai testat, te cred pe cuvant.Posted Image

#147
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005
deci pe sb900, sb910, sb700,yn560ii,pixco708 si un alt yn care avea si ttl-nu mai stiu care exact - asa era - daca pui un aparat de masura pe contactul central de la blitz si pe mijlocul la pc sync ai sa vezi e exista continuitate intre cele 2. si striu ca si la un blitz canon care avea mufa pc sync a functionat. la nikon daca activez CLS-ul atunci da,nu mai functioneaza dar daca blitul e pe manual sau ttl atunci functioneaza,.

#148
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Insemna ca astia care au scos triggere cu pass through cU TTL sau nu, nu detineau aceasta informatie domne. Eu daca as descoperi asa ceva as incerca sa brevetez.

Edited by nenis, 11 March 2014 - 15:23.


#149
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Incercati sa ma lamuriti si pe mine, de ce folositi blitzuri wireless cu ttl? Inteleg sa vrei sa le modifici puterea dintr-un commander, cu toate ca eu nu fac nici asta. Dar sa le lasi sa masoare de capul lor? De unde sa stie ele pe care-l vrei de contur, pe care-l vrei principal si care de umplere? Sau ce iti trece tie prin cap sa faci cu ele.

#150
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005
nu e vorba ca folosesti in modul ttl. eu le folosesc in modul MANUAL, dar le modific setarile direct din aparat. imi salveaza O GROAZA de  timp

sa presupunem ca ai 2 blituri, unul in stanga, altul in dreapta subiectului. blitul din stanga il pui pe grupa A, blitul din dreapta pe grupa B. trigerele sunt ttl (ex yn622). acum ai posibilitatea direct de pe trigerul care e pus pe aparat sa modifici puterea bliturilor fara sa mai fi nevoit sa te duci pana la ele si sa apesi pe butoanele de pe blitz. poate intr-o poza vrei sa lumina principala sa vina din partea dreapta - blitul din dreapta - atunci modifici puterea si il dai mai tare, sau in alta poza vrei sa declanseze numai blitul din stanga, fara cel din dreapta, etc etc...si asa salvezi mult timp ca nu mai esti nevoit sa te duci pana la blituri de fiecare data cand vrei sa schimbi vreo setare. si mai mult la evenimente nu ai timp si nici nu vrei sa umblii de nebun de muuuulte ori ca sa tot schimbi setarile la bliturile alea...

 nenis, on 11 martie 2014 - 15:20, said:

Insemna ca astia care au scos triggere cu pass through cU TTL sau nu, nu detineau aceasta informatie domne. Eu daca as descoperi asa ceva as incerca sa brevetez.


nu inteleg ce vrei sa spui...

#151
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

 nenis, on 11 martie 2014 - 01:47, said:

http://ishoot.ro/kit...ntru-canon.html
+ receiver
http://ishoot.ro/wir...u-canon-ro.html
si poti pastra si blitzul de pe aparat pe TTL

Mersi nenis, insă cred că m-am răzgândit, e mult mai practic cu TTL, te scutește de drumurile care le faci pana la blit si inapoi. :) Deci te rog, lasă-mi un link cu niste declanșatoare cu care pot sa fac asta, să pot schimba puterea celorlalte două blițuri, fără să merg la ele să le butonez.

 csl1131, on 11 martie 2014 - 16:28, said:

sa presupunem ca ai 2 blituri, unul in stanga, altul in dreapta subiectului. blitul din stanga il pui pe grupa A, blitul din dreapta pe grupa B. trigerele sunt ttl (ex yn622). acum ai posibilitatea direct de pe trigerul care e pus pe aparat sa modifici puterea bliturilor fara sa mai fi nevoit sa te duci pana la ele si sa apesi pe butoanele de pe blitz. poate intr-o poza vrei sa lumina principala sa vina din partea dreapta - blitul din dreapta - atunci modifici puterea si il dai mai tare, sau in alta poza vrei sa declanseze numai blitul din stanga, fara cel din dreapta, etc etc...

csl1131, ai dreptate, salvezi o grămadă de timp si efort. Aștept și din partea ta o recomandare, dar de la magazine din RO te rog. :)

#152
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005

 maxx_bgd, on 11 martie 2014 - 18:55, said:

csl1131, ai dreptate, salvezi o grămadă de timp si efort. Aștept și din partea ta o recomandare, dar de la magazine din RO te rog. Posted Image

nu stiu preturile, si nici magazine, eu mi le-am luat de pe ebay. am preferat sa stau 3-4-5 saptamani in loc sa platesc mai mult cu 30-50% daca le luam din .ro

oricum eu mi-am luat yn-622n, varianta pt nikon. varianta pt canon cauti pe google "YN-622C pret" si vezi pe acolo ce gasesti. stiu ca ele pe canon-ul tau 600d scrie pe situl oficial ca poti comanda puterea bliturilor externe direct din meniul aparatului daca bliturile externe stiu ttl. cel mai bine vezi daca are cineva versiunea de canon si iti dau ei mai multe informatii. sau cine mai are alte modele o sa iti spuna despre ele. eu am cautat in functie de ce am avut nevoie, m-am documentat si am ajuns la concluzia ca astea erau cele mai bune pt ce aveam nevoie eu.

trebuie sa te interesezi,dar cred ca ce ti-a recomandat jnenis asta fac, sunt ttl si poti seta puterea la blituri in 3 grupe (3 blituri fiecare cu alte setari). nu stiu cum setezi puterea - probabil din meniul camerei - dale un mail la cine vinde acele triggere si vezi ce iti raspund.

#153
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 miromulus, on 11 martie 2014 - 16:09, said:

Incercati sa ma lamuriti si pe mine, de ce folositi blitzuri wireless cu ttl? Inteleg sa vrei sa le modifici puterea dintr-un commander, cu toate ca eu nu fac nici asta. Dar sa le lasi sa masoare de capul lor? De unde sa stie ele pe care-l vrei de contur, pe care-l vrei principal si care de umplere? Sau ce iti trece tie prin cap sa faci cu ele.

Am mai zis in cateva randuri miromulus. Smecheria cea mai mare la triggerele astea TTL  este ca poti schimba puterea pe M radio din meniul aparatului . Daca te tin nervii poti sa lucrezi si pe TTL la setupuri de genul celor de care zici, cu power ratio.

 csl1131, on 11 martie 2014 - 16:28, said:

nu inteleg ce vrei sa spui...
e nu intelegi . Vorbeam despre descoperirea ta ca se poate monta transmiter la mufa PC sync a blitzului.

 maxx_bgd, on 11 martie 2014 - 18:55, said:

Mersi nenis, insă cred că m-am răzgândit, e mult mai practic cu TTL, te scutește de drumurile care le faci pana la blit si inapoi. Posted Image Deci te rog, lasă-mi un link cu niste declanșatoare cu care pot sa fac asta, să pot schimba puterea celorlalte două blițuri, fără să merg la ele să le butonez.
csl1131, ai dreptate, salvezi o grămadă de timp si efort. Aștept și din partea ta o recomandare, dar de la magazine din RO te rog. Posted Image
hai domne ca ce era de zis s-a zis demult .. Au aia de la ishoot si YN622C si spre norocul tau din informatiile mele sunt full compatibile cu 622mkII. Cu Di 700 nu am aprofundat

Edited by nenis, 12 March 2014 - 01:12.


#154
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 nenis, on 12 martie 2014 - 01:03, said:

Am mai zis in cateva randuri miromulus. Smecheria cea mai mare la triggerele astea TTL  este ca poti schimba puterea pe M radio din meniul aparatului . Daca te tin nervii poti sa lucrezi si pe TTL la setupuri de genul celor de care zici, cu power ratio.

Si fara ttl nu sunt la care sa schimbi puterea? Asta era nedumerirea mea

Edited by miromulus, 12 March 2014 - 01:23.


#155
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu nu sunt fara TTL. Au aparut recent blitzuri manuale cu triggere aferente dar tirggere fara TTL cu care poti schimba puterea pe M la blitzuri cu TTL nu exista.Nici nu ar avea sens economic sa le faca. De exemplu pe mine ce m-a blocat o perioada indelungata sa cumpar YN 622 sau Pixel King a fost exact faptul  ca blitzuri-le pe care le aveam (care nu erau MKII) mergeau full pe TTL dar nu mergea schimbarea puterii pe M si asta ma interesa pe mine in mod plenar.

#156
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Colegas, care ma verifica si pe mine la un capitol unde imi lipsesc cunostintele?

Se da:
- 5D3. Exista.
- Blit puternic, de ex. YN568 EX II (http://yongnuo.eachs...lite_for_canon/). Asta trebuie achizitionat. Si ar trebuie sa functioneze ca prima lumina, montat pe camera sau la distanta de camera.
- Blit 430EX II. Asta exista. Trebuie comandat ca o a 2-a lumina de la distanta.
- O pereche triggere RF-603 II C3 (http://yongnuo.eachs...gger-remote_c1/).
- Situatia 1: YN568 EX II pe camera, 430EX II la distanta. Un trigger sub YN568 EX II si al 2-lea sub 430EX II
- Situatia 2: camera numai cu trigger pe ea iar YN568 EX II la distanta, cu un trigger sub el.

Am socotit corect?

Mersi anticipat pentru pareri.

#157
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@ calexe:

Nu stiu ce anume vrei sa faci cu bliturile respective, dar din ce zici tu, pare functional set-up-ul (nu-s familiar cu 430EX-ul).

Un pic pe langa subiect:

Alternativ, daca situatia iti permite, (testat personal cu 5D2 si 580 EX si Nissin Di700):
Aparat + Blitz Canon + Di700 in mod sclav optic.
Aparat + trigger + blitz Canon cu trigger + Di700 ca sclav optic.

Ca putere per leu, as zice ca Nissin Di622MkII si Nikon SB800 ar avea cel mai bun raport.

#158
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 calexe, on 28 martie 2014 - 15:37, said:

Colegas, care ma verifica si pe mine la un capitol unde imi lipsesc cunostintele?


Avand in vedere ca ambele blitzuri sunt TTL nu se justifica achizitionarea unui trigger manual. Depinde foarte mult de aranjament, modificator de lumina si de situatia de fotografiere. Deci trebuie vazut daca se poate utiliza declansarea optica fie slave normal fie remote TTL (568 fiind master). Fii mai detaliat si poate gasim optiuni mai pragmatice.

Edited by nenis, 28 March 2014 - 17:04.


#159
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mersi.

Nissin se exclude din motive subiective.

Declansare optica / ir se exclude din motive obiective. Am uitat sa zic ca la ambele blituri am nevoie de ettl si hss. Deci triggerele ar trebui sa permita asta. Mai verific si eu acum, dar parca rf603 stie asta.

LE: nu stie hss. Mai studiez.

Edited by calexe, 28 March 2014 - 18:53.


#160
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Se pare ca trebuie astea in loc de RF603:
http://yongnuo.eachs...gger-for-canon/
Gresesc?

#161
csl1131

csl1131

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.06.2005
nu,nu gresesti 622-ul permite atat ttl cat si hss(daca blitul suporta acest lucru). eu am varianta pt nikon si sunt multumit de ele. raportul calitate/pret cred ca e foarte bun la aceste modele, mai erau si altele putin mai ieftine care stiau ce vrei tu(ttl si hss) dar astea au si 3 grupe - adica poti controla puterea independent la 3 blituri(sau poti opri unul-2 din ele, etc etc) si pt vreo 75$ cat costa pe ebay 2 bucati yn622c(canon)/yn622n(nikon) eu cred ca se merita.

eu am 6 trigere yn622n si un yn622n-tx si sunt multumit de ele, se alimenteaza de la 2 baterii/acumulatori aa ceea ce e bine (cand acumulatorii nu mai functioneaza corect in blitz ii pui in aceste trigere/recivere). totusi consuma cam mult curent, nu le-am testat cum trebuie dar din testele mele un set de acumulatori(2 buc) ma tine cam vreo 4000 declansari(bine si acumulatorii aia erau cam varzaaa)...deci mai mult decat suficient pt o sedinta foto/nunta/orice.

#162
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 csl1131, on 28 martie 2014 - 20:39, said:

... mai erau si altele putin mai ieftine care stiau ce vrei tu(ttl si hss) dar astea au si 3 grupe...
Care sunt alea? Ca n-am nevoie de 3 grupe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate