Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Salut,
Vreau sa va cer parerea legata de folosirea sistemelor de declansare radio a blitzurilor de genul Cactus,Phottix, etc.
Citisem mai multe review-uri legate de aceste produse unele pozitive altele foarte, foarte negative.
A folosit cineva jucariile astea?

Mai sunt solutii care sa rezolve problema (Cybersync, Pocket Wizard) dar pentru ce am eu nevoie (hooby deocamdata) preturile sunt cam maricele.

Blitz-urile pe care le am in dotare sunt Canon 430EX si Nissin Di466 plus un cablu sincron Nissin.

Stiu ca as putea face o schema de genu: conectez Canon 40D-ul prin cablul sincron de 430EX, iar Nissin Di466 (legat manual) sa se declanseaze prin simpatie. O problema ar fi lungimea prea scurta a cablului de sincronizare. Stiu ca am putea taia cablul si sa il extind dar ... Iar faza cu declansarea prin simpatie merge si nu prea....

Deci, a folosit cineva jucariile astea? Am inteles ca au undeva la 90% rata de declansare corecta, care tinand cont si de pret, o consider cat de cat acceptabila.
Sau aveti si alte idei/solutii?

Merci, Alex

#2
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008
Cred ca daca nu faci bani din fotografie sunt foarte bune Cactusurile. E diferenta mult prea mare pana la un Pocket Wizard. Vreau sa imi iau si eu niste Cactus, dar tre sa strang niste $ intai :)
Oricum, sunt si eu curios sa aud alte opinii

#3
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
O solutie mai ieftina decat Pocket Wizard, si se pare ca destul de buna ar fi CyberSync-ul.
Problema cu CS e faptul ca firma producatoare are cateva idei mai sucite cand e vorba de clientii Non-UnitedStates.
Daca cineva e interesat de aceste declansatoare poate ar fi bine sa se uite si peste urmatorul topic.

Dar clar ca pana la urma totul se rezuma la ce ce pretentii ai de la echipament si .... de pretul pe care esti dispus sa il platesti

#4
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Atentie, Cactusurile nu merg cu Nissin. Nu stiu exact cum se comporta cu bliturile Canon, ca n-am nici unul pe acasa.

Din ce-am testat eu Cactusurile merg excelent cu Nikon sau Vivitar 285HV

#5
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostPac_Man, on Jan 12 2009, 15:37, said:

Atentie, Cactusurile nu merg cu Nissin. Nu stiu exact cum se comporta cu bliturile Canon, ca n-am nici unul pe acasa.
Din ce-am testat eu Cactusurile merg excelent cu Nikon sau Vivitar 285HV
Am gasit un hack pt. versiunea de receptoare pt. blitz-uri de studio care sa le faca sa declanseze mai multe categorii de blitz-uri clasice (prin cablu PC si adaptor hot-shoe), hack pe care-l aplic in seara asta si va dau de veste (are de-a face cu tensiunile existente la blitz-uri si rezistenta interna a circuitului de declansare din receptor).
Cu Nikon SB-600 merge fara greturi, asa cum este. Insa are si tensiunea mica (~2.7V).
Nissin are ~3.7V, insa mai are programat un stand-by pe care nu-l poti dezactiva decat prin firmware banuiesc si care stand-by am inteles ca e enervant pentru toti care-au reusit declansarea cu Cactusi sau echivalente.

#6
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Eu am un canon 580 EXII si un vivitar 285HV si le declansez fara probleme cu cactushi.
In spatiu inchis nu sunt probleme prea mari, rateaza cam un cadru din 10 (in sensul ca nu declanseaza ambele blitzuri), afara nu le-am testat inca.
Oricum, pana ies cu ele afara, o sa le modez, am luat antena speciala pt treaba asta. :)

#7
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View PostPac_Man, on Jan 12 2009, 15:37, said:

Atentie, Cactusurile nu merg cu Nissin. Nu stiu exact cum se comporta cu bliturile Canon, ca n-am nici unul pe acasa.

Din ce-am testat eu Cactusurile merg excelent cu Nikon sau Vivitar 285HV


Din cate am mai citit, intra-adevar mai ales primele versiuni de Cactus nu functionau defel cu Canon. De Nissin nici ca s-a auzit de ei.
Dar versiunea V2(s) cica are Compatible models:  
  • Canon SpeedLite 580EX II, 580EX, 540EZ, 520EZ, 430EX, 430EZ, 420EX, 420EZ, 380EX;  
  • ....
  • Other flash models with a trigger voltage of 12V or lower;    Aici ar intra Nissin-ul.
Acuma .... astea sunt specificatiile lor. Pana ce nu le testez....nu pot sa ma pronunt, de aceea am cerut ajutorul vostru

Edited by aleksej, 12 January 2009 - 20:41.


#8
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postaleksej, on Jan 12 2009, 20:40, said:

Din cate am mai citit, intra-adevar mai ales primele versiuni de Cactus nu functionau defel cu Canon. De Nissin nici ca s-a auzit de ei.
Dar versiunea V2(s) cica are Compatible models:  
  • Canon SpeedLite 580EX II, 580EX, 540EZ, 520EZ, 430EX, 430EZ, 420EX, 420EZ, 380EX;  
  • ....
  • Other flash models with a trigger voltage of 12V or lower;    Aici ar intra Nissin-ul.
Acuma .... astea sunt specificatiile lor. Pana ce nu le testez....nu pot sa ma pronunt, de aceea am cerut ajutorul vostru

Am si eu un fel de phottix de asta..functioneaza cu un 430ex dar mai da rateuri,cum zicea si cineva mai sus,dar maxim 10% din declansari. Se mai intampla sa declanseze si singur blitzul dar iarasi nu f des
Pt pret e ok (120-130 ron)

#9
abz

abz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.09.2007
Eu nu stiam ca il cheama cactus, pare identic cu ce am eu, luat de pe ebay. Il folosesc cu asa ceva si merge ok. Nu mi-a ratat declansari pana acum, dar in schimb mai declanseaza singur si nu e tocmai o placere sa te trezesti cu blitzu' in ochi pe neasteptate  :deadtongue: .  Oricum, sunt multumit de el, isi face treaba  :OK:

Edited by abz, 12 January 2009 - 22:54.


#10
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
V2 am si eu. Cu Nissin nu merge.

View Postaleksej, on Jan 12 2009, 20:40, said:

Din cate am mai citit, intra-adevar mai ales primele versiuni de Cactus nu functionau defel cu Canon. De Nissin nici ca s-a auzit de ei.
Dar versiunea V2(s) cica are Compatible models:  
  • Canon SpeedLite 580EX II, 580EX, 540EZ, 520EZ, 430EX, 430EZ, 420EX, 420EZ, 380EX;  
  • ....
  • Other flash models with a trigger voltage of 12V or lower;    Aici ar intra Nissin-ul.
Acuma .... astea sunt specificatiile lor. Pana ce nu le testez....nu pot sa ma pronunt, de aceea am cerut ajutorul vostru


#11
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postaleksej, on Jan 12 2009, 15:31, said:

Dar clar ca pana la urma totul se rezuma la ce ce pretentii ai de la echipament si .... de pretul pe care esti dispus sa il platesti

si nu in ultimul rand pentru CE platesti pretul ala  ;)

eu deocamdata ma descurc cu cactusurile .. mai le injur, mai imi fac figuri , mai jur ca le dau de pereti ... per total e ok deocamdata, mi-am scos pozele cu ele

#12
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008
Cu Nissin s-ar putea (presupun doar) sa mearga Cactusurile V2s.

View Postedlund, on Jan 12 2009, 19:03, said:

Oricum, pana ies cu ele afara, o sa le modez, am luat antena speciala pt treaba asta. :)

Ce antena? Imparte cu poporul! Ce face in plus, cat costa, de unde ai luat-o? :)

Apropo, unde gasesc suporturi din alea pt baterii de pus pe dinafara pt receivere?

#13
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Cu Nissin-ul nu am reusit, nu reusesc nici daca-l pun pe un suport pt. hot-shoe si-l declansez prin butonul de pe acesta. Ciudat.
Am reusit in schimb sa le fac sa mearga cu un Sunpak si un Vivitar mai antice.

#14
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
cu nissin nu merge decat daca-l desfaci si ii atasezi tu o mufa de sync la care sa conectezi receptorul

#15
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdreadboy, on Jan 13 2009, 02:02, said:

cu nissin nu merge decat daca-l desfaci si ii atasezi tu o mufa de sync la care sa conectezi receptorul
Cred ca asta o sa fac, trag 2 fire de la butonul de test si le leg la mufa.
Vreo idee pe unde s-ar gasi mufe PC mama de panou? :)

#16
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007

View Postjowadt, on Jan 13 2009, 01:30, said:

Cu Nissin s-ar putea (presupun doar) sa mearga Cactusurile V2s.



Ce antena? Imparte cu poporul! Ce face in plus, cat costa, de unde ai luat-o? :)

Apropo, unde gasesc suporturi din alea pt baterii de pus pe dinafara pt receivere?

Modding ca aici sau aici
Antene am luat de aici prin cineva.
Suporturi pentru baterii gasesti la orice magazin de piese electronice, costa 1 leu, sau ceva de genul, dar nu sunt cutii inchise, se vad bateriile, nu stiu cum sa explic. :mellow:

#17
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008

View Postedlund, on Jan 13 2009, 18:50, said:

Modding ca aici sau aici
Antene am luat de aici prin cineva.
Suporturi pentru baterii gasesti la orice magazin de piese electronice, costa 1 leu, sau ceva de genul, dar nu sunt cutii inchise, se vad bateriile, nu stiu cum sa explic. :mellow:

Am priceput. Sar'mana. Astept sa iau si eu niste cactusi si ma pun pr bricolat

#18
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postedlund, on Jan 13 2009, 18:50, said:

Suporturi pentru baterii gasesti la orice magazin de piese electronice, costa 1 leu, sau ceva de genul, dar nu sunt cutii inchise, se vad bateriile, nu stiu cum sa explic. :mellow:

nu va mai complicati cu "batterypack" d-ala ... oricum acumulatorii au 1.2v .. deci din 3v cat cere receptoru de la cactus ramaneti cu 2.4 .. dupa ce ca oricum sunt proaste devin aproape inutilizabile la un asa picaj de tensiune. nu cred ca moare nimeni pentru 15 ron dati pe un cr3 odata la juma de an pentru o utilizare medie


View PostIxtl, on Jan 13 2009, 02:29, said:

Cred ca asta o sa fac, trag 2 fire de la butonul de test si le leg la mufa.
Vreo idee pe unde s-ar gasi mufe PC mama de panou? :)

nu te mai complica cu prostia aia de PC ... pune jack mono

Edited by dreadboy, 14 January 2009 - 01:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate