Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#37
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
si eu sunt interesat de ""moding`ul"" la un Di466... :D

#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Am luat eu setul de la alexej  si am trecut la modat.E adevarat, o antena rezolva cateva probleme, distanta pana la care emite, implicit puterea emisiei - iar asta se traduce in mai putine rateuri.
Transmitterul avea puse de alaxej o antena interna, o bucata de sarma bobinata de vreo 19 cm lipita in capatul liber al antenei interne. Din pacate setupul acesta nu corespunde lungimii de unda de 433mhz, de aceea nu a observat imbunatatiri vizibile.
Daca vreti sa faceti moddingul intern ca aici: http://www.flickr.co...N07/2429504694/   atunci puteti folosi sarma din cablu de retea, la urmatoarele lungimi:  
-pentru 1/4 din lungimea de unda 173 mm din care scadeti 30mm lungimea antenei interne(asta in cazul ca lipiti pe capatul liber al antenei interne)
-pentru 1/2 din 433mhz  - 343 mm
- pentru full (asa am facut eu) - 692 mm

Ati observat ca am bagat in transmitter aproape 70cm de sarma, am bobinat-o pe o surubelnita subtire si am reusit sa o  aranjez in interior.

Ca urmare, la 15-20m ambele receptoare merg acum aproape 100% , rateurile sunt foarte rare (una la 20-30 declansari) si momentan le pun pe seama bateriilor, poate sunt mai obosite.Estimez ca functioneaza ok pe o raza de 50m. o sa testez maine distanta efectiva.
O sa caut un modding si pentru receptoare -  ca la radio, degeaba e emisia buna daca receptia sucks.Poate reusesc sa obtin 100% fara rateuri.

#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Am revenit.Dupa ceva teste, am reusit sa pozitionez antenele interne ale receptoarelor in asa fel incat sa mearga 100% - nu mai dau rateuri in receptie.
Stie cineva daca receiverele cactus v2s sunt aceleasi cu receptoarele pt-04 de la f64? http://f64.ro/det.ph...id=328&pid=8569
Ca si pe ale mele scrie pt 04, singura diferenta e cea "estetica" cele de la gadget infinity au eticheta "cactus" aplicata pe ele....

#40
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
aceleasi nu sunt. pt-04 sunt comercializate de obicei pe ebay direct de chinezi. cactus-urile sunt comercializate, parca, strict de gadget infinity.

afaik sunt compatibile totusi intre ele. desi pt04 sunt cotate mai nefiabile decat cactusurile

florinel, vezi ca te bazai pe mess

PS: zisesem de schema pentru nissin, dar se pare ca e pazita / ascunsa mai bine o schema la o copie de canon decat a unuia canon ( pt 430ex/540ez/550ex am :lol: )

Edited by dreadboy, 14 March 2009 - 20:12.


#41
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Cam dupa ora 11 o sa fiu online azi. Ma batea gandul sa mai iau niste receptoare dar nu sunt convins ca sunt compatibile.A aparut cactus V4, noutatile constau in imbunatatirea transmisiei, alimentarea cu baterii obisnuite si mai multe canale.

#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Postdreadboy, on Mar 14 2009, 20:07, said:

( pt 430ex/540ez/550ex am :lol: )

Poti posta te rog schema pentru 550ex?

Danke!

#43
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postflorinel, on Mar 15 2009, 07:55, said:

Cam dupa ora 11 o sa fiu online azi. Ma batea gandul sa mai iau niste receptoare dar nu sunt convins ca sunt compatibile.A aparut cactus V4, noutatile constau in imbunatatirea transmisiei, alimentarea cu baterii obisnuite si mai multe canale.

da. citeam si eu despre ele . sa vorbim pe messenger ca ziceai ceva de modarea receptoarelor. mai am eu un as in maneca pentru imbunatatire. poate ajungem la ceva decent. eu daca am 20 - 30m cu fiabilitate 100% sunt mai mult decat multumit

View PostMarius3k, on Mar 15 2009, 12:43, said:

Poti posta te rog schema pentru 550ex?

Danke!

cred ca pot. incerc acum

Attached Files



#44
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Testat ieri in padure, merge la vreo 50-60m, pe la 40m merge constant.Totusi, am observat ca in spatiu deschis, cu 430ex atasat, are tendinta de-a declansa aleatoriu, uneori chiar ca un stoboscop - probabil din cauza interferentelor radio. In interior nu declanseaza aleatoriu .

Am observat ca pozitia antenei interne a receptoarelor este foarte importanta, la fel si forma ei (daca strambi chiar si f putin sarma aia poti obtine scaderea sau cresterea sensibilitatii). N-am reusit inca sa gasesc o pozitie 100% stabila si in interior si in camp deschis, inca mai lucrez.
Astazi o sa testez alt tip de antena - o sa intrerup circuitul antenei interne de la transmitter, si o sa incerc sa ii atasez o antena dreapta, verticala, la 1/8 din lungimea de unda.
Dreadboy, azi o sa fiu mai mult pe messenger, da un semn si poate impartasim niste experimente.

#45
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Adaugare mufa mono la un blitz NISSIN DI 622-clip video!!!
Sunt 2 parti:
partea 1
partea 2

Poate ajuta pe cineva.Eu am acest blitz de 2 zile si inca mai stau pe ganduri sa trec la modificari.

#46
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Salut

Am facut o comanda de declansator si receptor Cactus v4 pe gadgetinfinity.com si comanda mi-a fost expediata pe 11 decembrie. Termen de 15 zile.
Problema e ca eu inca n-am gasit nici un aviz de la posta.
Ce-ar trebui sa fac? Sa mai astept sa vina avizul sau sa merg eu la posta? Posta e cea normala, sau una speciala pentru colete din strainatate?
Nu te suna nimeni in momentul in care vine coletul?

Mersi

#47
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Face mai mult de 15 zile.Cam o luna  -  probabil ca 2 saptamani le petrece prin Romania. Oricum poti sa suni din cand in cand la oficiul postal care are birou vamal si intrebi acolo.
De sunat nu te suna nimeni, iti trimite aviz la posta.
Posta e normala, si avand in vedere ca decembrie e f aglomerata posta (si la noi si extern) va trebui sa mai ai rabdare.
De la BH cand am comandat in decembrie am primit la inceputul lui februarie, cu toate ca , in general primeam in 2, maxim 3 saptamani...

Edited by florinel, 04 January 2010 - 09:19.


#48
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Postmonicutzica2001, on 4th January 2010, 09:10, said:

da un mail alora de la GI si cere tracking number si verifica pe site-ul posta romana. mie mi-a venit avizul in cutie la o saptamana si ceva dupa ce am ridicat coletul de la posta.

#49
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Multumesc baieti. Daca spuneti ca termenele sunt in realitate mai mari, plus ca in perioada aceasta sunt si mai mari, m-am mai linistit.
Buna ideea cu tracking number.

#50
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007
Si eu astept de la ei un pachetel din aceeasi perioada si nu a venit, asa ca nu-ti fa probleme. In plus si in conditii normale ajunge in 3-4 saptamani.
Spor!

#51
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAmenofis, on 4th January 2010, 15:00, said:

Si eu astept de la ei un pachetel din aceeasi perioada si nu a venit, asa ca nu-ti fa probleme. In plus si in conditii normale ajunge in 3-4 saptamani.
Spor!
Si eu astept o comanda data pe 21. Vad ca multi zic ca ajunge 3-4 saptamani. O singura data am mai comandat de la ei si a durat 17 zile.  Dar l-am ridicat pe tracking number, nu pe aviz.

#52
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Raspunsul lor:


"Please kindly be informed that after the package was shipped by registered airmail on December 11th, it only left Hong Kong on December 21st:

RA881132540HK
http://app3.hongkong.../mt/enquiry.jsp

Please also be informed that there have recently been an increasing level of delay in the Hong Kong post delivery speed.

Usually packages leave Hong Kong within 2 days after we send out the package and arrive to the customer within 2 weeks.   However recently in some cases it has taken up to a maximum 15 days to leave Hong Kong.

This delay is caused by a limited number of flights and a overwhelming number of packages.  This information is posted on Hong Kong post's front webpage too:

http://www.hongkongp...m/eng/index.htm
http://www.hongkongp...1204a/index.htm

We can however assure that the package is on its way to you and has also left Hong Kong.

Please also kindly be informed that we do not have control over the postal delivery.  Normally we can take follow up action on the matter if the item does not reach you after 30 days from the day it was sent.  However due to the recent delay in Hong Kong post's delivery, please kindly allow 10 days more than the normal postal delivery time frame.

You may also contact your local post with the tracking number and sender address (below) to enquire the status of the package too:

Harvest One Limited
1101 David House
8-20 Nanking Street
Kowloon
Hong Kong

Thank you in advance for your patience and understanding.

Best regards,
Darren Chan
Gadget Infinity"

#53
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Esti in grafic. Trebuie sa iei in calcul si zilele libere de Craciun si revelion pe care le-au avut serviciile postale din toata lumea si vorba lor, aglomerarea de pachete specifica perioadei. Verfica pe site-ul posta-romana.ro codul, si cand vezi ca a intrat in oficiul postal de la tine din oras, te duci si-l ridici, nu mai astepti nici un aviz.

#54
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007

View Postmelmel, on 5th January 2010, 23:33, said:

Esti in grafic. Trebuie sa iei in calcul si zilele libere de Craciun si revelion pe care le-au avut serviciile postale din toata lumea si vorba lor, aglomerarea de pachete specifica perioadei. Verfica pe site-ul posta-romana.ro codul, si cand vezi ca a intrat in oficiul postal de la tine din oras, te duci si-l ridici, nu mai astepti nici un aviz.
La mine a venit astazi!
Gata cu asteptarea................

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate