Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008

View Postdreadboy, on Jan 14 2009, 01:20, said:

nu va mai complicati cu "batterypack" d-ala ... oricum acumulatorii au 1.2v .. deci din 3v cat cere receptoru de la cactus ramaneti cu 2.4 .. dupa ce ca oricum sunt proaste devin aproape inutilizabile la un asa picaj de tensiune. nu cred ca moare nimeni pentru 15 ron dati pe un cr3 odata la juma de an pentru o utilizare medie

Acumulatorii AA sunt de 1,2V, intr-adevar, dar alcalinele au 1,5V. Chestia e ca nu stiu daca se gasesc atat de usor baterii din alea de 3V la noi. A se intelege ca sunt mai la indemana bateriile AA.

Edited by jowadt, 14 January 2009 - 11:47.


#20
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
ba sunt foarte la indemana si cr3`urile :) gasesti la majoritatea magazinelor unde au mai mult de un tip de baterii. si 100% la printcenter-urile fuji si kodak de prin oras.

si nici nu mai faci tiganie. battery pack mai mare decat receptoru in sine ..

#21
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Apai deocamdata am comandat un trigger si 2 doua receptoare Cactus V2s  (care cica ar fi ultimul model) de la mama lor.
Daca or merge, si cum or merge nu stiu pana ce nu ajung la mine. Si cica dureaza vreo 2 saptamani.
Va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Edited by aleksej, 14 January 2009 - 18:39.


#22
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
N-am reusit sa fac Nissin-ul sa declanseze prin triggere. :thumbdown:
Am legat contactele butonului de test la un jack si degeaba.
Probabil ca butonul respectiv comanda la randul lui un circuit de comanda, si nu direct tiristorul care declanseaza direct blitzul propriu-zis.

Attached Files



#23
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
ixtl, eu am reusit. Imi declanseaza fara probleme, nu declanseaza singur, si raza de actiune, in casa, prin 2 pereti e cam de 15m cu acumulatori full. O singura problema ar fi.... se sincronizeaza la 1/100 si uneori la 1/125 (daca e mai apoape receptorul de transmitter). Nu e foarte deranjant, dar totusi e nasol.

#24
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Cu ce triggere? Pt. hot shoe sau pt. studio?
Legate pur si simplu si normal?

#25
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Gata, am primit si io Cactusii.

Ce pot sa zic: functioneaza. Nu totdeauna,  dar.... in principiu merg cu 430ex.
Cu Nissin-ul nu vrea si nu vrea. Asa ca l-am lasat deocamdata sa se declanseze prin simpatie. Si merge oki.

mutirips dupa cum te intreba si Ixtl cum ai reusit sa declansezi Nissin-ul? Ai bricolat ceva?

#26
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View PostIxtl, on Jan 16 2009, 11:23, said:

N-am reusit sa fac Nissin-ul sa declanseze prin triggere. :thumbdown:
Am legat contactele butonului de test la un jack si degeaba.
Probabil ca butonul respectiv comanda la randul lui un circuit de comanda, si nu direct tiristorul care declanseaza direct blitzul propriu-zis.

nu promit dar incerc sa caut o schema sa-ti zic exact care din cablurile care intra in body sunt pentru declansare. nu rezolvi nimic cu fire legate unde e butonu de test.

sau le poti lua tu prin incercare . care atins de care face poc :lol:

#27
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdreadboy, on Feb 8 2009, 21:07, said:

nu rezolvi nimic cu fire legate unde e butonu de test.
Am rezolvat pentru 2 alte blitzuri (Sunpak) asa si merg fara probleme.
Daca atingeam firele itre ele nu era nici o problema, declansa.
Cu trigger-ul nu.

#28
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Cu exceptia site-uluidin State, stie cineva de unde se mai pot obtine antenele alea pentru modding?

dreadboy daca gasesti ceva legat de declansarea Nissin-ului, da-ne si noua de stire :) dam o bericica (cel putin),daca treci prin mures

#29
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Ixtl, citisem mai devreme unul din post-uriletale cum ti-ai mai luat un set de triggere Cactus si ca acuma urmeaza sa modezi.
In afara de modding-ul de antena (de care citisem zilele trecute) tu mai faci referire la unul legat de receiver.

2 Chestiuni:
- prin adaugarea antenei nu ai simtit nici o imbunatarire (legata da declansarile false) ? De unde iti procuri antenele ? :)
- "Daca polaritatea bližului conectat va fi inversa polaritatii circuitului pot aparea probleme. Din fericire pt. mine si pt. bližurile pe care le am nu e cazul". Care sunt blitz-urile care nu aceste probleme? 430ex? Nissin 466 (in eventualitatea ca il fac cumva sa mearga)?

Merci, Alex

Edited by aleksej, 09 February 2009 - 14:28.


#30
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Pai SB-600 merge fara probleme cu un receptor normal. In acelasi timp are tensiunea cea mai mica la borne - ~2.7V
Nissin 622 nu merge deloc, un Sunpak 444 (~11V) si un Vivitar 550 (~5V) mai vechi nu merg decat cu un receptor moddat ca aici.
Cata vreme blitzul are + pe pinul central si - pe margine, moddarea de mai sus n-o sa duca la nici o problema.
Antena nu am pus in emitator. Am lipit un fir ceva mai lung care aparent nu are nici un efect. Ma intereseaza in teorie o antena din aia baston sa o pun pe el, insa nu am avut ocazia sa declansez la mai mult de ~10m, cat bate acum.

#31
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008

View Postaleksej, on Feb 9 2009, 12:35, said:

Cu exceptia site-uluidin State, stie cineva de unde se mai pot obtine antenele alea pentru modding?

Am cautat antena dar n-am gasit pe la mai multe magazine cu componente electronice din Bucuresti, inclusiv toate magazinele din zona Teiul Doamnei (sunt o gramada de magazine acolo unde gasesti de toate mai putin o antena nenorocita  :death: ).
Daca stie cineva unde pot gasi asa ceva il rog sa ne destainuie.

Am primit recent Cactus V2s si spre surprinderea mea nu a dat nici un rateu de declansare in 3 zile de folosire intensa in 2 apartamente diferite. O fi mai buna varianta V2s decat celelalte...

#32
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007

View Postjowadt, on Feb 10 2009, 01:17, said:

Am primit recent Cactus V2s si spre surprinderea mea nu a dat nici un rateu de declansare in 3 zile de folosire intensa in 2 apartamente diferite. O fi mai buna varianta V2s decat celelalte...


Si eu tot versiunea V2s am si din pacate rateaza: cateodata mai mult, alteori mai putin.
Am incercat modding-ul cu "antena-bobina" dar nu pot zice am observat ceva imbunatatiri.

#33
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
De walimex stie cineva ceva?

walimex

respectiv receptoare extra:

receptoare

es ist unbedingt ein Empfänger für jedes Blitzgerät zu empfehlen--trebuie sa ai neaparat cate un receptor pt fiecare blitz.
Setul(transmitator+receptor) costa 69.95 si fiecare receptor 50,00E
Cel mai probabil are un singur canal,nu se specifica in acele link-uri.

Sau acesta:199E

Edited by adi_master, 11 February 2009 - 04:45.


#34
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008

View Postaleksej, on Feb 10 2009, 20:40, said:

Si eu tot versiunea V2s am si din pacate rateaza: cateodata mai mult, alteori mai putin.
Am incercat modding-ul cu "antena-bobina" dar nu pot zice am observat ceva imbunatatiri.

Cu antena nu rezolvi fiabilitatea, ci distanta la care emite.
Cand o sa am timp o sa le testez afara sa vad cat bat, dupa care le pun sarma si sa vad diferenta. Apoi va dau raportul :)

Edited by jowadt, 11 February 2009 - 13:27.


#35
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

Si eu tot versiunea V2s am si din pacate rateaza: cateodata mai mult, alteori mai putin.
Am incercat modding-ul cu "antena-bobina" dar nu pot zice am observat ceva imbunatatiri.
Incearca pe diferitele 'canale' si vezi care cod e mai fiabil.

#36
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Ca sa nu deschid un nou topic intreb aici...

A reusit careva sa bricoleze un Nissin (Di466) in sensul de a-i adauga un port de sync? (PC , jack,...).
Pentru asta e nevoie ca mai intai sa se afle care sunt conectorii prin care se comanda declansarea efectiva. I-a gasit careva? Dreadboy, ai reusit sa gasesti schema aia :P ?

Gasisem site-ul astasi ma gandeam sa ma apuc de modificat un pic 430ex-ul ca acolo pare simpla treaba dar as vrea acelasi lucru si pentru Nissin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate