Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ajutor SW 2007 print drawing

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Salut.

Sunt student la Mecanica, UPB, si imi fac proiectele folosind SW 2007. Am ajuns la punctul in care ar trebui sa le printez, insa am o problema.
Cand imi transfer desenele 2D (ASSEMBLY) in DRAWING, spline-urile, cercurile, arcele de cerc se distorsioneaza. Cercul devine mai degreba o forma geometrica ciudata, alcatuita din linii drepte.
Am incercat sa pun totul pe "high quality", totusi, cand le printez, arata foarte urat.
Ce ar trebui sa fac? Unde am gresit?
Va rog sa ma ajutati, pt ca termenul de predare e foarte aproape.

Va multumesc anticipat

#2
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Setarea Shaded and Draft Quality din Options>Document Properties>Image Quality este pe High?

Attached File  Setari_Drawing.JPG   45.14K   8 downloads

#3
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Da, am incercat si asa, "Setarea Shaded and Draft Quality pe High". Insa nu se schimba nimic la printare.
Atasez 2 poze.
    - In prima se vede cum arata in realitate, linia rosie apare (numai) cand duc mouse-ul deasupra unde ar trebui sa fie profilul.
    - In poza a doua apare cum ar trebui sa arate. ( Am dat click pe "sketch" din partea stanga, insa cand dau click oriunde, acesta se deselecteaza, disparand sketch-ul meu de calitate, si apar iar liniile urate ).

Problema nu e la performance settings....pentru ca daca calitatea imaginii e pusa la minim, la printare totusi ar trebui sa iasa frumos. (acolo am selectat "convert draft quality drawing views to high quality"; si la Page setup, Resolution and scale este pus pe "High quality".)

Astept un ajutor.
Multumesc frumos.

Attached Files

  • Attached File  sw1.JPG   106.75K   11 downloads
  • Attached File  sw2.JPG   120.5K   13 downloads

Edited by VegaMaster, 11 January 2009 - 10:11.


#4
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Incearca sa pui setarea de care vorbeam mai sus si in ansamblu nu numai pentru Drawing,sau pentru fiecare Part daca nu sunt multe.
De obicei aceasta diferenta intre linii apare atunci cand setarile vizuale sunt puse pe un nivel mai redus.Prin acest lucru SolidWorks-ul nu incarca memoria RAM cu prea multa informatie.Totusi cand se trece in modulul Drawing detaliile trebuie puse la o valoare cat mai mare pentru a evita problema ta.
Daca ai lucrat in Autocad ai observat ca si acolo uneori detaliile desenului se reduc si se foloseste comanda REGEN pentru aducerea lor la starea initiala.
Daca nu se rezolva problema cautam si alte solutii :)

Edited by robotelu, 11 January 2009 - 12:02.


#5
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate insa nu am reusit sa rezolv nimic. Am setat toltul cum mi-ai zis. Si de fiecare data verific, insa problema tot nu se rezolva.
In PART sau ASSEMBLY totul e in regula. Insa cand transfer piesa in DRAWING, apar problemele.
Acasa am un printer cu cerneala, Lexmark. Pana acum nu am avut probleme cu el... S-ar putea ca atunci cand printez cu ploter-ul sa fie totusi totul in regula cu desenul? Faza e ca e cam scump ca sa tot incerc....  :( .

Daca va vine vre-o idee, ve rog sa-mi scrieti.
Mersi.

#6
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Incearca asa:

-pune High si pentru "Options>Document Properties>Image Quality>Wideframe and high quality" in Part,Assembly si Drawing

-daca nu merge asa incearca sa inmultesti cu 10 sau 100 cotele.

#7
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Mda. M-am mai jucat acolo putin, si la printare iese oarecum bine. La printare Spline-ul iese frumos, mai ramane problema cu cercurile...
Sper ca sa se rezolve cumva.
Apropo, pe calculator, in Drawing se vede exact invers. Cercurile sunt frumoase, si spline-urile, cu ajutorul carora am alcatuit profilele, sunt distorsionate. La printare, profilele ies frumos, cercul nu. :(
Daca am ajuns pana aici..sper sa reusesc (reusim).

:)

#8
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Hello. Tot eu va deranjez. Pana la urma am rezolcat problema, si am avansat mult cu proiectul. Am o alta problema:

Am gasit un desen complex in format *.dwg. As dori s-o modific in SW, deoarece nu pot sa fac lucruri complexe cu Acad.
Cumva am reusit sa import desenul in SW, insa apare ca un drawing, cu care nu pot sa fac multe lucruri.

Se poate cumva importa desenul ca assembly?

Va atasez desenul, poate reuseste cineva.
Mersi mult pentru ajutor....si, cat mai repede se poate.. :)

Attached Files


Edited by VegaMaster, 16 January 2009 - 19:46.


#9
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Doresti ca din acest desen in Autocad sa faci un model 3D in SolidWorks sau doar sa il modifici la nivel 2D?

#10
VegaMaster

VegaMaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2007
Vreau sa-l modific numai ca 2D. Vreau sa schimb ceva dimensiuni la el....in 2D.

#11
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Uite cum am procedat eu:

Attached File  1.JPG   70.49K   10 downloads Attached File  2.JPG   44.83K   8 downloads Attached File  3.JPG   70.72K   18 downloads Attached File  4.JPG   76.17K   14 downloads

Am observat ca daca sunt multe Layere in desenul Autocad se lucreaza foarte greu in SolidWorks.Cel mai bine ar fi sa "cureti" desenul inainte sa il deschizi in Solid sau sa selectezi doar acele layere care te intereseaza (poza 3).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate