Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Casa noastra - Cluj (Nicu si Roxana)

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#19
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 raduk, on Jan 6 2009, 22:57, said:

Uiți ceva: o casă nu este doar un apartament ceva mai mare, este un alt stil de viață. ;)


Un coleg a spus despre proiect, eufemistic, că este "simplu", iar mai mulți colegi ți-au sugerat modificări ale proiectului. Și nu degeaba. De exemplu, locul de luat masa. Poate ți se pare în regulă, dar dacă te uiți la atașamentul de mai jos ai să vezi că nu este chiar așa, pentru că acolo încap doar trei persoane și alea... cam îngrămădite.
loc_de_luat_masa.jpg
Alt exemplu, spațiile de depozitare care "sînt sublime, dar lipsesc cu desăvârșire". Pe atașamentul următor se poate vedea că dormitoarele includ spații care de fapt sînt doar "de trecere" (cele colorate cu roșu), iar amenajarea lor este limitată.
mansarda.JPG
Cred că acum se poate înțelege mai ușor de ce arhitectul nu a făcut și o mobilare minimală a planurilor respective.



P.S.
"Ajută-te, ca să fii ajutat." ;)
Ai destul timp pînă încep lucrările ca să citești măcar o parte dintre jurnalele de pe această arie ca să înveți cît în zece vieți normale. Pentru că dacă va trebui să-ți spunem "fă așa, nu fă așa", nu cred că ne ajunge nici timpul și nici spațiul de pe forum, iar la final... tot ne va fi scăpat cîte ceva. ;)
Sfat: dacă vrei să fii ajutat, citește cît mai mult despre acel lucru, apoi spune aici ceea ce vrei să faci înainte de a fi prea tîrziu. Numai așa vei putea beneficia de un ajutor eficient.

multumesc de pareri si ideile expuse in desene....
ai dreptate o casa nu e un apartament mai mare e alt stil de viata.perfect de acord cu tine...dar ceea ce imi spui tu ca, locul de luat masa e prea mic,ca dupa mobilare am putin loc in camera doar de trecere e corect...dar eu intreb: la ce folos sa am mult loc in dormitoare?...poate gresesc eu dar ca sa fiu mai explicit uite cum am gandit eu: dormitorul la o casa P+M il fac sa am un pat o comoda cu tv si ceva dulapuri pt haine.....corect? nu vreau loc mare ca nu am nevoie.....pt loc mare de activitati am creat livingul mare.
locul de luat masa l-am gandit sa fie usa glisanta ca sa am loc sa pun un coltar cu o masa pt 4-6 persoane si eu cred ca incap.pt mese festive e livingul.
cu dimensiunile m-am inspirat de la cunostinte care au case P+M si toti ma sfatuiau sa nu fac casa foarte mare....odata ca nu am multi bani pt ca daca aveam imi permiteam sa o fac mai mare decat e acumsi in al doilea rand nu vreau mare pt intretinere.vreau o casa modesta iar eu si sotia mea cand am gandit casa am gandit-o cum ne place si consideram ca acest proiect e modest si suficient pt o familie de 3-4 persoane....
vroiam sfaturile voastre legate mai mult de constructia propriu-zisa a casei decat de proiectul ei.proiectul ei l-am gandit cu sotia ne place si dupa multele modificari care le-a suportat am ales finalul si proiectul ramane cum e acum.....nu zic ca nu aveti dreptate ...fiecare vedele lucrurile cum ii plac lui... si noua ne plac cum se vad in proiect....si nu zic asta cu rautate dar noua ne place si tot timpul vor fi altii care vor spune ca e mai bine asa sau invers.....
vroiam sa ma ajutati cu sfaturi ce sa fac ,cum sa fac unde sa am grija la echipa care construieste,unde se fac greselile cele mai dese si cele mai grave care sunt greu de reparat si care costa mult...stiu eu gen:pereti foarte aiurea ziditi etc....
de exemplu astazi am vb cu proiectantul si mi-a spus ca am nevoie de 3100 kg fier beton deoarece nu sunt grinzi mari terenul e foarte bun si nu am nevoie de mai mult.....eu m-am mirat cand mi-a spus ...din ce am citit aici in jurnalele unora ma asteptam la mia mult fier beton dar el mi-a spus ca, calculele sunt facute dupa studiul geo si dupacum se calculeaza cu formulele ce sunt utilizate si atat mi-a iesit.....e posibil sa fie asa?
multumesc mult si mai asteptam ajutoare....bafta

#20
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Este posibil sa te duci ceva mai sus de 3100 dar este foarte adevarat ca in Cluj si alte zone din vest te afli in zone seismice de risc redus, drept care si fierul bagat este mai putin (in general, la structurile portante, stalpii au rol de a prelua fortele de forfecare - adica cele de la seisme). In tari precum Polonia se construieste pe caramida GV chiar fara structura. Nu am vazut pe ce o sa construiesti tu.
Exista o zona de maxim  risc seismic ce pleaca din sudul Bucurestiului, catre nord, Focsani, Bacau, Iasi. Majoritatea celor de aici au construit in Bucuresti. De aia te asteptai sa ai mult fier in structura :)

#21
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 vimp, on Jan 7 2009, 20:26, said:

Este posibil sa te duci ceva mai sus de 3100 dar este foarte adevarat ca in Cluj si alte zone din vest te afli in zone seismice de risc redus, drept care si fierul bagat este mai putin (in general, la structurile portante, stalpii au rol de a prelua fortele de forfecare - adica cele de la seisme). In tari precum Polonia se construieste pe caramida GV chiar fara structura. Nu am vazut pe ce o sa construiesti tu.
Exista o zona de maxim  risc seismic ce pleaca din sudul Bucurestiului, catre nord, Focsani, Bacau, Iasi. Majoritatea celor de aici au construit in Bucuresti. De aia te asteptai sa ai mult fier in structura :)

mersi mult pentru lamuriri.....deci cam are dreptate proiectantul....
casa va fi ridicata din caramida porotherm de 25 peretii portanti si de 15 restul...
oare stie cineva cat face kg de fier?
voi reveni cu alte detalii pe masura ce le voi afla....

#22
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 nick_florin, on Jan 7 2009, 22:06, said:

deci cam are dreptate proiectantul....
Am zis doar ca e posibil sa ai mai putin fier si am motivat si de ce poate sa iti iese mai putin decat la altii. Ca are dreptate sau nu proiectantul nu ma pricep...

#23
GC5

GC5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.04.2008
Daca esti tu impacat cu proiectul asta conteaza cel mai mult. Daca vin altii sau chiar tu cu alte idei nu inseamna ca o sa iasa mai bine, ci diferit. Mult succes.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am avut fier putin la casa, analiza geo a fost super Ok iar structuristul si-a facut treaba ca sa nu incarce structura degeaba. explicatia pentru care unii au zeci de tone de fier este ca structuristii nu stau sa calculeze, ci supradimensioneaza - ca e pe banii clientului.

#25
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 overseas, on Jan 8 2009, 12:17, said:

Si eu am avut fier putin la casa, analiza geo a fost super Ok iar structuristul si-a facut treaba ca sa nu incarce structura degeaba. explicatia pentru care unii au zeci de tone de fier este ca structuristii nu stau sa calculeze, ci supradimensioneaza - ca e pe banii clientului.

exact aceasi explicatie mi-a dat-o si tipul,proiectantul, care imi face proiectul.....
mi-a spus ca se fac calcule si formulele sunt aceleasi el a rotunjit putin in sus dar nu are rost sa bag mai mult pt sunt bani risipiti aiurea...
ne-am hotarat cu sotia ca,acoperisul sa fie din tigla ceramica(tondach)....dar proiectantul mi-a spus ca asa mi-a dimensionat incat pot pune si tigla de beton gen elpreco.bramac si mai spunea ca la greutate pe m2 nu e mare diferenta intre tondach si bramac.....si sunt inca indecis....are dreptate?...e mica diferenta la greutatea tiglelor/m2 intre tondach si bramac? cum sa decid ce sa aleg? ma poate ajuta cineva cu sfaturi cei care aveti tondach sau bramac?meris mult

#26
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 nick_florin, on Jan 8 2009, 19:30, said:

[...] e mica diferenta la greutatea tiglelor/m2 intre tondach si bramac? [...]
Nu am nici una, nici alta. Cred că diferența între ele (în stare uscată) este de aproximativ 3-5 kg, așa că nu cred că este vreo problemă.

Edited by raduk, 08 January 2009 - 20:25.


#27
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 overseas, on Jan 8 2009, 12:17, said:

structuristii nu stau sa calculeze, ci supradimensioneaza - ca e pe banii clientului.
Si asta este foarte adevarat... in multe cazuri.

#28
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
hello again,
   abia am revenit in tara...am fost plecati o saptamana la ski in austria....nu strica o mica relaxare inainte de inceputul "batailor de cap" cu casutza...
   azi am sosit in tara si am aflat ca, cam intr-o luna imi ies actele pe teren si pot baga actele pentru autorizatia de constructie9asta daca birocratia din romania nu domina din nou:d-sa speram ca nu va dura mai mult).....doamne ajuta
   vom reveni cu alte detalii.....

#29
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
buna din nou,
  astazi am primit necesarul de lemn....nu ma pricep si inca nu am mai vb cu nimeni daca e bine sau nu dimensionat...
precizez ca as vrea sa pun tigla bramac sau tondach....proiectantul spune ca rezista la ambele....noi asteptam si opiniile
voastre a celor ce cunosc.....sau comparatii cu ce ati avut unii dintre voi ...multumim

Attached Files

  • Attached File  lemn.JPG   141.7K   224 downloads


#30
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
buna din nou.....am cam lipsit in ultima perioada....dar am lipsit sustificat  :P
asteptam sa terminam cu actele....
in sfarsit am reusit sa intru in posesia autorizatiei de demolare si de constructie.....
a durat pana am obtinut certificatul de urbanism apoi,
au durat destul de mult avizele, apoi sarbatorile,apoi depuse la primarie....
dar in final am reusit....
spre surprinderea mea :huh:  eu zic ca am iesit foarte bine cu taxele, sincer nu ma
asteptam sa ies asa bine......
si acum lista cu cheltuielile:
avizele m-au costat 180 RON (sanitar+electrica)
autorizatia de demolare+autorizatia de constructie  ~600 RON cu toate taxele
plus o ciocolata si o cafea pt doamna de la urbanism....
am vb cu echipa care va lua lucrarea si astept in maxim 2-3 saptamani sa ne apucam de construit....
de acum o sa revin cu detalii si poze bineinteles....
bafta tuturor....

#31
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Am inteles ca s-a scos taxa pt autorizatie de construire. Spuneau astia de la stiri ca s-au scos o gramada de taxe printre care si asta.

#32
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 lifestyle2000, on 16th June 2009, 23:53, said:

Am inteles ca s-a scos taxa pt autorizatie de construire. Spuneau astia de la stiri ca s-au scos o gramada de taxe printre care si asta.

sincer nu stiu cum s-a scos ca am avut prieten care a platit 1500 ron pt autorizatia de construire in cluj...
si de anu trecut din vara abia in urma cu 1 luna a reusit sa o obtina....

#33
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
Observ ca in mare avem acelasi proiect , spre deosebire eu am   livingul coborat cu 30 cm fata de restul casei, iar locul de luat masa este extins in exterior cu jumatate de hexagon. Iti urez succese !

#34
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

 baldovica, on 17th June 2009, 17:38, said:

Observ ca in mare avem acelasi proiect , spre deosebire eu am   livingul coborat cu 30 cm fata de restul casei, iar locul de luat masa este extins in exterior cu jumatate de hexagon. Iti urez succese !

chair acum ma uitam peste jurnalul tau....felicitari pt realizari si bafta in continuare...
am ramas si eu surprins ca se aseamana destul de mult casele...ca idee...
"SUCCESURI" :D si tie si multa bafta....abia astept sa incep si eu lucrarile....
pana acum nici eu nu am dat spaga mare:o cafea si o ciocolata :P ....dar a meritat ca
am obtinut repede AD(demolare)+AC......
si eu am cumparat fierul si e cam ruginit ca si altau..sper ca nu are nimik si ca
e bun si asa ruginit.....

#35
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
hello....
   am vorbit cu echipa...mi s-a spus ca in 2 saptamani vin sa se apuce de treaba.....vai ce greu vor trece :D .....oare dupa ce se apuca de munca cum va trece timpul....mai repede sau mai incet? cu nervi sigur ;) .......astept sa inceapa treaba si voi reveni cu poze....bafta tuturor

Edited by nick_florin, 23 June 2009 - 20:34.


#36
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006
In sfarsit am primit telefonul mult asteptat.....de maine Luni 13 iulie soseste echipa.......mi-au spus ca din cauza ploilor din ultima vreme au intarziat cu ultima lucrare si de aceea nu au putut veni mai repede....voi reveni pe parcurs cu detalii.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate