Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Pentru filme HD (x264) în format MKV

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#595
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mihai uite de ce ffdshow dxva este una din cele mai proaste alegeri:
ffdshow DXVA is just broken. They stole their DXVA code from the MPC-HC DXVA decoder (which btw does not suffer from these problems), without proper understanding of how it works.
In combination with ffdshow basically not having any developers anymore, it is just junk.
If you want an open-source DXVA decoder, i recommend the MPC-HC decoders.


#596
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Pana la urma ce codecuri recomandati a fi instalate pentru o buna rulare a filmelor x264 si deasemenea ce player (am inteles ca dezvoltatorul de la KMP a facut altceva) ?
(mihalexmihalex a fost cam contrazis si lasat fara argumente in posturile anterioare de aceea astept si alta parerer).

#597
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ady playerele video vin ele cu codecurile deci nu prea trebuie instalat nimic. Depinde de cunostiintele fiecaruia si de gusturile lui ce player si setari foloseste.
Pe forum cele mai folosite playere sint SplashPlayer, MPC HC, PotPlayer, VLC, BSplayer.
Configuratia lui Mihai este gresita pentru cael foloseste un decoder DXVA slab (cel din ffdshow) in loc sa-l foloseasca direct pe cel din MPC HC mult mai performant (MPC HC se actualizeaza la 2-3 zile, este o echipa care lucreaza intens la el).
Potplayer e foarte bun ti-l recomand are tot ce trebuie inclus in el.

#598
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc frumos pentru lamuriri.

#599
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Salut am ceva probleme la redare hd, folosesc urmatoarele:

Hardware: laptop
cpu: T2330 dual core 1,6@ 1mb L2
gpu: nvidia m8400 gs @ 128 mb dedicati
ram 4gb

Software:
win7 32biti
net ramework 4.5
driver ceva ca A08 ultima disponibila de la dell insa destul de veche 2008, de asemenea am incercat si 259.73 insa se misca mai greu.

MPC-HC + Lav fillter + Haali + MadVR(testat si fara)

Dupa o reinstalare de windows am probleme cu redarea video sacadand la schimbarea orizontala/verticala a camerei, ceva nu este in ordine inainte puteam reda 720p folosind render-ul MadVr ce este consumator de resurse fara probleme prea mari in schimb acum face figuri inclusiv cu evr-cp, la 1080p nici nu ma pot gandi.
MadVr foloseste gpu la peste 90% insa a crescut si utilizarea cpu-ului ajungand la 60-70% fata de 30-50 inainte dar am scris mai sus sacadeaza la schimbarile camerei.
Cand folosesc alt render ex evr-cp scade consumul la gpu(deci nu mai accelereaza hw) si urca destul de mult la cpu, inclusiv xvid-urile sd se incarca 20-30 % in cpu ceva nu este in regula. Aveti vro idee?

Ps: teoretic placa video suporta pure video, insa ar duce si 1080p? nu am incercat pana acum 1080p ma gandesc la un televizor full hd dar in situatia asta nu are rost.

Edited by st_ri06, 14 March 2012 - 23:28.


#600
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Daca inainte a mers si acum nu e clar o problema de drivere/setari.
LAV Video este in mod CUVID ?
la madVR alege un resizer care nu cere resurse hardware mari, sint primele din lista acolo la upscaling/downscaling
Driver din 2008 ? E cam vechi pe atunci nu se stia de DXVA.
Pune o poza cu click dreapta /Filters/MPC Video Decoder sa vedem daca decodeaza hw. Cand folosesti renderer EVR CP
ce decoder folosesti ?
Poti incerca si un test cu CoreAVC ?
Incearca si SplashPlayer are decoder propriu.

Edited by Remicade, 16 March 2012 - 13:32.


#601
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Am pus din nou 259.73, in gpu-z indica acum cuvid cu celelalte nu.
Sters ce tine de playback MPC-HC + Lav fillter + Haali  mai putin MadVr uitasem de el ca nu are installer si nu se afla in lista de prog.
Am bagat din nou MPC-HC si MadVR ramas de data trecuta, 720p ruleaza fara probleme cu MadVr.
Evr-CP ce foloseste dxva indicand in bara mpc uneori procesorul sta la 5%  merge perfect alteori 30% si reda cu multe pierderi in functie de fisier.
1080p cu MadVR are pierderi importante iar cu EVR-CP - dxva aproape ca se blocheaza mpc-hc.
Ce nu inteleg trebuia sa fie exact invers un render mai putin consumator de resurse percum evr-cp folosind dxva trebuia sa se descurce mai bine decat madvr.
La mediaplayer sunt bifate 'filtrele' ce folosesc dxva, ciudat ca si debifate indica ca foloseste si se intampla cam la fel.
La toata reinstalarea asta de driver si mpc am folosit ccleaner si driver sweeper sa sterga urmele lasate in reg si pe unde a mai fost.

edit: am uitat sa mentionez am incercat si XBMC rulat sub windows cu dxva2 fisierele redate prezinta artefacte si sacadari iar in modul software foloseste doar procesorul nu sunt probleme la 720p in schimb 1080p nu mai poate reda cursiv nu este suficient de rapid, ctisem undeva ca 8400 nu ar avea suport integral pentru redare hw desi nvidia spune altfel.

Edited by st_ri06, 16 March 2012 - 14:55.


#602
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005
NU pot sa vad madVR  in mpc-Hc. Am rulat install.bar cu drepturi de administrator. A raport ca e ok. Dar nu-l vad la output decat grii.
Sistemu este  Windows 7/64 bit cu  mpc-hc 1.6.2.4902 tot pt 64 . Unde gresesc, sau care este problema ?

#603
jigsaw30

jigsaw30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.06.2012
am un tv samsung le40c530 si la unele filme in format mkv imi da eroarea "file not supported". se  poate face un upgrade al media playerului ca sa mearga toate mkv-urile? daca da, unde pot face asta. pe site-ul samsung nu am gasit un raspuns.

#604
inferno_best

inferno_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 29.11.2002
Salut, incearca sa recodezi fisierul mkv cu mkvtoolnix o versiune mai veche, sub versiunea 4, sau daca vrei sa folosesti versiunea curenta du-te la fiecare stream in parte in mkvtoolnix is dezactiveaza compresia (adica selectezi streamul, te duci la extra options si la compresion selectezi none). Daca tot nu merge foloseste pe pc mediainfo si da un paste aici cu acele informatii.
MKVtoolnix se poate downloada de aici : http://www.bunkus.or...vtoolnix/win32/.

Ar mai putea fi eroare de DTS, nu stiu daca TVul tau suporta DTS si fisierul mkv care vrei sa-l rulezi are streamul audio DTS. Daca este cazul sa nu suporte DTS si fisiserul contine stream DTS acesta trebuie recodat ca ac3 sau mp3.

Mult noroc.

Edited by _DelSte_, 02 August 2012 - 20:42.
scos citat inutil.


#605
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta. Am un laprop cu procesor i5 430M la 2533 Mhz, 4Gb Ram si placa video ATI Mobility Radeon HD 5400 series (cred ca 5470) cu 512 Mb Ram. Mi-am luat de curand si un televizor FullHD si vreau si eu ca tot omul sa ma uit la ceva filme mai de calitate de pe laptop pe tv (in special mkv-uri). Folosec ca playere VLC si Kmplayer. Acum intrebarile sa  nu o lungesc prea mult:
1. De ce cand deschid unele mkv-uri (majoritatea) imi apare pe ecran sus si jos doua dungi negre si care e modalitatea corecta de rezolvare a problemei (sa apara pe tot ecranul).
2, Pentru rezolvarea problemei descrisa mai sus (dungile negre) eu ma jucam in VLC la Aspect Ratio cu setarile de acolo pana alegeam una care sa acopere cat mai mult din ecran dar sa afiseze in acelasi timp toata imaginea si la fel procedam in Kmplayer. Dupa ce faceam treaba asta unele mkv-uri la unele faze mai rapide mergeau un pic sacadat . Intrebarea este de ce?
3. Daca lasam imaginea sa mearga si pe laptop si pe tv (clone mode mi se pare ca se numeste) cum am spus la punctul 2 mergea imaginea destul de bine dar la unele faze mai rapide mergea un pic sacadat. Dar fiindca ma deranja sa mearga si pe laptop imaginea, am pe laptop o combinatie de taste (FN+F4) care da semnal (imagine) doar pe tv si taie semnalul la ecranul laptopului. In momentul cand comutam pe modul asta cu imagine doar pe tv mergea sacadat bine vreo 10-30 secunde dupa care isi mai revenea dar tot apareau faze sacadate mai des decat la inainte. Intrebarea ai fi la fel de ce se intampla chestia asta?
4. Si o ultima intrebare> Pentru o configuratie ca cea descrisa mai sus ce player recomandati (si alte softuri-codecuri in cazul in care trebuie). Ma intereseaza sa fie pe cat posibil simplu de configurat dar sa pot vedea o imagine pe tot ecranul al filmului mkv (si nu numai) si sa nu mearga sacadat. Am incercat playerul Splash, e destul de frumos si simplut ca interfata dar nu am gasit optiunea de a afisa imaginea pe tot ecranul cum e Aspect Ratio la VLC.

Stiu ca poate pentru unii pot parea probleme simple dar am citit vreo 10 pagini din acest thread si sincer m-ati bagat un pic in ceata ...

#606
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Apar dungile pentru ca tu ai un ecran in format 16:9 (1.77:1) pe cand filmele la care te uiti (probabil majoriatea made in USA) sint 1.85:1, 2.35:1 sau 2.40:1. Ai 2 alternative: faci zoom imaginii pe verticala dar toata imaginea va fi latita deci este inaceptabil sau faci un zoom pe ambele laturi ducand barele negre spre extremitati. In PotPlayer apesi tasta 9, te mai poti juca si in Aspect Ratio si in Pan&Scan, asa fac eu cand vreau sa scap de barele negre dar pierd un pic din ceea ce se intampla in extremitatile stanga/dreapta.
Ce faceai tu in VLC nu e corect pentru ca nu respecti Aspect Ratio original al filmului.

Edited by Remicade, 07 December 2012 - 21:10.


#607
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012

 Remicade, on 07 decembrie 2012 - 21:09, said:

Apar dungile pentru ca tu ai un ecran in format 16:9 (1.77:1) pe cand filmele la care te uiti (probabil majoriatea made in USA) sint 1.85:1, 2.35:1 sau 2.40:1. Ai 2 alternative: faci zoom imaginii pe verticala dar toata imaginea va fi latita deci este inaceptabil sau faci un zoom pe ambele laturi ducand barele negre spre extremitati. In PotPlayer apesi tasta 9, te mai poti juca si in Aspect Ratio si in Pan&Scan, asa fac eu cand vreau sa scap de barele negre dar pierd un pic din ceea ce se intampla in extremitatile stanga/dreapta.
Ce faceai tu in VLC nu e corect pentru ca nu respecti Aspect Ratio original al filmului.

Da macar se poate vedea undeva inainte sa descarci filmul?..poti sa vezi cumva daca o sa aiba acele dungi...si pe mine ma deranjeaza

#608
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Mai toate filmele  de actiune, sf, etc, sunt cu "dungi negre" sus si jos. Vezi in screenshoturi sau sample. Modalitatea corecta de a aduce imaginea pe tot ecranul, daca putem spune corecta, e zoom-ul pe toata imaginea , pierzand din imaginea din laterale si pierzand si din definitia imaginii. Daca ai ceva functie zoom/scan in tv ar fi bine s-o folosesti pe aia sa vezi cum arata in comparatie cu zoom/scan din playerul de pe pc.

E oribil sa intinzi imaginea in sus si jos ...absolut oribil, ala nu mai e film.

Edited by Handicarpati, 02 January 2013 - 10:31.


#609
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se vede pe imdb la Technical Specs/Aspect Ratio tot ce trece de 1.77:1 are dungi sus/jos iar ce e sub 1.77:1 are dungi stanga/dreapta.
Majoritatea filmelor comerciale au AR peste 1.77, ele sint destinate sa ruleze in cinematograf (in SUA lumea merge la cinema se fac bani grei din asta) nu acasa pe LCD.

#610
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Va rog un sfat doresc si eu.Daca am un televizor hd ready pot vedea filme de pe un blu-ray player full hd?multumesc

#611
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
DA. Important este sa folosesti conexiunea HDMI (sau component).
De vazut vei putea vedea din surse full HD, dar imaginea va fi limitata de rezolutia nativa a televizorului.

#612
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.11.2009
Puteti spune daca mai este de actualitate acest post? Vreau sa stiu ce pachete de codecuri imi puteti recomanda pentru cea mai buna experienta video/audio. Televizorul este conectat prin hdmi pe placa video. Am E6650, 4GB @800Mhz, ati 7750, SSD. Am incercat VLC apoi Splash Pro Ex (fara niciun fel de codec) si e o net inferioara fata de ce poate sa produca TV-ul prin usb (plug and play)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate