Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 

Pache Central Residence, Bucharest

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 28 2008, 09:48, said:

Eu de cand caut un apartament de aprox 1 luna am vazut cam toate proiectele.
Cu toti cu care am discutat pana acuma nu a deschis nimeni subiectul spatii comune.
Toti dezvoltatorii includ acele spatii comune in pretul apartamentului :)

Exista un proverb " Ce nu stii nu te deranjeaza "  :thumbup:
http://www.cotidianu...2003-67630.html

#20
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postbaba_dochia, on Dec 28 2008, 11:08, said:



Corect ce spun analistii la nivel mondial.
Dar parerea mea si a multora este alta la noi in Romania.
Diferenta dintre noi si restul tarilor membre UE este ca la noi circula foarte multi bani la negru. In cate tari membre a UE sau USA circula banii la negru ca la noi?!

La noi preturile se vor aseza in maxim 4-5 luni. Daca se vor da drumul la creditele bancare din martie aprilie sunt peste 85% sigur ca preturile la imobilele noi vor reveni la loc.
Pretul apartamentelor vechi vor ramane la nivelul de acuma sau vor mai scadea.

Ideea cu dezvoltatorii blocurilor noi sunt marea majoritate care au ridicat pe banii lor si nu au nici o treaba cu banca. Cei care au probleme sunt cei care au deschis usa bancilor pentru a realiza proiectul dorit.


Intrebare: daca eu am x mil EUR ( banii mei cash ) sa ridic un nr de x blocuri oare ce voi face? Voi vinde sub pretul pe care vreau sa-l obtin? Voi tine de pret eventual voi face anumite oferte ?Sau le voi inchiria?

#21
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmihai_lts, on Dec 28 2008, 12:21, said:

Corect ce spun analistii la nivel mondial.
Dar parerea mea si a multora este alta la noi in Romania.
Diferenta dintre noi si restul tarilor membre UE este ca la noi circula foarte multi bani la negru. In cate tari membre a UE sau USA circula banii la negru ca la noi?!

La noi preturile se vor aseza in maxim 4-5 luni. Daca se vor da drumul la creditele bancare din martie aprilie sunt peste 85% sigur ca preturile la imobilele noi vor reveni la loc.
Pretul apartamentelor vechi vor ramane la nivelul de acuma sau vor mai scadea.

Ideea cu dezvoltatorii blocurilor noi sunt marea majoritate care au ridicat pe banii lor si nu au nici o treaba cu banca. Cei care au probleme sunt cei care au deschis usa bancilor pentru a realiza proiectul dorit.


Intrebare: daca eu am x mil EUR ( banii mei cash ) sa ridic un nr de x blocuri oare ce voi face? Voi vinde sub pretul pe care vreau sa-l obtin? Voi tine de pret eventual voi face anumite oferte ?Sau le voi inchiria?
Probabil ca inchrierea ar fi cea mai buna solutie pt moment , daca nu iti trebui bani lichizi.
E adevarat cu banii negri . Dar stii ca nci macar in centrul parisului nu exista acest pret pe mp ? sau ca in tari normale din ue, germ, franta, olanda, dezv construiesc cu 10-15% profit?... si de aici alt pret pe mp construit, la vanzare, chiar daca mana delucru e mai scumpa.
Si ca putere de cumparare, ideea nu e numai de bani negri, dar si de nivelul general de salarizare etc . Din ce am auzit eu bancile nu au cum sa deblocheze acest lucru, pt ca pur si simplu valoarea reala a proprietatilor a mult mai mica deact cea afisata, si noi si vechi,..si atunci cum poate o banca sa dea o suma mult peste valoarea imobilului ipotecat?
Deci discutia e mult mai complexa decat banii negrii etc.
Deja bancile scot la licitatie apartamentele, si obtin pe ele mai putin de jumatate .
Dar oricum.. om trai si om vedea )
Mie mi-ar fi teama sa  investesc atatia bani in acel apartament la care faci tu referire... pt ca pur si simplu valoarea lui pe o piata real e alta. Si, oricat am vrea noi, cu bani negri sau nu, nu ne putem rupe de preturile din europa.

#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmihai_lts, on Dec 28 2008, 11:21, said:

......


sa-mi povestesti cum ai rezolvat pb

#23
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postconu71, on Jan 2 2009, 19:17, said:

sa-mi povestesti cum ai rezolvat pb


Am avut o intrevedere cu domnul M chiar duminca trecuta cand am vorbit noi doi la telefon.

Pe la ora 15 am primit un telefon de la domnul M si cum eram prin zona amandoi ne-am vazut la o cafea.

Voi incerca sa discut si cu domnul T luni sa vedem el ce parere are si daca gasim o cale de mijloc impreuna.

Oricum ei nu au toate actele gata si cu aia 130k nu pot face nimik.

#24
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005
Gata am ajuns la capat  :thumbup: cu o solutie care sa ne convina amandorura.
Sa vedem acuma ca mai avem cateva detalii de pus la punct.
In rest pretul a ramas batut in cuie la 230k.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate