Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Amenda 1500 lei pt parcat pt locul vecinului (distribuit de ADP)

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#37
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 stiinta82, on Dec 23 2008, 10:54, said:

si eu am parcat odata langa un loc de parcare platit si am intrat cu roata spate 20cm peste marcaj (era destul spatiu sa intre si sa iasa)
mai exerseaza niste parcari B) caci te faci de rusine :P

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 stiinta82, on Dec 23 2008, 10:54, said:

Normal era ca vecinul sa sune la interfon, nu sa cheme politia;din moment ce locul era liber la ora 11 era normal sa presupui ca poate este plecat
si eu am parcat odata langa un loc de parcare platit si am intrat cu roata spate 20cm peste marcaj (era destul spatiu sa intre si sa iasa);vecinul (care am aflat ulterior ca este un dobitoc nebun care s-a certat cu toata scara), a venit la mine la usa (eu eram plecat la servici, dar era acasa sotia) si a facut galagie ca el cheama politia si ca el lucreaza la guvern si multe alte amenintari,ca o sa imi distruga masina daca mai parchez langa el. A venit pana la urma politia, s-au uitat si nu au facut absolut nimic.Eu am continuat sa parchez acolo sa vad daca pune in practica amenintarile
Daca masina mea patea ceva eram hotarat sa ma pun cu bata sa-i fac praf masina, ca poate nu avea casco si il linisteam
Am mai parcat odata blocand alt vecin care foloseste masina odata pe luna( o tine si cu prelata pe ea), am last bilet cu nr de telefon in caz ca vrea sa plece cu masina, si tot m-am trezit cu stergatoarele ridicate

in cazul tau eu as incerca sa contest procesul verbal.Daca tot platesti, macar fa-i si lui o bucurie acum in prag de sarbatori( ceva finut cum ar fi 4 cauciucuri sparte).
eh na ? ia distractie la 1 noaptea.

#39
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

 >ficus, on Dec 23 2008, 11:00, said:

mai exerseaza niste parcari B) caci te faci de rusine :P

decat sa las masina cu 20cm in strada (si sa risc sa o loveasca vreun incepator)...am zis ca mai bine intru peste vecin, ca suntem oameni si ne intelegem

Edited by stiinta82, 23 December 2008 - 11:15.


#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
eu nu inteleg de ce trebuie batut proprietarul acelui loc de parcare (ma rog, chirias, ca se inchiriaza, nu se cumpara).
el s-a dus la ADP, a cerut loc, a primit, apoi a intrebat "ce fac daca imi ocupa careva locul?" si raspunsul a fost "chemi politia si se ocupa ei". nu-i treaba lui ce anume face politia, ca da 1500 ron amenda sau 100 ron sau il bate pe vinovat cu bastonul la talpi. cel ce i-a ocupat locul si-a asumat si responsabilitatea actului sau (in cazul de fata, amenda aia, care si mie mi se pare destul de mare).

nici eu n-am loc platit si pana acum n-am parcat niciodata pe un loc platit de altul. cu putina bunavointa (aka 100-200-300m) se gasesc si locuri de parcare.

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
corect
daca parchezi pe strada si iti ridica politia masina, pe cine bati?
primarul? soferul de la masina de ridicari?
eu zic ca daca ai ceva probleme, dezbati cu politia

totusi, 15mil e cam mult :(
sa zicem ca se aplica daca se repeta de cateva ori fapta
iar individul e posibil sa aiba ceva pile pe la militie daca la 1 noaptea s-au deplasat aia acolo; in mod normal nu misca un deget

Edited by aeon, 23 December 2008 - 16:33.


#42
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007

 aeon, on Dec 23 2008, 16:25, said:

...totusi, 15mil e cam mult :(...
E vointa Consiliului General al Municipiului Bucuresti, adica a acelor oameni alesi in 2004 sa ne administreze orasul.
Nu stiu daca ati avut curiozitatea sa le cititi declaratiile de avere, dar in anul 2007 un secretar de primarie de sector a incasat intre 70.000 si 100.000 lei noi pe an din aceasta functie, adica undeva intre 5.800 si 8.300 lei lunar.
Repet, din banii nostri.

#43
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Orice ai face, eu zic sa platesti aia 750 ron. Daca ataci PV si pierzi nu mai primesti alte 48h cu amenda la 1/2. Daca castigi, iti primesti banii inapoi. Nu prea are rost sa cheltui bani pe avocat, in situatii de genul asta e cum iti e norocul. In contestatie zi si tu ca nu ai blocat accesul, ca doar ai urcat pana sus sa iei ceva. Stiu ca e weak, dar daca vrea judecatorul sa te ierte ii dai un motiv.

#44
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
da-le banii si considera ca ai facut o fapta buna de craciun. aia e...

#45
neicusor

neicusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2008

 crst_g, on Dec 23 2008, 21:52, said:

da-le banii si considera ca ai facut o fapta buna de craciun. aia e...

Vaaai, numai chibiti generosi in ultima parte .... lol. Punem de-o cheta! :rolleyes:
Si dau bere pe saturate la cei mai saritori ! ca de Craciun !!

 crst_g, on Dec 23 2008, 21:52, said:

da-le banii si considera ca ai facut o fapta buna de craciun. aia e...

Vaaai, numai chibiti generosi in ultima parte .... lol. Punem de-o cheta! :rolleyes:
Si dau bere pe saturate la cei mai saritori ! ca de Craciun !!

 crst_g, on Dec 23 2008, 21:52, said:

da-le banii si considera ca ai facut o fapta buna de craciun. aia e...

Vaaai, numai chibiti generosi in ultima parte .... lol. Punem de-o cheta! :rolleyes:
Si dau bere pe saturate la cei mai saritori ! ca de Craciun !!

 crst_g, on Dec 23 2008, 21:52, said:

da-le banii si considera ca ai facut o fapta buna de craciun. aia e...

Vaaai, numai chibiti generosi in ultima parte .... lol. Punem de-o cheta! :rolleyes:
Si dau bere pe saturate la cei mai saritori ! ca de Craciun !!

#46
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce-ai simtit nevoia sa postezi de 4 ori acelasi lucru ?!

#47
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
ma simt flatat.

ba din contra, acum le dai mai putin, daca le dai. daca nu, nu-ti ramane decat sa te certi cu ei si sa le dai intr-un final 15 meleuane.

Edited by crst_g, 23 December 2008 - 23:35.


#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006

 filipxxx, on Dec 23 2008, 10:08, said:

Cat pot sa ma eneveze idiotii astia cu parcare de la ADP care o tin vesnic blocata chiar si cand pleca in concediu. :wallbash:
Si nu e dreptul lor ? Sau pe perioada concediului nu mai platesc chirie ei, ci se inchiriaza altuia locul ? Ma indoiesc.

Dealtfel si mie mi se pare cam mult pentru parcare pe locul altuia, prima data mergea doar 500 RON sau doar avertisment, multi daca vad ca au fost avertizati ca data viitoare platesc 500 RON se razgandesc. De acord sa se dea nu 1500 RON ci 5000 RON sau puscarie insa daca parchezi pe linia de tramvai, nu doar pe locul altuia.

Edited by LunaCrystal, 24 December 2008 - 01:49.


#49
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007

 LunaCrystal, on Dec 24 2008, 01:48, said:

Si nu e dreptul lor ?...
Nu. Drepturile si obligatiile partilor sunt specificate in contractul de inchiriere. In unele sectoare scrie negru pe alb ca chiriasul nu are voie sa planteze obstacole pe locul respectiv care, in definitiv, este domeniu public.
Dar nesimtirea oamenilor e mai presus de orice inchipuire.

#50
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Plateste amenda si in cinstea vecinului cumpara o sticla de lichid de frina pe care o torni pe la toate incheieturile masinii , reactia e lenta deci nu se va prinde , nu de alta dar in 2 ani nu va mai avea nevoie de loc de parcare  ;)

#51
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu prea vad de ce sa recurga la masuri extreme,e foarte neplacut ce i s-a intamplat(amenda este foarte mare) dar are mare parte din vina,stia ca este locul altuia,trebuia sa nu intre pe locul lui.Daca in loc sa cheme comunitarii vecinul i-ar fi vandalizat masina atunci merita un raspuns pe masura.
Plateste amenda cat e la jumatate,nu cred ca o poti da la intors.

Edited by catalinmariescu, 24 December 2008 - 13:59.


#52
carmenvio

carmenvio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.09.2007
[quote name='neicusor' date='Dec 23 2008, 23:19' post='5718488']
Vaaai, numai chibiti generosi in ultima parte .... lol. Punem de-o cheta! :rolleyes:
Si dau bere pe saturate la cei mai saritori ! ca de Craciun !!


da...din pacate discutia a deviat...............

Cred ca acest tip de amenda este ceva nou.........
Am primit un proces verbal asemanator.
Situatia este putin diferita.Eu am parcat tot seara tarziu,dar pe o ALEE care este  singura cale de acces pentru 4-5 blocuri.
Pe aceasta alee nu este nici un indicator de parcare platita si nu a existat in ultimii 26 de ani decand locuiesc eu acolo.
Acum, de cateva zile au aparut doua hartii A4 bagate in plastic pe care scrie un numar de autorizatie(mi s-a spus),in seara respectiva nu am vazut nimic.Este si intuneric.
Este incredibil, daca intradevar au autorizatii,cum au fost obtinute,cand in H.C.L.M.B. nr. 32/1994 scrie clar ca nu se dau autorizatii pe aleea dintre blocuri...
Eu am facut mai multe cereri de atribuire a unui loc de parcare(in alt loc..) si mi s-a spus ca nu se mai pot acorda locuri in zona.

Si cuantumul amenzii mi se pare aberant.

Daca ai rezolvat ceva sau ai ceva nou te rog sa comunici................

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006

 valeriu.b, on Dec 24 2008, 13:30, said:

Nu. Drepturile si obligatiile partilor sunt specificate in contractul de inchiriere. In unele sectoare scrie negru pe alb ca chiriasul nu are voie sa planteze obstacole pe locul respectiv care, in definitiv, este domeniu public.
Dar nesimtirea oamenilor e mai presus de orice inchipuire.
Daca in contract scrie ca nu ai voie sa blochezi locu cu dispozitive aia e altceva. Insa si daca mergi in concediu poti sa pui pe cineva sa vada daca a parcat cineva si in caz ca a facut-o sa cheme politia comunitara.

#54
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci: incerci sa scapi de PV . Singurul mod prin care cred ca se poate e atacarea paragrafului cu "a aprcat de nenumarate ori...". Apoi folosesti cei 1500 roni pe o pila la ADP si-i iei locul mosului. Sigur trebuie sa se poata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate