Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

BURSA

- - - - -
  • Please log in to reply
449 replies to this topic

#19
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
@Ybian:
care e SVM-ul (SSIF-ul) si banca cu care "lucrezi" tu... ?
de ce nu le pomenesti deloc numele si te exprimi doar in termeni generali...?
speram in ceva mai multe "concretitudine" ... ;)
mersi oricum pt "detalii".

@elvsoft:
foarte interesante detaliile furnizate de tine. pe bune !!
pacat doar ca le-ai pus intr-un thread nou...   :angry:
bine ca nu ai dat click pe "new topic in other forum"...  B)
sper ca nu o sa se supere nimeni ca le-am facut quote aici.
pur si simplu consider ca e cel mai ontopic post pt acest thread si ar fii pacat sa disipam/split-uim informatia/discutia pe mai multe threaduri ...

elvsoft, on Feb 12 2005, 15:13, said:

Sunt pe BVB de 3 ani si 2 luni, folosesc serviciile vanguard pentru tranzactionare on line.

Sunt multumit si de bursa si de vanguard ;-).

La vanguard taxa de deschidere cont e undeva la 200,000 lei si suma minima de deschidere cont este 10 milioane lei.

Comisioanele per tranzactie sunt intre 2% si 0.8% . Pentru a avea comision de 0.8% trebuie sa faceti tranzactii lunar de aproximativ 3 miliarde de lei :-D.

Exista si un abonament lunar de 250,000 lei la vanguard. Dar in cazul in care banii ce ii ia vanguard din comisioane (daca ai tranzactii intr-o luna) acopera aceasta suma (fie si partial) nu se mai plateste acest abonament (cel putin partial).

(Datele de mai sus sunt orientative dar aproape de adevar :-), "from the top of my mind", mergeti pe site-ul vanguard pentru date concrete).

Nu am folosit niciodata serviciile de consiliere ale unui broker. Deci deciziile de investitie le iau eu. M-am bazat doar stirile de pe BVB, din presa, forumul vanguard, istoricul bursei. Si am analizat aceste informatii conform analizei tehnice si fundamentale.
Va recomand pentru incepatori www.agf.ro (Adunarea Generala a forumistiilor). Sunt un grup de investitori ce s-au intalnit pe forumul vanguard si se vad perioadic prin Bucuresti la bere :-D. Fiind din Cluj, nu m-am intalnit cu ei si nu-i
cunosc personal, dar au cateva articole de initiere pe site-ul lor.

Intrati si pe forumul vanguard si apoi documentati-va ce nazabatii vorbesc oamenii pe acolo. Clar, prima data trebuie deprins vocabularul: bid, ask, per, eps etc etc

Bursa a fost buna cu mine in astia 3 ani . Nu am avut pracic pierderi cu adevarat. Totusi bursa flucteaza si am avut pierderi marcate la 10% intr-o zi, pe de alta parte le-am recuperat de cateva ori de pe alte actiuni.

Castig de cateva ori mai bine decat un depozit bancar, nici nu se pune problema sa depun la banca. Desi o parte din banii investitii puteti sa-i puneti si la banca pentru diversificarea portofoliului si scaderea riscului ;-).

Pe de alta parte nu am scos cat se putea scoate :-D. Ca sa scoti cat se poate din bursa trebuie sa fi in priza tot timpul, stirile, zvonurile, adica trebuie acordate cateva ore pe zi bursei, chiar mai mult in prima faza cand va apucati sa o luati de la 0 cu cunostiintele. Desi, si asa, nu o sa prinzi tot ce misca ;-)

Am vazut mai sus ca s-a vorbit de listarea BROKER S.A. si datele sunt un pic eronate.

BROKER S.A. era o firma privata din Cluj ce se ocupa tocmai cu intermedierea de actiuni la bursa. Conducerea BROKER S.A. a anuntat intentia de a se lista la bursa si majorarea de capital inainte de listare.

BROKER S.A. a facut majorare de capital cu 2 mil $ in luna decembrie. Pretul unei actiuni la vanzare a fost de 15,500 lei, iar valoarea nominala a unei actiuni este de 10,000 de lei.

Am cumparat actiuni pe la mijlocul lunii noiembrie 2004 la 15,500, le-am vandut in prima zi cand s-au listat la bursa, 4 februrie 2005, la 40,000. Comisionul pe fiecare operatiune 1,5%, impozit profit 1%. You do the math, now ;-).

Pe langa BROKER S.A. la inceputul anului, in primele zile de tranzactionare cam toate actiunile au crescut cu 10-15%. Altele si mai bine de atunci ;-).

Am luat anul asta SIF3 si il vad acum in portofoliu cu +65.3% cu comisioanele de cumparare inca scazute!


In acest moment bursa este cam crescuta si nu este un moment prea bun de intrat pe piata zic eu, dar nu ma credeti pe cuvant sapati voi.

Saptamana viitoare BROKER S.A. isi anunta rezultatele financiare pe 2004 si sunt bune, deci probabil BROKER S.A. o sa puna ceva dupa anuntare un 10-20%, mai degraba 15%. Dar nu ma credeti pe cuvant si nu am nici o responsabilitate fata de voi daca BROKER S.A. da faliment si va pierdeti toti banii :-D.

RRC (Rompetrol Rafinare Constanta) trebuie sa se duca intr-un 2,500 lei in cateva luni. Acum este 1,080 lei. Dar aici nici eu nu sunt asa sigur, investitia in RRC este foarte riscanta ca flutueaza mult si e un pic si neclara situatia cu datoriile, implicarile politice.


Si apropo de firma de brokeraj cu care sa lucrati, eu lucrez cu vanguard pentru ca sunt cei mai vechi ce au posibilitate de tranzactionare on line. Sunt alte firme ce au tranzactionare on line si au comisioane mai mici, dar sunt mai noi si probabil nu sunt asa de incredere ca vanguard.

Daca aveti acces la internet va recomand sa folositi un serviciu de tranzactionare on line pentru ca puteti urmari cotatii in timp (aproape) real, grafice in timp real, si staff-ul vanguard pun pe site-ul lor cam orice informatie din orice sursa. Au si alerte ce le poti configura sa-ti trimita mail cand apare o stire despre un emitent sau o actiune atinge o anumita valoare.

Pentru a alimenta contul meu de la vanguard eu ma duc la Alpha Bank in Cluj si completez un ordin de plata si le dau banii. Prin alpha bank banii ajung instant ;-).
Totusi trebuie trimis la vanguard prin fax sau scanat pe email ordinul de plata, si apoi deja poti tranzactiona de banii aia.

Alta modalitate de tranzactionare ar fi cu un broker telefonic. E clar ce inconveniente majore prezinta fata de tranzactionare on line. Ce sa mai zic ca brokerii nu te prea baga in seama la sume mici, multi brokeri te ignora total daca vi cu sume sub 1 miliard!


Va mai recomand ca banii ce ii bagati pe bursa sa fiti dispusi sa-i pierdeti! Toti! Daca nu va permiteti sa-i pierdeti, nu intrati ;-). Desi, totusi, rareori, vine un crah ce face pierderi de aproape 100%, dar oricum fiti pregatiti sa si pierdeti ;-).

Va mai recomand sa tranzactionati la inceput sume foarte mici, numai pentru sa va obisnuiti cu procesul, sa vedeti in cat timp se realizeaza tranzactia, sa vedeti ca poate nu se realizeaza, adica vedeti ce inseamna o tranzactie.

Bafta si nu uitati ca sfaturile gratuite valoreaza exact cat platiti pe ele!

<{POST_SNAPBACK}>



#20
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004
si eu sunt adepta investitiilor in bursa ca act  preferat la ora asta altor forme investitionale (din punctul meu de vedere si pentru mine)
anul asta oricum bursa a sarit spectaculos si cred ca-si va mentine trendul ... faza cu caderea asta de zilele trecute n-are decat o justificare subiectiva (gresita intelegere a unor schimbari de impunere fiscala) ..
daca te hotarasti sa incepi sa tranzactionezi pe bursa, parerea mea e ca cel mai important e sa analizezi compania in care vrei sa investesti d.p.d.v economic ..pe indicatori si-n context economic,  sectorul din care face parte ..daca e un sector in dezvoltare etc Mai putin trebuie sa te bazezi pe fler (macar asa ar fi de pereferat) ..
si da, asta cere mult timp de alocat pe zi .. mult de citit, informatie multa, trebuie sa-ti placa inainte de toate .. daca nu.. mai bine cu banii la banca ..

astept cu interes  Romtelecom, BCR pe bursa ..
aaa si Petromul mai scoate ceva ..

spor la treaba si bafta!  :peacefingers:

#21
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
Neil:
-banca este Banc Post(am facut o alegere nu tocmai buna pt. ca dureaza cam
2-3 zile pana imi ajung banii in cont,daca de ex. deschizi cont la BCR pot ajunge
in 12 ore).Intentionez sa schimb banca...
- am cont la Vanguard
-vorbesc in termeni generali pt. ca Vanguard nu este singurul SVM din Romania.
  Daca doriti putem discuta despre performantele fiecaruia in materie de bursa.
-momentan am Impact (cu un castig procentual de aproape 70%)
cum s-a mai spus se pare ca acum actiunile sunt "sus" asa ca astept...
- la un moment dat citeam si eu forumul de pe Vanguard dar acum mai rar.
   Sincer,fara sa incerc sa acuz pe cineva, au fost oameni dispusi sa impartaseasca
opinia lor corecta si experienta in tranzactionare,dar acum sunt mai multe certuri
si se fac speculatii de amorul artei.
    elvsoft - mi se pare corect ceea ce spui.Succes in continuare!

#22
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
@Ybian:

Mersi de precizarile de pana acum.  :peacefingers:


- "Am cont la Vanguard"
- Ce tip de cont ai, STARTRADE? daca nu , care si de ce?

- "Daca doriti putem discuta despre performantele fiecaruia in materie de bursa."
- Sint in momentul de a lua decizia ce SVM/SSIF sa imi aleg ca intermediar. Cel putin pana acum (din cite am citit pe aici) tind sa aleg Vanguard (varianta online pe net ...), dar tocmai de aceea mi-ar folosi discutia la care te referi...

- "Momentan am Impact (cu un castig procentual de aproape 70%)"
- Te rog detaliaza putin... Ce e si cu ce se "mananca" Impact...

Multumesc anticipat tuturor care o sa posteze in acest thread opinii/idei/detalii concrete, asa cum au facut-o pana acum Ybian, elvsoft, HackTor, ...

B)

#23
HackTor

HackTor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2004
Ar fi o idee interesanta daca stie careva php si mysql bine de tot... (eu nu le stiu) sa facem un site unde sa ne tinem portofolii virtuale si eventual un forum (asta pot sa fac) dedicat bursei, ce ziceti?

#24
Ybian

Ybian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2004
Neil :
-am un cont de tip Startrade Master.am inceput initial cu 50 milioane dupa care
am marit suma dupa cateva luni.
-personal cred ca faci o alegere buna(comisioanele sunt acceptabile,personalul
este amabil,are tot interesul ;) ).Ar mai exista posibilitatea deschiderii unui cont
discretionar(practic imputernicesti brokerul sa ia orice decizie de tranzactionare
chiar fara ordinul tau expres.Asta pt. cazul in care nu te poti ocupa personal de contul tau din diferite motive DAR se face numai pt. sume ... foarte mari.
- am castigat pe SIFuri,Impact foarte bine
  Ca o idee poti vedea un top 25 al celor mai tranzactionate actiuni la BVB aici-intra la rubrica Statistici
   In ceea ce priveste Impact veziaici

#25
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003

HackTor, on Feb 13 2005, 12:41, said:

sa facem un site unde sa ne tinem portofolii virtuale

<{POST_SNAPBACK}>


cred ca deja exista niste site-uri unde poti sa "simulezi" portofolii virtuale la bursa romaneasca...

stie cineva care sint ?

#26
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Vanguard avea si conturi pentru portofolii virtuale. Nu stiu sigur daca mai functioneaza acum.

#27
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004

elvsoft, on Feb 14 2005, 14:19, said:

Vanguard avea si conturi pentru portofolii virtuale. Nu stiu sigur daca mai functioneaza acum.

<{POST_SNAPBACK}>



au inca

#28
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
n-am jucat niciodata la bursa dar intentionez sa pierd niste bani  :lol:... si vreau sa ma lamureasca un "jucator", ce inseamna "-" in fata indicelui PER.. de exemplu la rompetrol extractie (RRC) PER e -8. Are bilant negativ compania iar datoriile au fost preluate de avas sau ce? Si daca asta s-a intamplat sunt sanse sa aiba profit in 2005 si de asta creste cererea de actiuni?

scuze daca aberez  :D

Edited by RoTTen, 14 February 2005 - 23:12.


#29
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Sal!
M-ar interesa si pe mine sa aflu mai multe lucruri despre cum se fac tranzactii la bursa, aceti idee daca exista un ghid pentru incepatori, un pdf sau ceva asemanator?

#30
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004

RoTTen, on Feb 14 2005, 22:27, said:

  vreau sa ma lamureasca un "jucator", ce inseamna "-" in fata indicelui PER.. de exemplu la rompetrol extractie (RRC) PER e -8.

<{POST_SNAPBACK}>


PER - Price/Earnings Ratio

P/E ratio. The most common measure of how expensive a stock is. The P/E ratio is equal to a stock's market capitalization divided by its after-tax earnings over a 12-month period, usually the trailing period but occasionally the current or forward period. The value is the same whether the calculation is done for the whole company or on a per-share basis. The higher the P/E ratio, the more the market is willing to pay for each dollar of annual earnings. The last year's price/earnings ratio (P/E ratio) would be actual, while current year and forward year price/earnings ratio (P/E ratio) would be estimates, but in each case, the "P" in the equation is the current price. Companies that are not currently profitable (that is, ones which have negative earnings) don't have a P/E ratio at all. also called earnings multiple.

www.investorwords.com

#31
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
da asta stiam si eu. Dar de ce cei de la vanguard au pus PER -8 la RRC? Daca compania nu avea profit puneau N/A, nu?

#32
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ori greseala de editare, ori greseala analistului. suna si intreaba-i.

#33
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
portofoliile ("virtuale" cred) gen ZF, CAPITAL, ... sint bune de luat ca sursa de inspiratie (sa iti faci un portofoliu real si sa investesti exact la fel) ... ?
am observat ca la acest gen de portofolii (sper sa ma exprim corect) intotdeauna (indiferent pe ce termen: scurt, mediu, lung) randamentele sint f f bune...
pai atunci de ce nu investeste toata lumea exact la fel ?? probabil ca totusi imi scapa mie ceva ...

alta intrebare (probabil mai "stupida"):
indicatorii (BET, BET-C, BET-FI, ...) au de asemenea (si in mod sigur o sa mai aiba si in viitor pt ca bursa la noi mai are potential f mare de crestere) randamente f f bune indiferent de perioada de timp (luna, an, ...) !!
un jucator la bursa ar putea sa sa isi alcatuiasca un portofoliu care sa "oglindeasca" compozitia unui indicator de acest gen ??

multumesc anticipat pt lamuriri/detalii !

#34
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005

Quote

portofoliile ("virtuale" cred) gen ZF, CAPITAL, ... sint bune de luat ca sursa de inspiratie (sa iti faci un portofoliu real si sa investesti exact la fel) ... ?
am observat ca la acest gen de portofolii (sper sa ma exprim corect) intotdeauna (indiferent pe ce termen: scurt, mediu, lung) randamentele sint f f bune...
pai atunci de ce nu investeste toata lumea exact la fel ?? probabil ca totusi imi scapa mie ceva ...

Da, poti sa te inspiri din acele portofolii. Dar e bine sa analizezi si tu, sa nu le copiezi chiar 100%.
Daca vezi la ei in portofoliu o actiune crescuta 150% in ultimul an, nu inseamna ca e indicat sa o cumperi acum. Ei poate sunt pe cale sa o vanda, iar tu nu iti permiti sa o vinzi mai ales ca trebuie sa-ti acoperi si comisionele de vanzare si de cumparare.
Oricum poti sa arunci un ochi din cand in cand ca sa iti confirme o previziune de a ta. Sau invers: vezi ce fac altii si te apuci sa analizezi tu.

Quote

indicatorii (BET, BET-C, BET-FI, ...) au de asemenea (si in mod sigur o sa mai aiba si in viitor pt ca bursa la noi mai are potential f mare de crestere) randamente f f bune indiferent de perioada de timp (luna, an, ...) !!
un jucator la bursa ar putea sa sa isi alcatuiasca un portofoliu care sa "oglindeasca" compozitia unui indicator de acest gen ??

Un portofoliu care care sa aiba componenta BET sau BET-C e indicat pentru un castig mai moderat dar ceva mai sigur. Societatile din acesti indecsi sunt din diverse industri si sunt alese mai pe spranceana. Deci e ceva mai sigur pentru ca e diversificat si diminueaza riscul. Insa poti scoate mai mult decat BET-ul sau mai putin decat BET-ul pe un alt portofoliu.

Despre BET-FI e aproape ca si cum ai lua un SIF la intamplare pentru ca SIF-urile merg in turma pentru ca au cadru legislativ comun si istorie comuna.

#35
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu inteleg prima intrebare, asa ca te rog fii mai explicit un pic.

la cea de-a doua, da, poti sa iti faci un portofoliu care sa oglindeasca exact unul din indicii enuntati de tine. problema se pune in particularitatea bursei romanesti, si anume in faptul ca ea se duce in sus tot timpul (in mod artificial, as spune eu, dar nu asta este relevant). in tarile avansate, indicii respectivi pot sa creasca si sa scada dupa cum vrea muschiu' lor, si astfel detinerea unui portofoliu care sa reprezinte fidel indicele respectiv  nu isi mai dovedeste utilitatea.

sper ca am fost destul de clar. mai sunt multe de spus, asta este doar varianta prescurtata, dar mai este timp. incearca sa citesti foarte mult despre strategii de investitii.

#36
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003

elvsoft, on Feb 17 2005, 14:04, said:

Un portofoliu care care sa aiba componenta BET sau BET-C e indicat pentru un castig mai moderat dar ceva mai sigur.

<{POST_SNAPBACK}>

vektor12, on Feb 17 2005, 14:08, said:

la cea de-a doua, da, poti sa iti faci un portofoliu care sa oglindeasca exact unul din indicii enuntati de tine.

<{POST_SNAPBACK}>

trebuie sa le iau pe fiecare in parte sau exista vreo modalitate de a "tranzactiona" un pachet cu componenta BET-C de exemplu...?
care e proportia fiecarei componente in cadrul unui indicator de acest gen?
la mine in portofoliu (care vreau sa oglideasca BET-C de ex.) poatr as vrea sa schimb aceasta proportie...

vektor12, on Feb 17 2005, 14:08, said:

incearca sa citesti foarte mult despre strategii de investitii.

<{POST_SNAPBACK}>

unde... ? pls give some useful hints (links, ...)
dar ceva concret nu ma trimite te rog la manuale B)  sau pe bancile scolilor economice...

Edited by Neil, 17 February 2005 - 14:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate