Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

DANEMARCA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#595
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttehnics, on 18 mai 2020 - 10:19, said:

Pentru ca au vrut sa fie ei mai cu mot. Sa imunizeze...
Ma, ideea nu e rea...dar cand vrei sa imunizezi ceva despre care nu stii mare lucru si nu exista un vaccin mi se pare idiotenie.

Pai tocmai asta e ideeea, e ca si cand mergi la razboi cu mana in buzunar. In toate tarile au aparut atatea informatii contradictorii de la inceputul pandemiei incat daca citesti stirile din martie ai impresia ca se discuta despre cu totul alt virus.

#596
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Terminati bai cu prostiile astea ca sta naspa, ca e aiurea. Populatia sustine guvernul, nu se rasvrateste nimeni. Sunt rezultate conform asteptarilor. Singura scapare a fost faptul ca s-a neglijat nivelul necesar de protectie al caselor de batrani si acolo virusul a facut prapad ... dar acolo ar fi facut prpad si cu lock-down, caci a intrat pprin personal, nu prion vizitatori.

In plus, mai rau ca Spania ? de cand ? Cum calculezi?

Eu spun, ca si pe topicul dedicat, ca Suedia are rezultate extraordinare considerand lipsa oricarui lock-down.

#597
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 10:27, said:

Terminati bai cu prostiile astea ca sta naspa, ca e aiurea. Populatia sustine guvernul, nu se rasvrateste nimeni. Sunt rezultate conform asteptarilor. Singura scapare a fost faptul ca s-a neglijat nivelul necesar de protectie al caselor de batrani si acolo virusul a facut prapad ... dar acolo ar fi facut prpad si cu lock-down, caci a intrat pprin personal, nu prion vizitatori.

In plus, mai rau ca Spania ? de cand ? Cum calculezi?

Eu spun, ca si pe topicul dedicat, ca Suedia are rezultate extraordinare considerand lipsa oricarui lock-down.

Raportul decedati/cazuti totale:
1. Franta 0,1973
2. Belgia 0,1637
3. UK 0,1421
4. Italia 0,1415
5. Olanda 0,1291
6. Suedia 0,1220.
7. Spania 0,1194
8. Irlanda 0,06399
9. Elvetia 0,0614
10. Danemarca 0,05
11. Finlanda 0,047
12. Germania are 0,045
13. Portugalia 0,0419
14. Austria 0,0387
15. Cehia 0,035
16. Norvegia 0,028

Deci comparand strict cu tarile vecine (Danemarca, Norvegia, Finlanda) tinand cont de cultura/obiceiurile populatiei care sunt asemanatoare poti spune ca Suedia de departe a gestionat cel mai prost situatia. S-ar putea chiar spune ca a gestionat situatia de 3-5 ori mai prost decat s-ar fi putut.
Faptul ca sta mai rau ca Spania, o tara unde apropierea dintre oameni si socializarea e la alt nivel spune iarasi multe.

Pe langa cele trei tari nordice cred ca si Germania a gestionat bine criza, are un coeficient excelent tinand cont de dimensiunea populatiei si modul putin diferit de viata fata de nord. La fel Elvetia si Austria.
Portugalia are oarecum "scuza" ca e tare izolata, industrie mai slaba decat celelalte dar s-a descurcat cel mai bine dintre tarile latine.

PS: Evident ca statisticile pot fi interpretate in diferite moduri, asta e doar una dintre ele.

Edited by giuliani, 18 May 2020 - 10:52.


#598
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 10:27, said:

Terminati bai cu prostiile astea ca sta naspa, ca e aiurea. Populatia sustine guvernul, nu se rasvrateste nimeni.
Populatia sustine guvernul pentru ca le-a placut sa umble liberi, nu pentru ca guvernul ar fi luat o decizie buna.
Atunci cand guvernul ia decizii care sa multumeasca lumea (indiferent de unele consecinte - iar asta cu imunizarea e o tampenie din punctul meu de vedere si am zis de ce - nu exista vaccin*) normal ca populatia va fi de partea guvernului...
Iar asta cu casele de batrani clar ca infectarea a venit de la personal, pentru ca personalul a facut parte din populatia aia care s-a plimbat libera si le-a placut decizia luata de gurven...

* Imunizarea din punctul meu de vedere se face prin vaccin. Cand tu ca guvernant crezi ca imunizarea se face natural, aia este defapt selectie naturala si nu se mai numeste imunizare. Adica mai pe romaneste, scapa cine are zile...

Edited by tehnics, 18 May 2020 - 10:55.


#599
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttehnics, on 18 mai 2020 - 10:52, said:

* Imunizarea din punctul meu de vedere se face prin vaccin.
Care nu exista si nu va exista inca 1 an de zile de acum incolo ... ce faci? tii lumea in custi ca pe animale 1 an de zile ?
Exista imunizare prin vaccin iar in lipsa unuia exista masuri mai mult sau mai putin controversate. Eu unul salut masurile suedeze. Datorita lor m-am simtit ca un om si nu ca un animal in cusca in ultimile 10 saptamani.

Edited by ro_explorer, 18 May 2020 - 10:57.


#600
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 10:56, said:

Care nu exista si nu va exista inca 1 an de zile de acum incolo ... ce faci? tii lumea in custi ca pe animale 1 an de zile ?
Dar nici liberi pe strada nu-i lasi....

Gandeste-te ca sunt foarte multi emigranti in Suedia.
Hai ca poate bastinasul suedez intelege distantarea sociala.
Dar ce te faci cu d-alte paki, maki, indi, srilanka si alte natii unde la ei nu stiu notiuni elementare de igiena si ii pui pe aia sa aiba grija de distantare sociala...

Edited by tehnics, 18 May 2020 - 11:00.


#601
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgiuliani, on 18 mai 2020 - 10:51, said:

Raportul decedati/cazuti totale:

"According to the recommendations of the Public Health Authority at this time, only persons in need of care or who are already admitted to hospitals with coronavirus symptoms should be tested. This has a significant impact on the figures for the number of cases in Sweden."

https://www.svt.se/d...he-coronavirus/

View Posttehnics, on 18 mai 2020 - 10:58, said:

Dar nici liberi pe strada nu-i lasi....
Ba da .. ii lasi sa isi foloseasca creierul, ca de aia il au. Recomandarile functioneaza, valul a trecut. Celelate tari se pregatesc de valul 2 acum, dupa relaxare.

#602
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 11:00, said:

Ba da .. ii lasi sa isi foloseasca creierul, ca de aia il au. Recomandarile functioneaza, valul a trecut. Celelate tari se pregatesc de valul 2 acum, dupa relaxare.
Citeste ce am editat mai sus...

Stai linistit ca nici in Suedia nu a trecut nici un val. Abia acum si-au dat seama de problema caselor de batrani si incearca sa gestioneze situatia...

Edited by tehnics, 18 May 2020 - 11:02.


#603
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De obicei nu raspund la provocari rasiste si xenofobe. Segregarea exista si nu poate fi negata, asa ca, paki cu paki, indi cu indi ... samd. Unele zone vor avea o distantare sociala mai mica decat altele, efecte mai mici sau mai mari. Cine se stie cu musca pe caciula se poate proteja si se poate izola complet.

Si un pic de flame din partea mea, daca tot suntem la subiectul asta:
Imi place cum pe alte topicuri se pleaca la razboi pentru libertatile fundamentale ale omanilor dar in cazul asta nuuu .... carantinăăăăă ... vrei, nu vrei, stai in casa!

#604
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 11:06, said:

De obicei nu raspund la provocari rasiste si xenofobe.
Nu este nici un rasism sau xenofobie. Este realitate pura si tine de educatia unei natiuni...

#605
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In clipa cand arati cu degetul si spui paki - rău, indi - rău, srilakna (si alte natii) rău se cheama rasism.
Eu sunt roman din Romania ... tara aia unde fug aia din izolare si unde in prima seara de "relaxare" nu mai incapeau unii de altii in Herastrau ... si uite ca m-am distantat social ca un suedez. Colegii mei de serviciu au facut acelasi lucru desi printre ei sunt si paki si iraki si iarni .... intelegi ?
Da, sunt de acord ca poti fafce profiling cultural, dar nu il poti aplica general, cum ai facut tu .. poti sa il aplici unui individ, incercand sa justifici comportamentul lui prin prisma mostenirii culturale ... cu asta sunt de acord ... dar nu ii poti pune pe toti in aceeasi oala.

#606
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 11:26, said:

In clipa cand arati cu degetul si spui paki - rău, indi - rău, srilakna (si alte natii) rău se cheama rasism.
Ete scart acum. Hai sa nu mai zicem nimic de nimeni ca se numeste rasism.
Rasism era cand negrii nu aveau drepturi in USA. Rasism era cand erau sclavi pe plantatii....
Dar sa zici ca sunt rasist pentru ca dau denumiri a unor natii e deja paranoia...

Eu daca zic ceva de romi (tigani) cu buletin de Ro tot rasism se cheama ???

Eu ti-am zis parerea mea si cred ca ai inteles-o. Nu ma intereseaza daca esti de acord cu parerea mea. La urma urmei fiecare are parerea lui si nu e nevoie de convingere. De asta nici nu am venit cu linkuri, chestii din articole sau statistici. Doar mi-am spus parerea.

Dar sa o dai in extreme cu rasism si alte chestii, las-o in durerea mea.

Edited by tehnics, 18 May 2020 - 11:31.


#607
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttehnics, on 18 mai 2020 - 11:29, said:

Eu daca zic ceva de romi (tigani) cu buletin de Ro tot rasism se cheama ???
Da. In clipa cand ii pui pe toti intr-o oala si le faci un profiling general se cheama rasism.

#608
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020
Nu degeaba sindromul stockholm se numeste asa, ce sa mai zica cand sunt printre primii la morti, decat sa recunoasca ca sunt prizonierii unui epidemiolog nebun si unui premier de paie, zic ca le place, ca sustin politicile =)))

#609
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 11:39, said:

Da. In clipa cand ii pui pe toti intr-o oala si le faci un profiling general se cheama rasism.
De ce ? Ca pratic ei au buletin de Romania la fel ca mine. Ei sunt considerati romani la fel ca mine. Deci unde-i rasismul ?
E acelasi lucru ca si cum ti-as spune tie ca esti moldovean, muntean sau dobrogean. Asa e si ala, rrom...
PLM, le-am rezolvat pe toate si acum nu mai avem loc de political corectless.

Edited by tehnics, 18 May 2020 - 11:44.


#610
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cum zici tu ... eu unul sunt din Bacau ... si nu imi convine sa fiu numit "moldovean" in mod peiorativ. Eu pot sa ma numesc pe mine moldovean dar daca tu faci asta se cheama generic, rasism, mai ales daca o spui cu scopul de a jigni (desi nu e vorba de o rasa aici ci de o zona geografica .. oricum, e profiling). Oricum, poti sa faci ce vrei, e o lume a(inca) libera (cel putin partial). Eu doar mi-am exprimat punctul de vedere. Poti sa nu fii de acord cu el.

#611
kehratha74

kehratha74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2020
Buna, am o intrebare pentru cei care locuiesc in Danemarca.
Sper ca-mi veti raspunde, chiar daca n-are nicio legatura cu Covid 19 :D.

Am nevoie de o informatie, deoarece la ambasada nu am gasit raspuns, sau sa-mi indicati un alt forum in care sa adresez intrebarea.

Sunt nou venita in DK, sotul meu este danez. Am un copil din casatoria anterioara (cetatean roman, pasaport romanesc, custodie comuna cu tatal lui).
Vreau sa plec in Romania cu el (cand nu vor mai fi restrictii).
Daca vreau sa ma intorc din Romania in Danemarca cu el, mai am nevoie la frontiera romana de declaratia tatalui (din cauza custodiei comune), sau e de ajuns sa dovedesc ca are rezidenta in DK (cu opholostilladelse si yellow card?
Pe site-ul politiei  de frontiera romane scrie ''Dovada reședinței minorului se face cu orice document emis de autoritățile statului de reședință, care atestă că minorul are stabilită reședința în acel stat:
permis de ședere eliberat pe numele minorului;
carte de rezidență eliberată pe numele minorului ;
alte acte emise pe numele minorului de către autoritățile competente din acel stat privind înregistrarea reședinței (ex. adeverințe/certificate emise de autorități publice etc.).''

Cei de la ambasada RO in DK mi-au zis ca e posibil daca are domiciliul trecut in pasaport, insa am senzatia ca atunci cand mi-au raspuns, n-au facut diferenta intre domiciliu si rezidenta si n-am vrut sa mai dezvolt.

Mutumesc pt orice raspuns.

#612
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkehratha74, on 25 mai 2020 - 09:19, said:

n-am vrut sa mai dezvolt.
destul de rau, ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca

in alta ordine de idei, sotia mea a calatorit cu fata in Romania fara mine si fara nici o declaratie de mai multe ori, atat cu pasaport romanesc cat si cu pasaport strain cand a expirat cel romanesc, niciodata n-a fost intrebata nimic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate