Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Rezidentiat 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
N-am luat endocrine..puteam  sa iau post dar nu am vrut. Am  luat imagistica pe Cluj...de acuma Doamne ajuta!

#38
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Am luaaaaat!!!!  :w00t: Si am luat ce imi doream!!!! :worthy: S-au aranjat stelele, s-au aliniat planetele, asteroizii au facut si ei ceva pe-acolo si mi-a ramas si mie un locsor cald pe alergologie si imunologie clinica!!!! As dori sa multumesc familiei mele, pisicii si lui ionutz78 pentru incurajari.  -_-

#39
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
Felicitari antigen! Care centru universitar?

#40
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
felicitaaari!!!!!  :cheers:

@mica23: ma lamuresti te rog ce inseamna "puteam sa iau post dar nu am vrut"? e vorba de rezidentiatul pe post? si daca da, nu mai e la fel de atragator ca pe vremuri?

#41
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcharme, on Nov 27 2008, 10:29, said:

felicitaaari!!!!!  :cheers:

@mica23: ma lamuresti te rog ce inseamna "puteam sa iau post dar nu am vrut"? e vorba de rezidentiatul pe post? si daca da, nu mai e la fel de atragator ca pe vremuri?

Pai e rezi pe post si rezi pe loc. La rezi pe post alegi un post intr-un spital anume si faci pregatirea intr-un centru universitar. Prin contract, spitalul la care vei avea post dupa cei 5-6 ani de rezidentiat iti plateste salariul, dar trebuie sa ramai in acel loc timp egal cu nr de ani de rezi. La mine mai ramasesera 2 posturi: la Onesti si Moinesti si n-am vrut sa merg acolo, asa ca m-am reprofilat. Oricum nu am vrut din start pe post

#42
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmica23, on Nov 27 2008, 11:58, said:

Pai e rezi pe post si rezi pe loc. La rezi pe post alegi un post intr-un spital anume si faci pregatirea intr-un centru universitar. Prin contract, spitalul la care vei avea post dupa cei 5-6 ani de rezidentiat iti plateste salariul, dar trebuie sa ramai in acel loc timp egal cu nr de ani de rezi. La mine mai ramasesera 2 posturi: la Onesti si Moinesti si n-am vrut sa merg acolo, asa ca m-am reprofilat. Oricum nu am vrut din start pe post


da, la asta ma gandisem si eu, si-mi aminteam ce n-as fi dat sa am parte de asa ceva. adica, de un post sigur cand termin rezi. bine, noi eram vreo 30 de rezidenti, si la nivel national s-au scos vreo 5 posturi. in alte specializari cu siguranta o fi mai bine, desi incertitudinea postului ramane in masura mai mica sau mai mare.

#43
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmica23, on Nov 27 2008, 10:18, said:

Felicitari antigen! Care centru universitar?
Multumesc frumos! La Timisoara (eu de-acolo sunt). Felicitari si tie! E faina imagistica (si Clujul).


View Postcharme, on Nov 27 2008, 10:29, said:

felicitaaari!!!!!  :cheers:
Multumesc, multumesc. Saptamana trecuta eram asa de strepezitaaa!!!

Quote

da, la asta ma gandisem si eu, si-mi aminteam ce n-as fi dat sa am parte de asa ceva. adica, de un post sigur cand termin rezi.
Posturile sunt in orase (sau comune) destul de obscure. Sunt si posturi bune, intr-adevar, dar mai putine. Nimeni nu vrea sa se ingroape 5 ani de zile in Bratca, Trusesti, satul Izvoru, Tutova, Beclean, Bixad, satul Vadu Lat etc. (spre rusinea mea, eu nu am auzit de localitatile astea). Probabil nici nu au internet!!!

#44
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postantigen, on Nov 27 2008, 14:43, said:

Posturile sunt in orase (sau comune) destul de obscure. Sunt si posturi bune, intr-adevar, dar mai putine. Nimeni nu vrea sa se ingroape 5 ani de zile in Bratca, Trusesti, satul Izvoru, Tutova, Beclean, Bixad, satul Vadu Lat etc. (spre rusinea mea, eu nu am auzit de localitatile astea). Probabil nici nu au internet!!!

Aporopos, postul de la Trusesti a fost luat inaintea mea cu vre-o 100 de locuri ( deci pozitia 200 si ceva)

#45
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Pe mine m-a ferit cel de sus de pacienti si mi-a dat aparate. Asta e excelent. Dintre posturi aveam unul singur in minte dar eram sigura ca se va lua mult inaintea mea. Pana la urma a stat cumintel si m-a asteptat, faza aiurea a fost ca a trebuit sa ma cert cu tanti secretara ca sa il caute pe lista, ca ea se jura ca nu mai este.

Sunt radiolog intr-o maternitate. La oras, ba chiar resedinta de judet. Home.
Acuma multumirile: sa fie sanatos dragul sot de munceste in Iasi, sa fie sanatoasa fiica-mea ca e in ingrijirea mea si sa-mi fie notara ce mi-a facut contractul de vanzare cumparare pe apartament vesnic tanara si frumoasa. Multumindu-le din suflet sper ca voi reusi sa ii induiosez pe domnii de la minister sa imi aprobe transferul de la Constanta la Iasi ca eu nu intentionez sa fac acolo cariera.

PS: nu va mirati ca si eu si mica23 am luat radio, ca am mestecat la decizia asta in ultimul an, am cantarit, am dezbatut impreuna. Ea si-a ales ca stie sa interpreteze radiografii toracice, eu pentru ca prefer comunicarea om-aparat in detrimentul pacientului. Rusine sa imi fie, dar nu era deloc buna (a se citi amabila si rabdatoare, plina de compasiune si alte pretentii cerute de la medici) pe medicale. Intr-o zi iesea cu bataie si asta nu ar fi dat bine la CV.

Va felicit si va doresc succes in cariera :)

#46
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmaltese, on Nov 27 2008, 18:24, said:

PS: nu va mirati ca si eu si mica23 am luat radio, ca am mestecat la decizia asta in ultimul an, am cantarit, am dezbatut impreuna. Ea si-a ales ca stie sa interpreteze radiografii toracice, eu pentru ca prefer comunicarea om-aparat in detrimentul pacientului. Rusine sa imi fie, dar nu era deloc buna (a se citi amabila si rabdatoare, plina de compasiune si alte pretentii cerute de la medici) pe medicale. Intr-o zi iesea cu bataie si asta nu ar fi dat bine la CV.

Mda si eu m-am facut deosebit de sadica dupa ce am trecut de anul 3. Nu cred ca as fi avut rabdare sa ascult babute cum imi povestesc de stra-stra-nepotul vecinei de peste gard in loc sa imi raspunda corect si concret la o intrebare.   :confuzzled: E mai bine intre aparate pt ca astea sunt cat de cat exacte. :coolspeak:

#47
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
bafta multa, fetili, da' va rog eu, nu uitati ca dincolo de aparat se afla tot un pacient.

va doresc sa semanati (nu fizic, desi ca barbat in varsta era fain cand l-am cunoscut eu  :P  ) cu profesorul Vladareanu, radiolog la Coltea.

na ca m-ati confuzat, cre' ca postul meu i se adreseaza doar maltesei :)

#48
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
N-o sa uitam niciodata ca in spatele aparatului e un pacient, un OM. Dar atunci cand stai prost la capitolul "people skills" e mai bine sa te reprofilezi intr-o oarecare masura. Nu eram convinsa ca voi fi un doctor plin de compasiune si de rabdare, asa ca am laes ceva care cred eu ca ma reprezinta.

#49
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
... Now what? Ne prezentam cu adeverinta in dinti la ASP (la ce serviciu, departament? ce spun ca vreau? sa imi fac formele de incadrare?) , intre 5 si 12? La repartitie ne-a spus sa mergem mai aproape de 5, ceea ce inseamna ca lucreaza si in weekend, dar nu prea imi vine a crede.

#50
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postantigen, on Dec 3 2008, 11:51, said:

... Now what? Ne prezentam cu adeverinta in dinti la ASP (la ce serviciu, departament? ce spun ca vreau? sa imi fac formele de incadrare?) , intre 5 si 12? La repartitie ne-a spus sa mergem mai aproape de 5, ceea ce inseamna ca lucreaza si in weekend, dar nu prea imi vine a crede.
La Cluj, cu adev la ASp. Primesti o dispozitie de repartizare cu care te duci la spit platitor. Ar fi bine sa suni si sa afli ce anume iti trebuie in dosarul de angajare.
PS la resurse umane

Edited by mica23, 03 December 2008 - 16:36.


#51
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
OK, multumesc. Spitalul platitor se alege tot in functie de punctaj? Si cand? (daca nu te stresez prea tare  :unsure: )

#52
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postantigen, on Dec 3 2008, 16:42, said:

OK, multumesc. Spitalul platitor se alege tot in functie de punctaj? Si cand? (daca nu te stresez prea tare  :unsure: )
Spitalul platitor este acelasi pt cei de o anumita specialitate. Contractul cu spitalul platitor se semneaza inre 5 si 12. De la ei, dupa ce semnezi, trebuie sa primesti o adeverinta cu care te prezinti la ASP ( sau depuinde de oras unde) si iti alegi in fct de medie, clinica si coordonatorul ( asta se face pe 15 pt majoritatea centrelor)

#53
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc pentru informatii, imi sunt mai clare lucrurile acum! Am fost la ASP, am fost si la spital... Acum trebuie sa fac rost de cam 2 tone de acte si analize.  :death:

#54
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postantigen, on Dec 5 2008, 18:15, said:

Multumesc pentru informatii, imi sunt mai clare lucrurile acum! Am fost la ASP, am fost si la spital... Acum trebuie sa fac rost de cam 2 tone de acte si analize.  :death:
Eu am avut noroc si am scapat cu o adeverinta de la medicul de familie ca  sunt clinic sanatoasa si nu sunt in evidenta cu boli cronice ( desi PCOS-=ul se poate considera cronic...)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate