Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Problema de mostenire.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mith2008

mith2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008
Eu sunt in strainatate de nationalitate, si nu am dubla-nationalitatea Romāna, dar sint din Uniunea Europeana. Bunici mei erau Romāni. Au decedat sub comunism, averea lor find nationalizata dupa razboi.
Cam  acum 15 ani, am aflat ca proprietatile nationalizate nu se puteau recapata (asta prin lege), si straini continuau sa nu poata sa mosteneasca casele nationalizate si ni-ci macar cumpara in Romania fara autorizare (tot prin lege).
Intrarea in Europa anuntata a schimbat situatia. Atuncea am inceput sa ma interesezi. Ne avind timp sa petrec in Romania, vizitele si contactele care le-am luat me-au permis sa inteleg ca mostenirile la care as fi putut sa pretind, au fost primite, si revindute de alti mostenitori (care in timpul asta im-i spuneau ca nu pot sa recapate nimic). Mostenitori astea au plecat anul asta, īn plus, in strainatate cu copii, si au revindut tot ce aveau in Romania.
Averea era substantiala, in terenuri centrale din cel putin un oras, si terenuri agricole care au fost in plus, fapt ecceptional, recuperate in numele meu, in absenta mea (in limita fixata de lege pentru recuperarea terenurilor agricole), si revindute de ei in numele lor, fara sa fiu la curent cu nimic.

Aveam drept la jumatatea mostinirii bunicilor.
Nici o data nu am primit nici un aviz de cercetare de mostenitori, lucru usual daca nu obligatoriu in ori ce tara, de exemplu din Uniunea Europeana.
Am o foarte mica incredere in avocatii care i-am contactat, foarte interesati sa intre in proceduri care am aflat prin lege ca sunt evident inutile. Unul doar me-a spus ca nu mai pot face nimic, dar nu ma satisface.

Actual, multi notari la care am descoperit documente sunt sa-u surprinsi de existenta mea (deci refuza ori ce cooperare), sa-u i-mi spun ca totul a fost conclus juridic chiar pentru mine īn absenta mea, vizibil un lucru acceptat in Romania īn tribunal (culmea).

Cine-va are amanunte despre legile, si practica in curs pentru a putea primii sau reprimii ce mi se cuvine.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sa inteleg ca celelalte rude au declarat (probabil cu complicitatea notarului) ca nu mai sunt alti mostenitori. Treaba pare simpla, teoretic, dar foarte complicata in practica. Deduc ca nu ai acceptat mostenirea in termenul de sase luni de la data decesului bunicilor.

In orice caz, nepotii au facut un fals in declaratii cat ei de mare, mintind la notariat ca sunt singurii succesori. Au "omis" sa declare existenta altui mostenitor, notariatul fiind obligat sa instiinteze toate persoanele cu vocatie succesorala concreta de faptul ca a fost deschisa procedura succesorala notariala. Pe aceste considerente, poti chema in judecata rudele binevoitoare, cu sanse reale de a obtine despagubiri pentru fapta ilicita care ti-a cauzat prejudiciul material; or, rudelor le revenea obligatia de a declara numele si domiciliul tuturor mostenitorilor.
Cat a trecut de la moartea bunicilor?
Ce demersuri legale au facut avocatii? Pe ce temei juridic?

#3
mith2008

mith2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008

 clara_spiele, on Oct 26 2008, 20:31, said:

Sa inteleg ca celelalte rude au declarat (probabil cu complicitatea notarului) ca nu mai sunt alti mostenitori. Treaba pare simpla, teoretic, dar foarte complicata in practica. Deduc ca nu ai acceptat mostenirea in termenul de sase luni de la data decesului bunicilor.

In orice caz, nepotii au facut un fals in declaratii cat ei de mare, mintind la notariat ca sunt singurii succesori. Au "omis" sa declare existenta altui mostenitor, notariatul fiind obligat sa instiinteze toate persoanele cu vocatie succesorala concreta de faptul ca a fost deschisa procedura succesorala notariala. Pe aceste considerente, poti chema in judecata rudele binevoitoare, cu sanse reale de a obtine despagubiri pentru fapta ilicita care ti-a cauzat prejudiciul material; or, rudelor le revenea obligatia de a declara numele si domiciliul tuturor mostenitorilor.
Cat a trecut de la moartea bunicilor?
Ce demersuri legale au facut avocatii? Pe ce temei juridic?
Au trecut mai mult de 20 de ani, deci au murit īn perioda comunista. Era exclus atunci sa pot sa vin in Romania sau ori ce tara comunista, avīnd un trecut anti-comunist familial (din alte parte al familiei, si prin faptul ca parintii mei au fugit...) si cum am intervenit contra stingei in multe manifestari studetesti intr-o tara din vestul Europei, si find cunoscut pentru asta. De altfel nu ma simpteam bine nici sa ma duc in Romania īn perioda lui Iliescu sau al PSD-ului. In timpul comunistilor toate terenurile lor, īn plus, erau nationalizate si au ramas asa la inceputul periodei Iliescu, dar Romānii trebui sa stie mai bine si precis amanuntele astea care nu reusest sa la am. Nu ressesc sa aflu cīnd au fost lasate terenurile libere la mostenire.
Pentru rapel, sub comunism, se putea mosteni un teren ne nationalizat, numai daca era persoana de nationalitate romāna. Daca nu era, era automatic nationalizat.

Deci daca ma gīndesc bine, si asa vreau sa inteleg notarii :
- mostenitorii trebuiau sa se declare sub perioda comunismului chiar daca ei riscau venind in Romānia, si tot asta ca sa fie nationalizati pur si simplu. Find ca iei ar fi trebuit deci sa-si inchipuie ca var fi o schimbare de regim.
- dupa aceia, asi fi putut sa ma duc sub Iliescu īn Romania īn anii 90 ca sa reclam si sa ma sbat contra nationalizarea si revīnzarea (sa intīmplat pe un teren care mostenitori ceilalti l-au declarat valabil ca sa scape inaintea sa vin) de multe ori are terenulilor. Defapt, nici nu stiam cīte terenuri existau, unde, si situatia lor juridica.
Tot asta nu era posibil fara a trai īn permanenta īn Romānia, si chiar mai mult, īn loculire apropriate de proprietati, ca sa ma tin la curent.

Faptul ca nimeni nu m-a informat de nimic, este dubios si pare sa se serveasca de un motiv care nu este valabil. Parinti mei au schimbat de nume si oare cum de identite civila (din motive politice īn anii 60). Dar schimbarea asta era deja cunoscuta si oficiala, si oficializata civil in anii 80., si transmisa īn Romānia, īn special pentru a permite o vizita al buniciei mele in occident.

Avocatii si demersurile mele sunt pentru moment nule. M-am anuntat la notar si la administratie (care īn plus imi spune ca am imposite ne platite pe perioda unde apartinea ternul mostenitorilor, si mai multi avocati propun niste demersuri la care ei nu par sa cread, si probabil costisitoare. Mostenitori sunt in Ungaria si in o alta tara din Vest. Avocati me-au spus ca nimic nu se poate face contra cei care sau mutat īn Ungaria, care da toate dreptatea contra administratia romaniei īn ori ce caz.

Edited by mith2008, 26 October 2008 - 23:42.


#4
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006

 clara_spiele, on Oct 26 2008, 21:31, said:

Sa inteleg ca celelalte rude au declarat (probabil cu complicitatea notarului) ca nu mai sunt alti mostenitori. Treaba pare simpla, teoretic, dar foarte complicata in practica. Deduc ca nu ai acceptat mostenirea in termenul de sase luni de la data decesului bunicilor.

In orice caz, nepotii au facut un fals in declaratii cat ei de mare, mintind la notariat ca sunt singurii succesori. Au "omis" sa declare existenta altui mostenitor, notariatul fiind obligat sa instiinteze toate persoanele cu vocatie succesorala concreta de faptul ca a fost deschisa procedura succesorala notariala. Pe aceste considerente, poti chema in judecata rudele binevoitoare, cu sanse reale de a obtine despagubiri pentru fapta ilicita care ti-a cauzat prejudiciul material; or, rudelor le revenea obligatia de a declara numele si domiciliul tuturor mostenitorilor.
Cat a trecut de la moartea bunicilor?
Ce demersuri legale au facut avocatii? Pe ce temei juridic?
off topic...draga clara, daca din actele pe care notarul le cere in vederea dezbaterii succesorale si din declaratiile martorilor rezulta ca sunt doar x mostenitori...cum ar putea el sa citeze "toate (alte) persoanele cu vocatie succesorala" ?..la ce adrese..pe ce nume? Si daca succesibilii si martorii au mintit asta il face pe notar complice?? Interesant.  E ca si cum as spune ca daca la un proces de partaj succesoral toti (parti, martori) omit un mostenitor si se pronunta o hotarire, inseamna ca judecatorul si avocatul sunt complici.

Edited by BuBuM5, 27 October 2008 - 21:42.


#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
BuBu, cand se dezbate succesiune, notarul te intreaba daca mai exista mostenitori. Daca minti, fals in declaratii. Simplu. In cerere completezi, printre altele, numele, prenumele si domiciliul succesibililor, iar cei doi martori au rolul de a atesta ca persoanele prezente sunt mostenitori. Precum si faptul ca nu mai exista mostenitori.

 BuBuM5, on Oct 27 2008, 22:42, said:

Si daca succesibilii si martorii au mintit asta il face pe notar complice?? Interesant.  E ca si cum as spune ca daca la un proces de partaj succesoral toti (parti, martori) omit un mostenitor si se pronunta o hotarire, inseamna ca judecatorul si avocatul sunt complici.
N-am spus ca notarul este obligatoriu complice. Am zis ca, de cele mai multe ori, frauda se produce cu complicitatea notarului. Mai ales in mediul rural, cand notarul satului stie cate suflete sunt in fiecare casa.
Dar rudele si martorii au mintit, cu certitudine.

#6
mith2008

mith2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.10.2008

 clara_spiele, on Oct 28 2008, 20:27, said:

BuBu, cand se dezbate succesiune, notarul te intreaba daca mai exista mostenitori. Daca minti, fals in declaratii. Simplu. In cerere completezi, printre altele, numele, prenumele si domiciliul succesibililor, iar cei doi martori au rolul de a atesta ca persoanele prezente sunt mostenitori. Precum si faptul ca nu mai exista mostenitori.


N-am spus ca notarul este obligatoriu complice. Am zis ca, de cele mai multe ori, frauda se produce cu complicitatea notarului. Mai ales in mediul rural, cand notarul satului stie cate suflete sunt in fiecare casa.
Dar rudele si martorii au mintit, cu certitudine.
Si ce se poate face ?
Nici nu stiu pe cine sa īl atac in justitie daca sar prezenta situatia ca pot sa fac ceva. Īn afara de acte vechi pentru care am tradus numele vechi anainte de īnstrainare ca sā corespunda cu cel actual, nu exist nici unde alte acte unde sa fiu transcris, si nu se gasesc dosare vechi al terenurilor īn afara de o parte care sunt copii care le am. Tot ce ar fi putut exista anterior vīnzariilor au fost sterse. Pentru un teren care īl stiu eu ca a fost nationalizat, nu pot sa aflu nimic, si administratia nu colaboreaza deloc, spunīnd ca nu am nimic de a face cu el.
Cunosc o persoana care a avut o situatie mai clara :
sa dus sa recupereze un teren nationalizat (ea find straina dar nascuta īn romania cu refuz de nationalitate facut acum mult tim, cam 40 de ani) si administratia ia spus ca nu are nici un dosar pe casa revīnduta (parese unui ex-securist care este un om de afaciri introdus in politica) si ca nu poate nicmic sa faca. Dupa multe demersuri, directorul administratiei  (nu i-am īntrebat care) i-a spus ca singura solutie este sa faca plīngere la tribunalul european find ca īn romānia nu este nici o posibilitate de recurs, si ca īn ori ce caz "romānii din afara" nu sunt prioritari.
Fara sa spun problemele mele cu administratia, unde romāna mea rudimentara a fost pusa īn cauza. Ne cunoscīnd bine formulele de politete extensive si complicate, si timpurile, o administratie, o persoana anumita, nu vrea sa imi raspunda, spunīnd ca nu formulez bine scrisorile, si ca sa fac actul īn limba straina, si sa-l traduc. Sa aplicat si la o scrisoare facuta de avocatul meu care era romān... adica tot este valabil ca sa intīrzie si sa ma respinga din ori ce demers.
Despre straini, un notar mi-a atras atentia ca trebuie daca īn final am un drept de recurs pe un teren, sa fac o cerere de autorizare de īnstrāinare, inaintede proces si dupa, find ca administratia poate sa blocheze tracerea la un strain al unui teren : inca o problema ne asteptata, si care ma mira, Romānia find o tara din Uniunea Europeana, care īn principiu da drepturi egale la toti catatenii Europeeni in tote tarile Uniunei. Dar el spune ca legea s-ar aplica fata de anii 80, din timpul comunist, sa-u din cel mai bun caz din anii 90, cīnd Romania nu era membra al Uniunii, find ca atunci a avut fata mostenirea si dreptul de cerere de denationalizare.

 clara_spiele, on Oct 28 2008, 20:27, said:

N-am spus ca notarul este obligatoriu complice. Am zis ca, de cele mai multe ori, frauda se produce cu complicitatea notarului. Mai ales in mediul rural, cand notarul satului stie cate suflete sunt in fiecare casa.
Dar rudele si martorii au mintit, cu certitudine.
Īn cazul meu, este mai mult un oras de cam 100000 de locuitori cu īmprejuririle, sunt notari din oras sau orasul de alatui mult mai mare, sau din tari straine, care au fost utilizati. Problema vine de la judecatori, īn parte din provincii indepartate unde sa-u judecat o parte din restaurari, care au acceptat ceva care parea clar facut si organizat ca sa ia parte numai cei prezenti. Este clar īn plus ca au fost utilizate acte false, dar care nu mai sunt nici unde, si care au fost utilizate ca sa marturiseasca, si care sunt numai mentionate la notari sau la proces ca vazute si vizate, deci nici o copie de ele.

Edited by mith2008, 01 November 2008 - 14:29.


#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In primul rand, cat a trecut de la decesul bunicilor si de la dezbaterea succesiunii? Rudele pot fi gasite prin lumea asta larga?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate