Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

casa cu 40 de mii de euro?!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#109
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
M-am trezit si eu,dupa 2 luni de la ultimul post,sa reinvii topicul asta.Parerea mea este ca,in Romania,exista o problema din care unui profita destul de mult pe seama celor mai putin priceputi sau fortati de imprejurari.Mie,personal,mi se pare o mare prostie ca totul in Romania sa fie cotat in euro,din moment ce moneda noastra este leul,cumparam materiale in lei,platim muncitorii in lei(cel putin in marea majoritate a cazurilor)
       De ce se incumeta toti sa calculeze manopera in euro?Odata cu fluctuatia cursului valutar fluctueaza si priceperea si indemanarea meseriasului?
       Care mai este acuratetea unei estimari a unei lucrari,daca in vara lui 2008 ,spre exemplu, o casa valora 200 000 ron,pt ca atat s-a platit pe teren + materiale + manopera ,ceea ce inseamna 56 000 euro,la cursul de atunci,iar acum ar insemna 47 000 euro.datorita cursului valutar?
       De ce as plati eu manopera in euro cand eu sunt platit in lei,iar daca euro creste eu castig aceeasi bani insa constructorului trebuie sa-i dau mai multi decat ne-am inteles,desi face acelasi lucru pt care ne-am inteles?
       De aici,cred eu ca apar multe discrepante,pt ca de multe ori nu se tine cont de perioada caonstruirii,si ca in exemplul de mai sus aceeasi casa,care a costat aceeasi suma,sa apara cu doua valori diferite,unii incercand sa despice firul in patru pt a gasi solutii justificative pt diferenta de pret.Pe mine m-a costat manopera la fundatie in sept 2008 13000 ron,ceea ce atunci insemnau aprox.3700 euro.Daca spun acum la cineva ca m-a costat 13000 ron,o sa socoteasca la cat e acum euro si va obtine arox. 3000 euro,ceea ce stabileste un cu totul pret la manopera /mp.,cand de fapt nu este.
Credeti ca gresesc?

#110
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpipopa, on Jan 30 2009, 13:56, said:

manopera la rosu se ridica de obicei la peste 50 euro/mp, ori aici e sub 40 E, iata unde e economisirea, dealtfel avantaj ptr cei care lucreaza in domeniu (ex. sotul doamnei vali) :D

In Sibiu am gasit pe cineva cu 35 de euro pe mp.

Edited by stephanatsea, 04 April 2009 - 09:31.


#111
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postbobodinvs, on Apr 4 2009, 01:31, said:

Mie,personal,mi se pare o mare prostie ca totul in Romania sa fie cotat in euro,din moment ce moneda noastra este leul,cumparam materiale in lei,platim muncitorii in lei(cel putin in marea majoritate a cazurilor)
       De ce se incumeta toti sa calculeze manopera in euro?Odata cu fluctuatia cursului valutar fluctueaza si priceperea si indemanarea meseriasului?
       Credeti ca gresesc?
Chestiunea asta s-a mai dezbatut (cred in topicul Preturi), ai dreptate, asa cred si eu, ca preturile lansate in EURO n-au nici o treaba cu realitatea si ca totul trebuie ofertat in RON. Toate materialele de constructii de cumpara in RON, muncitorii sunt platiti in RON, ma indoiesc ca un constructor cu firma a marit salariile muncitorilor cand cursul EURO a crescut de la 3,7 la 4,3 RON. Iar materialele de constructii s-au ieftinit datorita scaderii cererii pe piata constructiilor, si s-au ieftinit in RON desi EURO a cresut de asta vara cu 15%  (aproximativ). Iar de indemanarea meseriasului, sa fim seriosi!
Poti face, la finalizarea casei, un total in RON si il poti imparti la un curs mediu pt. a afla orientativ cat a costat casa in EURO.

#112
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004

View Postzooza, on Feb 2 2009, 12:55, said:

Si mai am o intrebare.Toti sintem de acord ca userul conu71 a construit bine la un pret bun.Daca era de meserie si nu ar fi trebuit sa plateasca deloc(sau aproape)manopera cit l-ar fi costat o casa de 123mp construiti?


pai la rosu am dat vreo 7250 de euro, tabla a costat(manopera) vreo 700 euro, electrica in casa vreo 550 euro, sanitarele(fara centrala si calorifere ca nu am) vreo 250 euro, restul finisajelor(tencuieli, glet, gresie, faianta, parchet, polistiren cu lavabila) vreo 5000 de euro. faceti si voi socoteala. termopanele nu se pun caci lucrez in bransa asa ca le-am luat la pret de materiale. faceti si voi socotelile. casa a costat vreo 65000 de euro cu proiect, acte(tot ce a tinut pana la intabulare), put, curent trifazat. cu tot cu teren si cu avansul la masina am dat vreo 75-78000.

am citit "scandalul" cu fierul. la 142m2 construiti au intrat un "mizilic" de 7 tone si maruntis. sper sa nu ma insel.

Edited by conu71, 04 April 2009 - 17:07.


#113
DanielBaiatu

DanielBaiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.08.2008
Salutare

In primul rand as dori sa va multumesc pentru toate sfaturile si parerile dumneavoastra!

Nu am mai intrat pe acest forum deoarece  a fost o perioada cand am abandonat ideea ca ne vom putea permite sa ne ridicam o casuta in Ilfov, asta se intampla dupa ce ne facuse  domnul arhitect planul casei (P+M construibil 170mp).

Dupa oferta unei firme de constructii ne-am dat seama ca nu putem face fata din punct. de vedere financiar, unei case cu aceste dimensiuni. Cu acesta ideee ne-am intors la domnul arhitect si i-am spus ca vrem sa renuntam la etaj reducand astfel casa la jumate.

In luna iunie 2009 am batut palma cu costructorul pentru 97 mp pretul total la rosu fiind de 21.450 eur (inclusiv INVELITOARE TIP TEGOLA, VILLAS  sau BARDOLINA  si folie sub invelitoare.), iar acum 3 zile a inceput santierul.

Acesta este noul proiect

multumesc inca o data tuturor pentru sfatur si pareri

PS: am citit toate  paginile din jurnalul de casa al lui "Master" conu71. Felicitarile mele pentru jurnal! :thumbup: :coolspeak:

Attached Files


Edited by DanielBaiatu, 17 July 2009 - 12:37.


#114
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004
multumesc pentru aprecieri. ti-a luat un pret cinstit constructorul. daca mai face si treaba buna, atunci te-ai scos. succes la casa

edit: deschide un jurnal de casa. fac pariu ca sunt multi interesati de o casa sub 100 mp. nu toata lumea dispune de bani multi

Edited by conu71, 17 July 2009 - 13:14.


#115
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Foarte frumoasa impartirea camerelor.

#116
DanielBaiatu

DanielBaiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.08.2008
Multumesc mult pentru apreciere si incurajare

am deschis si eu un jurnal de casa acum :naughty: http://forum.softped...m...t&p=6792004

#117
DanielBaiatu

DanielBaiatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.08.2008
modificare la proiect

Attached Files



#118
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004
ce-i cu topicul asta sucombat? chiar nu mai intereseaza pe nimeni cum sa faci o casa cu patrujdemii?

#119
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Pe mine da ...dar.. a disparut ..SUBIECTUL

#120
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

View Postconu71, on 7th March 2010, 09:16, said:

ce-i cu topicul asta sucombat? chiar nu mai intereseaza pe nimeni cum sa faci o casa cu patrujdemii?
pai acum ca e criza cu 40 000 deja iti faci vila,la cat au scazut pretul materialelor....si mana de lucru se gaseste mai usor fata de acum 2 ani
pe cine intereseaza pot spune din experienta proprie si cu dovezi clare ca e posibil,

#121
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
salut!
...ma intereseza...vreau solutii(si asta e important...toti cheltuim...dar cum?), preturi, exemple...

#122
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009
nimic mai simplu ,te hotarasti ce anume vrei si apoi treci la calcule,ia in considerare si ceea ce a spus conu71care se pare ca e mai realist in gandire,adica limiteaza-te la ceea ce ai nevoie,si asa o sa faci ceva frumos si ieftin ,daca te duci la 8 10 camere care nu le vei folosi in veci sunt doar bani aruncati aiurea,la constructie si intretinere,ceva practic pt o familie este ceva de maxim 3 dormitoare si un living...ceea ce se poate face pe un 70 mp p+m inj cazul asta o sa ai o casa spatioasa ieftina si ffff frumoasa,si ca sa nu faci vreo greseala citeste si cere informatii apoi le triezii si folosesti doar ceea ce ti se adapteaza tie evita informatiile unora care fac reclame mascate pe aici ca normal ei nu-ti dau variantele potrivite tie,si cele potrivite lor...intelegi?

Edited by raduk, 24 April 2010 - 19:34.
citarea inutilă a postării precedente


#123
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu cred ca am mai scris pe undeva, pentru o singura familie obisnuita, intr-adevar, nu vad rostul in a depasi 4 camere, este destul. Iar pentru a face asa ceva, o amprenta de max 70-80mp construiti la un P+M este arhisuficient. In felul acesta reusesti sa construiesti casa la niste costuri decente si tii intretinerea casei in aceleasi coordonate.

Edited by CristiALF, 26 April 2010 - 10:08.


#124
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Si eu cred la fel, doar ca in 40.000e asa ceva e imposibil (140-160 mp). Mie sub 420-450e/mp nu-mi iese nicicum calculul, cu discounturi importante si alergatura dupa procurarea materialelor. In asta includ: porotherm de 30-38, termosistem import, tamplarie lemn triplustratificat (usi+ferestre), placari calitate peste medie la faianta si gresie, parchet masiv etc.
Daca ma insel, va rog sa ma corectati.

Edited by raduk, 26 April 2010 - 16:53.
citarea inutilă a postării precedente


#125
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009
ce nu e clar?de exemplu la 160mpar fi amprenta de 8 pe 8m,deci 8m ori 2.5 este 20mp ori 4 pereti e 80mp impartit la 4 este 20 mcubi de zidarie din care mai scazi ferestrele si usile,apoi sus la mansarda te ridici inca 1,2 m,8*1,2=9,6*2=19,2 deci alti 5 m cubi total 25 m cubi mai pui si peretii interiori asta depinde,,,sa zicem 10 m cubi deci per estimativ ai avea 35 m cubi*260ron=9100ron,ceva mai bine de 2000 euro,amu calc fierul,care depinde de ff multi factori,un 4tone la 1,9 ron,ai mai avea 2000 euro,betonul este in jurul a 220ron mcub,dar cel pt fundatie fiind mai slab ca pt planseu e mult mai ieftin,la planseu iti intra 80mp*0,13=10,5 m cubi iei 11 deci11*220=2420ron,alti 600 euro,ramane fundatia si placa da asta depinde .....apoi pt zidit o raba de nisip,nu stiu cat e pe la voi la mn in zona am dat 100euro,plus ciment sau multibat,tenco...etc depinde ce vrei,dar sigur nu depasesti 200 euro,pt stalpi si grinzi...in jurul a 4 mcubi si aici depinde de cum construiesti,etc etc mai adauga si cheresteaua pt acoperis 1,200 euro + -deci asa babeste ti-am cam dat o idee mai intra fundatia, cuie,cofrage,izolatie,invelitoare pe acoperis,care e mai dificil de estimat fara o schita,dar te asigur ca nu vei depasi cu maximul maximului 14 15000 euro,materiale,de aici incep problemele cu cine construiesti.........cat de priceput esti..... ca riscul e ff mare ori cu firma sau cu echipe de meseriasi dar asta mai depinde si de noroc,o firma mica si serioasa nu-ti va lua mai mult de 8-9000 euro depinde si unde construiesti,,,alte calcule le mai poti face si singur ca daca ai net la dispozitie gasesti toate preturile din care daca sti cum sa cauti pe la depozite si negocia te mai alegi si cu o reducere si transport inclus,asta depinde de la caz la caz ca si aceeia stiu cu cine au deaface din doua cuvintesi bineinteles ca unuia care il vede ca e putin nepriceput au grija sa-i ofere preturile maxime...intodeauna nu uita sa negociezi la sange si la statia de betoane si la depozite,le ceri un deviz pt materialele care ai nevoie si compari cu alte depozite...si bineinteles ca in pret sa fie inclus si transportul si ceva reducere ca doar tu mai faci lucrari si pt altii deci tot de la ei o sa iei...bla bla...deci pe intelesu tuturor cam asta e...mai multe detalii in functie de ce vrei

Edited by raduk, 27 April 2010 - 07:50.
citarea inutilă a postului precedent


#126
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Greu de urmarit, ai inceput cu "ce nu e clar?". Eu iti spun ca am facut o casa si ma pregatesc sa fac alta si am ajuns la un acord cu cativa colegi de forum (portocaliul si lifestyle2000 imi vin primii in minte) ca undeva pana in 450 e/mp iese de bun-simt.
Tu vorbesti de o casa de 140-160 mp cu amprenta la sol de 8/8, din start calculul nu mai iese.
Apropo de ce idei mi-ai dat, iti stau la dispozitie cu o agenda in care am notat si 50 ron daca i-am dat soferului de pe pompa de betoane (cu tot cu echivalentul in euro).
In rest, ai dreptate, trebuie negociat peste tot.

Edited by raduk, 27 April 2010 - 07:50.
citarea inutilă a postului precedent


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate