Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

casa cu 40 de mii de euro?!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Astrule, n-ai cu cine frate. Tu nu vezi? Tu incerci sa i-l arati pe Dumnezeu, si ei Batman, Batman! Ma rog, nu ca ar mai avea acum ce sa faca, asta e clar.
Casa inteleg ca e ridicata, ca sta in picioare vorba ta, inteleg ca au fost bani putini, ideea este ca ei nu inteleg ca au facut un imens rabat la calitate si siguranta lor pana la urma, ca nu eu stau in casa aia, ci ei cu familia lor.

#92
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

View Posteasy_rider, on Jan 31 2009, 05:19, said:

pai si unde au gresit ei...luminati ne si pe noi restu?
repet si eu aceeasi intrebare.Pina acum nime nu a dat un raspuns concret(exceptie astrul,dar el este constructor,din asta isi cistiga banii,doar nu o sa ne spuna acum ca se poate construi ceva decent cu sume acceptabile).Ceilalti useri(in special beneficiarii) in loc sa ii intereseze cum se pot face anumite economii ii sar femeii in cap si urla ca e imposibil,fara alte argumente


View Postzooza, on Jan 31 2009, 16:28, said:

si cite zile crezi tu ca ar trebui sa munceasca,repet sa munceasca, 6, 7 oameni pt a finisa 150mp?
eu totusi insist si astept un raspuns

Si mai am o intrebare.Toti sintem de acord ca userul conu71 a construit bine la un pret bun.Daca era de meserie si nu ar fi trebuit sa plateasca deloc(sau aproape)manopera cit l-ar fi costat o casa de 123mp construiti?

#93
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu sunt unul din cei care spun ca s-ar putea sa fie posibil ceea ce afirma vali mai sus. Insa in lipsa detaliilor tehnice legate de casa si a pozelor facute pe durata intregului santier, se nasc indoieli.
Depinde foarte mult si de zona in care a construit. Un exemplu rapid ar fi faptul ca in Bucuresti caramida porotherm e in jur de 320 ron iar in Timisoara eu am gasit-o la 250 ron, deci cu aprox. 30% mai ieftina. Avand in vedere preturile din Bucuresti, celor ce au construit in capitala e logic sa li se para aberant sa construiesti o casa cu asa suma. In cazul asta particular, depinde foarte mult si cum a fost executata casa. Daca spui Vali ca nu ai fier deloc in fundatii, e clar atunci ..... :closedeyes:

Orice discutie legata de preturi e inutila daca nu se prezinta poze din care sa reiasa nivelul de calitate a executiei, ce si cum s-a bagat in aceea casa.
Vali, pune niste poze daca ai.

Edited by lifestyle2000, 02 February 2009 - 12:40.


#94
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
[quote name='Astrul' date='Jan 31 2009, 23:17' post='5924669']
Eu am bagat 25.000 in glet, faianta, parchet, mobila si termopane in 2 camere la bloc, dar intr-o casa de 120 mp
Noi am renovat in 2007 tot 2 camere la bloc,ce ai zis tu+usi,microcentrala(pe gaz),calorifere,ob.sanitare,cabina dus cu 14000.Deci experientele personale nu sunt universal valabile

#95
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzooza, on Feb 2 2009, 16:07, said:

Eu am bagat 25.000 in glet, faianta, parchet, mobila si termopane in 2 camere la bloc, dar intr-o casa de 120 mp
Noi am renovat in 2007 tot 2 camere la bloc,ce ai zis tu+usi,microcentrala(pe gaz),calorifere,ob.sanitare,cabina dus cu 14000.Deci experientele personale nu sunt universal valabile

Asa este, poti cheltui intr-un acelasi apartament sume diferite pt. aproximativ aceleasi lucrari, insa o casa ca a lui Vali o poate construi corect cu 28000 EURO doar Fat Frumos ajutat de Harap Alb! Come on, get real!
Faza-i ca multi dintre cei care nu se prea pricep la constructii poate chiar cread ca e posibil!
Dovada, vrem dovada! Cu poze si tot tacamul! Armari de stalpi, scara, centuri, placa etc. Nu cu mobila de bucatarie si altele mai putin importante! As fi curios cata caramida a intrat in casa si de care, si as mai avea multe curiozitati dar ma tem ca nu vom primi raspuns!
Oare vreo firma de asigurari ii face vreo polita de asigurare?

#96
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
...sumele pe care le vad aici investite in renovarea unor apartamente d ebloc mi se par de-a dreptul ametitoare :-).  La renovarea unui apartament de 3 camere 75 mp am avuturmatoarele cheltuieli. Zugravit lavabil (cu razuirea prealabila a peretilor) 300 E, 2 bai gresie, faianta, instalatii sanitare noi (nu de lux de la sanex) 1000 E, parchet din lemn masiv cu montat, slefuit, lacuit (parchet inclusiv in bucatarie) 500 E. Geamuri termopan (inclusiv 2 usi de balcon) 1000 E. Spart pereti camari etc si finisari ulterioare, 200 E. Instalatii electrice + niscaiva tevi si robineti 200 E.   Usa de metal 200 E.

Eu vad un total de 3400 E...de aici pana la cei 14000 E sau 25 000 E pe un apartament de 2 camere mi se pare cale lunga...si stau intr-un apartament frumos, spatios, civilizat. Materialele nu sunt de lux ci de calitate medie (parchetul, gresia, faianata)...luate din depozite, manopera s-a negociat...dar nu la sange ca sa nu lucreze omul in sila. Daca ar fi fost sa schimb toate usile si caloriferele + centrala termica nu cred ca factura se ridica cu mai mult de 3-4000 de E...deci diferenta e imensa...si apartamentul are 3 camere.

Au lucrat la el 1 zugrav faiantar si un mos care zicese ca era electrician instalator. A durat cam 3 saptamani.

Avand in vedere diferentele de 5-7 ori intre preturile vehiculate pt aproximativ acelasi lucru tind sa cred ca este posibila construirea unei case cu 28000 E fara a se face rabat la calitate.

#97
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
@ Lukkkkas: Esti in pericol sa devii un Vali al apartamentelor!  :D
Acum serios, nici eu nu vad cum sa cheltui atatia bani (14000, 25000 EURO) doar pt. renovarea apartamentului, in afara de cazul in care pui gresie faianta parchet s.a. mega scumpe. Poate or fi fost roni si nu euroi!
Revenim la casa: n-are cum sa fie facuta casa aia cu 28000 EURO intr-o maniera constructiva corecta! Si respectand un proiect al unor proiectanti autorizati si ulterior verificat!

#98
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Buna seara!
Mai vin si eu cu un exemplu.
O casa pe 2 nivele, 170 mp utili+garaj de ~23mp + un beci de ~20mp. Casa este de caramida acoperita cu tigla ceramica.
Am ajuns undeva pe la 32000eur. Se intampla anul trecut...2008. E drept ca a intrat si oarece organizare de santier, fantana, generator de curent si alte asemenea utilaje si scule. E mult....e putin.....?  Nu imi dau seama

#99
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Postzooza, on Feb 2 2009, 16:07, said:

Eu am bagat 25.000 in glet, faianta, parchet, mobila si termopane in 2 camere la bloc, dar intr-o casa de 120 mp
Noi am renovat in 2007 tot 2 camere la bloc,ce ai zis tu+usi,microcentrala(pe gaz),calorifere,ob.sanitare,cabina dus cu 14000.Deci experientele personale nu sunt universal valabile
Daca sunt euro sau dolari sa ne fie iertat. :death: , dar e un apartament ce Dumnezeu poti sa ii faci?
Aaa, ti-ai ingropat toate tevile de incazire prin peret?
Ai rabdare ca or sa inceapa sa crape si sa vezi distractie.
Si ai pus usile de tek, parchet de mahon, marmura de Ruschita, termopane de platina si glet cu argint. :w00t:

Si on topic casa P+M la gri, 180 m total , put forat, pompa hidrofor, fosa = 30000 e.
CA timp 3 luni in vara lui 2008

Edited by melcu79, 02 February 2009 - 21:38.


#100
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

View Postportocaliul, on Feb 2 2009, 18:47, said:

@ Lukkkkas: Esti in pericol sa devii un Vali al apartamentelor!  :D
Acum serios, nici eu nu vad cum sa cheltui atatia bani (14000, 25000 EURO) doar pt. renovarea apartamentului, in afara de cazul in care pui gresie faianta parchet s.a. mega scumpe. Poate or fi fost roni si nu euroi!
Revenim la casa: n-are cum sa fie facuta casa aia cu 28000 EURO intr-o maniera constructiva corecta! Si respectand un proiect al unor proiectanti autorizati si ulterior verificat!
La mine in 14000 euro intra si toata mobila(buc.la comanda)+electrodomestice(hota,microunde,cuptor electric,combina frig.etc), tavane rigips,dulapuri in perete.Am vrut sa arat ca sint diferente f.f.mari de la un caz la altul.(astru ce o fi facut cu 25000 si cu oamenii lui?)

View Postmelcu79, on Feb 2 2009, 21:37, said:

Daca sunt euro sau dolari sa ne fie iertat. :death: , dar e un apartament ce Dumnezeu poti sa ii faci?
Aaa, ti-ai ingropat toate tevile de incazire prin peret?
Ai rabdare ca or sa inceapa sa crape si sa vezi distractie.
Si ai pus usile de tek, parchet de mahon, marmura de Ruschita, termopane de platina si glet cu argint. :w00t:

Si on topic casa P+M la gri, 180 m total , put forat, pompa hidrofor, fosa = 30000 e.
CA timp 3 luni in vara lui 2008
Pai vezi.Lui vali i-au sarit toti in cap ca e imposibil(si casa ei are 123mp.),ca doar cu Fat Frumos+Harap Alb e posibil.Ma bucur ca si alti au reusit cu sume neastonomice.Vrem poze(te rog)

#101
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Da, nu stiu de ce ti se pare suma asa de mare. Am investit timp de un an, mi-am facut un camin in care vin cu placere dupa o zi istovitoare de pe santier cu toti cretinii de la furnizori la muncitori, cu fiecare client cu gargaunii lui, cu familia care urla care are nevoie de...si de...si cand vin acasa desi sunt rupt de oboseala mai pot sta inca cel putin 12 ore fara sa simt oboseala. Unii isi fac o casa, altii un camin. Sigur puteam da sau o spoiala, puneam o mocheta schimbam o priza stricata si gata apartamentul. Nu, au fost multe investitii, de la decopertat, tencuit, electrice, demolari, tamplarie, multe...nici nu mai vreau sa-mi amintesc. Mana de lucru n-am pus-o la socoteala, au fost oamenii mei. Si consider ca au fost finisaje bune, nu de lux. Degeaba imi fac palat de 300 mp daca pun parchet de 20 ron/mp si-l schimb la 5 ani ca s-a umflat sau scartaie. Si a mai fost un aspect, decoratounile. Sunt aproape sigur ca cel putin 20% din suma s-a dus numai pe obiecte artizanale, tablouri, perdele, etc...Toti ce mi-au intrat in casa au ramas uimiti, ori ca le-a placut ori ca nu le-a placut. Dar in nici un caz nu cred ca te lasa rece. Am mers ca si LED pe culori tari, vii, care sa-ti dea o stare speciala, fiecare camera este gandita de sine statator. In dormitor am mov ca la cu.ve exact pentru senzatia respectiva. Si culmea e ca este cea mai linistitoare camera. Nu a iesit ca la Becali dar e caminul meu si ma simt mai bine ca nicaieri. Pana la urma asta conteaza.
Singurul repros care l-am primit a fost de la un taran care inca isi mai scobea pamantul dintre unghii. Ca-l dureau ochii de la culoare. El inca traia pe vremea cand era la moda portocaliul, cremul si venghe. :death:
Portocaliul are dreptate desi in general nu prea sunt de acord cu el. Lasati oamenii sa creada tampenii. Pot face o casa si cu 20.000 de euro. Iau numai caramida de la demolari, prepar un mortar cu ceva ciment si var, acolo cativa stalpi la betoniera, niste fier sa nu zica lumea ca am casa si e gata. Si poate chiar rezista in timp. Dar nu face obiectul discutiilor noastre pe acest forum. Nu sunt la mijloc nici un fel de interese, decat acela de a intelege importanta unor lucrur i, pentru mine, de bun simt in constructii.
Din cate stiu multi traiesc inca in apartamente, si nu pentru ca nu si-ar permite o casa, ci pentru ca nu isi permit o casa asa cum vor ei. Cand pleci de la un buget fix, trebuie sa te incadrezi exact in suma, si faci compromisuri si la structura si la finisaje si arunci praful sub covor cu niste briz-brizuri gen mobila si termopane de mare clasa pentru a lua ochii nu inseamna ca ai realizat mare lucru. Nu prentru ceea ce se discuta aici.
Sunt sigur ca acea casa pe care o visez n-o sa mi-o indeplinesc nici in urmatorii 10 ani dar asta nu ma face mai prost decat ceilalti care-si fac din ce au. Prefer sa astept si cand imi voi permite, daca imi voi permite voi face si acest lucru. Toti ma intreaba fiind constructor de ce nu-mi fac casa. Pentru ca-mi place sa mananc, sa ma plimb sa am bani in buzunar, sa-mi permit ce am chef si cand am chef. Nu ma deranjeaza atat de tare zgomotul vecinilor mai ales ca eu sunt cel care-l provoc. Stau in buricul Capitalei, imi cumpar tigari de la colt, de la non-stop, paine de jos, am super-market-ul lipit de bloc. Frustrat? De ce as fi? Ca nu ma plimb 50 m si sa urc 17 trepte ca sa-mi iau un pahar de apa de la bucatarie? No thank's. Ca nu trebuie sa cuplez 4x4 ca sa ajung in fata casei? Ca nu mi-am dat toate economiile de-o viata pe un petec de pamant sa imbogatesc cine stie ce taran sau samsar? Ca nu voi plati o viata intreaga la burlanul care se infunda cu frunze si da pe-afara, ca ma cac de unde imi vine si apa cu care-l spal pe ala micu? Ca nu m-am transformat intr-un bosorog la care nu mai vine nimeni in vizita ca nu-i place zona de tiganie prin care trece? Si ca tine la masina lui?
Tocmai asta spun, daca atat m-a costat o baie, o bucatarie, un living si un dormitor, cat m-ar costa numai finisajul interior al unei case de 150 mp sa zicem. Cand spun finisaj ma refer la o casa de locuit ca doar n-oi dormi pe parchetul meu de bambus. Sau alea mi le face cadou vreo soacra? Nu sunt tot bani?
Apropo tu crezi ca in cei 180 mp te vei simti mai bine ca mine in 50?

Daca vrei sa-ti faci o casa trebuie sa-ti permiti. Casa e un lux oriunde te vei duce in lumea asta. Asta daca te intereseaza sa respecti cele mai uzuale reguli in constructia unei case. Cand spui ca ai construit 123 mp cu 2 placi, fundatie, soclu, stalpi, grinzi, centuri si bagi 1200 kg de fier...Daca e s-o luam liniar nu da nici un fi 10 pe mentru liniar de element de beton.
Daca faci un calcul:
-o placa de 70 mp, armata cu fi 8 la 10 cm sus si jos iti ies 70 bare x 10 m x 2 = 1400 ml fi 8 x 0.4 = 560 kg fi 8
-11 stalpi la 8 m de la baza fundatiei pana la cosoroba, 4 fi 16 cu etrieri de 25x25 la 15 cm ies 11 buc x 8m x4 bare = 352 ml fi 16 x 1.6 = 563 kg fi 16
54 etrieri x 11 buc x 1,1m = 653 ml fi 8 x 0.4 = 261 kg fi 8
- centuri parter si mansarda ((9 x 3) + (6,5 x 4 )) x 2 = 106 ml centuri armate cu 4 fi 14 etrieri 25x25 fi 8 la 15 cm 106 x 4 = 424 ml fi 14 x 1,21 = 513 kg fi 14
706 etrieri x 1,1m = 776 ml x 0,4 = 310 kg fi 8
-soclu si fundatie armate la fel, un minim de 4 fi 12 etrieri 30x30 fi 8 la 15 cm 106 x 2 x 4 = 848 ml x 0.9 = 763 kg fi 12
1413 etrieri x 1,3m = 1837 ml x 0.4 = 735 kg fi 8
Nu mai pun scara, trotuar, terasa si altele.
Ti-am facut un calcul, mi-a luat cam 5 minute stimate "inginer", mester, priceput la toate, daca ai un calculator si sti cum e cu tastele, cu injuraturile am vazut ca stati amandoi "beton armat" cat ati fi avut nevoie la toata casa.
Ti-ar fi dat un minim minimorum de 3,7 tone, neluand in calcul pierderile tehnologice, jontari, ciocuri, etc....adica probabil un total de vreo 4 tone, spun eu minim pentru a dormi linistit noaptea la primul cutremur. Crede-ma toata ziua numai asta fac, antemasuratori, calculatii, devize, oferte.
Cum 4 tone de fier anul trecut in miezul cresterii preturilor undeva la 4-4,5 lei/kg, luam o medie de 4,2 inseamna 170 de milioane numai fierul, la cota euro de atunci ies aproape 5000 de euro numai pentru fier. Si am spus ceva decent nu e tocmai o armare stat ci una....asa ca intre prieteni.
Cum ti-o fi calculat marele mester 1200 el stie, mie mi-a luat fix 5 minute dupa ceas.

Sa incep cu betonul? Sunt tare obosit, dar ca sa vada si muritorul de rand care citeste si nu stie pe cine sa creada, guru imobiliar Astrul care incearca sa rupa scorurile la case sau inocentul bugetar care se descurca cum poate datorita faptului ca nu da bani la nenorocitii si hotii de constructori, dar de la care fura oameni :death: . Dar boul ala de-i plateste a doua zi sa fie fresh si sa dea randament? De ala ce mai zici? Cine pe cine fura?  In fine,
Rapid asa! 70 x 0,13 = 9 mc; 11 x 2 x 2,5 x 0,3 x 0,3 = 5 mc; 106 x 0.25 x 0,3 = 8 mc; 53 x 0.5 x 0.4 = 11.5 mc; 53 x 1,1 x 0.6 = 35 mc
Total 68,5 mc beton B200 x 250 = inca 170 de milioane, deci inca 5000 de euro, nu mai pun la socoteala pompa, transport si altele, banuiesc ca se toarna din cifa direct cu galeata.
Sa punem cofraje? Peste 20 mc de lemn inca 100 de milioane, inca 3000 de euro. Multibat, nisip, plase, extrudat inca 2000 de euro pe putin.
Acoperis, minim 6-7 mc de lemn cu astereala. inca 1000 de euro. Porotherm peste 50 mc x 4 mil anul trecut inca 200 de mil. Inca 5500 euro.
Din ce mi-a rezultat mie un minim de 21-22.000 de euro la rosu. numai materialele. Vorbesc anul trecut la paritatea de atunci. Sa zicem un minim de 6-7.000 de euro tot ai platit pe la echipe seful ala de-ti aducea mesteri ajungi vertiginos la un 30.000
Tabla, termopanele, termosistemul, tencuielile, gletul, instalatiile termice, electrice, sanitare, sapele, parchet, gresie, faianta, usi, corpuri iluminat, intrerupatoare, etc.....etc....etc.....cat sa te mai duca, un fleac as spune eu.
Stiu ca tu nu ai dat atata pe casa, ai fost mai destept decat fraierii astia de pe forum care si acum se chinuie la caselel lor, si iti razi in barba citindu-le posturile. Insa macar au facut o casa! Asa ca mai spune-ne odata reteta casei la cheie cu 40.000 fara, cum ai spus tu, rabat de la calitate, structura, etc...
Vezi, nu am nimic cu tine. Eu vorbesc numai in cifre. Asta mi-e meseria, asta ne diferentiaza.

Edited by Astrul, 03 February 2009 - 09:49.


#102
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
ce sa zic 25000 E pt renovat  2 camere la bloc ....nu zic ca e imposibil..dar totusi acum inteleg de ce 28000 pt constructia unei case ti se pare o suma infima.
Bucataria cu spoturi si la mine e facut ala comanda...a costat 500 E....s-o fi gasind si cu 5000 E...nu zic, mai frumoasa lemn mai de calitate.

#103
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am plecat de la un buget de 68.500 euro, din care 31.000 s-au dus pe teren. Au ramas 37.500 euro, rotunjiti la 40.000 cu ce mai aveam prin buzunare. Am inceput o casa a carei structura (din lemn) a avut un pret minim raportat la anul de gratie 2008 si challenge-ul a fost sa o finalizez fara sa mai scot un ban din buzunar (suprafata utila 165mp). Guess waht? In momentul de fata sunt undeva la 70.000 investiti in ea si, chiar daca am un minim de mobilier si m-as putea muta, inca mai trebuie facute multe.

Pe parcursul lucrarilor am realizat ca ceea ce imi doream nu se putea realiza fara a face MARI compromisuri la calitate (si mai departe, implicit, la siguranta si confort). Si daca stau sa ma gandesc bine nu as fi reusit nici in conditiile astea.

Realitatea in cazul unei case in care bagi betoane si fier ar trebui sa fie mult diferita, asa ca imi permit sa spun "bull$hit!!!"

#104
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
cred ca e bine sa specifice fiecare daca a lucrat in regie proprie sau cu firma, am mai intelege si noi ceva din diferentele astea de pret. Nu cred ca are cineva interesul sa posteze balarii pe forum...sau sa se laude aiurea.

#105
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
ce pot sa zic,.. mai bine nu intrebam...am primit atatea detalii incat pt unu ca mine, habarnist total la constructii ma dor ochii si capul....
multumesc astrule pentru detalieri.

#106
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostAstrul, on Feb 2 2009, 23:59, said:

Daca faci un calcul:
-o placa de 70 mp, armata cu fi 8 la 10 cm sus si jos iti ies 70 bare x 10 m x 2 = 1400 ml fi 8 x 0.4 = 560 kg fi 8
-
Vezi, nu am nimic cu tine. Eu vorbesc numai in cifre. Asta mi-e meseria, asta ne diferentiaza.

Astru, aia e numai plasa de jos, 560kg (20fi8/mp), daca mai pui si calareti ... iese cam 900kg :D
si esti naspa cu crem si wenge ca eu am casa din 2003 cand era la moda si desii nu am portacaliu, doar crem si wenge, nu ma apuc sa vopsesc din 5 in 5 ani. Poate ca la anu se poarta Verde crud la curve, ce te faci :D

Edited by septimiu80, 03 February 2009 - 22:43.


#107
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Pai e bine daca se poarta verde ca am in living. Rabatez canapeaua si problem solved!
Da man dar omu mi-a intrat in casa anul asta, nu acum 5 ani. Si eu mi-am renovat casa de la Slatina cu crem si venghe, termopane stejar auriu toate la moda atunci, acum s-au schimbat, se schimba si perceptia. Daca anul viitor se poarta tencuiala driscuita fara glet sau beton scos la Tego nu m-apuc sa-i comentez omului in casa ca dormitor fara mov duce la impotenta.

#108
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
am si io o intrebarica mica de tot pt cei care vad ca stiu preturi/greutati/ etc la fiare si alte dracovenii:
stiti profilul care se foloseste la containere? puteti sa imi spuneti un pret aproximativ la ml la acea dracovenie normal la depozite din astea de sosea?am nevoie de 4-5 ml pt un amic...si mie rusina sa ma apuc
sa intreb asa pe la depozite...domne cat e ml? daca e pret la kilogram puteti va rog sa faceti o aproximare cat vine la ml va rog frumos?sau daca nu stiti macar vreun numar de telefon pe pm sa intreb pe cineva care sa nu rada cand aude intrebarea asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate