Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Teorii neconventionale

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Dupa cum va dati seama din titlul topicului, sunteti invitati sa postati despre orice teorie interesanta de care ati auzit pentru a putea dezbate ideile continute de acestea. Voi incepe eu.

The thunderbolts of the gods
Aveti aici un film interesant despre aceasta teorie. ( mentionez ca filmul mi-a fost adus la cunostiinta de userul Billy )

Pe scurt, e vorba de:
The Thunderbolts Of The Gods is a film and monograph by David Talbott and Wallace Thornhill about the "Electric Universe" theory of astrophysics, which is an extension of plasma cosmology, a non-standard theory of cosmology. Proponents of the theory suggest that there are no isolated islands in the universe. All objects in space, from subatomic particles to galactic clusters, are connected by manifestations of the electric force acting in realtime.

Traducerea mea:

"The Thunderbolts Of The Gods e un film si o monografie realizata de David Talbott si Wallace Thornhill despre teoria "Universului Electric" a astrofizicii, care e o extensie la cosmologia despre plasma, o teorie neconventionala a cosmologiei. Sustinatorii acestei teorii sugereaza ca nu exista insule izolate in Univers. Toate obiectele din spatiu, de la particule atomice la roiurile de stele galactice, sunt conectate prin manifestarea unei forte electrice care actioneaza in timp real. "

Ce spuneti? Teoria asta se potriveste, intr-o anumita masura, cu ideea mea despre ce ar putea fi, in cele din urma, Dumnezeu (sau cauza tuturor lucrurilor, cum vreti sa o numiti) .

:peacefingers:

Edited by caroline_hi, 16 October 2008 - 14:29.


#2
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 caroline_hi, on Oct 16 2008, 14:27, said:

Ce spuneti? Teoria asta se potriveste, intr-o anumita masura, cu ideea mea despre ce ar putea fi, in cele din urma, Dumnezeu (sau cauza tuturor lucrurilor, cum vreti sa o numiti) .

S-a ajuns la concluzia ca "plasma universe" nu este un model bun pentru universul pe care-l observam noi acum. De exemplu, nu poate explica abundenta elementelor in univers.

#3
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 soarce, on Oct 16 2008, 17:18, said:

S-a ajuns la concluzia ca "plasma universe" nu este un model bun pentru universul pe care-l observam noi acum.
Pe ce baza?

Quote

De exemplu, nu poate explica abundenta elementelor in univers.
Nu inteleg. De ce nu poate ?
:)

#4
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 soarce, on Oct 16 2008, 17:18, said:

...nu este un model bun pentru universul pe care-l observam noi acum. ...

poate de aceea topicul se numeste teorii neconventionale ... si totusi ce observam noi ? mai crede cineva ca ceea ce observam exprima adevarata realitate ???

#5
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
aici ar merge si link-ul lui Billy cu vindecarea cancerului prin electricitate. deoarece doctorul respectiv crede ca corpul uman este strabatut de electricitate. si este un tip renumit si fffff. respectat. poate cauti tu link-ul Caroline [PC-ul meu e ffffffff. slab]

#6
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 caroline_hi, on Oct 16 2008, 16:59, said:

Pe ce baza?

Nu inteleg. De ce nu poate ?
:)
Probabil ca ipotezele pe care se fundamenteaza teoria nu sunt cele adecvate. Apoi fiecare teorie trebuie sa explice, plecand de la ipotezele pe care le face, datele experimentale (observatiile astronomice)
http://en.wikipedia....tream_cosmology


Quote

poate de aceea topicul se numeste teorii neconventionale ... si totusi ce observam noi ? mai crede cineva ca ceea ce observam exprima adevarata realitate ???
Daca nu ar fi fost oameni care sa creada in ce observam tu n-ai mai fi postat acum pe softpedia.

#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 ryanna, on Oct 16 2008, 18:11, said:

aici ar merge si link-ul lui Billy cu vindecarea cancerului prin electricitate. deoarece doctorul respectiv crede ca corpul uman este strabatut de electricitate. si este un tip renumit si fffff. respectat. poate cauti tu link-ul Caroline [PC-ul meu e ffffffff. slab]
Here you go! :P

Biologically Closed Electric Circuits


soarce said:

Probabil ca ipotezele pe care se fundamenteaza teoria nu sunt cele adecvate. Apoi fiecare teorie trebuie sa explice, plecand de la ipotezele pe care le face, datele experimentale (observatiile astronomice)
http://en.wikipedia....tream_cosmology
Adecvate? Folosesti niste cuvinte foarte ... nepotrivite. :)
Da, fiecare teorie trebuie sa explice, dar aceasta e o teorie relativ noua. Necesita timp ca orice alta teorie. Vezi fragmentul din link-ul dat de tine:

Plasma cosmology is not considered by the astronomical community to be a viable alternative to the Big Bang, and even its advocates agree the explanations it provides for phenomena are less detailed than those of conventional cosmology.

Teoria asta nu explica "totul" ... inca, dar eu ii dau ceva sanse. :D Oricum, articolul dat de tine nu combate mare lucru, doar spune ceea ce teoria nu a explicat yet. :D

Quote

Daca nu ar fi fost oameni care sa creada in ce observam tu n-ai mai fi postat acum pe softpedia.
Cosmologia conventionala nu explica totul satisfacator ( vezi despre petele solare, gaurile negre, etc ) . Urmareste documentarul. Te va pune cel putin pe ganduri, iar ideea unui univers care functioneaza ca un intreg, fie el si electric, nu imi pare absurda. :)

Edited by caroline_hi, 16 October 2008 - 17:49.


#8
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008
dar sa nu uitam ca 'electricitatea 'din corpul uman este diferita de electricitatea de la priza.......prin noi curg curenti bioelectrici.......

am gasit multe teorii interesante in cartea 'Din tainele vietii si universului' de Scarlat Demetrescu........

in aceasta carte....daca bine am inteles eu...este relatat faptul ca Dumnezeul Creator Initial s-a autocreat din particulele de materie care existau in haosul initial.......iar cu timpul a evoluat si si-a inceput creatia........adica universul cunoscut sau necunoscut de cercetatori.......aceasta ar fi doar una dintre teoriile interesante din aceasta carte......celelalte teorii va las pe voi sa le descoperiti din carte......

Edited by andi_, 16 October 2008 - 17:38.


#9
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 soarce, on Oct 16 2008, 18:35, said:

...
Daca nu ar fi fost oameni care sa creada in ce observam tu n-ai mai fi postat acum pe softpedia.

aha, deci credinta constituie un liant in realitatea observatiei ... argumentul tau este unul invechit, dar s-ar putea sa contina un adevar expus subtil ... e adevarat ca un credit bancar intareste realitatea ? ce zici ?

#10
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 konami, on Oct 16 2008, 17:59, said:

si totusi ce observam noi ? mai crede cineva ca ceea ce observam exprima adevarata realitate ???
Conteaza? Topicul este despre teorii, iar teoriile stiintifice explica, pun intr-un sistem coerent, ordoneaza, observatiile.

 ryanna, on Oct 16 2008, 18:11, said:

PC-ul meu e ffffffff. slab
Da-i niste jeturi, poate ajuta. :lol:

#11
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Well, cine imi poate explica de ce aceasta teorie o exclude pe cea a Big-Bang-ului? Asta nu am inteles. :mellow:

#12
PetLover

PetLover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.10.2008

 caroline_hi, on Oct 16 2008, 15:27, said:

Dupa cum va dati seama din titlul topicului, sunteti invitati sa postati despre orice teorie interesanta de care ati auzit pentru a putea dezbate ideile continute de acestea. Voi incepe eu.

The thunderbolts of the gods
Aveti aici un film interesant despre aceasta teorie. ( mentionez ca filmul mi-a fost adus la cunostiinta de userul Billy )

Pe scurt, e vorba de:
The Thunderbolts Of The Gods is a film and monograph by David Talbott and Wallace Thornhill about the "Electric Universe" theory of astrophysics, which is an extension of plasma cosmology, a non-standard theory of cosmology. Proponents of the theory suggest that there are no isolated islands in the universe. All objects in space, from subatomic particles to galactic clusters, are connected by manifestations of the electric force acting in realtime.

Traducerea mea:

"The Thunderbolts Of The Gods e un film si o monografie realizata de David Talbott si Wallace Thornhill despre teoria "Universului Electric" a astrofizicii, care e o extensie la cosmologia despre plasma, o teorie neconventionala a cosmologiei. Sustinatorii acestei teorii sugereaza ca nu exista insule izolate in Univers. Toate obiectele din spatiu, de la particule atomice la roiurile de stele galactice, sunt conectate prin manifestarea unei forte electrice care actioneaza in timp real. "

Ce spuneti? Teoria asta se potriveste, intr-o anumita masura, cu ideea mea despre ce ar putea fi, in cele din urma, Dumnezeu (sau cauza tuturor lucrurilor, cum vreti sa o numiti) .

:peacefingers:

Fată, ai postat pe o subarie de știință un link spre un filmuleț de pe youtube care durează un minut și ceva, despre o teorie...

Tu chiar nu ai deloc nimic din ceea ce numește bun-simț? Te distrezi pe seama proștilor? OK, dar chiar așa? Fără să se sesizeze nimeni?

Dacă-ți pun în mână o carte o scapi pe jos, chiar nu ți-e rușine?

În afară de bonobo, chiar nu mai știe nimeni din lumea asta că pe youtube nu se fac comunicări științifice?

Pe ce forum trăiți, mă? Ăsta era pe vremuri un forum pe care proștii și-o luau la bot de la logare!
Ce-a ajuns...

Edited by PetLover, 16 October 2008 - 18:06.


#13
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

 PetLover, on Oct 16 2008, 19:03, said:

Fată, ai postat pe o subarie de știință un link spre un filmuleț de pe youtube care durează un minut și ceva, despre o teorie...

Tu chiar nu ai deloc nimic din ceea ce numește bun-simț? Te distrezi pe seama proștilor? OK, dar chiar așa? Fără să se sesizeze nimeni?

Dacă-ți pun în mână o carte o scapi pe jos, chiar nu ți-e rușine?

În afară de bonobo, chiar nu mai știe nimeni din lumea asta că pe youtube nu se fac comunicări științifice?
Poate daca ai fi acordat mai mult de o secunda se te uiti pe lista aia ai vedea ca al treilea filmulet are 63 de minute. E neatentia ta. :) Si e pe google video, btw.

Edited by caroline_hi, 16 October 2008 - 18:07.


#14
PetLover

PetLover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.10.2008
N-are rost... Se pare că sunt singur.

#15
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 bonobo, on Oct 16 2008, 18:58, said:

Conteaza? Topicul este despre teorii, iar teoriile stiintifice explica, pun intr-un sistem coerent, ordoneaza, observatiile.
...

sigur ca conteaza ... atat timp cat realitatea observatiei este una discutabila, orice teorie are sanse :D

de pilda, eu cred ca teoria universului holografic este cea mai cea ... ;)

 PetLover, on Oct 16 2008, 19:06, said:

N-are rost... Se pare că sunt singur.

exact maestre ... esti singur ... bing bang ... printre uluci ... bing bang :D

Edited by konami, 16 October 2008 - 18:18.


#16
PetLover

PetLover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.10.2008

 konami, on Oct 16 2008, 19:12, said:

exact maestre ... esti singur ... bing bang ... printre uluci ... bing bang :D
Tu ce ai înțeles, MIT master, PhD, dacă nu te superi, din teoria (neconvențională) despre nimic coerent sau fundamentat doar printr-un link?

Vi se pare normal ca un dadavinci din dămăroaia să distrugă eșafodul științei?

Edited by PetLover, 16 October 2008 - 18:15.


#17
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 soarce, on Oct 16 2008, 15:18, said:

[...]
De exemplu, nu poate explica abundenta elementelor in univers.
In schimb poate explica observatii stiintifice ce pentru teoriile acceptate astazi devin un puzzle ... Teoria asta, a facut predictii confirmate mai apoi, de exemplu in legatura cu cometele. Observatii facute in cursul experimentului in care o sonda spatiala a fost trimisa la intalnire cu una dintre cometele recent in trecere prin sistemul nostru solar, au putut fi prezise de aceasta teorie in timp ce au pus pe ganduri teoria clasica.

Chiar daca nu explica perfect observatiile ce sunt facute in legatura cu universul si fenomenele dintr-insul, trebuie recunoscut ca unele explcatii se potrivesc mai bine cu teoria universului electric decat cu cea gravitationala. Cautati mai mult decat filmuletele de 1 minut de pe Youtube si deschideti mintea pentru neobisnuitele idei pe care le lanseaza acesti oameni de stiinta (caci oameni de stiinta sunt) chiar daca nu se incadreaza in mainstream ...

#18
PetLover

PetLover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.10.2008
Bă, voi ați văzut The Elegant Universe?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate