Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Transfer de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alinadriana

alinadriana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2008
Buna,
  Am si eu o intrebare referitoare la transferul de proprietate.Mama mea a plecat din tara acum 5 ani si s-a stabilit in Italia, ea are un apartament pe numele ei pe care vrea sa mi-l dea mie.Noi vrem sa gasim o vrianta cat mai simpla si mai convenabila pt ca mi-l da gratis, dar stiu ca si in aceasta varianta se platesc anumite taxe.Mai concret, intrebarea mea este daca exista o alta modalitate de transfer al proprietatii in afara de ctr de vz-cp sau actul de donatie.Si in cazul in care ctr de vz-cp este cea mai sigura solutie putem sa declaram o valoare f mica a apartamentului pt a plati taxe mai mici?
                                                                                                                        Multumesc frumos.

Edited by alinadriana, 16 October 2008 - 11:34.


#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 alinadriana, on Oct 16 2008, 12:33, said:

Buna,
  Am si eu o intrebare referitoare la transferul de proprietate.Mama mea a plecat din tara acum 5 ani si s-a stabilit in Italia, ea are un apartament pe numele ei pe care vrea sa mi-l dea mie.Noi vrem sa gasim o vrianta cat mai simpla si mai convenabila pt ca mi-l da gratis, dar stiu ca si in aceasta varianta se platesc anumite taxe.Mai concret, intrebarea mea este daca exista o alta modalitate de transfer al proprietatii in afara de ctr de vz-cp sau actul de donatie.Si in cazul in care ctr de vz-cp este cea mai sigura solutie putem sa declaram o valoare f mica a apartamentului pt a plati taxe mai mici?
                                                                                                                        Multumesc frumos.
Mai ai frati? Mama e casatorita?

#3
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului impozabil, determinat potrivit art. 771 a cotei de 10%, se aplica pentru veniturile obtinute din transferul proprietatilor imobiliare incepand cu data 4.07.2005 si pana la 31.12.2005 inclusiv, incepand cu 01.07.2006 cota de impozitare majorandu-se pana la 16%.

Exceptii de impozitare
Nu sunt supuse impozitarii veniturile realizate prin instrainarea constructiilor de orice fel cu terenul aferent, precum si a terenului fara constructii din intravilan si extravilan, daca au fost dobandite de transmitator prin:
? reconstituirea dreptului de proprietate prin conditiile legilor speciale: legea nr. 1/2000, 169/97, 18/1999 , sau legea nr.112/1995;
? mostenire legala sau testamentara;
? donatie intre rude pana la gradul al patrulea inclusiv.

Încheierea acestor acte impune plata unei taxe notariale de timbru, timbru judiciar corespunzatoare valorii bunului, care se fac venit la bugetul statului precum si a onorariului pentru notarul public.

Edited by E_manuel1, 16 October 2008 - 12:39.


#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 E_manuel1, on Oct 16 2008, 13:39, said:

Impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului impozabil, determinat potrivit art. 771 a cotei de 10%, se aplica pentru veniturile obtinute din transferul proprietatilor imobiliare incepand cu data 4.07.2005 si pana la 31.12.2005 inclusiv, incepand cu 01.07.2006 cota de impozitare majorandu-se pana la 16%.

Exceptii de impozitare
Nu sunt supuse impozitarii veniturile realizate prin instrainarea constructiilor de orice fel cu terenul aferent, precum si a terenului fara constructii din intravilan si extravilan, daca au fost dobandite de transmitator prin:
? reconstituirea dreptului de proprietate prin conditiile legilor speciale: legea nr. 1/2000, 169/97, 18/1999 , sau legea nr.112/1995;
? mostenire legala sau testamentara;
? donatie intre rude pana la gradul al patrulea inclusiv.

Încheierea acestor acte impune plata unei taxe notariale de timbru, timbru judiciar corespunzatoare valorii bunului, care se fac venit la bugetul statului precum si a onorariului pentru notarul public.

Scuze, te intreb si eu ceva, ca sa fiu sigur. Deci daca eu am dobandit un apartament la bloc, prin mostenire, in urma decesului unei rude, si vreau sa-l vand, voi plati sau nu voi plati impozit catre stat? Certificatul de mostenitor a fost emis in acest an (2008).

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

 negociator, on Oct 16 2008, 16:56, said:

Scuze, te intreb si eu ceva, ca sa fiu sigur. Deci daca eu am dobandit un apartament la bloc, prin mostenire, in urma decesului unei rude, si vreau sa-l vand, voi plati sau nu voi plati impozit catre stat? Certificatul de mostenitor a fost emis in acest an (2008).

La instrainarea unuei locuinte catre o persoana care nu este ruda da,se plateste impozit si taxe notariala,potrivit legii o anumita suma din valoare declarata a locuintei la tranzactie.

#6
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006

 E_manuel1, on Oct 16 2008, 13:39, said:

Impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului impozabil, determinat potrivit art. 771 a cotei de 10%, se aplica pentru veniturile obtinute din transferul proprietatilor imobiliare incepand cu data 4.07.2005 si pana la 31.12.2005 inclusiv, incepand cu 01.07.2006 cota de impozitare majorandu-se pana la 16%.

Exceptii de impozitare
Nu sunt supuse impozitarii veniturile realizate prin instrainarea constructiilor de orice fel cu terenul aferent, precum si a terenului fara constructii din intravilan si extravilan, daca au fost dobandite de transmitator prin:
? reconstituirea dreptului de proprietate prin conditiile legilor speciale: legea nr. 1/2000, 169/97, 18/1999 , sau legea nr.112/1995;
? mostenire legala sau testamentara;
? donatie intre rude pana la gradul al patrulea inclusiv.

Încheierea acestor acte impune plata unei taxe notariale de timbru, timbru judiciar corespunzatoare valorii bunului, care se fac venit la bugetul statului precum si a onorariului pentru notarul public.


E_manuel1 tata, ce-ai spus tu e din vechiul cod fiscal  :naughty:

Noul cod fiscal il poti consulta AICI

pentru alina: daca nu mia ai frati face-ti o donatie si nu vei plati impozit.
daca mai ai frati face-ti un ctr de vinzare-cumparare, impozitul calculindu-se la valoarea declarata de voi in act ..
in ambele situatii celelalte taxe (tariful de carte funciara si onorariul) vor fi aceleasi.
deci singurul lucru pe care il poti scuti sau diminua este impozitul.

Succes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate