Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Meniscul

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
botos

botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.04.2005
Buna ziua tuturor.
Va rog, stie cineva in mod mai amanuntit in ce anume exercitii consta recuperarea post operatorie ? sau un site... Am facut aceasta operatie (artroscopic) in urma cu trei saptamani, a decurs bine, nu era ceva grav, din cate mi-a spus medicul si am vazut pe ecran, am plecat pe picioare exact dupa operatie, insa mai simt unele dureri. Am inteles ca recuperarea este foarte importanta...
Va multumesc !

#2
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 botos, on Sep 29 2008, 17:13, said:

Buna ziua tuturor.
Va rog, stie cineva in mod mai amanuntit in ce anume exercitii consta recuperarea post operatorie ? sau un site... Am facut aceasta operatie (artroscopic) in urma cu trei saptamani, a decurs bine, nu era ceva grav, din cate mi-a spus medicul si am vazut pe ecran, am plecat pe picioare exact dupa operatie, insa mai simt unele dureri. Am inteles ca recuperarea este foarte importanta...
Va multumesc !


Da, recuperarea este extrem de importanta, trebuie sa o faci la o sala nu de forta, ci cu kinetoterapeut (la Recuperare Medicala, din orice spital).
Dureri, in schimb, vei avea: din cauza schimbarii de temperatura, din cauza ploii, din cauza anotimpului rece care se apropie, daca vei sta prea mult in picioare.
Sanatate multa!

#3
botos

botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.04.2005

 istocescu, on Sep 29 2008, 21:23, said:

Da, recuperarea este extrem de importanta, trebuie sa o faci la o sala nu de forta, ci cu kinetoterapeut (la Recuperare Medicala, din orice spital).
Dureri, in schimb, vei avea: din cauza schimbarii de temperatura, din cauza ploii, din cauza anotimpului rece care se apropie, daca vei sta prea mult in picioare.
Sanatate multa!
Hm... am zis ca ar merge si la sala, dar se pare ca ai dreptate, e important sa stii ce fel de miscari si exercitii se pot face in cazul unui membru defect, si nu sanatos.
Multumesc, numai bine va doresc !    :)

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
daca ai plecat pe picioare, nici nu stii ce norocos esti !!! eu trag a 7-a sapt de recuperare;
cat indoi genunchiul operat ?
ca sa nu ai surprize totusi, mergi cateva saptamani la recuperare la un profesor de kinetoterapie - vezi la Medsport (gasesti tel pe site), sau la Spit Militar la ortopedie/ etaj 3, sau la Victor Babes
pt exercitii corecte ai nevoie de: Artromot k1 (un aparat - vezi pe google cum arata), saculeti de nisip de la 2-5 kg, bicicleta medicinala, banca etc. e greu sa inveti ex pe net

multi o sa-ti spuna ce recuperare domle, vezi de treaba ! daca vrei sa fii sigur ca-ti recapeti mobilitatea si forta in picior si nu o sa schioapeti, mergi macar la inceput la un prf de kineto la un spital bun; nu neglija

PS: inca nu te poti duce la sala de forta normala, chiar daca acolo gasesti bizoni care te-ar indemna sa sari pe aparate

Edited by overseas, 01 October 2008 - 10:10.


#5
botos

botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.04.2005

 overseas, on Oct 1 2008, 09:09, said:

daca ai plecat pe picioare, nici nu stii ce norocos esti !!! eu trag a 7-a sapt de recuperare;
cat indoi genunchiul operat ?
ca sa nu ai surprize totusi, mergi cateva saptamani la recuperare la un profesor de kinetoterapie - vezi la Medsport (gasesti tel pe site), sau la Spit Militar la ortopedie/ etaj 3, sau la Victor Babes
pt exercitii corecte ai nevoie de: Artromot k1 (un aparat - vezi pe google cum arata), saculeti de nisip de la 2-5 kg, bicicleta medicinala, banca etc. e greu sa inveti ex pe net

multi o sa-ti spuna ce recuperare domle, vezi de treaba ! daca vrei sa fii sigur ca-ti recapeti mobilitatea si forta in picior si nu o sa schioapeti, mergi macar la inceput la un prf de kineto la un spital bun; nu neglija

PS: inca nu te poti duce la sala de forta normala, chiar daca acolo gasesti bizoni care te-ar indemna sa sari pe aparate
Da, iti multumesc pt sfaturi, e posibil sa fi fost un pic mai norocos, am plecat pe picioare, a doua zi mi-a scos tubul de drenaj, acum dupa 3 sapt de la operatie indoi piciorul aproape total, si cred ca l-as indoi si mai mult daca nu ar mai fi o problema la unul din ligamentele laterale, care e intins, insa (cred ca sunt si un cam nerabdator) inca nu pot urca scari fara ajutor la mana-balustrada. Adica mai simt durere in incheietura. Am vazut aparatul acela, banuiesc ca e destul de scump ca sa il achizitionezi, dar probabil se gaseste in cabinete de kinetoterapie.
Iti multum inca o data pt mesaj, si iti doresc insanatosire grabnica si 100% !!  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate