Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Overselling or not?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostWBF, on Sep 26 2008, 16:31, said:

@lord_ice.
Uite ca pot sa-ti raspund.
Grosul vine din shared si VPS/VDS.


Merci, tocmai am castigat un pariu pe 3 ladite de bere ;)

#56
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@lord_ice

Quote

Merci, tocmai am castigat un pariu pe 3 ladite de bere

Doar doua.
Una vine aici

Edited by darkangelbv, 27 September 2008 - 01:08.


#57
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Get a room....sunteti 100% offtopic....Ionuttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt delete ......



La multi ani, WBF!...ai de dat o ladita de bere, deci trece-ma pe 0 :lol:

Edited by lord_ice, 26 September 2008 - 18:14.


#58
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Eu platesc $2.5 la o firma din strainatate si am 50 GB spatiu si 500 GB trafic, am ajuns la 350 de gb trafic in fiecare luna, si deja octombrie e a 4-a luna de cand sunt la ei, n-am avut nicio problema... si tot overselling cred ca e, dar functioneaza bine :))

#59
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
350 Gb Trafic? Pai ce drq de site ai mai omule? Ca 350 de GB reali nu are un dedicat in Romania....adevarat ca inafara gasesti dedicate cu 2 Tb sau chiar 5 Tb de trafic...dar si acolo e destula exagerare, dar 350 gb trafic cu 2.5 $ per luna...cam SciFi.

#60
alexinho2008

alexinho2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2008
Ah, da ai dreptate, m-am uitat din nou peste Bandwith si am asa: 178 GB prima luna, 156 a doua luna, si acum am deja 202  (cred ca ajung la 230 pana la sfarsitul lunii).

Deci nu era 350 Gb cum am spus, ci doar 150-200. Scuze, greseala mea!

#61
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postlord_ice, on Sep 26 2008, 19:51, said:

350 Gb Trafic? Pai ce drq de site ai mai omule? Ca 350 de GB reali nu are un dedicat in Romania....adevarat ca inafara gasesti dedicate cu 2 Tb sau chiar 5 Tb de trafic...dar si acolo e destula exagerare, dar 350 gb trafic cu 2.5 $ per luna...cam SciFi.


2Tb in out.
Tradus 1 tera out ( ca aia e in hosting) si 1 Tera in ( daca se face upload pe server)
Si sa ajungi la 350GB nu este greu.
In Romania , media este 800GB.Egal ca este in-out
Dincolo ti-ar vinde pe oferta 1,6TB.
Ca si asa doar 5% consuma aia 800GB de incomming traffic la server. :)

#62
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postlord_ice, on Sep 26 2008, 19:12, said:

Get a room....sunteti 100% offtopic....Ionuttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt delete ......
Rezolvat. Era vineri seara... cred ca am si eu dreptul de putina distractie, cu toate ca m-au amuzat putin si replicile pe care tocmai le-am sters.
Pentru dispute head 2 head exista o arie dedicata.

Mihai (SE7EN), nu te lua de viata mea pentru ca nu suport sa se bage nimeni in ea.

#63
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postdarkangelbv, on Sep 27 2008, 01:44, said:

Rezolvat. Era vineri seara... cred ca am si eu dreptul de putina distractie, cu toate ca m-au amuzat putin si replicile pe care tocmai le-am sters.
Pentru dispute head 2 head exista o arie dedicata.

Mihai (SE7EN), nu te lua de viata mea pentru ca nu suport sa se bage nimeni in ea.

N-ai sters tot ca pentru asta trebuia sters to topicul (oricum ai mai lasat cateva jigniri si posturi inutile), hai nu te mai face ca nu ma cunosti "domnu" Ionut, ne cunoastem foarte bine

#64
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostSE7EN, on Sep 27 2008, 01:59, said:

N-ai sters tot ca pentru asta trebuia sters to topicul (oricum ai mai lasat cateva jigniri si posturi inutile), hai nu te mai face ca nu ma cunosti "domnu" Ionut, ne cunoastem foarte bine
Nu trebuie sters topicul pentru ca vreau sa dezbatem o problema reala care se numeste OVER Selling, adica sa vinzi ce nu ai.
Faptul ca tu te-ai legat de cineva care chiar se pricepe in ceea ce face si ti-ai luat cateva palme virtuale nu ma priveste pe mine.

Edit:
"Domnule" mihai gianu ai ceva de spus despre overselling? spune, apara-ti firma, daca nu, stai deoparte, esti OFFTOPIC.
Acelasi lucru este valabil si pentru SE7EN

Edited by darkangelbv, 27 September 2008 - 01:04.


#65
mihai gianu

mihai gianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2007

View Postdarkangelbv, on Sep 27 2008, 02:01, said:

Nu trebuie sters topicul pentru ca vreau sa dezbatem o problema reala care se numeste OVER Selling, adica sa vinzi ce nu ai.
Faptul ca tu te-ai legat de cineva care chiar se pricepe in ceea ce face si ti-ai luat cateva palme virtuale nu ma priveste pe mine.

Edit:
"Domnule" mihai gianu ai ceva de spus despre overselling? spune, apara-ti firma, daca nu, stai deoparte, esti OFFTOPIC.
Acelasi lucru este valabil si pentru SE7EN

eu nam firma dude, astept ban inca, crezi ca daca as avea firma mi-as murdari numele aici cu voi.

#66
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmihai gianu, on Sep 27 2008, 02:14, said:

eu nam firma dude, astept ban inca, crezi ca daca as avea firma mi-as murdari numele aici cu voi.

edited : DC nu merge embed la video-urile youtube prin iconita din editor?

Anyway, asta era dedicatia.

:lol:

Atunci, tu cum explici atitudinea ta? Esti workaholic si ai ramas blocat pe a promova Ghesi?

Edited by lord_ice, 27 September 2008 - 13:20.


#67
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postmihai gianu, on Sep 27 2008, 02:14, said:

eu nam firma dude, astept ban inca, crezi ca daca as avea firma mi-as murdari numele aici cu voi.


dude.

Astepti ban?
Banii se fac nu se asteapta.

Si uneori esti grobian.

Revenind la overselling , si avand in vedere ca nu mai lucrezi la firma in cauza...ce parere ai sincer despre ofertele pe viata?
Sau poate , fara sa intri, in amanunte intime , ne poti spune cum puteau unii sa sustina legal o ofera de xxGiga la 1$ pe un server inchiriat care avea mari si lati (1 tera ) 500GB
In conditiile in care pe un server decent nu tii mai mult de 200 - 300 de domenii de acel tip.
Hai 500.
Discutam de domenii si nu de clienti.
Caci este o diferenta..right??
Un client poate avea 1 sau 10 domenii.
C|lienti...in cel mai fericit caz 1-200.
De asemenea punem la socoteala ca nu exista posibilitatea de servicii distribuite sau sa stai cu echipamentele sub nas si cand e cazul sa adaugi linistit cate resurse vrei si poti.

Aveai un thread citat de mine de pe WHT.
Acolo era el_tata-lor la nivel global in overselling.
Aka proprietarul de la BlueHost-Dreamhost.
Care era trist ca pe serverele lui cu 16TB disc si o singura placa de retea ( stii ,aia nu e Niagara sa suporte orice trafic...e doar o parlita de placa de retea care are o limitare fizica de trafic) nu are Backup , are probleme de I/O ( adica nu mai duc hardurile sa serveasca fisiere) .
Ei bine , el este mama oversellingului.
Si-si face un imperiu de la naivii care habar nu au ca el nu poate oferi niciodata ce ofera , ca nu are backup la nici un fisier si ca , fara sa stoarca ultima resursa din hardware si software nu ar dormi linisti.
Incearca sa-ti mai murdaresti putin numele cu noi...asa , pana ai de asteptat

Edited by WBF, 28 September 2008 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate