Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Leica S2

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Hehehe. Bine zis. :)

#20
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
banii adevarati se fac din obiective.

http://www.dpreview....kina2008/Leica/

arata ca un panzer din al doilea razbel.

#21
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdevlin2427, on Sep 23 2008, 17:08, said:

arata ca un panzer din al doilea razbel.
Si probabil ca sistemul S2 o sa coste la fel de mult ;)

#22
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
da. se fac din obiective, dar daca nu cumva vin cu un pret mult sub hassie& the rest [ ceea ce din partea leica ma indoiesc ] nu cred ca o sa riste nimeni trecerea la un format nou [ o strutzocamila intre 35mm si MF ]

sau sa scoata s2-ul la pretul pietei si sa aibe obiectivele mai accesibile [ fapt de care iar ma indoiesc ]

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nici nu se pune problema sa TRECA cineva de la Hasselblad sau Mamiya la Leica asta (cel putin nimeni de pe forumul asta). Clientii urmariti sunt altii - nu aia care fac poze in studio ci cei care vor sa aiba calitate peste full frame 35mm, dar nu vor sa renunte la portabilitate. Cine vrea 37MPixeli dar nu renunta la DR si zgomot redus. Cine vrea in plus si o viteza dubla fata de MF.
Clienti - fotografi profesionisti, care vand fotografii pe bani seriosi, nu si-i fac din NBC-uri si firme de inchirieri aparatura (in mod sigur).
Pana la urma cine le-a dat senzorul? Am citit ca au image processor Fujitsu...?

Edited by SuperDuper, 24 September 2008 - 02:02.


#24
zegrea

zegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.08.2005
Pe forumul Leica users sa barfeste ca pretul poate ajunge la 20 - 30Keur carcasa. Deci undeva comparabil Hassi din pacate toata lumea bate campii ca oficial nu sunt dati parametri. Oricum e conceput pentru profesionisti probabil ca aparatul doi cu portabilitate. E mai mic decat un D3. Cine doreste sau are nevoie de calitate maxima pentru un anumit gen de poze o va putea avea la pretul corect. Si mai e ceva cine vrea Leica va plati chestia asta. Leica rezista de o gramada de ani vanzand niste aparate foarte performante in sine dar construite pe aceleasi principii ca si cele din ani  1940 1950 la niste preturi imense, cu modele foarte putine. cu o gama de obiective relativ mica si majoritatea fixe Zoom cred ca are 1 sau 2 cu o plaja restransa. Astia se adreseaza unui segment foarte redus de clienti cu potential si cam snobi. Acest aparat va iesi la mijlocul lui 2009 si probabil tot in 2009 candva va iesi si nult asteptatul R10 un aparat din categoria dsrl probabil pe la 21-24 mpix asta la nivel de zvon.

#25
oviraptor

oviraptor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.09.2008
Leica S2 este un format in sine, care se plaseaza intre DSLR-urile full frame profesionale si digitalele format mediu. In momentul de fata, este dificil de precizat strategia Leica, pt acest format. Pretul la care va fi comercializat, ar putea sugera cate ceva, dar deocamdata sumele vehiculate sunt doar speculatii. Faptul ca are dimensiunile si portabilitatea unui DSLR, ma face sa cred ca ar putea ataca sectorul de piata al high end-urilor de la Canon sau Nikon (desi e putin probabila si acesta posibilitate) si mai putin pe cel al formatului mediu. Oricum, nu cred ca se pune problema ca cineva sa renunte la Hasselblad sau Mamya, pt. Leica, asa cum s-a mai spus pe acest forum. Este un aparat care se doreste o alternativa pentru teren (il recomanda pentru o asemenea utilizare si faptul ca atat body-ul cat si optica, sunt protejate impotriva prafului si apei), pt. fotografii care castiga f.f.f. multi bani din fotografia de moda, publicitate, arhitectura, peisaj (a se vedea in acest sens si gama optica cu care vine sistemul). Acestia nu isi pun problema sa schimbe un format cu altul, sau o marca in detrimentul alteia, asa cum gandim noi, "oamenii de rand", ci sa isi completeze echipamentul, pentru a fi competitivi. Asa ca nu cred ca trebuie sa ne facem griji pentru "felia " de piata pe care o va lua S2. S-au gandit oamenii de la Leica la asta. Si sunt convins ca au facut-o foarte bine.

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
E genul de aparat pe care mi l-as cumpara ca sa am ceva elegant,  deosebit, bun si cu durata mare de viata.
Mi se pare un aparat care trebuie sa iti reziste minim 5 ani.
Dar nu as cheltui pe el mai mult de 10.000euro (din punctul meu de vedere - 2000 pe an, echivalentul unui 5D)

Imi place marca mult, apreciez calitatea sticlelor(ca le lauda toti) si a aparatelor cu toate ca nu am avut pe mana decat un rangefinder din '60.

#27
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
Poate sa imi explice cineva de ce aparatele Leica sunt so dam^ expensive?

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

View PostCrristine_Von_Zilber, on Nov 12 2008, 16:42, said:

Poate sa imi explice cineva de ce aparatele Leica sunt so dam^ expensive?

De ce intrebarea asta aici ?
A fost anuntat pretul pt S2 si pt obiectivele lui Leica ? (care obiective o sa coste zeci de mii de euro...)

Daca vorbim de MF digital (format mediu nu manual focus :) ), pt ca Leica S2 este MF, atunci oricum toti producatorii de asa ceva au preturi de zeci de mii de euro pt camere, fie ei Hassy, Rollei, Sinar, Mamiya, sau altii...si de mii de euro pt obiectivele cele mai ieftine..., indiferent ca este vorba de pretul unei camere MF plus un back digital, fie ca este vorba de sistem integrat complet.

Legat de Leica in general, vis-a-vis de preturile camerelor aparute de mult, acestea nu sunt deloc justificate decat prin salarile nemtilor de la Leica (si poate nici prin acelea....)
Calitatea, fiabilitatea si performanta lor, este extrem de departe de mitul reprezentat de brand.
Am amintit in alt post mai pe larg problemele camerelor Leica in primul rand, dar si performanta medie a obiectivelor.

Legat de S2 care este si primul SLR/DSLR MF Leica, dar si primul SLR/DSLR cu AF Leica, eu le doresc cat mai mult succes si spor, si clienti destui, si camere f bune, fiabile si performante, insa nu fac asta pt ca ma bazez pe o experienta pozitiva cu modelele aparute pana acum.

#29
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postloock, on Nov 12 2008, 22:41, said:

De ce intrebarea asta aici ?
A fost anuntat pretul pt S2 si pt obiectivele lui Leica ? (care obiective o sa coste zeci de mii de euro...)

Daca vorbim de MF digital (format mediu nu manual focus :) ), pt ca Leica S2 este MF, atunci oricum toti producatorii de asa ceva au preturi de zeci de mii de euro pt camere, fie ei Hassy, Rollei, Sinar, Mamiya, sau altii...si de mii de euro pt obiectivele cele mai ieftine..., indiferent ca este vorba de pretul unei camere MF plus un back digital, fie ca este vorba de sistem integrat complet.

Legat de Leica in general, vis-a-vis de preturile camerelor aparute de mult, acestea nu sunt deloc justificate decat prin salarile nemtilor de la Leica (si poate nici prin acelea....)
Calitatea, fiabilitatea si performanta lor, este extrem de departe de mitul reprezentat de brand.
Am amintit in alt post mai pe larg problemele camerelor Leica in primul rand, dar si performanta medie a obiectivelor.

Legat de S2 care este si primul SLR/DSLR MF Leica, dar si primul SLR/DSLR cu AF Leica, eu le doresc cat mai mult succes si spor, si clienti destui, si camere f bune, fiabile si performante, insa nu fac asta pt ca ma bazez pe o experienta pozitiva cu modelele aparute pana acum.

Da si tu un link pt post-ul in care discuti despre leica, sunt curios
Sorry de OT

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate