Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Pentax anunta doua obiective din seria cu steluta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Anuntul oficial aici.


Ce mi-a sarit in ochi:

- Their image circle is perfectly  proportioned to the image-sensor size of PENTAX digital SLR cameras - adica se specifica clar ca nu sunt FF sau ce ??! :(
- A unique non-linear shifting system employed in the zoom mechanism effectively reduces field curvature aberrations and assures solid image-description performance at all focal lengths - interesant dar sa vedem rezultatul...
- An innovative hybrid AF system offers  both extra-smooth, super-quiet SDM autofocus operation using a supersonic... - e tot ala vechiu sau avem parte de ceva nou, adevarat ?!?
- A newly developed Aero Bright Coating enhances image-description performance by effectively reducing reflections over a wider wavelength range. Compared to conventional multi-coatings, this new coating greatly improves light transmittance in the lens, while drastically reducing flare and ghost images that deteriorate image quality - suna bine asta, imi aminteste de Windoz Vista !  :deadtongue:
- diametrul filtrului la 60-250 este 67mm, mai mic decat la celelalte DA*-uri. :(
- diametrul filtrului la 55mm este 58mm,  mai mare ca la celelalte 50-uri istorice, eu ma asteptam sa fie tot 49 sau chiar mai mic. Are iz de fefeu cumva? :scratchchin:

Dau legatura in studio. Loock, Kunz, Ledongreen !

PS: Dar de ceva nou si "innovative" de combatere a aberatiilor alora cromatice traditionale nu ni se zice nimic? :lol:

Edited by qudatheo, 22 September 2008 - 09:33.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ca si Canon user ma arat incantat de 60-250-ul ala. As vrea si samples...

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostAlexIP, on Sep 22 2008, 09:36, said:

Ca si Canon user ma arat incantat de 60-250-ul ala. As vrea si samples...

Pe hartie suna bine. Ca toate celelalte de fapt. :D

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
La DA* 55 f 1.4 Limited se specifica in plus si diafragma circulara !

Interesant este faptul ca, si Nikon tocmai a lansat noua varianta de 50mm f 1.4 G, tot cu diafragma circulara :)

Ramane de vazut cum se comporta in practica; si DA 40 f 2.8 LTD. are asa ceva, dar fara rezultate memorabile din acest p.d.v......

Legat de SDM only - nu o vad ca o decizie buna; nici pretul nu justifica optiunea...

Daca nu acopera perfect ! FF, chiar nu ma intereseaza...
Am un SMC K 55 f 1.8 fara SDM ... :P

A aparut pe dpreview, si anuntul si preview-ul pt. K-m.

Edited by loock, 22 September 2008 - 10:20.


#5
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Aici este dat si pretul cumva :
http://www.yodobashi...i/93043290.html
???

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Da, este afisat pretul de 79800 yeni JP pt. DA* 55 f 1.4 SDM

De cateva zile yenul JP este in cadere la cotatia BNR.
La cotatia de azi 22 09 '08, 100  JPY sunt 2,3388 RON
  
Daca iei de la yodabashi 55-ul, inseamna ca platesti in JPY o valoare de ~ 1866,36 RON

#7
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Mda, ce pot spune, despre performanta, la timpul potrivit, cand cineva dintre noi, ar putea face un mini-review. Personal, cu riscul de a parea retrograd :) , nu ma incanta deloc "SDM only". Atat timp cat voi ramane la K10D, nu voi upgrada firmwarele peste 1.11, nici sa fiu picat cu ceara. De ce ? Am convingerile mele legat de ultimul, 1.30... ;) Raman la lensurile cu "surubelnita" la focus, macar sa am din toate pe care le doresc :P .

  Cat despre ce se mai scrie despre ele, adica:
  "- A unique non-linear shifting system employed in the zoom mechanism effectively reduces field curvature aberrations and assures solid image-description performance at all focal lengths ..."  

   Cu riscul de a ma repeta, va spun sincer, nu exista lens zoom care sa "plimbe" grupurile de lentile, in miscarea relativa de zoom, dupa o lege liniara. Canalele elicoidale, pe care se "infileteaza" un grup sau altul de lentile, sunt taiate dupa o lege matematica, extrem de complexa. Deci, indiferent de sistemul pe care il dispuneti si cat de fani sunteti respectivului brand, nu cadeti in capcana marchetingului ! ! !

  Pasionati ca niste copii, de jucariile complexe si scumpe, citim si zicem: -Uaaaauuu, ai vazut ce poate asta ? Buluc sa-l cumparam, ca e super-tare frate. :P

Edited by ledongreen, 22 September 2008 - 20:12.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Asa ne-a amuzat si Canon de curand, cu "noile" lor straturi antireflex de 1/4 grosime din lungimea de unda a culorilor pt care sunt aplicate...:)
Pe de alta parte, chiar daca sunt cunoscute si aplicate de peste 50 de ani, avand in vedere performantele Canon de rezistenta la flare, este posibil ca la ei chiar sa fi fost o noutate.... :lol:

Edited by loock, 22 September 2008 - 20:44.


#9
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postledongreen, on Sep 23 2008, 04:11, said:

Mda, ce pot spune, despre performanta, la timpul potrivit, cand cineva dintre noi, ar putea face un mini-review. Personal, cu riscul de a parea retrograd :) , nu ma incanta deloc "SDM only". Atat timp cat voi ramane la K10D, nu voi upgrada firmwarele peste 1.11, nici sa fiu picat cu ceara. De ce ? Am convingerile mele legat de ultimul, 1.30... ;) Raman la lensurile cu "surubelnita" la focus, macar sa am din toate pe care le doresc :P .

Nici la 1.20 nu ai upgrada firmware-ul?
Am nevoie de 1.20 pentru remote assistant. Fiindca din pacate k10d nu are intervalometru integrat si solutii mai ieftine nu se intrevad (mai putin de 1100 ron)

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Diametrul de intrare mai mare la DA*55/1.4 "face bine" la vignetare, nu garanteaza insa FF-ul (care depinde de diametrul de iesire si distanta pana la senzor)... Oricum, 58mm pentru focala de 55mm f/1.4 este impresionant (si intrigant).

Edited by SuperDuper, 23 September 2008 - 02:28.


#11
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
cica 55-ul e proiectat de acelasi nene care a proiectat FA*85, 43 si 77ltd, si vrea sa fie mai bun decat toate...om vedea...

#12
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostSato, on Sep 23 2008, 04:59, said:

cica 55-ul e proiectat de acelasi nene care a proiectat FA*85, 43 si 77ltd, si vrea sa fie mai bun decat toate...om vedea...

Suna interesant. Unde ai gasit ?

#13
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postsydneyaus2005, on Sep 22 2008, 22:11, said:

Nici la 1.20 nu ai upgrada firmware-ul?
Am nevoie de 1.20 pentru remote assistant. Fiindca din pacate k10d nu are intervalometru integrat si solutii mai ieftine nu se intrevad (mai putin de 1100 ron)


  Firmwarele, nu face o camera mai buna decat este, doar mici corectii in softul ei, sau cateva instructiuni in plus pentru o aplicatie. Daca un firmware, nu-mi aduce nimic din ce ma intereseaza, cum este cazul tau cu remote assist, nu-l fac.
   Pe principiul, daca un lucru merge bine, nu cauta sa-l faci sa merga mai bine, pentru sa sigur va merge mai prost, lucru dovedit ! :)


   Cu scuze la qudatheo de offtopic. :hypocrite:

#14
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Special pentru o anumita categorie de pentaxisti  :P , nu cei de fata evident.

Attached Files



#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
55-ul cica-i special, pacat ca n-am putut sa-l pun pe aparat :(

#16
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostKunzite, on Sep 23 2008, 23:50, said:

55-ul cica-i special, pacat ca n-am putut sa-l pun pe aparat :(
Pai atunci de ce te-ai mai dus? De aia te-am mandatat noi ca "trimis special" la PK ? :P

Macar cu 60-250 ai reusit sa smulgi ceva imagini ?

View Postledongreen, on Sep 23 2008, 18:54, said:

Pe principiul, daca un lucru merge bine, nu cauta sa-l faci sa merga mai bine, pentru sa sigur va merge mai prost, lucru dovedit ! :)
Asta-i corolarul tau la briciul lui Occam ? :lol:

View Postledongreen, on Sep 23 2008, 18:54, said:

Cu scuze la qudatheo de offtopic. :hypocrite:
Scuzele se resping! Transam problema la tribunal... te vor cauta avocatii mei. :death:

#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View Postqudatheo, on Sep 23 2008, 09:28, said:

Suna interesant. Unde ai gasit ?

aici

View PostKunzite, on Sep 24 2008, 00:50, said:

55-ul cica-i special, pacat ca n-am putut sa-l pun pe aparat :(

ai plecat cu un canon la tine? :D

Edited by Sato, 24 September 2008 - 09:38.


#18
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Merci Sato!
"According to Hirakawa the new lens will be creamier than *85 mm and offer more punch than the FA77 mm"... suna foarte promitator!   ^_^ ... desi nu ma prind ce vrea sa zica cu "more punch" ala... sa fie de la traducerea din japoneza?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate